0

معرفی نرم افزارهای حسابداری

معرفی نرم افزارهای حسابداری | استفاده از نرم افزار حسابداری در حال حاضر در هر کسب‌ و کاری به یک الزام و ضرورت تبدیل شده است.

به گزارش خوبو، حسابداری امری است که قدمتی بسیار طولانی دارد. از زمانی که حقوق کارگران و موجودی خزانه پادشاهان را محاسبه می‌ کرده‌اند حسابداری نیز مورداستفاده قرار می‌گرفته ‌است. امروزه نیز مدیریت مالی از ضروریات هر امر تجاری است.

از چند صدسال پیش شیوه استفاده از دفاتر کل و دفاتر روزنامه مشخص شد و مباحث بدهکاری و بستانکاری شرح داده شد. در گذشته حسابداران برای انجام امور حسابداری و صدور اسناد مالی از اسناد کاغذی به شیوه دستی استفاده می‌کردند.

تهیه گزارش‌ها و ترازهای مالی نیازمند صرف زمان طولانی و حجم بالایی از اطلاعات فیزیکی بود. در حال حاضر دیگر چندان خبری از کاغذ در اسناد مالی و حسابداری نیست.

نرم افزارهای حسابداری از اولین ابزارهایی بودند که پس از روی کار آمدن کامپیوترها برای استفاده در شرکت‌ها تولید شدند و با پیشرفت علم برنامه‌نویسی نرم افزارها متناسب با نیازها به‌روز شدند.

فهرست موضوعات

ویژگی های نرم افزار حسابداری

امروزه نرم افزارهای حسابداری متنوعی در بازار وجود دارد که در امکانات و کاربردها با یکدیگر متفاوت هستند. اما سوال آنجاست که کدام نرم افزار حسابداری خوب و ارزشمند است؟

یک نرم افزار خوب حسابداری ویژگی های زیر را داراست:

 • پوشش تمامی استانداردهای نهادهای نظارتی مانند سازمان امور مالیاتی
 • پشتیبانی قوی با دسترسی شبانه‌روزی
 • ظاهری خوب، فضایی ساده و کارکرد آسان
 • دسترسی به اپلیکیشن موبایل و پشتیبانی از اندروید و IOS
 • متناسب بودن قیمت نرم افزار حسابداری با امکانات
 • دسترسی چندکاربره و امکان تنظیم سطح دسترسی کاربران

معرفی نرم افزارهای حسابداری

بهترین نرم افزارهای حسابداری که شرکت ها و موسسات و به طور کل، میلیون ها مودی مالیاتی حقیقی و حقوقی در 31 استان کشور برای مدیریت امور مالی خود استفاده می‌کنند، ده ها مورد است که این گفتار تلاش کرده تا شماری از آن ها را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری، به بودجه شما و نیاز شما ارتباط دارد و الزما، گران ترین و کامل ترین پکیج حسابداری و امور مالی، مناسب هر صنف و بنگاه و مودی نیست.

در ادامه مطلب با چند نرم افزار حسابداری که در ایران بیشترین استفاده را میان شرکت ها و موسسات دارند، آشنا خواهیم شد.

نرم افزار حسابداری قیاس؛ از کامل ترین و جامع ترین ها

در معرفی نرم افزارهای حسابداری می توان نرم افزار قیاس را یکی از کامل ترین و جامع ترین ها دانست.

برنامه حسابداری قیاس با توسعه و ساخت نسخه‌های متفاوت از نرم افزار حسابداری، راهکاری ساده‌تر را با توجه به هر کسب و کار مشخص ارائه داده است.

قیاس تلاش کرده تا از افزایش سطح پیچیدگی کار با نرم‌افزار جلوگیری کند که این موضوع باعث می‌شود تا حسابدارها و افرادی که تصمیم به کار با این نرم افزار جدید دارند، به سرعت بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و به سادگی هر چه تمام، از آن استفاده کنند.

معرفی نرم افزارهای حسابداری

نرم افزار حسابداری شرکتی قیاس که برای شرکت‌های تجاری توسعه داده شده، بسته به نوع فعالیت‌های شرکت امکاناتی ویژه را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

هر یک از نسخه‌های زیر مجموعه نرم افزار حسابداری شرکتی قیاس دارای ماژول‌ها و زیرسیستم‌های متفاوتی هستند که بسته به نوع کسب و کار شرکت می‌تواند کارآمد باشد و از طرف دیگر امکانات غیرکاربردی از آن حذف شده تا روند کار با نرم افزار تسهیل پیدا کند.

نرم افزار حسابداری پارمیس؛ دارای رابط کاربری ساده

از بهترین نرم افزار حسابداری اندروید، نرم افزار حسابداری پارمیس است.

این نرم افزار از محصولات شرکت فناوری اطلاعات پارمیس است و از سال 1383 کار خود را آغاز کرده و می توان گفت یک از بهترین نرم افزار حسابداری ابری می باشد.

این نرم افزار در 3 نسخه پارمیس پرو، پارمیس استار، پارمیس 360 طراحی شده است.

 • پارمیس پرو: مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط.این نرم افزار خود در سری های فروشگاهی، تولیدی، جامع و شرکتی تولید می شود.
 • پارمیس استار : مناسب کسب‌وکارهای بزرگ. بر روی زیرسیستم های انبار، خزانه، بازرگانی خارجی، بازرگانی، CRM، تولید و بهای تمام‌شده، حقوق و دستمزد، حسابداری و مالی، فروشگاه اینترنتی و . . . نصب می شود.
 • پارمیس 360: راهکاری ابری برای کسب‌ و کارهای کوچک

نرم افزار حسابداری پارسیان؛ صدور اسناد به صورت اتوماتیک و غیراتوماتیک

این نرم افزار در سال 1383 در اصفهان تولید و عرضه شد. با وجود اینکه شرکت سازنده این نرم افزار حسابداری آن را مناسب برای فروشگاه‌ها و شرکت‌ها می‌داند، اما با توجه به ویژگی‌های آن بیشتر آن را به‌عنوان یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی می‌شناسند.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی پارسیان در 4 نسخه ساده، ویژه، پیشرفته و جامع ارائه می‌شود که هریک بر اساس نیازهای بخشی از کاربران طراحی‌ شده‌اند. همچنین مجهز به زیرسیستم‌های حسابداری، انبارداری، خریدوفروش، حقوق و دستمزد و پخش مویرگی است.

نرم افزار پارسیان نسخه‌هایی اختصاصی برای برخی صنوف ارائه کرده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به رستوران، سوپرمارکت، آتلیه عکاسی، خیریه و سنگ فروشی اشاره کرد. هرکدام از این نسخه‌ها امکاناتی را برحسب ویژگی‌های اختصاصی آن صنف با خود به همراه دارند.

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم؛ پاسخگوی تمامی شرکت ها و فروشگاه ها

در معرفی نرم افزارهای حسابداری باید گفت، یکی از بهترین نرم افزار های حسابداری در ایران سپیدار سیستم است. وب سایت این مجموعه دارای نرم افزارهای حسابداری مختلفی از جمله بازرگانی، تولیدی، خدماتی، پیمانکاری، سیستم‌های مختلف حسابداری، دارایی، پخش و سفارش‌گیری، سیستم انبارداری و موارد مختلف دیگر است.

این مجموعه دارای نرم افزارهای فروشگاهی نیز برای کسب و کارهای مختلف می‌باشد. راه‌های برقراری تماس با پشتیبانان از طریق تلفن انجام می‌شود. آموزش‌های مختلفی که در خود وب سایت قرار داده شده است که شامل، دوره‌های آموزشی حضوری، دوره‌های آموزشی ویدیویی و موارد مختلفی که در بخش بلاگ وب سایت منتشر می‌شود نیز می‌توانند برای شما کمک کننده باشد.

معرفی نرم افزارهای حسابداری

وب سایت مجموعه دارای نماد اعتماد الکترونیک و نشان ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال می‌باشد. یکی از امکانات جالب دیگر این وب سایت، رادیو مالی سپیدار سیستم است. در این قسمت پادکست‌های مختلفی با موضوعات مربوط به مالی و حسابداری منتشر می‌شود که می‌توانید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید. همچنین اپلیکیشنی برای استفاده از این پادکست‌ها تهیه شده که از طریق پلتفرم‌های مختلف برای تلفن‌های همراه قابل دانلود است.

سپیدار سیستم نمایندگان مختلفی را در نقاط مختلف کشور برای فروش و آموزش دارد که می‌تواند برای مراجعات حضوری شما کمک کننده باشد.

نرم افزار حسابداری آرین سیستم؛ مجهز به کارتابل آفلاین

شرکت داده‌ پردازی آرین سیستم که از سال 83 کار خود را آغاز کرده است، عرضه‌کننده سیستم‌های مدیریت یکپارچه مالی، اداری و منابع انسانی است. نرم افزار حسابداری آرین سیستم که ازجمله نرم افزارهای ارائه‌شده توسط این شرکت است، مخصوص سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ با حجم کاری بالا است.

درصورتی‌که در مجموعه خود از تمامی مجموعه نرم افزارهای ERP آرین سیستم استفاده کنید، از مزایای هماهنگی نرم افزار حسابداری آن با دیگر نرم افزارها بهره‌مند خواهید بود. همچنین این نرم افزار قابلیت اجرا بر روی اکثر سیستم‌عامل‌ها ازجمله نسخه‌های قدیمی ویندوز و اندروید را دارد و آرین سیستم قول به‌ روزرسانی‌ های مداوم را به مشتریان خود می‌دهد.

نرم افزار حسابداری شرکتی آرین سیستم نصب، آموزش و 6 ماه پشتیبانی رایگان داشته و تا 10 سال تضمین پشتیبانی دارد. رابط کاربری این نرم افزار سنتی و شبیه به نسخه‌های قدیمی آفیس است. دموی این نرم افزار حسابداری نیز از روی وب‌سایت این شرکت در دسترس است.

نرم افزار حسابداری هلو؛ قیمت مناسب و امکانات گسترده

20 سال است که شرکت مهندسی نرم افزار هلو، تولید نرم افزارهای حسابداری مخصوص اصناف و فروشگاه ها را با بکارگیری کارشناسان مجرب با پوشش دهی بیش از 200 گروه شغلی آغاز کرده است و علاوه بر این، خدمات مشاوره و راهنمایی در حوزه امور مالی به مشتریان خود ارائه می دهد.

سادگی، قیمت ارزان و امکانات گسترده نرم افزارهای حسابداری هلو موجب شده در لیست نرم افزارهای حسابداری رایگان و پولی، به یکی از پر استفاده ترین و محبوب ترین نرم افزارهای مالی ایران تبدیل شود.

شرکت هلو با ارائه نرم افزار حسابداری شرکتی کوچک، متوسط و ویژه، توانسته نیازهای محاسبات و مدیریت مالی بسیاری از شرکتهای کوچک و متوسط را براورده سازد و در این حوزه نیز موفق عمل کند.

نرم افزار حسابداری محک؛ دقت بالا در انجام محاسبات

نرم افزار محک محصولی از گروه نرم افزاری محک است که از سال 1385 وارد عرصه نرم افزارهای حسابداری شد و به‌سرعت تبدیل به یکی از مشهورترین نرم افزارهای حسابداری بازار شد.

محک محصولات خود را در 2 قالب عمومی (برای کسب‌وکارهای کوچک) و تجاری (برای کسب‌وکارهای بزرگ) عرضه می‌کند.

نرم افزار حسابداری محک در 3 نسخه عرضه می‌شود؛ نرم افزار حسابداری فروشگاهی محک، نرم افزار حسابداری شرکتی محک و نرم افزار حسابداری تولیدی محک. این 3 نرم افزار در سطوح مختلف و برای نیازهای مختلف ارائه می‌شوند تا به لحاظ قیمتی برای کاربران مقرون‌به‌صرفه باشند.

این نرم افزار حسابداری بسته به نوع نرم افزار و سطح انتخابی توسط مشتری مجهز به زیرسیستم‌هایی است که ازجمله آن می‌توان به زیرسیستم بازرگانی، مالی، انبارداری، حقوق و دستمزد، تولید، پروژه و دارایی ثابت اشاره کرد.

این نمر افزار برای کلیه محصولات خود نصب و پشتیبانی یک‌ساله رایگان ارائه کرده و برای برخی صنوف فروشگاهی امکانات اختصاصی تدارک دیده است.

نرم افزار صندوق فروشگاهی محک و اپلیکیشن حسابداری شخصی محک نیز از دیگر محصولات محبوب و پرکاربر این شرکت است. همچنین رابط کاربری جذابی داشته و نسخه دموی تمامی محصولات آن نیز در دسترس است.

نرم افزار حسابداری پیوست؛ دارای زیرسیستم های متنوع

پیوست، از قدیمی‌ ترین شرکت‌های نرم افزار حسابداری در ایران است. این شرکت حدودا 30 سال سابقه در این زمینه داشته به همین دلیل مشتریان بزرگی در میان سازمان‌ها و نهادهای بزرگ دولتی دارد.

حدود 15 سال از ساخت نرم افزار حسابداری پیوست که از مجموعه نرم افزارهای مالی پیوست است، می‌گذرد.

این نرم افزار برای پاسخ به نیاز های حسابداری سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای با حجم کاری بالا طراحی شده است.

پیوست قابلیت نصب چندین زیرسیستم حسابداری، انبار و کالا، پیمان‌ها و قراردادها، بازرگانی، اموال، هولدینگ، بودجه و اعتبارات، ساخت و تولید، حسابداری دولتی، ارزی و خزانه داری را در خود دارد.

نرم افزار حسابداری تدبیر؛ پشتیبانی نامحدود

شرکت پردازش موازی سامان را با برنامه حسابداری معروفش می شناسیم.

این شرکت از سال 1377 شروع به طراحی برنامه های حسابداری ساده کرد و به مرور، امکانات و قابلیت های نرم افزارهای حسابداری خود را بیشتر کرد و با ادامه این بهینه سازی ها، توانست نرم افزار حسابداری تدبیر را به یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری معروف ایران با امکانات حرفه ای برساند.

شرکتهای بزرگی همچون سام سرویس، گلدیران و اطلس مال، برخی از مشتریان این شرکت هستند که نشان دهنده کیفیت بالای نرم افزار حسابداری شرکتی تدبیر میباشد.

تدبیر لایت نیز از جدیدترین محصولات این شرکت میباشد که به منظور مدیریت امور مالی شرکت و کسب وکارهای کوچک طراحی شده است.

نرم افزار حسابداری شایگان سیستم؛ ارائه به‌ صورت شبکه و تک‌ کاربره

شایگان سیستم یکی از قدیمی‌ترین ها در معرفی نرم افزارهای حسابداری ایران است که نسخه‌ های اولیه آن از اوایل دهه 70 روانه بازار شد.

نرم افزار حسابداری شایگان سیستم که با نام «حسابگر» در بازار عرضه می‌شود دارای امکانات یکپارچه حسابداری، انبارداری، خریدوفروش، دریافت و پرداخت، مرکز هزینه، دفتر چک، دفتر قسط و… است.

معرفی نرم افزارهای حسابداری

شایگان سیستم بسته‌های نرم افزاری متنوعی ارائه کرده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به حسابگر صنعتی، حسابگر بازرگانی، حسابگر ویژه پخش، حسابداری اموال و حقوق پرسنل و دستمزد اشاره کرد.

این نرم افزار قابلیت تعریف تا 10 سطح را دارا بوده و می‌تواند گزارش‌های متنوعی را در اختیار اپراتور قرار دهد.

نرم افزار حسابداری کاوش فردا؛ امنیت بالا

این نرم افزار به صورت تفضیلی سر فصل‌ های حسابداری را در سه سطح مختلف تعریف می‌کند. علاوه بر آن به آسانی می‌توانید انواع چک و گردش بانکی خود را ثبت نمایید و هر ماه گزارش گردش حساب خود را داشته باشید.

کاوش فردا موجب می‌شود تا شما گزارش ترازنامه و لیست بدهکاران و پستانکاران را همیشه در سیستم داشته باشید. همچنین به چاپ فاکتورها بر اساس فرم مالیاتی میپردازد و شما به ویرایش فاکتورهای خرید و فروش و مرجوعی شما نیز می‌پردازد.

چیزی که موجب می‌شود این نرم افزار از دیگر نرم افزار حسابداری مجزا شود وجود نرم افزارهای مالی و به روز رسانی خودکار، پشتیبانی 24 ساعته و خرید آنلاین این محصول است. علاوه بر آن قابلیت اتصال به پیام کوتاه و ارسال پیام را نیز برای شما فراهم می‌سازد.

گروه نرم افزاری کاوش فردا با بهره بردن از متخصصان حوزه کامپیوتر و امور مالی، حسابداری اقدام به پیاده سازی نرم افزار حسابداری نموده است که علاوه بر کاربری ساده و روان، متناسب با استانداردهای مالی و پاسخگوی نیازهای شرکت‌ها، ادارات، تعاونی‌ها، آموزشگاه‌ها و … می‌باشد.

مهمترین ویژگی‌‌هایی ما را از بقیه متمایز کرده، داشتن رابط کاربری ساده و روان به همراه کلیدهای میانبر برای انجام سریع‌تر کارها، امنیت بالا، یکسال پشتیبانی و آموزش رایگان و… است.

نرم افزار حسابداری فرداد؛ مناسب کسب و کارهای کوچک

نرم افزار حسابداری فرداد محصول اختصاصی آرین سیستم برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است.

این نرم افزار تازه‌وارد در سال 96 روانه بازار شد که البته به پشتوانه آرین سیستم به‌سرعت توانست جای خود را در میان نرم افزارهای حسابداری شرکتی تثبیت کند.

ازجمله ویژگی‌ های مهم نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد، نصب و آموزش کاملا رایگان آن است. این مسئله برای شرکت‌های کوچک اهمیت بسیار زیادی دارد.

نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد دارای 4 بسته نرم افزاری حسابداری تولیدی، حسابداری خدماتی، حسابداری پیمانکاری و حسابداری بازرگانی است.

نرم افزار فرداد متناسب با بسته نرم افزاری انتخابی توسط کاربر، مجهز به نرم افزارهای حسابداری مالی، فروش، انبار و تأمین‌کنندگان، دریافت و پرداخت، حقوق دستمزد و ردیابی کالا و محصول است. درعین‌حال این نرم افزار قابلیت ارتقا به سیستم ERP آرین سیستم را دارد.

نرم افزار حسابداری رافع؛ مناسب فروشگاه ها

نرم افزار رافع محصولی از شرکت تدبیر رایانه آسیا است که از سال 1381 کار خود را آغاز کرده است.

این نرم افزار ویژه خرده‌ فروشی بوده و یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی است. نرم افزار حسابداری رافع 8 نیز برای شرکت‌های متوسط و رافع ویژه نسخه 2 برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ طراحی‌شده است.

نرم افزار حسابداری رافع ویژه، در بسته‌های بازرگانی، تولیدی، پیمانکاری و پخش مویرگی عرضه می‌شود. همچنین نرم افزار حسابداری شرکتی رافع 8 مجهز به زیرسیستم‌های مالی، خریدوفروش، انبارداری، خزانه داری و اموال و دارایی‌ها است.

هریک از سه نرم افزار حسابداری رافع می‌توانند پاسخگوی نیاز کاربران موردنظر خود باشند. این نرم افزارها دارای یک سال گارانتی رایگان است و دموی آن‌ها نیز از وب‌سایت آن در دسترس است.

نرم افزار حسابداری سپیدز؛ مناسب رستوران ها

این نرم افزار برای کسانی که قصد حسابداری رستوران کوچک یا بزرگ خود را دارند توصیه می شود. محیطی ساده، جذاب و در عین حال قدرتمند با پشتیبانی مناسب. 

شرکت نرم افزاری سپیدز در سال 1378 فعالیت خود را با هدف ارائه راهکارهای جامع و نوین نرم افزاری مدیریت رستوران آغاز کرد.

شناخت صحیح از نیازهای رو به رشد بازار و به کارگیری آن در تولید محصول، مجموعه نرم افزارها و برنامه های مدیریت رستوران سپیدز را بعنوان کارآمدترین راه حل مدیریت رستوران مطرح کرده است.

در حال حاضر بیش از 15000 رستوران، فست فود و کافی شاپ از نرم افزار رستوران و خدمات این مجموعه استفاده می کنند.

نرم افزار حسابداری کاسپین؛ امكان استفاده در محيط شبكه به طور همزمان

نرم افزار کاسپین با کارایی بالا در حوزه نرم‌افزارهای مالی و حسابداری بوده و توانسته نیاز شرکت‌ها و سازمان های مختلف از جمله سازمان های دولتی , کارخانجات تولیدی، شرکت‌های بازرگانی و خدماتی و دیگر بنگاه‌های اقتصادی را رفع نماید.

معرفی نرم افزارهای حسابداری

برخی از ویژگی‌های این نرم‌ افزار عبارتند از:

 • قابلیت گزارش‌ گیری‌های دلخواه روزانه و یا ماهانه از خرید و فروش و کلیه گردش حساب‌ها
 • پردازش اطلاعات حسابها در چهار سطح كل، معين، تفضيلي و زير تفضيلي سطح 4 و 5
 • امكان استفاده در محيط شبكه به طور همزمان و امكان تلفيق
 • امكان تعريف دفاتر متعدد و ثبت دفاتر قانونی به ساده‌ترین روش
 • تهیه دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات با فرمت مورد پذیرش بیمه و دارایی
 • امکان مدیریت مالی همزمان چندین پروژه و کنترل آنها
 • پشتیبانی آنلاین، آفلاین و تلفنی بصورت سالانه

نرم افزار حسابداری راهکاران

مجموعه نرم افزار راهکاران همکاران سیستم نرم افزارهایی برای مدیریت شرکت‌های بزرگ است.

راهکاران یک ERP جامع و منطبق با تعاریف روز دنیاست که با پوشش وجوه مختلف کسب‌وکار و ارائه اطلاعات درست و به‌موقع، سازمان‌ها را در تصمیم‌گیری صحیح برای بالابردن بهره‌وری، کارایی و در نتیجه سودآوری یاری می‌کند.

این نرم افزار تصویر شفافی از عملیات کسب‌وکارتان را پیش روی مدیران قرار می‌دهد و به آن‌ها این توانایی را می‌دهد که روی موارد مهم متمرکز شوند، ریسک‌های کسب‌ و کارشان را به‌دقت ارزیابی کنند و سریعتر تصمیم بگیرند.

بیشتر بخوانید

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *