0

بازی اساسینز کرید ادیسه (Assassin’s Creed Odyssey)

بازی اساسینز کرید ادیسه

بازی اساسینز کرید ادیسه یک بازی اکشن نقش آفرینی است که در سال ۲۰۱۸ توسط Ubisoft Quebec توسعه یافت و توسط Ubisoft منتشر شد. این بازی یازدهمین قسمت اصلی از سری Assassin’s Creed است.

به گزارش خوبو، بازی اساسینز کرید ادیسه مانند نسخه قبلی خود، Origins، فرمول سنتی گیم پلی اساسینز کرید را کنار می‌گذارد. این بازی به شکل یک RPG تمام عیار، با سیستم پیشرفت درخت مهارت، سیستم تجهیزات مختلف و برای اولین بار در این سری با دیالوگ کامل می‌شود.

داستان بازی اساسینز کرید ادیسه (حاوی اسپویل)

داستان بازی اساسینز کرید ادیسه (حاوی اسپویل)

در Assassin’s Creed Odyssey، شما در نقش کاساندرا یا الکسیوس از نوادگان لئونیداس اسپارتان افسانه‌‌ای بازی می‌‌کنید. در ابتدای بازی نبرد 300 در ترموپیل (Thermopylae) را می‌بینید. پس از پایان نبرد، شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام شخصیت را بازی کنید.

تفاوت زیادی از نظر تجربه به عنوان هر یک از شخصیت‌ها وجود ندارد. همچنین هیچ دیالوگ انحصاری مربوط به شخصیت و یا گزینه متفاوت عاشقانه‌ای وجود ندارد.

داستان بازی در سال 431 قبل از میلاد مسیح، یعنی چهارصد سال قبل از وقایع Assassin’s Creed Origins، در طول جنگ پلوپونز در یونان باستان رخ می‌دهد. با شخصیت کاساندرا یا الکسیوس، شما به عنوان یک Misthios بازی می‌کنید.

در روزگار کنونی، شما دوباره در نقش لیلا حسن بازی می‌‌کنید که نیزه لئونیداس را کشف می‌کند. در Odyssey تمرکز کمتری روی رویدادهای امروزی وجود دارد و بازی در عوض شما را در رویدادهای یونان باستان غرق می‌‌کند. همچنین دیگر نمی‌‌توانید مانند بازی‌ های قبلی آزادانه به داخل و خارج از آنیموس حرکت کنید.

هدف نهایی در بازی اساسینز کرید ادیسه

اتحاد Assassin تا قبل از رویدادهای Origins تأسیس نشده بود. بنابراین برای اولین بار، تیغه مخفی نمادین بازی های اساسین در این بازی وجود ندارد. این بازی همچنین دارای گسترده‌ترین لیست از اهداف ترور در مجموعه آساسین است؛ چیزی در حدود 44 عدد. هر هدف نیاز به یک سرنخ خاص برای پرده برداری دارد. شما باید تمام 43 مورد دیگر را حذف کنید تا رئیس فرقه مشخص شود. اگرچه تعداد انگشت شماری از آن‌ها درگیر داستان کلی هستند، حذف یکی یکی آن‌ها بسیار رضایت بخش است. به خصوص یک فرقه وجود دارد که شما با آن روبرو می شوید که آنقدر شرور و دیوانه است که در نهایت با از بین بردن آن‌ها احساس موفقیت می کنید.

شما در این بازی با شخصیت‌‌های تاریخی برجسته مانند هرودوتوس، سوکراتیس (که در واقع به روش سقراطی با شما صحبت می‌ کند و بارها و بارها از شما سوال می‌‌پرسد)، پریکلس و غیره ملاقات خواهید کرد. فاش کردن اصل و نسب واقعی شما و چگونگی پل زدن آن به داستان امروزی و در کل داستان سرایی عالی است و علاوه بر آن، حتی با انجام مأموریت‌های داستانی اصلی، ماموریت‌‌های جانبی زیادی برای اتمام خواهید داشت که هر کدام داستان‌‌های منحصربه‌فردی برای گفتن دارند. این تقریباً غنی‌ ترین تجربه Assassin’s Creed تا کنون از نظر داستانی است.

گیم پلی بازی اساسینز کرید ادیسه

گیم پلی بازی اساسینز کرید ادیسه

با استفاده از فرمول جدید، بازی اساسینز کرید ادیسه اکنون به یک بازی RPG تمام عیار تبدیل می‌شود. همانند Origins، یک سیستم پیشروی به نام درخت مهارت وجود دارد که به شما امکان می‌دهد 3 نوع سبک بازی را بهبود ببخشید. شکارچی، جنگجو یا قاتل. شما می‌توانید تا 8 توانایی فعال و 4 توانایی دور زن را انتخاب کنید که هر یک از این توانایی‌ها بخشی از آدرنالین متر شما را مصرف می کند.

سیستم سلاح و تجهیزات نیز ساده شد. اکنون تنها یک نوع کمان وجود دارد. همچنین دیگر نمی‌توانید سپرها را تجهیز کنید. بنابراین از نظر مبارزه، اکنون تمرکز بیشتری روی جاخالی دادن و دور زدن وجود دارد که بسیار مفیدتر به نظر می‌رسد، زیرا زمان‌بندی صحیح جا خالی دادن‌ها باعث کاهش سرعت دشمنان شما برای چند ثانیه می‌‌شود و به شما اجازه می‌ دهد آسیب زیادی را به آن‌ها وارد کنید.

انتخاب و تجهیز سلاح

انتخاب و تجهیز سلاح

اکنون می‌ توانید تجهیزات را بهبود ببخشید که این امر بر آمار خاصی از شخصیت شما تأثیر می‌‌گذارد. در اواخر بازی، مجموعه‌‌های دنده افسانه‌ای را خواهید دید. هر قطعه چرخ دنده را می‌توان با یک ویژگی از آیتم دیگر جور کرد و به شما این امکان را می دهد که ساختار آماری شخصیت خود را بیشتر تقویت کنید. این امر به بازیکن احساس انتخاب می‌‌دهد، زیرا برخلاف بازی‌ های قبلی که در آن مأموریت‌‌های خاص نیاز به مخفی کاری کامل دارند، شما واقعاً این انتخاب را دارید که بازی را آنطور که می‌‌خواهید بازی کنید.

اگر بازی از راه دور را دوست دارید می‌توانید سلاح‌های راه دور را انتخاب کنید. نبرد نزدیک را دوست دارید؟ آمار جنگجویان خود را تقویت کنید و به قلعه های دشمن بروید و یک تانک غیرقابل توقف یک نفره باشید. عاشق پنهان کاری هستید؟ آمار قاتل را تقویت کنید، خنجر خود را تجهیز کنید که آسیب خنجر را افزایش می‌دهد و حمله خود را با سکوت و دقت مرگبار برنامه ریزی کنید. شما همچنین می توانید انتخاب کنید که یک شخصیت متعادل از همه موارد بسازید.

آهنگرها می‌توانند وسایل قدیمی شما را ارتقا دهند و آن‌ها را به سطح بالاتر برسانند. اما ارتقای آن‌ها بسیار گران است. همچنین می‌توانید منابع خود را برای ارتقاء کشتی ذخیره کنید. ارتقاء کشتی به اکتشاف و نبردهای دریایی شما کمک می‌کند. از آنجایی که نقشه بسیار بزرگ است شما نیاز به سفر با کشتی خواهید داشت.

کشتی

کشتی

به همین دلیل این بازی نشانه هایی از بازی Black Flag را نیز در خود دارد. یعنی همان مکانیک‌های مبارزه با کشتی و اکتشاف در دریا را دارد، اما البته با سلاح های آن زمان منطبق می شود. به جای توپ، تیر شلیک می‌‌کنید و نیزه‌‌ها را به سمت کشتی‌ های دشمن پرتاب می‌ کنید.

برای برد یک نبرد پیروزی، ابتدا باید یک ایالت یا منطقه را تضعیف کنید. این کار از طریق غارت خزانه کشورشان، سوزاندن ذخایر و غلات آن ها یا کشتن سربازان و رهبر ملت آن ها انجام می شود. هنگامی که یک نبرد پیروزی در دسترس است، می توانید انتخاب کنید که برای اسپارت یا آتن، به عنوان یک مهاجم یا یک ملت مدافع بجنگید. در مناطق خاصی، به جای آن، یک نبرد فتح دریا راه‌اندازی می‌کنید. اگرچه این نبردهای پیروزی واقعاً آنقدر روی داستان یا زمینه کلی بازی تأثیر نمی گذارد. برخی از نبردهای پیروزی فقط برای پیشبرد داستان یا ترسیم اهداف فرقه‌ها هستند.

انجام یک قتل و دزدی و قانونی شکنی سطح انعام شما را افزایش می‌دهد که بهایی برای سر شما می‌گذارد. مزدوران مختلف اکنون به دنبال شما خواهند بود و هر چه پاداش بالاتر باشد، مزدوران بیشتری به دنبال شما می‌آیند. خلاص شدن از شر جایزه خود را می توان با پرداخت خود پاداش یا حذف حامی مالی انجام داد.

با دشمنان خاصی می‌توان در Arena مبارزه کرد. یک میدان جنگی به سبک گلادیاتوری که در آن با دشمنان، قبل از مبارزه با دشمن هدف می‌جنگید.

تاثیر انتخاب ها در بازی اساسینز کرید ادیسه

تاثیر انتخاب ها در بازی اساسینز کرید ادیسه

انتخاب‌ های خاصی که در بازی انجام می‌دهید روی داستان تأثیر می‌ گذارد. در واقع 9 پایان برای داستان بازی وجود دارد. برخی از انتخاب‌ های اولیه که جزئی به نظر می‌‌رسند، بعداً روی خط داستانی اصلی تأثیر می‌‌گذارند. بنابراین اگر می‌‌خواهید بهترین پایان را تجربه کنید، باید مراقب انتخاب‌‌هایی که در بازی انجام می‌‌دهید، باشید.

جهان باز

جهان باز

با توجه به اینکه این بازی اکنون در فرمت RPG است، برای یوبی سافت منطقی تر است که نقشه جهان باز عظیمی را برای بازیکنان ایجاد کند. برای کشف مناطق خاصی از نقشه، مناظر بسیار متنوع هستند، با مزارع غلات، کوه های پوشیده از برف، تا مناطق پراکنده شهری.

چیزی که بیشتر از همه در مورد کاوش در جهان باز جذاب است وجود دریاهای آزاد است. شبیه سازی آب آنقدر واقعی به نظر می‌رسد که تماشای آن در هنگام قایقرانی بسیار آرامش بخش است. هنگامی که طوفان رخ می‌دهد، امواج آب بسیار بالا می‌روند و سفر شما را مختل می‌کنند.

گرافیک بازی اساسینز کرید ادیسه

گرافیک بازی اساسینز کرید ادیسه

گرافیک Assassin’s Creed Odyssey واضح و عالی است. چهره کاراکترها به اندازه کافی وضوح بالایی دارند تا بتوانید برخی از ایرادات صورت، رگ‌های زیر پوست و غیره را ببینید. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از صحنه ها از قبل رندر شده اند، بنابراین در هنگام انتقال به صحنه های رندر شده در بازی، تغییرات قابل توجهی در کیفیت ایجاد می‌شود. اما برخی از بافت‌های خاص محیط، به‌ویژه در دیوارها و مجسمه‌ها کمی کسل‌کننده و تار هستند.

صدای بازی اساسینز کرید ادیسه

کیفیت صداهای بازی و صداگذاری شخصیت‌ها خیلی خوب است. گاهی اوقات صدای قدم‌ها و جلوه‌های صوتی خفه به نظر می‌رسند و کیفیت پایینی دارند. اما در مجموع صدای بازی حس خوبی دارد.

سخن پایانی

سخن پایانی

یوبی سافت بار دیگر شاهکاری را با Assassin’s Creed Odyssey ارائه کرد. این بازی یک دنیای باز عالی است که چیزهای زیادی برای کشف و تجربه دارد و داستان سرایی آن مانند همیشه عالی است. می‌توانید انتظار داشته باشید در حدود 40 ساعت فقط برای داستان اصلی و 60 ساعت یا بیشتر برای ماموریت‌های اصلی موازی و ماموریت‌های جانبی زمان بگذارید. گرافیک عالی و صداگذاری نیز زیبایی این بازی را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *