0

معرفی ارز دیجیتال بند پروتکل (Band Protocol)

ارز دیجیتال بند پروتکل

بند پروتکل (Band Protocol) یک پلتفرم اراکل (Oracle) داده بین بلاکچین است که قادر است اطلاعات دنیای واقعی را جمع آوری و آن را به برنامه‌های روی بلاکچین ارائه کند. بند پروتکل در عین حال قادر است با مرتبط کردن APIها به قراردادهای هوشمند بستری برای مبادله اطلاعات بین منابع اطلاعاتی درون و بیرون زنجیره بلاکچین ایجاد کند.

با ارائه داده‌های معتبر و قابل تأیید در دنیای واقعی به بلاکچین‌ها، بند پروتکل گستره جدیدی از موارد استفاده برای توسعه دهنده را ایجاد می‌کند تا در آن به کاوش بپردازند. این موقعیت آن‌ها را قادر می‌سازد تا هر نوع داده و اطلاعاتی از دنیای واقعی را به عنوان بخشی از منطق برنامه غیرمتمرکز (DApp) استفاده کنند. این اطلاعات می‌تواند اطلاعات ورزشی، آب و هوا، اعداد تصادفی، قیمت دارایی‌ها و غیره باشد.

بند پروتکل در ابتدا به عنوان یک پروژه ERC-20 در بلاکچین اتریوم در سپتامبر 2019 راه اندازی شد، اما در ژوئن 2020 با انتشار Band Protocol 2.0 به شبکه کاسموس (Cosmos) منتقل شد. پروتکل جدید با استفاده از Cosmos SDK بر روی BandChain ساخته شده است. گره‌های اوراکل روی بندچین (BandChain) نه تنها به بازتاب اطلاعات می‌پردازند بلکه در زمینه تولید و تایید بلاک‌ها نیز فعال هستند و این به آن‌ها نقشی دوگانه در شبکه می‌دهد.

BAND توکن بومی اکوسیستم بند پروتکل است و به عنوان وثیقه توسط تاییدکنندگانی که در فراهم آوری اطلاعات درخواستی درگیر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این توکن عنصر اصلی مبادلات در شبکه بندچین است. که در پرداخت برای اطلاعات خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنیانگذاران بند پروتکل (Band Protocol) چه کسانی هستند؟

بند پروتکل در سال 2017 توسط سوراوویس سریناواکون (Soravis Srinawakoon)، پال چونپیامی (Paul Chonpiami) و سوراویت سوریاکام (Sorawit Suriyakam) تاسیس شد.

Soravis که هم اکنون مدیرعامل بند پروتکل است، قبلا مهندس نرم افزار در شرکت اریکسن و مشاور مدیریتی در گروه مشاوره‌ای بوستون بوده است. Chonpiami نیز در بند پروتکل مقام مدیر تولید را بر عهده دارد و پیش از این یک طراح وب در تورفمپ (Turfmapp) و مهندس در تریپ ادوایزر (Tripadvisor) بوده است. Suriyakam مهندس سابق در دراپ باکس (Dropbox) و کورا (Quora) بوده و در حال حاضر مدیر ارشد فناوری در بند پروتکل می‌باشد. وی مدال طلای مسابقات برنامه نویسی را نیز در دست دارد.

به علاوه تیم موسس بند پروتکل در صفحه لینکدین خود اسامی 20 نفر را لیست کرده که اکثر آن‌ها در آسیا پراکنده شده و شامل طراح، توسعه دهنده و مهندسین هستند. این پلتفرم توسط سرمایه گذاران بین المللی بزرگی همچون سکویا کپیتال (Sequoia Capital)، دونامو و شرکا (Dunamu & Partners)، گروه اسپارتان (Spartan Group) و بایننس (Binance) پشتیبانی می‌شود.

چه چیزی بند پروتکل (Band Protocol) را منحصر به فرد کرده است؟

بند پروتکل سریعتر و کارآمدتر از راه حل‌های رقابتی اوراکل طراحی شده و همچنین با اکثر قالب‌های کاری توسعه بلاکچین و قراردادهای هوشمند سازگار است، که این اطمینان را ایجاد می‌کند که اطلاعات قابل اتکا و مطمئن از بلاکچین‌های متعدد و مختلف به دست آمده و به بلاکچین‌ها تغذیه می‌شوند.

برای دستیابی به قابلیت انتقال داده بین بلاکچین‌ها، بند پروتکل از پروتکل ارتباط بین بلاک چینی Inter Blockchain Communication IBC شبکه کاسموس بهره می‌گیرد که هنوز در حال تکمیل و توسعه نهایی است.

بند پروتکل قابلیت ایجاد اوراکل بدون نیاز به اجازه را فراهم آورده است. به این ترتیب هر شخصی می‌تواند یک سرویس درخواست اطلاعات راه اندازی کند. ضمن اینکه با ارائه یک رابط تولید قرارداد هوشمند بسیار ساده به توسعه دهنده‌ها اجازه می‌دهد تا با چند خط کدنویسی و فراخوانی یک رابط آماده، از اطلاعات اوراکل‌های بند پروتکل استفاده کنند.

چه تعداد توکن BAND در گردش وجود دارد؟

بند پروتکل در اصل BAND را از طریق پیشنهاد مبادله‌ای اولیه (IEO) ارائه کرد، که روی صرافی بایننس در سپتامبر 2019 انجام گرفت. در کل 27.37٪ از کل عرضه این توکن در سه مرحله سرمایه گذاری، فروش خصوصی و فروش عمومی به فروش رسید.

مجموع کل ذخایر BAND به 100 میلیون توکن محدود می‌شود. که از این تعداد، بیش از 20٪ (20.49 میلیون توکن) از نوامبر 2020 در گردش بوده است.

به طور کلی، در کل 20٪ از توزیع توکن BAND به تیم اختصاص داده شده است، به علاوه 5٪ به مشاوران آن اختصاص دارد. 25.63٪ نیز به اکوسیستم بند پروتکل اختصاص یافته است. بنا به نرخ انتشار برنامه ریزی شده توسط پروژه، 100٪ ذخایر تا پایان سال 2025 به گردش در خواهند آمد.

امنیت شبکه بند پروتکل (Band Protocol) چگونه است؟

اگرچه توکن‌های BAND قبلاً براساس استاندارد ERC-20 ساخته شده بودند، آن‌ها اخیراً به عنوان توکن‌های بومی BAND در شبکه اصلی بند پروتکل (معروف به BandChain) دوباره راه اندازی شدند.

دارندگان توکن ERC-20 برای استفاده از امکانات شبکه اصلی بند پروتکل باید توکن‌های خود را به توکن‌های بومی روی شبکه اصلی بند پروتوکل تبدیل کنند. برای این کار آن‌ها می‌بایست توکن‌های بند ERC-20 خود را به صرافی بایننس منتقل و سپس آن‌ها را با نرخ 1:1 به توکن بومی شبکه اصلی تبدیل و سپس آن‌ها دریافت کنند. تنها از این طریق خواهد بود که سهامداران می‌توانند در استیکینگ (Staking) یا فرآیند تایید بلاک‌ها شرکت کنند که فقط مختص توکن‌های شبکه اصلی است.

براساس SDK Cosmos، بندچین با الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس (BFT) امن می‌شود، که از آن در برابر حملات محافظت می‌کند. این الگوریتم با ترکیب با یک سامانه اثبات منفعت قابل تفویض نمایندگی (Delegated Proof of Stake DPoS) از شبکه محافظت می‌کند و به توکن‌داران اجازه درآمد زایی از طریق شرکت یا تفویض نمایندگی به گروه یا اشخاص دیگر را می‌دهد تا در فرآیند محافظت از داده‌ها و بلاکچین شرکت کنند.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال بند پروتکل (Band Protocol)

قیمت ارز دیجیتال بند پروتکل (Band Protocol)

قیمت بند پروتکل در زمان نگارش این مقاله 7.55 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعته 58،087،985 دلار است. بند پروتکل در 24 ساعت گذشته 6.52٪ افزایش یافته است و در حال حاضر در رتبه 189 در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. عرضه آن 20،494،033 سکه BAND است و حداکثر منبع در دسترس نمی‌باشد.

صرافی‌های مناسب برای خرید ارز دیجیتال بند پروتکل (Band Protocol)

در حال حاضر فعال ترین صرافی که در آن بند پروتکل معامله می‌شود، صرافی بایننس Binance با سهم %19.56 از حجم معاملات روزانه است. سایر صرافی‌ها عبارتند از:

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *