0

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان کدام آلبوم‎ها هستند؟ کدام آلبوم‌ها در حوزه موسیقی کودکان و نوجوانان مجوز انتشار دریافت کرده‌اند و با استقبال مواجه شده‌اند؟

به گزارش خوبو، تاکنون آلبوم‌های بسیاری در حوزه موسیقی کودکان و نوجوانان منتشر شده‌اند و بسیاری از این آلبوم‌ها با استقبال گسترده مخاطبین مواجه شده‌اند.

در این مطلب قصد داریم تعدادی از بهترین آلبوم‌های منتشر شده برای بچه‌ها را معرفی کنیم.

آلبوم دنیای شادی از ناصر نظر

ناصر نظر بی شک یکی از نام های شناخته شده حوزه موسیقی کودک در ایران است. فعالیت‌های گسترده آموزشی و تولیدات و اجراهای موسیقی به صورت مداوم این هنرمند را به یکی از مهمترین هنرمندان این حوزه تبدیل کرده است. دنیای شادی نام اثری است از او که قطعاتی از آهنگسازان مختلف و ملودی‎های فولکلور است. وی کتابی با همین نام منتشر کرده است و نت این قطعات کودکان همراه با شعرها و نقاشی‌ها برای یادگیری بهتر کودکان موجود است.

آلبوم این گوشه تا اون گوشه از لیلا حکیم الهی و پیام جهانمانی

مجموعه‌ای از تصانیف ایرانی، ساخته‌ لیلا حکیم الهی، برای کودکان که با سازهای ایرانی در سال ۱۳۸۷ اجرا شده است. ویژگی که آلبوم این گوشه تا اون گوشه را متفاوت می‌کند این است که تمامی نغمه‌ها و آهنگ‌ها در دستگاه‌ها و آوازهای ایرانی ساخته شده و از سازبندی کاملا ایرانی در اجرای آن‌ها استفاده شده است.

آلبوم اتلک از مسعود نکویی

آلبوم اتلک اثری است از مسعود نکویی که در اردیبهشت ۱۳۹۲ منتشر شد. این آلبوم بر اساس موسیقی بازی‌های کودکانه کرمان منتشر شده است.

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

آلبوم نمک ۱ از گروه آدمک

آلبوم نمک شامل مجموعه‌ای از نغمه‌های محلی برای کودکان است که در شهریور ۱۳۹۴ منتشر شد. «بارون بارونه زمینا تر میشه»، «وای وای رشید خان، سردار کل قوچان»، «دختر بویراحمدی نومت ندونُم یار گلُم»… فرقی ندارد اهل کجایی، اگر ایرانی باشی امکان ندارد که این ترانه‌های مشهور محلی را از کودکی نشنیده باشی و ملودی‌شان را از بر نباشی. شاید گروه آدمک هم برای اینکه خاطرات مشابهی برای کودکانِ امروز بسازد، این ترانه‌ها را در آلبوم «نمک» ارائه داده است.

آلبوم بازی های آوازی ۱ از سودابه سالم و کارن همایونفر

آلبوم بازی های آوازی ۱ در حال و هوای موسیقی کودک حاصل نگاه موسیقایی سودابه شمس و تنظیم کارن همایونفر در اردیبهشت ۱۳۹۵ منتشر شده است. در آلبوم بازی های آوازی ۱ شماری از ترانه‌های کودکانه و بازی آواهای کودکان دهه شصت و هفتاد به قبل با تنظیمی تازه گردآوری شده است.

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

آلبوم بازی های آوازی ۲ از سودابه سالم

آلبوم بازی های آوازی ۲ اثری است با آهنگسازی و تنظیم سودابه سالم، که در اردیبهشت ۱۳۹۵ منتشر شد. بازی های آوازی بخشی از مجموعه فرهنگی شفاهی کودک و نوجوان ایران زمین است که در آن عناصر موسیقی، حرکت و کلام آهنگین درهم آمیخته‌اند.

آلبوم در مزرعه از گروه آدمک

موسیقی مزرعه برای کودکان است و همانطور که از اسمش پیداست راجع به حیوانات مزرعه است. فضای کلی اثر آرامش بخش است. سازهای اُرف، سازهای ضربی و فلوت ریکوردر بیشترین استفاده را در آهنگ‌ها داشته‌اند. این آلبوم در مهر ۱۳۹۶ منتشر شد.

آلبوم یه سر و دو گوش از نجوا خبازیان

آلبوم موسیقی یه سر و دو گوش هدیه‌ای ارزشمند به کودکان سرزمینمان است توسط نجوا خبازیان در دی ۱۳۹۷ منتشر شده است. این آلبوم در ژانر موسیقی کودک دسته‌بندی می‌شود؛ اما مخاطبانش فراتر از گروه سنی کودک و نوجوان است و برای بزرگسال هم می‌تواند جذاب و لذت‌بخش باشد. نوازندگان یه سر و دو گوش همگی از هنرمندان خوب کشورمان و بعضا از اعضای گروه‌های خوبی مثل پالت و بمرانی بوده‌اند.

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

آلبوم نمک ۲ از گروه آدمک

این گروه که از دانش آموختگان دانشکده‌ی کارل اُرف دانشگاه موتسارتِئوم (سالزبورگ – اتریش) تشکیل شده و بر مسائل آموزشی-پژوهشی موسیقی کودکان تمرکز دارد. در آلبوم‌های نمک آثار فولکلور از مناطق مختلف ایران با تنظیمی مناسب برای کودکان بازآفرینی شده‌اند. این آلبوم در بهمن ۱۳۹۷ منتشر شده است.

آلبوم دو بخش کلی دارد بخش اول قطعات با آواز اجرا شده‌آند و بخش دوم بی‌کلام. قطعات بخش دوم می‌تواند برای خواندن کودکان همراه موسیقی مناسب است و جنبه آموزشی دارد. استفاده از سازهای ایرانی در کنار سازهای بلز، زیلوفون و دیگر سازهای مناسب کودکان جنبه مثبت فرهنگی دارد.

آلبوم در جنگل از گروه آدمک

در این مجموعه تلاش می‌شود تا هر بار گزیده‌ای از ترانه‌ها پیرامون و متناسب با فضا و محیطی مشخص -مثل مزرعه، دریا، جنگل و … گردآوری شود.این مجموعه با هدف آشنایی کودکان با عناصر محیطی و برای گروه سنی پیش‌دبستان و دبستان تهیه شده است. متن ترانه‌ها بر اساس لحن و ادبیات کوکانه و با هدف گسترش دایره‌ی واژگان کودک نوشته شده است. این آلبوم در مهر ۱۳۹۸ منتشر شده است.

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

آلبوم ترانه های مادر و کودک از سودابه سالم

سودابه سالم از چهره‌های شاخص فعال در زمینه موسیقی کودک است. مجموعه مادر و کودک برگرفته از ترانه‌های نوازش فرهنگ شفاهی کودکان ایران است. ترانه‌های ساخته‌شده حاصل سال‌ها کار آموزشی و پژوهشی است که در کلاس‌های مادر و کودک اجرا و نقد و بررسی شده و مورد استقبال مادران و کودکان عزیز قرار گرفته. در اجرای این اثر نسل‌های گوناگونی همکاری داشته‌اند از یک کودک نوزاد تا یک مادربزرگ هنرمند. در این اثر سعی شده که فضای صوتی تخیل‌برانگیز و باطراوت باشد.

آلبوم در دریا از گروه آدمک

گروه آدمک یکی از محبوب‌ترین گروه‌ها در زمینه آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان است. آلبوم در دریا شامل ده آهنگ باکلام شاد و کودکانه است و همانطور که از نامش پیداست در خصوص موضوعات مربوط به دریا با زبان کودکانه صحبت می‎کند. این آلبوم در تیر ۱۴۰۰ منتشر شد.

بهترین آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

سایر آلبوم های موسیقی کودکان و نوجوانان

علاوه بر آلبوم‌های مذکور، آلبوم‌های دیگری نیز در حوزه موسیقی کودکان و نوجوانان منتشر شده است. آلبوم‌های کلاس اولی ها، ترانه های کتاب فارسی دوم، نوای نو ۱ (آثاری از آهنگسازان کودک و نوجوان)، ششسا، آبی (تصویری) و موسیقی متن فیلم پیشونی سفید ۱ از جمله آلبوم‌های دیگر منتشر شده در این حوزه هستند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *