0

ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین

بیت کوین در حال تقویت خود به عنوان یک دارایی قانونی است که هر کسی می‌تواند در آن سرمایه‌گذاری کند. از نظر فنی، ضابطه‌ای وجود ندارد و بسیاری از موسسات و افراد می‌توانند به صورت قانون‌مند اقدام به خرید و نگه‌داری Bitcoin کنند. بسیاری معتقدند ETF بیت کوین می‌تواند این هدف را برآورده کند. در حالی که صندوق قابل معامله رمز ارز BTC هم‌اکنون در کانادا وجود دارد، اما قانون‌گذاران در ایالات متحده هنوز اجازه حضور این صندوق‌ها را در بازارهای بورس آمریکا نداده‌اند.

مقدمه

بیت کوین و بازار ارزهای رمزنگاری شده مسیری طولانی را طی کرده‌اند. یک دهه پیش، این فناوری فقط توسط جامعه کوچکی از علاقه‌مندان استفاده می‌شد. همه داستان پرداخت 10,000 BTC برای خرید دو پیتزا را شنیده‌اند. اما در چند سال اخیر رشد چشمگیری در این صنعت شکل گرفت. ما شاهد ظهور بسیاری از مشاغل موفق هستیم که بر اساس این صنعت ساخته شده‌اند. تعداد بی‌شماری از پروژه‌های رمزنگاری، تولد دیفای (DeFi) و دیگر موارد از جمله از جمله آن‌ها هستند. قانون‌گذاری دولت‌ها برای این صنعت نیز در حال رونق است. شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) بیش از 2 میلیارد دلار از ترازنامه خود را به بیت کوین اختصاص داده و همچنین شما به زودی می‌توانید جدیدترین خودرو تسلا را با BTC خود خریداری کنید.

اما قبل از اینکه بیت کوین بتواند به یک دارایی اصلی در فضای اقتصاد کلان جهانی تبدیل شود، چه عناصر سازنده‌ای هنوز در نظر گرفته نشده‌اند؟ یکی از این موارد می‌تواند روشی تنظیم شده برای نهادها و بازیگران سنتی باشد تا با بیت کوین مواجه شوند. به گفته برخی، بهترین راه برای انجام این کار می‌تواند از طریق صندوق‌های قابل معامله یا همان ETF باشد.

ETF بیت کوین چیست؟

ETF یک صندوق قابل معامله در بورس است، به معنای صندوق سرمایه گذاری که قیمت یک دارایی اساسی را نمایندگی می‌کند. ETF در بسیاری از صنایع و انواع مختلف دارایی‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، ETF های طلا سال‌هاست که در بورس کشورهای مختلف داد و ستد می‌شوند و قیمت آن‌ها تابعی از ارزش طلا هستند.

ETF بیت کوین نیز به همین روش کار می‌کند – قیمت ETF از قیمت بیت کوین تبعیت می‌کند. ETF محصولات مالی قانون‌گذاری شده‌‌ می‌باشند. به همین دلیل، به جای صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده، در بورس‌ کشورها مانند بورس نزدک (NASDAQ) یا نیویورک (NYSE) معامله می‌شوند. با این وجود، در آینده با کم رنگ شدن مرزها میان اقتصاد سنتی و صنعت رمز ارزها، امکان دارد شاهد تغییراتی در این زمینه باشیم.

چرا ETF بیت کوین مهم است؟

خرید و نگه‌داری بیت کوین با حجم بالا برای موسسات خالی از دردسر نیست. به عنوان مثال، تملک مقدار زیادی بیت کوین می‌تواند برای یک موسسه بزرگ مشکلات جدی ایجاد کند. به هر حال، برای سرمایه‌گذاران بزرگی مانند شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، تصور اینکه با اتصال یک کیف پول سخت‌افزاری به لپ‌تاپ بتوان میلیاردها دلار سرمایه‌ را انتقال داد، چندان ایمن به نظر نمی‌رسد. موسسات بزرگ مالی مانند سرمایه‌گذاران منفرد عمل نمی‌کنند و برای اینکه بتوانند در این فضا مشارکت کنند، به یک چارچوب نظارتی پیچیده و سازوکار مالی مناسب نیاز دارند.

به همین دلیل، احتمال زیادی وجود دارد که با تصویب یک صندوق ETF ارزهای دیجیتال، پای سرمایه‌گذاران بالقوه‌ای به این حوزه باز گردد. تصویب یک صندوق ETF بیت کوین می‌تواند باعث مشارکت فعالان بازارهای مالی سنتی در حوزه رمز ارزها گردد و در عین حال، دیگر نگرانی نسبت به نگهداری فیزیکی دارایی‌هایشان نخواهند داشت.

ETF بیت کوین همچنین می‌تواند دارایی دیگری به غیر از بیت کوین را در خود نگه دارد. به عنوان مثال، یک ETF بیت کوین می‌تواند یک سبد دارایی مانند بیت کوین، اتریوم، سهام تسلا، طلا و غیره را در خود نگه دارد. این امر ممکن است برخی از مزایای متنوع‌سازی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

مروری کوتاه بر ETF های بیت کوین

به طور کلی، وقتی مردم در مورد ETF بیت کوین صحبت می‌کنند، معمولاً در مورد ETF در بازارهای ایالات متحده صحبت می‌کنند. با این وجود ETF در بازارهای مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، اولین ETF بیت کوین در بازار سهام کانادا راه اندازی شد. نام این صندوق Purpose Bitcoin ETF است و در بورس اوراق بهادار تورنتو یا به اختصار BTCC، معامله می‌شود.

حتی در این شرایط باز هم بیشتر نگاه‌ها به قانون‌گذاران آمریکا است، زیرا بزرگترین بازار مالی در جهان محسوب می‌شود. یک صندوق ETF بیت کوین در آمریکا می‌تواند این رمز ارز را به عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری تایید کند.

چندین تلاش برای راه اندازی ETF بیت کوین در ایالات متحده انجام شده است. اما از مارس 2021، همه آن‌ها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رد شده است.

اما چرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بطور مرتب درخواست‌ها را رد می‌کند؟ آن‌ها معمولاً نوسانات، ماهیت تنظیم نشده بازارهای بیت کوین و پتانسیل دستکاری در بازار را دلیل رد برنامه‌های ETF عنوان می‌کنند. اگرچه ممکن است این موارد تا حدی درست باشد، اما احتمالا برای بسیاری از بازارهای مالی دیگر که اکنون دارای صندوق قابل معامله هستند نیز صدق می‌کنند.

علاوه بر این، بسیاری از سازوکارهای مالی مورد نیاز بیت کوین، برای داشتن یک کلاس دارایی کلان قانونی در آخرین بازار صعودی ساخته شد. اگر مایکرواستراتژی چند سال پیش می‌‌خواست خرید میلیاردی Bitcoin داشته باشد، انجام این کار بسیار دشوار بود. اما اکنون، هم زیرساخت‌ها و هم نقدینگی لازم وجود دارد و کاملا امکان انجام چنین سرمایه‌گذاری‌های کلانی فراهم شده است.

این بلوغ مداوم بازارهای بیت کوین به احتمال زیاد تغییر روند ناگهانی قانون‌گذاری این حوزه را محتمل خواهد کرد و در نهایت می‌توانیم شاهد حضور ETF بیت کوین در بورس‌های آمریکا باشیم. در مورد زمان وقوع آن، پیش بینی دشوار است، اما ممکن است زودتر از آنچه تصور می‌شود اتفاق بیفتد.

آیا باید در یک ETF بیت کوین سرمایه گذاری کنیم؟

آیا ETF بیت کوین ابزار مالی مناسبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین است؟ اگر فردی هستید که می‌خواهید از پس‌انداز خود در برابر کم شدن ارزش ارزهای فیات محافظت کنید، شاید بهتر باشد فقط بیت کوین بخرید.

به هر حال، بیت کوین امکان دسترسی عادلانه به امور مالی را فراهم می‌کند.در واقع، این رمز ارز چیزهای زیادی برای افراد مختلف دارد. اما دسترسی مستقیم و بی‌واسطه به پس‌اندازی که بیت کوین امکان‌پذیر می‌سازد، خود می‌تواند ایجاد قدرت نماید. نیازی به یادآوری نیست که روش‌های بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید با بیت کوین خود سود کسب کنید یا وام بگیرید.

با این اوصاف، سرمایه گذاری در ETF بیت کوین مزایایی دارد، بنابراین اگر این موارد برای شما جذاب به نظر می‌رسند، ETF نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

سخن پایانی

ETF های بیت کوین به سرمایه گذاران در بازارهای سنتی اجازه می‌دهند با بیت کوین مواجه شوند. این امر می‌تواند یک روش خوب برای پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی جدید باشد.

اما قانون‌گذاران آمریکا چه موقع برنامه ETF بیت کوین را در این کشور می‌پذیرند؟ گفتن آن دشوار است، اما به نظر می‌رسد که به مرور، شرایط در حال فراهم شدن است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *