0

گلدن اسلم در تنیس (Golden Slam)

استفی گرف

در رشته تنیس افتخارات مختلفی از جمله گلدن اسلم را می توان کسب کرد که به قدری نادر و شگفت انگیز هستند که القاب مختلفی دارند.

به گزارش خوبو، کسب عناوین گرند اسلم در تنیس بالاترین افتخار ممکن تلقی می شود. فرض کنید این عناوین به صورت متوالی و در یک سال به دست بیایند و حتی پا را فراتر بگذارید و تصور کنید تنیسوری بتواند در یک فصل علاوه بر عناوین گرند اسلم، در المپیک یا مسابقات پایان فصل هم قهرمان شود. هر یک از سناریوهای ذکر شده خود یک لقب خاص در تنیس به شمار می رود. با خوبو همراه باشید تا با این القاب آشنا شوید.

گرند اسلم

زمانی که تنیسور در تمام مسابقات گرند اسلم قهرمان شود، به اصطلاح به دوران حرفه ای او گرند اسلم (Career Grand Slam) گفته می شود. منظور از اینکه تنیسوری توانسته گرند اسلم کند یعنی در دوران بازی خود قهرمانی در تمام گرند اسلم ها را تجربه کرده است. تا به حال 8 بازیکن در بخش مردان و 11 تنیسور در بخش زنان موفق به کسب گرند اسلم در دوران حرفه ای خود شده اند.

اگر تمام گرند اسلم ها در یک سال به دست بیایند و بازیکن در طول یک سال تمام عناوین گرند اسلم را کسب کند، اصطلاحا کلندر گرند اسلم (Calendar Grand Slam) کرده است. راد لیور تنها تنیسور مردی است که توانسته کلندر گرند اسلم کند و در بخش زنان نیز استفی گرف تنها تنیسوری است که به این افتخار رسیده است.

گلدن گرند اسلم (گلدن اسلم)

اگر تنیسوری علاوه بر قهرمانی در تمام گرند اسلم ها، موفق به قهرمانی در مسابقات المپیک هم بشود، توانسته در دوران حرفه ای خود گلدن گرند اسلم یا به اختصار گلدن اسلم (Golden Slam) کرده باشد. در بخش مردان آندره آغاسی و رافائل نادال در دوران حرفه ای خود گلدن اسلم کرده اند و در بخش زنان نیز استفی گرف و سرینا ویلیامز موفق به انجام این کار شده اند.

کلندر گلدن اسلم که یکی از سخت ترین افتخارهای ممکن در تنیس است، زمانی رخ می دهد که تنیسور در یک سال ضمن کسب تمام عناوین گرند اسلم، مدال طلای المپیک را هم کسب کند. تنها تنیسوری که توانسته چنین افتخاری کسب کند، استفی گرف در سال 1988 است.

استفی گرف، اسطوره آلمانی تاریخ تنیس، تنها تنیسوری است که توانسته کلندر گلدن اسلم انجام دهد

سوپر اسلم

سوپر اسلم (Super Slam) به افتخاری گفته می شود که تنیسور ضمن کسب تمام گرند اسلم ها و مدای طلای المپیک، بتواند قهرمان مسابقات پایان فصل بشود. در بخش مردان آندره آغاسی و در بخش زنان استفی گرف به این افتخار رسیده اند.

ماموریتی غیرممکن در دنیای تنیس، کسب کلندر سوپر اسلم است که به معنای ثبت سوپر اسلم در یک سال است. هیچ بازیکنی در تاریخ تنیس نتوانسته در یک سال سوپر اسلم کند!

سرفیس اسلم

از سال 1978 که مسابقات اوپن آمریکا روی سطح هاردکورت برگزار می شود، گرند اسلم های تنیس به 3 سطح هاردکورت، چمن و خاک تقسیم می شوند. از آن زمان عنوان سرفیس اسلم (Surface Slam) هم به وجود آمد که به قهرمانی تنیسور روی هر 3 سطح در یک سال گفته می شود. رافائل نادال و نواک جوکوویچ در بخش مردان و مارتینا ناوراتیلووا، استفی گرف و سرینا ویلیامز در بخش زنان به این عنوان رسیده اند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *