0

توپ تنیس

تنیس

برای اینکه بتوانید تنیس بازی کنید، علاوه بر راکت، به توپ نیز نیاز دارید. در این مطلب نگاهی داریم به توپ تنیس و معروف ترین برندهای آن را معرفی می کنیم.

به گزارش خوبو، توپ تنیس که در مسابقات رسمی رنگ آن زرد مایل به سبز روشن است، از الیاف نمد درست شده و طراحی آن طوری است که خصوصیات آیرودینامیکی آن از جمله برخورد به زمین و راکت تنیس، سریع دچار مشکل نشود. توپ تنیس در مسابقات حرفه ای تنها می تواند به رنگ زرد روشن باشد زیرا تشخیص داده شده که این رنگ برای دیده شدن از تلویزیون از همه رنگ ها مناسب تر است.

مشخصات توپ تنیس

قطر توپ تنیس طبق اعلام فدراسیون رسمی این رشته باید میان 6.54 تا 6.86 سانتی متر باشد و همچنین این توپ ها باید وزنی معادل 56 تا 59 گرم داشته باشند. داخل توپ تنیس از هوا پر شده و روی آن نیز از پلاستیک و نمد پوشیده شده است. البته توپ هایی هم وجود دارند که داخل آن ها با مواد جامد پر شده که به دلیل جهش کمتر، چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

به محض برخورد توپ تنیس با زمین، این توپ کمی در زمین فرو می رود و باعث می شود تا ارتفاع آن کم شود.. توپی استاندارد تلقی می شود که وقتی از فاصله 254 سانتی متری به زمین برخورد می کند، از سطح زمین میان 135 تا 147 سانتی متر ارتفاع بگیرد.

مقاومت توپ تنیس نسبتا کم تلقی می شود و در توپ های جدید، از نوعی پلاستیک مصنوعی نیز در تولید آن استفاده می شود که هوا به راحتی از داخل توپ خارج نشود.

توپ های جدید از نوعی پلاستیک مصنوعی در تولید آن استفاده می شود که هوا به راحتی از داخل توپ خارج نشود

توپ تنیس متناسب با سطوح مختلف

حرکت توپ تنیس در سطوح مختلف متفاوت است و به همین دلیل از توپ های متفاوتی در زمین های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال توپ در زمین های خاکی در زمین بیشتر فرو می رود و سرعتش گرفته می شود، در حالی که در زمین های هاردکورت، سرعت توپ بسیار بیشتر است.

دو مدل توپ تنیس وجود دارد. مدل اول که به آن Regular Duty می گویند، مخصوص زمین های خاکی است و برای زمین های چمن نیز استفاده می شود. این توپ ها ضخامت کمتری دارند و در هنگام برخورد با زمین، خاک کمتری به خود می گیرند. مدل دوم نیز به توپ های Extra Duty معروف هستند که ضخامت بیشتری دارند و مناسب بازی در زمین های هاردکورت و سخت هستند.

برندهای تولیدکننده توپ تنیس

مثل سایر ورزش ها، در تنیس هم برندهای مختلفی در زمینه تولید توپ فعالیت می کنند که برخی از این برندها تنها به طور اختصاصی برای این رشته توپ تولید می کنند. از معروف ترین برند توپ تنیس می توان به برند نام آشنای ویلسون اشاره کرد که همانطور که قبلا در خوبو به آن اشاره کرده بودیم، در زمینه تولید کفش و راکت تنیس هم فعالیت دارد. از توپ های برند ویلسون در گرند اسلم های اوپن فرانسه و اوپن آمریکا استفاده می شود.

بند ویلسون توپ های گرند اسلم های اوپن فرانسه و اوپن آمریکا را تولید می کند

برندهای دیگری هم در این زمینه فعالیت می کنند که از آن ها می توان به هد پن، دانلاپ، اسلزنگر و گاما اشاره کرد. تا سال 2018 برند ویلسون برای گرند اسلم اوپن استرالیا توپ تولید می کرد اما از آن سال تا به امروز، کمپانی دانلاپ، تولیدکننده توپ اولین گرند اسلم سال محسوب می شود. ساخت توپ های گرند اسلم ویمبلدون نیز با شرکت اسلزنگر است.

دانلاپ تولیدکننده مسترزهای 1000 امتیازی مونته کارلو، رم، مادرید و همچنان شانگهای نیز می باشد. شرکت هد پن نیز در مسترزهای میامی، ایندیانا ولز، مونترال، سینسیناتی و پاریس، به عنوان تولیدکننده حضور دارد

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *