0

مدل UTXO بیت کوین چیست؟

مدل UTXO بیت کوین چیست؟

UTXO چیست؟

خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) یا Unspent Transaction Output یک قطعه مجزا از بیت‌کوین است. UTXOها را می‌توان ترکیب کرد و برای پرداخت در هر تراکنشی استفاده کرد. UTXOها را می‌توان به سکه‌های فیزیکی تشبیه کرد، زیرا آنها باید به طور مجزا خرج شوند.

اگر بخواهید 5 سنت خرج کنید، نمی‌توانید نیم سکه را خرج کنید. در عوض، باید کل سکه را خرج کنید و 5 سنت را به عنوان پول نقد دریافت کنید. با این حال، برخلاف سکه‌های فیزیکی، UTXOها در ارزش‌های استاندارد عرضه نمی‌شوند. یک UTXO می‌تواند هر مقدار بیت‌کوین را در خود نگه دارد. همانطور که از نام آن پیداست، UTXO خروجی یک تراکنش بیت‌کوین است. یک خروجی به عنوان یک UTXO وجود دارد تا زمانی که به عنوان ورودی در تراکنش بعدی استفاده شود، در این مرحله دیگر مصرف نشده است. مجموعه تمام UTXO‌های موجود در یک نقطه زمانی معین، مجموعه UTXO نامیده می‌شود.

گره‌های بیت‌کوین مجموعه UTXO را دنبال می‌کنند تا دقیقاً مشخص کنند که کدام کوین وجود دارد و چه کسی می‌تواند آنها را خرج کند. این سیستم بیت‌کوین را قادر می‌سازد تا مشکل Double Spend را حل کند، که تلاش‌های قبلی برای یک ارز دیجیتال را با مشکل مواجه کرده بود.

چگونه UTXOsها ساخته می‌شود؟

UTXOها از طریق مصرف UTXOهای موجود ایجاد می‌شوند. هر تراکنش بیت‌کوین از ورودی‌ها و خروجی‌ها تشکیل شده است. ورودی‌ها یک UTXO موجود را مصرف می‌کنند، در حالی که خروجی‌ها یک UTXO جدید ایجاد می‌کنند. بنابراین، اگر UTXO‌های قدیمی برای ایجاد UTXO‌های جدید نابود شوند، در وهله اول چگونه UTXO ها ایجاد می‌شوند؟

معاملات کوین‌بیس

تراکنش کوین‌بیس نوع خاصی از تراکنش است که بیت‌کوین جدیدی را به عنوان پاداش برای استخراج‌کننده یک بلوک ایجاد می‌کند. از آنجایی که بیت‌کوین جدید در حال ایجاد است، تراکنش کوین‌بیس هیچ ورودی و یک یا چند خروجی ندارد. مانند همه خروجی‌های معمولی، خروجی تراکنش کوین‌بیس یک UTXO جدید است.

تاریخچه هر UTXO را می‌توان به یک یا چند خروجی از تراکنش‌های کوین‌بیس ردیابی کرد.

آشنایی با مدل UTXO بیت‌کوین

مدل UTXO بیت‌کوین از اکثر سیستم‌های ارز دیجیتال دیگر منحصر به فرد است. این به این دلیل است که بیت‌کوین با اهداف متفاوتی نسبت به سیستم مالی سنتی طراحی شده است. بیت‌کوین از ابتدا قرار بود کاملاً شفاف، منصفانه و قابل حسابرسی باشد. UTXO به بیت‌کوین کمک می‌کند تا به این اهداف دست یابد. بنابراین مدل UTXO چگونه کار می کند؟

آدرس‌ها و UTXO‌ها

در سیستم مالی سنتی، تراکنش پول را از یک حساب گرفته و به حساب دیگری منتقل می‌کند. از آنجایی که مدل UTXO بیت‌کوین دارای حساب نیست، هیچ حساب یا آدرسی وجود ندارد. در حالی که آدرس‌ها برای دریافت UTXO استفاده می‌شوند، آدرس‌ها هرگز مستقیماً روی بلاکچین درج نمی‌شوند. در عوض، آدرس‌های بیت کوین رمزگذاری‌های scriptPubKeys هستند که در خروجی هر تراکنش گنجانده شده است. هنگامی که بیت‌کوین خرج می‌شود، یک ورودی فقط شامل امضاها و کلیدهای عمومی مورد نیاز برای برآورده کردن scriptPubKey می‌شود. هیچ اشاره‌ای به اینکه بیت‌کوین از کدام آدرس در بلاکچین آمده است وجود ندارد. با این حال، آدرس قبلی یک UTXO را می‌توان به راحتی محاسبه کرد. هر ورودی تراکنش به یک UTXO موجود توسط txid قبلی و شاخص خروجی تراکنش در آن تراکنش قبلی ارجاع می‌دهد. scriptPubKey خروجی تراکنش ارجاع شده را می‌توان به آدرس بیت‌کوین ترجمه کرد.

سیاست پولی بیت‌کوین

مدل UTXO به تمام گره‌های بیت‌کوین اجازه می‌دهد تا دقیقاً در هر مقطع زمانی درباره اینکه کدام بیت‌کوین وجود دارد، توافق کنند. این به هر کسی اجازه می‌دهد تا کل عرضه بیت‌کوین را بررسی کند تا از رعایت سیاست پولی بیت‌کوین اطمینان حاصل کند.

ترکیب و تقسیم UTXO

تراکنش بیت‌کوین می‌تواند شامل هر تعداد ورودی و خروجی باشد. این اجازه می‌دهد تا UTXO‌ها ترکیب و تقسیم شوند تا هر مبلغی را پرداخت کنند. به عنوان مثال، اگر آلیس بخواهد به باب 1 بیت‌کوین پرداخت کند و 2 UTXO به ارزش 0.5 بیت‌کوین و 0.7 بیت‌کوین داشته باشد، می‌تواند از هر دو UTXO به عنوان ورودی استفاده کند و خروجی به ارزش 1 بیت‌کوین را برای باب ارسال کند.

برای اینکه مقدار باقیمانده را به عنوان تغییر ادعا کند، آلیس خروجی دیگری به ارزش 0.199 BTC ایجاد می‌کند که برای خودش ارسال می‌کند. او قادر به ارسال 0.2 BTC برای خود نیست زیرا باید کارمزد تراکنش بپردازد.

کارمزد معامله به عنوان خروجی معامله پرداخت نمی‌شود. از تفاوت بین مقدار ورودی‌ها و مقدار خروجی‌ها استنباط می‌شود.

تایید تراکنش

مدل UTXO به گره‌های بیت‌کوین اجازه می‌دهد تا هر تراکنش روی بلاکچین را به طور موثر تأیید کنند. هنگامی که یک گره تراکنش را چه در mempool یا به عنوان بخشی از یک بلوک دریافت می‌کند، می‌تواند تأیید کند که آیا UTXOهایی که مصرف می‌شوند معتبر هستند یا خیر. این توانایی است که بیت‌کوین را قادر می‌سازد تا بدون اتکا به اشخاص ثالث قابل اعتماد، مشکل Double Spend را حل کند.

مدل UTXO در مقابل مدل حساب‌ها

اکثر سیستم‌های مالی، از جمله بانک‌ها و سایر ارزهای دیجیتال، از مدل UTXO استفاده نمی‌کنند. افراد به جای کنترل چندین سکه خاص، یک یا چند حساب دارند و هر حساب دارای موجودی است. مدل حساب به مؤسسات مالی و بازرگانان اجازه می‌دهد تا حساب‌های فردی را در مقادیر دقیق بدهکار و اعتبار کنند و از مسائل مربوط به تغییر یا انتخاب سکه جلوگیری کنند.

مسائل مربوط به قابلیت اطمینان با مدل حساب‌ها

مزایای مدل حساب به قیمت شفافیت و قابلیت حسابرسی است. حسابرسی کل عرضه دلار آمریکا در تمام حساب‌های بانکی غیرممکن است. علاوه‌بر‌این، اکثر مدل‌های حساب با مشکلاتی مانند استرداد وجه و حساب‌های اضافه برداشت مواجه هستند. از آنجایی که تراکنش بیت‌کوین باید دقیقاً به UTXO‌های خرج شده اشاره کند، امکان اضافه‌شدن یک تراکنش نامعتبر به بلاکچین وجود ندارد.

مزایای حفظ حریم خصوصی مدل UTXO

مدل UTXO مزایای حفظ حریم خصوصی را به کاربران ارائه می‌دهد. کاربران بیت‌کوین می‌توانند با ذخیره هر UTXO در یک آدرس منحصر به فرد، هر UTXO را به طور جداگانه مدیریت کنند. با استفاده از یک آدرس منحصر به فرد برای دریافت هر UTXO، کاربران می‌توانند ارتباط بین UTXO های خود را از دانش عمومی پنهان کنند. برای ناظر بلاکچین، تشخیص اینکه کدام UTXO به کدام کاربر تعلق دارد دشوار است.

طراحی بیت‌کوین ایجاد آدرس‌های جدید را بسیار ساده می‌کند. سیستم‌های مدل حساب، به ویژه در سیستم مالی سنتی، ایجاد حساب‌های جدید را دست و پا گیر یا حتی ممنوع می‌کند و کاربران را مجبور می‌کند که تمام یا بیشتر وجوه خود را در یک حساب واحد نگهداری کنند.

شرکت‌های تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای تلاش می‌کنند تا حریم خصوصی بیت‌کوین را تضعیف کنند و مالکیت UTXO ها را بر اساس روش‌های مختلف مشخص کنند. با این حال، این روش‌ها به جای منطق دقیق، بر فرضیات و شواهد شرایطی تکیه دارند.

جمع‌بندی

  • بیت کوین حسابی با موجودی ندارد. در عوض، سکه‌های فردی متعلق به کاربران بیت‌کوین هستند.
  • خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) یک قطعه مجزا از بیت‌کوین است. UTXOها به عنوان ورودی هر تراکنش بیت‌کوین استفاده می‌شوند.
  • مدل UTXO بیت‌کوین را نسبت به سیستم‌های مالی سنتی که به حساب‌ها، موجودی‌ها و اشخاص ثالث متکی هستند قابل حسابرسی، شفاف و کارآمدتر می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *