0

نکاتی برای استفاده از تفاله قهوه در باغچه و داشتن گیاهان زیبا

تفاله قهوه

قهوه برای سرحال کردن انسان، به خصوص در ساعات قبل از ظهر فواید غیرقابل انکاری دارد. با این حال، اثرات مثبت آن تنها به آشپزخانه محدود نمی‌شود. این ماده کافئین‌دار به همان اندازه که بر روی وضعیت بدن تاثیرگذار است، اثرات مثبتی بر گیاهان نیز دارد.

معمولا تفاله‌هایی در ته فنجان قهوه باقی می‌ماند. در بسیاری از اوقات، ما اینها را می‌شوییم، اما باید بدانید که این تفاله‌ها می‌توانند برای زیباتر کردن گیاهان حیاط شما بسیار ارزشمند باشند، زیرا کود بسیار خوبی هستند. اگر شما هم از کسانی هستید که روز خود را با یک فنجان قهوۀ خوب شروع می‌کنید، می‌توانید تفاله قهوه فنجان خود را با گیاهان کوچک خود به اشتراک بگذارید. بنابراین، امروز در این مقاله از سایت خوبو به شما می‌گوییم که چگونه از تفاله قهوه در گلدان‌ها و باغچۀ خود استفاده کنید.

استفاده از تفاله قهوه در گلدان
استفاده از تفاله قهوه در گلدان

مزایای استفاده از ته‌نشین‌های فنجان قهوه

  • دانه های قهوه اسیدی هستند، اگرچه پس از دم‌کردن، pH آنها خنثی می‌شود. بنابراین می‌توان از آنها مستقیماً داخل گلدان یا باغچه استفاده کرد. این کار می‌تواند به حفظ بهتر رطوبت و همچنین تهویه خاک کمک کند.
  • تفاله قهوه یک ماده ارگانیک می‌باشد که شامل موادی است که باعث تجزیه مواد مغذی می‌شوند. بوی آن نیز برای کرم‌های خاکی بسیار جذاب است که باعث می‌شود آنها بیشتر در خاک حرکت کنند، در نتیجه خاک را تمیز کرده و به هوادهی آن کمک می‌کنند.
  • تفاله قهوه، یک کود عالی برای چمن است. اگر مخزن آبیاری دارید، می توانید قهوه را داخل فیلتر بریزید یا آن را داخل جوراب گذاشته و بگذارید چند ساعت بماند. سپس دستگاه آبیاری را برای تغذیه یکنواخت باغچه خود روشن کنید.
  • علاوه بر این، ته‌نشین‌های فنجان قهوه شما دارای آفت‌کش طبیعی قدرتمند است که می تواند حلزون‌ها و بیدهای حلزونی را از گیاهان دور کند. همچنین به دلیل بوی تند آن، برای دفع مورچه‌ها کاربردی است.
  •  اگر از کمپوست استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که بقایای قهوه را نیز به آن اضافه کنید، زیرا منبع خوبی از نیتروژن است و به عنوان مکمل برای کمپوست عمل می‌کند.
  • در نهایت، تفاله قهوه به عنوان یک قارچ‌کش عمل کرده و از رشد قارچ و پوسیدگی جلوگیری می‌کند.
تفاله قهوه، یک کود عالی برای گیاهان باغچه و گلدان است
تفاله قهوه، یک کود عالی برای گیاهان باغچه و گلدان است

نحوه استفاده از تفاله قهوه به عنوان کود

  • مطمئن شوید که تفاله قهوه کاملاً خشک شده است. برای این کار می توانید آنها را زیر نور آفتاب قرار دهید، به این ترتیب از رشد قارچ ها داخل تفاله‌ها جلوگیری می‌کنید.
  • می توانید تفاله‌ها را در یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی بریزید تا در شرایط خوبی نگهداری شوند و در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید.
  • این کار را به این صورت انجام دهید: علف یا گیاهان خود را با باقی‌مانده قهوه آبیاری کنید و در حین آبیاری، خاک را هم بزنید تا قهوه در خاک جا بیفتد و بهتر در آن نفوذ کند.

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *