0

ارز دیجیتال کامپاند (Compound) چیست؟

ارز دیجیتال کامپاند

کامپاند یک پروتکل وام دهی DeFi است که به کاربران اجازه می‌دهد با سپرده گذاری در یکی از چندین استخر پشتیبانی شده توسط سیستم عامل، سود ارزهای دیجیتال خود را بدست آورند.

نحوه عملکرد کامپاند چگونه است؟

هنگامی که یک کاربر توکن‌ها را به یک استخر مرکب واریز می‌کند، در عوض cTokens دریافت می‌کند. این cTokens نشان دهنده سهم فرد در استخر است و می‌تواند برای بازخرید ارز رمزپایه اساسی که در ابتدا و در هر زمان سپرده شده است، خریداری شود. به عنوان مثال، با واریز ETH به استخر، در ازای آن cETH دریافت خواهید کرد. با گذشت زمان، نرخ ارز این cTokens افزایش می‌یابد، این بدان معناست که می‌توانید آن‌ها مقدار بیشتری از دارایی اصلی که در ابتدا قرار داده اید، بازخرید کنید. به این ترتیب توزیع سود انجام می‌شود.

در مقابل، وام گیرندگان می‌توانند با واریز وثیقه از هر استخر مرکب وام تضمینی بگیرند. حداکثر نسبت وام به ارزش (LTV) بر اساس دارایی وثیقه متفاوت است، اما در حال حاضر از 50 تا 75 درصد است. نرخ سود پرداخت شده بر اساس دارایی قرض گرفته شده متفاوت است. همچنین وام گیرندگان می‌توانند با تصفیه خودکار روبرو شوند، اگر وثیقه‌یشان به زیر آستانه نگهداری خاص برسد.

از زمان راه اندازی شبکه اصلی کامپاند در سپتامبر 2018 ، محبوبیت این پلتفرم سر به فلک کشیده و بیش از 800 میلیون دلار از ارزش کل قفل شده را پشت سر گذاشته است.

بنیانگذاران کامپاند چه کسانی هستند؟

کامپاند در سال 2017 توسط رابرت لشنر و جفری هیز تاسیس شد که هر دو قبلاً در سِمَت‌های برجسته در Postmates – سرویس تحویل آنلاین غذا – کار می‌کردند. در حال حاضر، این دو در سمت‌های اجرایی در Compound Labs، Inc – شرکت توسعه نرم افزار پشت پروتکل کامپاند – مشغول به فعالیت هستند. لشنر مدیر CEO و هیز مدیر CTO شرکت است.

هر دو بنیانگذار تجربه تأسیس شرکت‌های موفق را دارند. به عنوان مثال، رابرت لشنر در کمک به رشد فضای بلاکچین فعال بوده و به طور عمومی در سیستم عامل‎های رمزنگاری معروف از جمله Argent Wallet ، Opyn و Blockfolio سرمایه گذاری کرده است.

تیم کامپاند اکنون بیش از 12 نفر را تشکیل می‌دهد و تقریبا نیمی از آن‌ها به عنوان مهندس کار می‌کنند.

چه چیزی کامپاند را منحصر به فرد می‌کند؟

به گفته کامپاند، اکثر ارزهای رمزپایه در سیستم عامل‌های صرافی بیکار می‌مانند و هیچ کاری برای دارندگان خود انجام نمی‌دهند. به نظر می‌رسد کامپاند با پلتفرم وام دهی خود، این وضعیت را تغییر داده و به هر کسی که توکن‌های اتریوم خود را سپرده می‌گذارد، اجازه می‌دهد تا به راحتی سود موجودی خود را بدست آورد یا وام تضمین شده دریافت کند.

حاکمیت جامعه کامپاند آن را از سایر پروتکل‌های مشابه جدا می‌کند. دارندگان توکن بومی این پلتفرم _ COMP _ می‌توانند تغییراتی در پروتکل پیشنهاد دهند و در مورد اجرای تغییرات پیشنهادی توسط دیگران، بدون درگیری تیم کامپاند بحث و رای گیری کنند. این می‌تواند شامل انتخاب ارزهای رمزپایه برای اضافه کردن در پشتیبانی، تنظیم عوامل وثیقه و ایجاد تغییر در نحوه توزیع توکن‌های COMP باشد.

توکن‌های COMP را می‌توان از صرافی‌های شخص ثالث خریداری کرد و یا با تعامل با پروتکل کامپاند مانند واریز دارایی یا گرفتن وام به دست آورد.

چه تعداد توکن کامپاند (COMP) در گردش وجود دارد؟

مانند بسیاری از دارایی‌های دیجیتال، فقط تعداد مشخصی از توکن‌های COMP وجود دارد. میزان کل عرضه، 10 میلیون COMP است و در زمان نوشتن این مقاله، کمتر از یک سوم آن در گردش است (3.3 میلیون پوند).

از این 10 میلیون توکن، بیش از 4.2 میلیون توکن در یک بازه 4 ساله در اختیار کاربران کامپوند قرار خواهد گرفت. دومین بخش عمده (تقریباً 2.4 میلیون COMP) به سهامداران آزمایشگاه Comound ، Inc اختصاص دارد، در حالی که 2.2 میلیون توکن با یک برنامه 4 ساله واگذاری بین بنیانگذاران کامپاند و تیم فعلی توزیع می‌شود.

775،000 COMP مختص مشوق‌های حاکمیت جامعه است و 332،000 توکن باقیمانده به اعضای تیم آینده اختصاص می‌یابد.

نرخ دقیق انتشار COMP با گذشت زمان قابل تغییر است، زیرا رای دهندگان می‌توانند با تصویب پیشنهادی از طریق حاکمیت جامعه، میزان انتشار را افزایش یا کاهش دهند.

امنیت شبکه کامپاند چگونه است؟

همه چیز در کامپاند بطور خودکار با استفاده از قراردادهای هوشمند اداره می‌شود. طبق این قراردادهای هوشمند پس از واریز دارایی‌های ERC20 و اتریوم، cTokens ضرب می‌شود و به کاربران کامپاند اجازه داده می‌شود تا با استفاده از cTokens سهام خود را بازخرید کنند.

قیمت کامپاند

قیمت کامپاند در زمان نگارش این مقاله 432.20 دلار است و حجم معاملات در 24 ساعت گذشته 486،877،680 دلار است. کامپاند در 24 ساعت گذشته 14.30٪ کاهش قیمت داشته است. در حال حاضر در رتبه 53 در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

صرافی‌های مناسب برای خرید کامپاند

COMP در حال حاضر برای تجارت در صدها سیستم عامل مبادله ارز رمزپایه از جمله Coinbase Pro ، Binance و Huobi Global در دسترس است. این توکن با اکثر ارزهای رمزپایه معروف دیگر و همچنین طیف وسیعی از ارزهای فیات از جمله دلار آمریکا (USD)، روپیه هند (INR) و دلار استرالیا (AUD) قابل معامله است.

کیف پول های کامپاند

بهترین کیف پول هایی که میتوان این ارز را در آنها نگهداری کرد، عبارت اند از:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *