0

آشنایی با گالری‌های هنر معاصر استانبول

موزه‌های هنر معاصر استانبول

به گزارش سایت خوبو، موزه‌های هنر معاصر در چند دهه گذشته رشد چشمگیری در ترکیه داشته‌اند که نشان‌دهنده تعامل فزاینده این کشور با اشکال هنری مدرن و جهانی است. برخی از اولین فضاهای اختصاصی هنر معاصر در دهه ۱۹۸۰ افتتاح شدند، مانند «استانبول مدرن» که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد. با این حال، از دهه ۲۰۰۰ بود که هنر معاصر در ترکیه با تأسیس موسسات هنری متعدد خصوصی و دولتی در سراسر ترکیه اوج گرفت.

امروزه بیش از دوازده موزه هنر معاصر بزرگ در ترکیه وجود دارد که به معرفی ترکیه به جامعۀ هنر بین‌المللی کمک کرده است. گسترش موزه‌های هنر معاصر با اقتصاد رو به رشد ترکیه و علاقه فزاینده شهروندانش به روندهای فرهنگی جهانی همسو است. این گالری‌ها نقشی کلیدی در حمایت از هنرمندان نوظهور محلی و همچنین معرفی آثار ترکیه به سایر کشورها داشته است.

هنر معاصر ترکیه با نگاهی به آینده،  به گسترش و پیشرفت خود ادامه می‌دهد و موقعیت این کشور را به عنوان یک پایگاه هنری در حال رشد منطقه‌ای تثبیت می‌کند. ما در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به چند نمونه از گالری‌های موفق هنر معاصر در شهر استانبول که سالانه میزبان هنرمندان بسیاری هستند.

مشاوره، خرید و فروش تتر و لیر در کشور ترکیه
آشنایی با گالری‌های هنر معاصر استانبول
آشنایی با گالری‌های هنر معاصر استانبول

گالری دیریمارت / Dirimart

گالری هنر معاصر دیریمارت در سال ۲۰۰۲ د راستانبول تاسیس شد و دارای دارای دو فضای گالری یکی در دولاپدره و دیگری در محله «پِرا» در منطقۀ بی‌اوغلو است. این گالری نقش مهمی در معرفی استانبول به دنیای هنر معاصر در سطح جهان داشته است. در می ۲۰۱۶، دیریمارت دومین فضای گالری خود را پس از «پِرا» در دولاپدره، که بزرگترین فضای هنری تجاری در استانبول است، تأسیس کرد.

آدرس و ساعت کاری

آدرس گالری اصلی دیریمارت: استانبول، دولاپدره، خیابان ایرمک ۱-۹، شماره ۳۴۴۴۰

ساعت کاری: این گالری روزهای سه‌‌شنبه تا شنبه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۰۰ و یکشنبه‌ها از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۹:۰۰ باز است. لازم به ذکر است که این مکان روزهای دوشنبه تعطیل می‌باشد.

گالری هنر معاصر دیریمارت / Dirimart
گالری هنر معاصر دیریمارت / Dirimart

گالری هنر Pilevneli

این گالری در دو قسمت مختلف شهر یعنی دولاپدره و مجیدیه‌کوی واقع شده است. بخش اصلی که در مجیدیه‌کوی قرار دارد، فضای بسیار بزرگی است که ممکن است همزمان نمایشگاه‌های مختلفی در آن دایر باشد. این مکان با میزبانی از هنرمندان بین‌المللی و هنرمندان معاصر ترکیه، شور و حال خاصی را برای علاقه‌مندان به هنر به وجود می‌آورد.

این گالری میزبان برخی از هنرمندان برجسته مانند رفیک آنادول، هانس اوپ دی بیک، دانیل فیرمن و غیره بوده است. مورات پیلونلی، مؤسس گالری، نفر اصلی دنیای هنر معاصر ترکیه و بنیانگذار نشریه مهم هنر و فرهنگ ترکیه است.

آدرس و ساعت کاری

آدرس گالری: استانبول، منطقه یِنی‌شهير، خیابان ایرمک، پلاک ۲۵

ساعت کاری: از دوشنبه تا جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

آشنایی با گالری‌های هنر معاصر استانبول
آشنایی با گالری‌های هنر معاصر استانبول

گالری زیلبرمن / Zilberman

این گالری هنر معاصر در سال ۲۰۰۸ توسط رودولف زیلبرمن در استانبول تأسیس شد. زیلبرمن دارای دو فضای اصلی نمایشگاهی در استانبول و همچنین فضاهای پروژه‌ای در برلین است. بسیاری از هنرمندان جوان که طراحی‌های خلاقانه و تفکربرانگیز دارند، این گالری را محل مناسبی برای ارائه آثار خود می‌دانند.

این گالری در ساختمان تاریخی Mısır Apartmanı (به آپارتمان مصری نیز معروف است) که یکی از معروف‌ترین نمونه‌های معماری «آرت نو» در استانبول است قرار دارد. فضای اصلی نمایشگاهی گالری در طبقه همکف ساختمان قرار دارد و دارای دو گالری بزرگ با سقف های بلند و نورگیرهای طبیعی است. این گالری همچنین دارای یک فضای پروژه‌ای در طبقه دوم است که برای نمایشگاه‌ها و رویدادهای کوچکتر استفاده می‌شود. این گالری همچنین ارتباط نزدیکی با مجموعه داران، متصدیان، و متخصصان هنر از سراسر جهان دارد.

آدرس و ساعت کاری

آدرس: خیابان استقلال، پلاک ۱۶۳، آپارتمان مصری K.۳ D.۱۰
شما می‌توانید با استفاده از مترو به ایستگاه «تکسیم» رفته و با پیاده‌روی در خیابان استقلال، به آپارتمان مصری که گالری در طبقۀ سوم آن قرار دارد برسید.

ایمیل گالری جهت ارتباط: [email protected]

این گالری از سه شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۹:۳۰ و شنبه ها از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۹:۰۰ باز و در روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل است.

گالری هنر معاصر زیلبرمن / Zilberman
گالری هنر معاصر زیلبرمن / Zilberman

گالری هنری پی / Pi

این گالری که دارای دو شعبه در استانبول و لندن است، در سال ۱۹۹۸ توسط Piyale Madra، هنرمند و کاریکاتوریست ترکیه‌ای تاسیس شده است. شعبه لندن که در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد، در واقع یک پل ارتباطی میان هنرمندان ترکیه و انگلستان است و بدین طریق آنها را قادر می‌سازد تا با سایر هنرمندان و مخاطبان از نقاط مختلف جهان ارتباط برقرار کنند.

آدرس و ساعت کاری

آدرس: استانبول، محله استقلال، بلوار پیالپاشا، پلاک ۳۲B

ساعت کاری: روزهای سه‌شنبه تا شنبه، ۱۲ ظهر الی ۶ عصر

آدرس سایت: https://www.piartworks.com

ایمیل گالری: [email protected]

گالری هنر معاصر پی / Pi
گالری هنر معاصر پی / Pi

گالری سالت گالاتا / SALT Galata

سالت گالاتا یکی از موسسات پیشرو در زمینه هنر معاصر است که در منطقه تاریخی گالاتا قرار دارد. این گالری از طریق نمایشگاه‌های متنوع، برنامه‌های عمومی و کتابخانه تحقیقاتی جایگاه خود را به عنوان یکی از برترین فضاهای هنری در ترکیه تثبیت کرده است.

سالت گالاتا اولین بار به عنوان یک مرکز فرهنگی و کتابخانه تحقیقاتی در ساختمان مدرسه ابتدایی سابق در گالاتا افتتاح شد. در سالهای ابتدایی، این مکان میزبان سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی، نمایش فیلم و سایر برنامه‌های عمومی برای تعامل با جامعه محلی بود. در سال ۲۰۱۱، سالت گالاتا به طور جدی مورد بازسازی قرار گرفت و تبدیل به یک مکان اختصاصی هنر معاصر گردید.

آدرس و ساعت کاری

آدرس: استانبول، بی‌اوغلو، محله عرب حکیم، خیابان بانکالار، پلاک ۱۱

ساعت کاری: سه‌شنبه تا شنبه، از ساعت ۱۲ ظهر الی ۸ شب
گالری روز‌های دوشنبه تعطیل است.

گالری هنر معاصر سالت گالاتا / SALT Galata
گالری هنر معاصر سالت گالاتا / SALT Galata

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *