0

توکن های وابسته یا بسته بندی شده (Wrapped Tokens) چیست؟

توکن وابسته یا بسته بندی شده wrapped token

توکن‌ها پیچیده می‌شوند تا بتوانند در یک بلاکچین مختلف یا در محیط خاصی که بومی آن نیستند قابل استفاده باشند. توکن پیچیده نوعی ارز دیجیتال یا دارایی دیجیتال است که توسط یک سکه یا دارایی دیگر پشتیبانی می‌شود، که اغلب بومی یک بلاکچین یا شبکه خاص است، یا توسط آن «پیچیده» شده است.

توکن‌های پیچیده به‌ویژه برای کاربردهای متقابل زنجیره‌ای و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مفید هستند. آنها کاربران را قادر می سازند تا از ویژگی ها و خدمات مختلف ارائه شده در چندین بلاکچین استفاده کنند و به دارایی‌های یک بلاکچین اجازه می‌دهند تا به راحتی بر روی دیگری استفاده شوند. 

بسته به کاربرد دقیق و معماری مکانیسم بسته بندی، توکن های پیچیده می توانند طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها، از جمله ارزهای رمزپایه، استیبل کوین‌ها و حتی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را نشان دهند.

به عنوان مثال، بیت کوین پیچیده (wBTC) یک نمونه شناخته شده در شبکه اتریوم است. اما بیت کوین پیچیده شده چیست؟ WBTC نشان دهنده بیت کوین (BTC) است و کاربران را قادر می سازد تا با پروتکل های DeFi مبتنی بر اتریوم و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) ارتباط برقرار کنند و در عین حال ارزش و ویژگی‌های ذاتی بیت کوین را حفظ کنند. 

توکن وابسته یا بسته بندی شده، ارز دیجیتال یا رمزارز پایه‌ای است که به ارزش ارزهای دیجیتال دیگری وابسته است. این یک توکن بسته بندی شده یا (Wrapped Tokens) نامیده می‌شود زیرا دارایی اصلی در یک بسته بندی قرار می‌گیرد، نوعی تعویض دیجیتال که اجازه می‌دهد نسخه بسته بندی شده آن در بلاکچین دیگری ایجاد شود و کار کند.

توکن وابسته (Wrapped Tokens) چه فایده ای دارد؟

بلاکچین‌های مختلف قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهند و آنها نمی‌توانند با یکدیگر صحبت و تبادل کنند. بلاکچین بیت کوین Bitcoin نمی‌داند در بلاکچین اتریوم Ethereum چه اتفاقی می‌افتد. با این حال، با نشانه‌های بسته بندی شده یا Wrapped Token، می‌توان ارتباطات بیشتری را بین بلاکچین‌های مختلف ایجاد کرد.

توکن وابسته چیست؟

توکن وابسته یا بسته بندی شده یک نسخه رمزشده از ارزدیجیتال دیگر است. این به ارزش دارایی که نشان دهنده آن است وابسته است و به طور معمول در هر جایی به جای تون اصلی قابل استفاده است. توکن وابسته معمولاً سرمایه ای را نشان می دهد که بومی آن در زنجیره بلوکی که از آن صادر شده، زندگی نمی کند.

می توانید یک توکن بسته بندی شده را شبیه به یک بیت کوین ثابت بدانید که ارزش خود را از دارایی دیگر می گیرد. در مورد استیبل کوین ها، توکن وابسته معمولاً ارز فیات است. در یک کیف پول، توکن وابسته معمولا دارایی است که بومی آن در بلاکچین دیگری زندگی می کند.

از آنجا که بلاکچین ها سیستم های متمایزی هستند، روش خوبی برای انتقال اطلاعات بین آنها وجود ندارد. توکن های وابسته قابلیت همکاری بین بلاکچین های مختلف را افزایش می دهند. در واقع توکن های زیرین می توانند از زنجیره متقابل استفاده کنند.

شایان ذکر است که اگر شما یک کاربر عادی هستید، لازم نیست نگران فرآیند ایجاد توکن وابسته و بسته بندی باشید. شما فقط می توانید این علائم بسته بندی شده را مانند سایر ارزهای دیجیتال دیگر معامله کنید. به عنوان مثال، جفت ارز WBTC / BTC در صرافی بایننس قابل معامله است.

توکن‌های وابسته چگونه کار می‌کنند؟

بیایید از Wrapped Bitcoin (WBTC) به عنوان مثال استفاده کنیم، یک نسخه رمزگذاری شده از Bitcoin به نام WBTC که در پلتفرم اتریوم Ethereum با استاندارد ERC-20 کار می‌کند. این توکن وابسته از بیت کوین به شما اجازه می‌دهد به طور موثر از بیت کوین BTC در شبکه اتریوم Ethereum استفاده کنید.

توکن‌های بسته بندی شده معمولاً به یک متولی نیاز دارند. نهادی که مقدار معادل دارایی آن را به عنوان مبلغ بسته بندی شده در اختیار دارد. این متولی می‌تواند یک تاجر، کیف پول چند ارزی، سازمان خودگردان مالی مستقل DAO یا حتی یک قرارداد هوشمند باشد. بنابراین، در مورد WBTC، متولی باید 1 بیت کوین برای هر 1 توکن والسته بیت کوین WBTC ضبط شده نگه دارد. اثبات این ذخیره بصورت زنجیره‌ای وجود دارد.

روند بسته بندی توکن چگونه کار می‌کند؟

یک معامله‌گر بیت کوین (BTC) را برای متولی به ضرابخانه می‌فرستد. متولی با توجه به مقدار BTC ارسالی، توکن وابسته آن یا WBTC را روی شبکه اتریوم Ethereum ضبط می‌کند. هنگامی که WBTC باید به BTC معامله شود، معامله‌گر درخواست را به متولی ارائه می‌دهد و بیت کوین (BTC) از ذخایر آزاد می‌شود. شما می‌توانید متولی را به عنوان بسته بندی کننده تصور کنید. در مورد WBTC، افزودن و از بین بردن متولیان و معامله گران توسط DAO انجام می‌شود.

اگرچه برخی از افراد در انجمن ممکن است از تتر Tether (USDT) به عنوان یک ارز وابسته یاد کنند، اما این موضوع در واقعیت صدق نمی کند. در حالی که تتر USDT به طور کلی یک دلار ارزش دارد و با یک دلار معامله میشود، تتر Tether مقدار دقیق USD فیزیکی را برای هر USDT در گردش خود ذخیره نمی کند. در عوض، این ذخیره از پول نقد و سایر معادل های نقدی در دنیای واقعی، دارایی ها و مطالبات دریافتی از وام تشکیل شده است. با این حال، ایده بسیار مشابه است. هر رمز USDT به عنوان نوعی نسخه بسته بندی شده فیات USD عمل می کند.

توکن‌های وابسته در شبکه اتریوم

توکن های وابسته در شبکه اتریوم Ethereum توکن هایی از بلاکچین های دیگر است که ساخته شده اند تا با استاندارد ERC20 در شبکه اتریوم مطابقت داشته باشند. این بدان معنی است که شما می توانید از دارایی هایی استفاده کنید که بومی اتریوم Ethereum است و در شبکه اتریوم Ethereum نیستند. همانطور که میدانید، بسته بندی و باز کردن توکن ها در شبکه اتریوم Ethereum هزینه Gas را دارد.

پیاده سازی این توکن ها می تواند بسیار متفاوت باشد. ما در مقاله بسته بندی بیت کوین را با جزئیات بیشتر در مورد آنها توضیح میدهیم.

یک مثال جالب از یک ارز دیجیتال بسته شده در پلتفرم اتریوم Ethereum، اتر بسته بندی شده (WETH) است. یک بازبینی سریع – برای پرداخت معاملات در شبکه اتریوم Ethereum به ETH (اتر) نیاز است، در حالی که استاندارد ERC-20 یک استاندارد فنی برای صدور رمز در شبکه اتریوم Ethereum است. به عنوان مثال، توکن BAT و OmiseGO (OMG) توکن هایی با استاندارد ERC-20 هستند.

با این حال، از آنجا که اتر ETH قبل از استاندارد ERC-20 ساخته شده است، با آن مطابقت ندارد. این مورد مشکل ایجاد می کند، زیرا بسیاری از اپلیکیشن های غیرمتمرکز DApp ها نیاز به تبدیل بین اتر و ارزهای با استاندارد ERC-20 دارند. به همین دلیل اتر بسته بندی شده (WETH) ایجاد شد. این یک نسخه بسته بندی شده از اتر است که با استاندارد ERC-20 مطابقت دارد. در اصل این یک نسخه توکن شده از اتر در پلتفرم اتریوم Ethereum است!

توکن‌های بسته بندی شده در زنجیره هوشمند بایننس

درست مانند ارزهای بسته بندی شده در اتریوم Ethereum، می توانید بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر را برای استفاده در بایننس اسمارت چین Binance Smart Chain (BSC) بسته بندی کنید.

Binance Bridge به شما امکان می دهد دارایی های رمزنگاری شده خود (BTC ، ETH ، XRP ، USDT ، BCH ، DOT و موارد دیگر) را برای استفاده در زنجیره هوشمند Binance به صورت توکن BEP-20 بسته بندی کنید. هنگامی که دارایی خود را به BSC آوردید، می توانید آنها را معامله کنید یا از آنها در برنامه های مختلف تولید محصول استفاده کنید.

هزینه کارمزد یا Gas بسته بندی و بلعکس در بایننس اسمارت چین به نسبت شبکه های دیگر بسیار کمتر است بنابراین شما می توانید به طور قابل توجهی هزینه های کارمزد Gas کمتر از بلاکچین های دیگر را انتظار داشته باشید.

امتیازهای توکن بسته بندی شده

حتی اگر بسیاری از بلاکچین ها، استانداردهای مربوط به توکن خود را دارند (ERC-20 برای Ethereum یا BEP-20 برای BSC)، این استانداردها را نمی توان در چندین زنجیره استفاده کرد. توکن های بسته بندی شده امکان استفاده از رمزهای غیربومی را در بلاکچین داده شده را فراهم می کنند.

علاوه بر این، توکن های بسته بندی شده می توانند نقدینگی و بهره وری سرمایه را برای مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز افزایش دهند. توانایی بسته بندی دارایی های بیکار و استفاده از آنها در زنجیره دیگری می تواند ارتباط بیشتری را ایجاد کند.

و در آخر اینکه یک مزیت بزرگ زمان معاملات و کارمزد است. در حالی که بیت کوین دارای خواص خارق العاده ای است، سریعترین نیست و استفاده از آن گاهی اوقات گران است. گرچه این ویژگی بیت کوین گاهی خوب است، اما ممکن است بعضی اوقات باعث سردرد شود. با استفاده از نسخه بسته بندی شده بیت کوین در بلاکچین با زمان معاملات سریعتر و هزینه های کمتر، می توان این مشکلات را کاهش داد.

محدودیت‌های استفاده از نسخه بسته بندی شده

توکن‌های پیچیده دارای محدودیت‌هایی هستند، از جمله ریسک‌های متمرکز، پیچیدگی، نگرانی‌های نظارتی و سازگاری محدود دارایی‌ها، علی‌رغم نقش آن‌ها در پل زدن اکوسیستم‌های بلاکچین و افزایش کاربرد.

توکن‌های پیچیده با وجود مزایای فراوانی که دارند، دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، آنها برای نگهداری دارایی‌های اصلی به متولیان وابسته هستند، که سوالاتی در مورد تمرکز و ریسک طرف مقابل ایجاد می‌کند. اگر متولی مشکلاتی را تجربه کند، ممکن است ارزش و سودمندی توکن پیچیده شده تحت تأثیر قرار گیرد.

علاوه بر این، برخی از کاربران ممکن است به دلیل پیچیدگی و هزینه بالقوه بسته بندی و باز کردن توکن ها دلسرد شوند. علاوه بر این، تکیه بر پل ها و پروتکل های دیگر برای بسته بندی توکن ها، خطرات امنیتی بالقوه‌ای را به همراه دارد و ممکن است نیاز به اعتماد در سیستم‌های شخص ثالث داشته باشد.

علاوه بر این، همه دارایی‌ها را نمی‌توان به راحتی بسته بندی کرد، که تنوع دارایی‌هایی را که می‌توان در زنجیره‌ها استفاده کرد محدود می‌کند. آخرین اما نه کم اهمیت، مسائل نظارتی مربوط به توکن‌های پیچیده ممکن است منجر به ابهام قانونی شود که ممکن است بر پذیرش و استفاده از آنها تأثیر بگذارد. 

با وجود این معایب، توکن‌های پیچیده همچنان برای اتصال اکوسیستم‌های بلاکچین و افزایش کاربرد دارایی‌ها حیاتی هستند، اما کاربران باید در هنگام استفاده از آنها محتاط و آگاه باشند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *