0

شاخص کانال کالای دوگانه DCCI چیست؟

شاخص کانال کالایی دوگانه DUAL Commodity Channel Index (DCCI) ابزاری است که در تحلیل تکنیکال برای شناسایی زمانی که یک دارایی یا بازار بیش از حد خرید یا فروش می‌شود، استفاده می‌شود. شاخص کانال دوگانه کالا شاخصی است که در سال 1980 توسط دونالد لمبرت ابداع شد تا تغییر در ارزش یک کالا را از میانگین آماری اندازه‌گیری کند.

آشنایی با شاخص کانال کالای دوگانه (DCCI)

یک شاخص کانال دوگانه کالا با ترسیم نمودار یک خط شاخص کانال هموار کالا همراه با یک خط شاخص کانال کالایی هموار نشده که همان کالا، ارز یا امنیت مالی را اندازه‌گیری می‌کند، ساخته می‌شود. تقاطع دو خط نشان دهنده سیگنال‌های خرید و فروش احتمالی است، در حالی که شکست‌های بعدی در خط روند قیمت نشان دهنده نقاط ورود و خروج قطعی است.

شاخص کانال کالایی دوگانه یک ابزار تحلیل تکنیکال شناخته شده به عنوان نوسانگر است که شاخصی براساس ارزش دارایی مالی است و برای نوسان بین دو مقدار شدید ساخته شده است. هنگامی که شاخص به حداکثر مقدار می‌رسد، نشان می‌دهد که دارایی بیش از حد خرید شده و به دلیل کاهش قیمت است.

با رسیدن شاخص به حداقل مقدار، نشان دهنده فروش بیش از حد دارایی و به دلیل افزایش قیمت است. شاخص کانال کالا با گرفتن تفاوت بین قیمت فعلی دارایی مالی و میانگین متحرک ساده آن و سپس تقسیم آن بر میانگین انحراف مطلق قیمت محاسبه می‌شود. یک شاخص کانال دوگانه کالا، دو تغییر از خطوط CCI را ترسیم می‌کند، و به معامله‌گران درک دقیق‌تری از حرکت دارایی مالی می‌دهد.

شاخص کانال کالا و تحلیل فنی دوگانه

شاخص کانال دو کالایی ابزار مورد علاقه سرمایه‌گذارانی است که از تحلیل تکنیکال برای انجام معاملات استفاده می‌کنند. تحلیل فنی شامل استفاده از داده‌های تاریخی قیمت برای پیش بینی حرکات آتی است و با تحلیل بنیادی که اطلاعاتی مانند درآمد یک شرکت، وضعیت اقتصاد، رویدادهای سیاسی و سایر اطلاعات خارج از قیمت اوراق بهادار را بررسی می‌کند متفاوت است تا ارزش کمتری را شناسایی کند.

یا دارایی‌های بیش از حد ارزش‌گذاری شده تحلیل تکنیکال با این فرض عمل می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق اطلاعات موجود در مورد یک سهام، اوراق قرضه، کالا یا ارز تقریباً بلافاصله توسط نیروهای بازار در قیمت گنجانده می‌شود و بنابراین تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری براساس این اطلاعات سودآور نیست. برای معامله‌گران فنی، کلید موفقیت سرمایه‌گذاری، تبدیل روان‌شناسی انبوه بازار به شاخص‌هایی است که آنها را قادر می‌سازد زمان ورود یا خروج از سهام یا اوراق بهادار را تعیین کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *