0

مقایسه دوج کوین و بیت کوین (Dogecoin و Bitcoin)

مقایسه بیت کوین و دوج کوین

مقایسه دوج کوین و بیت کوین ممکن است از نقطه نظرهای خاص کمی عجیب به نظر برسد. به هر حال، بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری شده جهان، با ماموریت به چالش کشیدن نظم مالی جهانی موجود آغاز شد. هدف اساسی آن استفاده از قدرت تمرکززدایی برای کمک به رهایی اقتصاد جهانی از چنگال سیستم بانکی میراث نامتناسب قدرتمند بود. از سوی دیگر، دوج کوین Dogecoin یک سکه با مضمون میم است که به عنوان یک شوخی عمدی شروع شد.

همانطور که گفته شد، دوج کوین Dogecoin مدتهاست که از وضعیت “فقط یک میم-کوین” فراتر رفته و به عنوان یک ارز دیجیتال با پتانسیل جدی ظاهر شده است، همانطور که بارها و بارها توسط بسیاری از جمله ایلان ماسک تبلیغ شده است. علاوه بر این، مانند بیت کوین، از نظر مالی برای سرمایه گذاران مفید بوده است. بنابراین، مقایسه بین این دو در هر دو جنبه فنی و اقتصادی کاملاً عادی خواهد بود.

بیت کوین چیست؟

همانطور که می‌دانید، بیت کوین (BTC) در سال 2009 توسط یک خالق گریزان با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. تا به امروز، به نظر می‌رسد هیچ کس نمی‌داند شخص یا گروهی که پشت آن نام مستعار قرار دارد کیست – اگرچه گمانه زنی‌ها و حتی ادعاهای گمراه کننده‌ای وجود دارد که می‌تواند شما را گمراه کند.

در هسته خود، بیت کوین براساس یک مفهوم بسیار ساده ساخته شده است. این یک پول یا دارایی دیجیتال غیرمتمرکز است که می‌تواند از طریق اینترنت به صورت همتا به همتا (p2p) ارسال یا دریافت شود و منظور ما از “غیرمتمرکز”، مستقل از هر شخص ثالثی است، حتی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها.

بیت کوین هیچ شباهتی به هیچ چیز قبلی ندارد، از جمله حتی خدمات پرداخت دیجیتالی مانند PayPal یا Venmo، که هنوز برای تسهیل تراکنش‌ها به زیرساخت‌های مالی قدیمی وابسته هستند. خواص کلیدی آن را می‌توان در امتداد نکات زیر حدس زد.

ویژگی‌های کلیدی بیت کوین

  • هر تراکنش شامل بیت کوین در بلاکچین بیت کوین ثبت و ردیابی می‌شود.
  • یک بلاکچین شبیه دفتر کل بانک است، به عنوان مثال، یک گزارش جامع از وجوه مشتریان، از کجا وارد و خارج می‌شود، و غیره. بلاکچین بیت کوین همچنین هر ترجمه‌ای را که با استفاده از BTC انجام شده است، ثبت می‌کند. تنها تفاوت این است که یک بلاکچین دیجیتالی و غیرمتمرکز است، به این معنی که در سراسر شبکه توزیع شده است و همه شرکت کنندگان در شبکه به طور جمعی کنترل آن را در دست دارند (به جای هر شرکت، دولت یا نهاد واحدی). این باعث می‌شود که عملاً از هرگونه تلاش برای دستکاری، دستکاری یا در اختیار گرفتن کنترل کامل بر شبکه مصون بماند.
  • از آنجایی که بیت کوین غیرمتمرکز است، هر دو نفر، صرف نظر از مکانشان، می‌توانند مستقیماً بدون دخالت بانک یا سایر مؤسسات مالی، بیت کوین را برای یکدیگر ارسال کنند.
  • مجموع عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است که آن را به یک دارایی تورمی ذاتی تبدیل می‌کند.
  • برای افزودن دارایی به سبد سهام خود لزوماً لازم نیست یک بیت کوین کامل بخرید. شما می‌توانید فقط کسری از یک بخرید.

دوج کوین چیست؟

Dogecoin در سال 2013 به عنوان یک شوخی توسط توسعه دهندگان نرم افزار Billy Marcus و Jackson Palmer راه اندازی شد. آنها دوستان آنلاین Reddit بودند، اما هرگز شخصاً یکدیگر را ملاقات نکرده بودند. مارکوس و پالمر در سال 2013 دو مورد از محبوب‌ترین ترندهای آنلاین را با هم ترکیب کردند: بیت‌کوین هنوز جدید اما رو به رشد ارز دیجیتال و میم محبوب «دوج» با شیبا اینو. با این حال، در کمال تعجب، DOGE تقریباً در میان تعداد زیادی از علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران رمزنگاری از سراسر جهان به یک موفقیت تبدیل شد.

در واقع، کمتر از یک ماه طول کشید تا وب‌سایت سکه با مضمون میم (www.dogecoin.com) اولین 1 میلیون بازدید خود را به دست آورد. علیرغم شروع آن به عنوان یک شوخی، DOGE یک ارز دیجیتال تمام عیار با بلاکچین و سیستم استخراج خود است. بخش بزرگی از موفقیت اولیه DOGE را می‌توان به یک انجمن بسیار فعال Reddit نسبت داد.

Subreddit Dogecoin مملو از مشترکینی بود که برای حفظ حجم تراکنش، DOGE را به عقب و جلو می‌فرستادند. آنها همچنین اطلاعات را در مورد DOGE به اشتراک می‌گذارند و تبادل می‌کنند، در حالی که علاقه‌مندان به کریپتو را تشویق می‌کنند تا به جامعه DOGE بپیوندند. همچنین، برای اکثریت قریب به اتفاق وجود سکه، DOGE فقط کسری از پنی قیمت داشت. قیمت نسبتاً پایین سکه، همراه با فراوانی آن، به پذیرش آن کمک کرد.

چه چیزی به DOGE ارزش می‌دهد؟

ارزش تمام دارایی‌ها – دیجیتال یا متعارف – توسط پویایی بازار تعیین می‌شود. DOGE از این واقعیت مستثنی نیست و ارزش آن ذاتاً مبتنی بر عرضه و تقاضا است. با این حال، بر خلاف بیت‌کوین، که به دلیل عرضه محدود، یک دارایی کاهش‌دهنده تورم است، DOGE چنین سقف سختی ندارد. بنابراین، تقاضای آن باید دائماً در حال افزایش باشد تا بتواند ارزش خود را حفظ کند (و رشد کند). در حالی که قیمت DOGE از لحاظ تاریخی در کسری از یک پنی گیر کرده است، یک پیشرفت واقعی در اوایل سال 2021 رخ داد که قیمت حدود 7000٪ افزایش یافت.

نکته جالب‌تر این است که سرمایه‌گذاران خرده‌فروش به تنهایی پس از آن که ثروتمندترین فرد جهان، ایلان ماسک، شروع به تمجید از Dogecoin کرد (گاهی اوقات به قیمت بیت کوین) باعث افزایش شدید آن شدند.

شباهت دوج کوین و بیت کوین

توسعه اولیه Dogecoin براساس تعداد زیادی کد منبع کپی شده از تکه های اصلی بیت کوین، لایت کوین و لاکی کوین بود. برای در نظر گرفتن همه چیز، Dogecoin یک فورک سکه لاکی است که یک فورک لایت کوین است که به نوبه خود یک فورک بیت کوین است.

بنابراین، می‌توان گفت که کد منبع Dogecoin شباهت‌های زیادی با بیت کوین دارد. با این حساب، هر دوی این ارزهای رمزنگاری شده اشتراکات زیادی دارند. هر دوی این سکه‌ها از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. به زبان ساده، PoW نوعی اعتبارسنجی تراکنش‌ها، افزودن بلوک‌های جدید تراکنش‌ها به بلاکچین و استخراج سکه‌های جدید است.

کلمه “work” در PoW به وظیفه تولید یک هش (یا یک رشته طولانی از کاراکترها) اشاره دارد که با هش هدف برای بلوک فعلی مطابقت دارد. استخراج‌کننده‌ای که برای اولین بار این هش را پیدا می‌کند، این حق را به دست می‌آورد که آن بلوک را به بلاکچین اضافه کند و پاداش‌های بلاک را دریافت کند.

هر دو بیت کوین و دوج کوین دارای دو مورد استفاده اصلی هستند – برای انجام معاملات ارزش و خدمت به عنوان ذخیره ارزش. به عبارت دیگر، می‌توانید از هر دو برای پرداخت کالاها و خدمات در بازرگانان دوستدار رمزنگاری که BTC و DOGE را می‌پذیرند، استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید روی آنها سرمایه‌گذاری کنید و در طول زمان آن‌ها را نگه دارید به این امید که با بالا رفتن ارزش‌های مربوطه، سود کسب کنید.

تفاوت اصلی بیت کوین و دوج کوین

دوج کوین در مقابل بیت کوین: هدف هر دو سکه

همانطور که قبلا ذکر شد، اهداف اساسی هر دو دارایی به نوعی مخالف قطبی بود. در حالی که بیت کوین می خواست با ایجاد نظم مالی جهانی منصفانه، شفاف، فراگیر و دموکراتیک تر، تأثیری در دنیای واقعی بگذارد، Dogecoin در زمان راه اندازی فقط یک پروژه شوخی/سرگرم کننده بود. بدون شک، DOGE از آن زمان تکامل یافته است و اکنون در بین ارزهای دیجیتال برتر از نظر محبوبیت و ارزش بازار رتبه بندی شده است. با این حال، با توجه به ماهیت منشأ آن، هنوز هم قبل از تبدیل شدن به «جریان اصلی» مانند بیت‌کوین یا اتریوم، فاصله‌ای جدی برای پیمودن دارد. برای مثال، با اعداد و ارقام، اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاران نهادی همچنان سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را به سرمایه‌گذاری در یک سکه مانند DOGE ترجیح می‌دهند.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: ارزش بازار

در این مرحله، حتی یک مسابقه نیست. بیت کوین از نظر ارزش بازار بسیار جلوتر از DOGE است. از 25 اکتبر 2022، BTC دارای ارزش بازاری در حدود 387 میلیارد دلار است که حدود 450 برابر بیشتر از ارزش بازار 8.5 میلیارد دلاری (تقریبا) DOGE است. شکاف بین این دو در بیشتر تاریخ DOGE حتی بیشتر بود – به خصوص قبل از رونق اولیه سال 2021، زمانی که شروع به بالا رفتن یکی پس از دیگری کرد. قبل از آن، DOGE حتی به مرز یک میلیارد دلار هم نرسیده بود. گفته می‌شود، DOGE که کوچکتر از این دو است، فضای بیشتری برای رشد دارد و ممکن است شکاف بین این دو در طول زمان کمتر شود.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: زمان تراکنش

زمان تراکنش یکی از جنبه هایی است که در آن DOGE بسیار بهتر از BTC است. میانگین زمان پردازش تراکنش در شبکه Dogecoin حدود 1 دقیقه است. در مقایسه، میانگین زمان تراکنش تسهیل‌شده توسط شبکه بیت‌کوین می‌تواند تا 10 دقیقه باشد، اگرچه گاهی اوقات می‌تواند تا یک ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. همچنین، شبکه بیت کوین که بسیار محبوب تر از همتای خود است، ترافیک بسیار بیشتری را می‌بیند و بنابراین، مستعد شلوغی مکرر شبکه است.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: میزان عرضه

پویایی عرضه و تقاضای دو سکه نیز به اندازه ارزش بازار یا زمان معاملات آنها متفاوت است. بیت کوین یک دارایی اصلی کاهش تورم است، به این معنی که عرضه آن در طول زمان کاهش می‌یابد. با کاهش تدریجی عرضه، تقاضای دارایی باید از نظر تئوری رشد کند، که سپس راه را برای افزایش قیمت آن هموار می‌کند. تنها در مجموع 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت که حدود 19.1 میلیون آن فقط در گردش هستند. عرضه BTC جدید (جوایز بلوک) هر چهار سال یک بار از طریق یک “رویداد” به نام “نصف کردن” 50 درصد کاهش می‌یابد. بیشتر در مورد آن در یک بیت. در همین حال، DOGE به دلیل عرضه نامحدود (به لحاظ نظری) از یک سیاست پولی تورمی پیروی می‌کند.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: نصف شدن یا Halving

یک رویداد نصف شدن بیت کوین هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و به دنبال آن پاداش استخراج بیت کوین به نصف کاهش می یابد. تمام هدف نصف کردن این است که عرضه جدید سکه ها را به صورت مرحله ای کاهش دهیم تا زمانی که آخرین بیت کوین وارد گردش در سال 2140 استخراج شود. آخرین هاوینگ در 11 مه 2020 انجام شد و پس از آن پاداش بلوک به 6.25 BTC (از 12.5 BTC) کاهش یافت. هاوینگ های قبلی در سال‌های 2016 و 2012 اتفاق افتاد که هر کدام با افزایش شدید قیمت بیت کوین همراه شد. در مقابل، بلاکچین دوج کوین مدت‌ها پیش نصف شد. در نتیجه، ماینرها همچنان 10000 DOGE در هر بلوک به دست می‌آورند و به همان میزان برای همیشه درآمد خواهند داشت.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: الگوریتم رمزگذاری

مکانیسم اجماع اثبات کار در شبکه بیت کوین از استاندارد SHA-256 پیروی می کند. آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) استاندارد SHA-256 را در سال 2001 ایجاد کرد. از آن زمان به عنوان پیشرفته ترین روش رمزگذاری به شمار می‌رود. در همین حال، Dogecoin از روش هش Scrypt استفاده می کند – همان استاندارد رمزگذاری که در شبکه Litecoin پیدا خواهید کرد. در حالی که Scrypt به اندازه SHA-256 پیشرفته نیست، این نقص را با دسترسی بیشتر ماینینگ به کاربر معمولی جبران می‌کند.

دوج کوین در مقابل بیت کوین: امنیت

قبل از پیوستن به لیگ‌های بزرگ فضای کریپتو، Dogecoin دوره نسبتاً آرامی داشت که طی آن توسعه تقریباً متوقف شد. در واقع، بین سال‌های 2015 تا 2020، مجموعاً صفر (0) به‌روزرسانی توسعه‌دهنده داشت. با این حال، تا سال 2022، جامعه DOGE شروع به مشاهده فعالیت های توسعه بسیار بیشتری کرد. در نتیجه، به‌روزرسانی‌ها در حال حاضر بسیار منظم‌تر از همیشه ارائه می‌شوند. با وجود به اشتراک گذاشتن تعداد زیادی از پایگاه کد بیت کوین، امنیت در شبکه Dogecoin به اندازه بیت کوین محکم نیست. برای دیدگاه، بلاکچین Dogecoin دارای هش 540 تراهش در ثانیه (TH/s) است – که 540 تریلیون هش در ثانیه است. در همین حال، رقم متناظر برای بلاکچین بیت کوین، 238 ExaHash در ثانیه (EX/s) یا 238 کوینتیلیون هش است.

این بسیار مهم است زیرا تفاوت فاحش بین نرخ هش در هر دو شبکه به این معنی است که انجام یک حمله 51 درصدی به Dogecoin نسبتاً آسان‌تر است. برای کسانی که خارج از حلقه هستند، حمله 51 درصدی به سناریویی اشاره دارد که در آن یک کاربر یا موجودیت واحد با داشتن اکثریت قدرت هش، کنترل شبکه بلاکچین را در دست می‌گیرد. در آن مرحله، مهاجم به کنترل کننده واقعی شبکه تبدیل می‌شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *