0

هر آنچه که باید در مورد ارتقاء اتریوم شاپلا (Shapella) بدانید

شاپلا Shapella، اولین به‌روزرسانی بزرگ پس از ارتقا د‌مرج Merge، قرار است این چهارشنبه (در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۴۰۲) انجام شود. این ارتقا به اعتبارسنجی‌کنندگان اجازه می‌دهد تا برای اولین بار اتر استیک شده را خارج کنند.

ارتقاء اتریوم Shapella این امکان را می‌دهد که برای اولین بار امکان برداشت اتر ETH استیک شده در شبکه را فراهم می‌کند. این ارتقا هفت ماه پس از آن صورت می‌گیرد که توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم The Merge را فعال کردند و انتقال شبکه را از اثبات کار آغاز کردند، با هدف اصلی کاهش مصرف انرژی شبکه و یک اثر جانبی تغییر توکنومیک آن.

از زمانی که The Merge اتفاق افتاد، تاثیرات زیست محیطی اتریوم به شدت کاهش یافته (به دلیل کاهش مصرف انرژی ماینرها) است. در همان زمان، نرخ انتشار به طور قابل توجهی پایین‌تر بوده است – که منجر به کاهش خالص عرضه در گردش به دلیل مکانیزم سوزاندن کارمزد معامله می‌شود. هر دو هدف طبق برنامه پیش رفته‌اند و تنها مسئله باقی مانده در دست، خروج است.

در صورت موفقیت آمیز بودن، برداشت مستقیم اتر فوراً در دسترس خواهد بود و همه پلتفرم‌های اصلی – از پروتکل‌های غیرمتمرکز مانند Lido Finance گرفته تا صرافی‌هایی مانند Coinbase – ظرف چند هفته پشتیبانی بیشتری برای برداشت‌ها خواهند داشت. پس از انجام این کار، شبکه در نهایت انتقال خود به اثبات سهام را تکمیل خواهد کرد.

شاپلا Shapella چیست؟

شاپلا Shapella یک پورتمانتو از شانگهای و Capella است که به دو ارتقاء شبکه اشاره دارد که به طور همزمان اتفاق می‌افتد. اینها کد روی دو لایه شبکه اصلی اتریوم را ارتقا می‌دهند: لایه اجماع (زنجیره بیکن) و لایه اجرا. از زمان ادغام، استیکینگ اتر یک سیستم یک طرفه بوده است. شما می‌توانید اتر را به اشتراک بگذارید، اما نمی‌توانید آن را پس بگیرید.

هدف Shapella این است که این مشکل را برطرف کند و اعتباردهندگان و کاربران را قادر سازد تا اتر خود را در شبکه از بین ببرند. این ارتقاء حیاتی، کاربران را قادر می‌سازد تا به بیش از 18 میلیون ETH موجود در زنجیره فانوس، شبکه لایه اجماع اتریوم دسترسی داشته باشند و به طور بالقوه آن را از بین ببرند.

ویژگی اصلی ارتقاء پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) 4895 نامیده می‌شود که امکان برداشت اعتبارسنجی در شبکه را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان همچنین مشخصات اضافی را در Shapella برای بهینه‌سازی کارمزد تراکنش برای فعالیت‌های خاص در شبکه برنامه ریزی کرده‌اند. توسعه‌دهندگان اتریوم چندین ماه است که ارتقاء Shapella را در شبکه‌های آزمایشی عمومی با موفقیت آزمایش کرده اند. قرار است در عصر شبکه اصلی 6209536 اتفاق بیفتد که در ساعت 6:27 بعد از ظهر انتظار می‌رود.

برداشت اتر چگونه کار خواهد کرد؟

Shapella دو نوع برداشت را فعال می کند: برداشت جزئی و کامل. برداشت‌های جزئی به اعتبارسنجی‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به موجودی خود بیش از 32 ETH مورد نیاز برای ایجاد یک گره اعتبارسنجی دسترسی داشته باشند. در هر بلوک اتریوم، 16 اعتباردهنده می‌توانند برداشت‌های جزئی انجام دهند و کاربران در پایان هر هفته پاداش‌های خود را جمع آوری می‌کنند.

برداشت‌های کامل رویداد مهم‌تری برای ردیابی خواهد بود، زیرا اعتبارسنجی‌ها را قادر می‌سازد تا به طور کامل از سهام خود در زنجیره فانوس دریایی خارج شوند و کل موجودی ETH خود را از جمله 32 ETH اصلی و هرگونه پاداش یا جریمه انباشته در هر دوره را بگیرند. هنگامی که برداشت‌ها فعال شد، کاربران نمی‌توانند به‌طور یک‌باره از استیک خارج شوند یا از آن خارج شوند، زیرا محدودیتی در تعداد اعتبارسنجی‌هایی که می‌توانند هر روز در یک صف برداشت کنند وجود خواهد داشت. «در دوره‌ای که نقدینگی در خط مقدم ذهن ما قرار دارد، توجه به این نکته مهم است که کاربران می‌توانند پاداش‌های خود را بدون حذف سهام خود برداشت کنند.

کن تیمسیت، مدیر عامل آزمایشگاه‌های کرونوس، توسعه‌دهنده بلاکچین کرونوس، می‌گوید ثبات اتریوم با این واقعیت که حذف‌ها در یک صف پردازش می‌شوند، عایق‌تر می‌شود و تنها در صورت وجود تقاضای برداشت زیاد، به تدریج اتفاق می‌افتد.

چه مقدار اتر بدون استیک می‌شود؟

طبق برآوردهای پوجا رانجان، بنیانگذار EtherWorld.co و پروژه، حداکثر روزانه 1800 اعتبار سنجی مجاز خواهند بود که به طور کامل از سهام خارج شوند، که برابر با 57600 ETH (109 میلیون دلار) در روز است که می تواند علاوه بر برداشت های جزئی برداشت شود. مدیر Ethereum Cat Herders. “اتریوم محدودیتی را برای تعداد اعتباردهنده‌هایی که می‌توانند هر دوره را کنار بگذارند، اعمال می‌کند. این محدودیت با اعتبارسنجی‌های بیشتر در زنجیره بیکن افزایش می‌یابد. در حال حاضر، محدودیت انحراف بین 7 تا 8 اعتبارسنجی در هر دوره در زمان ارتقا است. بنابراین وقتی ارتقا می‌یابد. رانجان گفت: هر روز 1800 اعتبارسنجی می‌توانند به طور کامل از آن خارج شوند که بیش از 57600 ETH در روز است.

اعتبار سنجی‌ها نیازی ندارند منتظر بمانند تا Shapella وارد صف بی‌خطر شود. آنها قبلاً می‌توانند به شبکه بگویند که قصد دارند اتر خود را از سهام خارج کنند. اما به نظر می‌رسد که افراد زیادی این کار را انتخاب نکرده‌اند. بنیانگذار ابتکار Aave Chan، مارک زلر، خاطرنشان کرد که 1622 اعتبارسنجی تا 9 آوریل از شبکه خارج شده اند، به این معنی که وقتی شانگهای اجرا شود، آنها اولین کسانی خواهند بود که 51000 اتر تجمعی خود را خارج می کنند. گفته می‌شود، برخی از اعتبارسنجی‌ها ممکن است منتظر باشند تا Shapella قبل از قرار گرفتن در صف برای عقب نشینی، برگزار شود.

چرا ماه‌ها پس از ادغام برداشت‌ها را باز کنید؟

دلایل متعددی وجود داشت که چرا حذف اتر زمانی که The Merge انجام شد فعال نشد. ارتقای اولیه یک فرآیند پیچیده بود که نیاز به برنامه‌ریزی و اجرای دقیق داشت. این شبکه اصلی اتریوم را با Beacon Chain ترکیب کرد که به صورت موازی در حال اجرا بود. اگر به کاربران اجازه می‌داد که اتر خود را در طول انتقال از بین ببرند، این می‌توانست عوارض و خطرات بیشتری را برای یک تلاش چالش برانگیز ایجاد کند.

با تقسیم تغییرات به دو بخش، این اجازه می دهد تا زمان بیشتری برای آزمایش هر ارتقا و بررسی درست کارکرد آن صرف شود. علاوه بر این، شبکه اتریوم برای اطمینان از امنیت آن و حفظ مکانیسم اجماع اثبات سهام به مقدار کافی اتر سهامدار وابسته است. با تأخیر در برداشت، توسعه‌دهندگان محیط کنترل‌شده‌تری ایجاد کردند و انتقال نرم‌تر را امکان‌پذیر کردند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *