0

معرفی ارز دیجیتال ِاوموس (Evmos)

ارز دیجیتال اوموس evmos coin

Cosmos یکی از پیشروترین چارچوب‌های توسعه بلاکچین در جهان است. کازماس میزبان بیش از 20 پلتفرم بلاکچین قابل همکاری است. تنوع و ماهیت بهم پیوسته این پلتفرم‌ها به Cosmos اجازه می‌دهد تا با افتخار نام «اینترنت بلاکچین‌ها» را یدک بکشد. با این حال، تا همین اواخر، Cosmos هیچ زنجیره‌ای با اتصال مستقیم به اتریوم، بلاکچین با بزرگترین اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) نداشت.

Evmos چیست؟

ارز دیجیتال اوموس Evmos (EVMOS) یک شبکه بلاکچینی مقیاس‌پذیر است که از چارچوب Cosmos SDK برای پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کند و به سازگاری کامل با اتریوم دست می‌یابد. در داخل اکوسیستم کازماس، Evmos اولین زنجیره سازگار با EVM است. پنج ارز دیجیتال برتر در اکوسیستم کاسموس تا 8 سپتامبر 2022 به شرح زیر است:

به لطف این سازگاری، برنامه‌های مبتنی‌بر Evmos می‌توانند به اکوسیستم غنی اتریوم DApps دسترسی داشته باشند. مزایای دیگری برای این سازگاری با EVM وجود دارد. به عنوان مثال، توسعه‌دهندگان DAPP بلاکچین ممکن است از زبان برنامه نویسی پیش فرض اتریوم، Solidity، برای ساخت Evmos DApps استفاده کنند.

Evmos چگونه کار می‌کند؟

Evmos از روش اعتبارسنجی بلوک اثبات سهام (PoS) براساس موتور پروتکل Tendermint استفاده می‌کند. Tendermint یک محیط محاسباتی است که ویژگی‌های اصلی امنیت و اعتبارسنجی را برای بلاکچین‌های مبتنی‌بر کیهان فراهم می‌کند. هر گره کاملی در بلاکچین Evmos ممکن است برای اعتبارسنجی درخواست دهد.

150 اعتبارسنجی برتر که بیشترین توکن EVMOS روی آنها گذاشته شده است برای پردازش بلوک‌های تراکنش انتخاب می‌شوند. Evmos از استیکینگ تفویض‌شده استفاده می‌کند، به موجب آن هر دارنده توکن EVMOS می‌تواند از اعتبارسنجی انتخابی خود با توکن‌های خود حمایت کند و سهمی از پاداش‌های استیکینگ تولید شده توسط آن اعتبارسنجی را کسب کند. با توجه به اعتبارسنجی بلوک توسط 150 اعتبارسنجی فعال، توسعه‌دهندگان DApp می‌توانند روی توسعه برنامه‌های کاربردی سازگار با اتریوم در Evmos تمرکز کنند.

این بلاکچین که بر روی Cosmos SDK ساخته شده است، فورک انعطاف‌پذیر نسخه‌های جدید را براساس زنجیره اصلی Evmos تشویق می‌کند. این در تضاد کامل با اتریوم است، جایی که فورک معمولاً تشویق نمی‌شود و برای موارد شدید محفوظ است. این انعطاف‌پذیری فورک به توسعه‌دهندگان DApp گزینه‌های بیشتری برای سفارشی‌سازی DAppهای خود می‌دهد.

اگر یک توسعه‌دهنده تصمیم بگیرد که تغییراتی در زنجیره اصلی Evmos برای کاربردشان لازم است، می‌توانند به راحتی یک زنجیره جدید مبتنی‌بر Evmos را که مطابق با نیازهای فردی آنها سفارشی شده است، ایجاد کنند. چنگال جدید همچنان در اکوسیستم Cosmos خواهد بود.

همچنین از مزایای اعتبارسنجی بلوک مبتنی‌بر Tendermint و سازگاری با EVM برخوردار خواهد بود. پروتکل ارتباطی بین بلاکچین (IBC) از Cosmos همچنین اجازه می‌دهد تا یک ویژگی داخلی قابل تعامل در Evmos وجود داشته باشد که Evmos را به زنجیره‌های دیگر Cosmos متصل می‌کند.

یک شبکه پل، ماژول ERC20، قابلیت همکاری بین اتریوم و Evmos را نیز امکان‌پذیر می‌کند. این پل انتقال دارایی‌های کریپتو بین دو زنجیره را امکان‌پذیر می‌کند و به عنوان پلی بین Evmos و DAppهای محبوب اتریوم عمل می‌کند.

توکن EVMOS چیست؟

EVMOS توکن بومی است که توسط بلاکچین Evmos استفاده می‌شود. حداکثر (و کل) عرضه آن 1 میلیارد است. تا زمان نگارش این مقاله (8 سپتامبر 2022)، عرضه توکن در گردش 290 میلیون EVMOS است. سه کاربرد اصلی برای توکن وجود دارد: پرداخت هزینه تراکنش، سهامداری و حاکمیت.

پرداخت هزینه تراکنش

EVMOS در پلتفرم برای پرداخت تمام هزینه‌های تراکنش استفاده می‌شود. این عملکرد EVMOS مشابه روشی است که اتر در بلاکچین اتریوم برای هزینه گاز استفاده می‌شود.

استیکینگ

EVMOS توسط گره‌های اعتبارسنجی برای اعتبارسنجی بلوک‌های تراکنش استفاده می‌شود. در حال حاضر، حدود 40 درصد از تمام EVMOSهای منتشر شده به صورت روزانه به پاداش‌های استیکینگ اختصاص می‌یابد.

کاربران/گره‌های معمولی همچنین ممکن است EVMOS خود را به یک گره اعتبارسنجی واگذار کنند تا از استیکینگ توکن‌های خود پاداش دریافت کنند. این گره‌ها پاداش‌هایی متناسب با سهم کل مبلغی که روی اعتبار‌دهنده ترجیحی‌شان در نظر گرفته شده است، کسب خواهند کرد. اعتبارسنجی‌ها برای پذیرش وجوه استیک شده از سایر کاربران، کارمزد کمیسیون دریافت می‌کنند. هر اعتبارسنجی آزاد است تا نرخ کمیسیون خود را تعیین کند، اما قوانین بلاکچین در حال حاضر الزام می‌کند که این نرخ کمتر از 5٪ نباشد.

حکومت

EVMOS همچنین یک نشانه حکومتی است. اعتبارسنجی‌هایی که توسط منابع مالی EVMOS از سایر کاربران شبکه پشتیبانی می‌شوند، مسئولیت مشارکت در حاکمیت مداوم پلتفرم را دارند.

Airdrop

در مارس 2022، ایردراپ پیدایش توکن EVMOS، معروف به Evmos Rektdrop، برای اولین بار همراه با راه‌اندازی زنجیره Evmos به صورت زنده منتشر شد. Airdrop برای پاداش دادن به کاربران اولیه ای طراحی شده است که در سهامداری، حاکمیت یا انجام تراکنش‌های زنجیره‌ای بین Evmos و Ethereum شرکت می‌کنند. با این حال، مشکلات فنی باعث شد که بسیاری از ایردراپ غافل شوند و زنجیره Evmos راه اندازی خود را متوقف کند. Evmos سپس در آوریل 2022 با فرآیندی ساده راه‌اندازی شد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *