0

آموزش نحوه استیک ارز دیجیتال فایل کوین Filecoin Staking

استیک ارز دیجیتال فایل کوین

اخیراً با گسترش اکوسیستم فایل کوین Filecoin، استیکینگ ارز دیجیتال فایل کوین Filecoin طرفداران زیادی پیدا کرده است. با این حال، علیرغم همه هیاهوها، به نظر می‌رسد که سردرگمی گسترده‌ای در بین برخی در مورد نحوه عملکرد فایل کوین Filecoin، نحوه ارتباط آن با IPFS، و اینکه استخراج و سرمایه‌گذاری Filecoin واقعاً چقدر سودآور است، وجود دارد. بنابراین، ما فکر کردیم که خوانندگان ما می‌توانند از راهنمای دقیقی استفاده کنند که همه چیزهایی را که باید در مورد اکوسیستم Filecoin بدانید توضیح دهد.

فایل کوین چیست؟

Filecoin یک شبکه ذخیره‌سازی منبع‌باز و غیرمتمرکز است که از مدل peer-to-peer برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌کند. از فضاهای ذخیره‌سازی بلااستفاده دستگاه‌های الکترونیکی مانند رایانه‌های شخصی استفاده می‌کند. این پروتکل یک انگیزه اقتصادی برای تشویق ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی به ایفای نقش خود به طور قابل اعتماد در طول زمان ارائه می‌دهد. هر کسی می‌تواند فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده هارد دیسک خود را به اکوسیستم Filecoin کمک کند و به استخراج کننده Filecoin تبدیل شود، که پس از آن به آنها امکان می‌دهد در دارایی بومی اکوسیستم، filecoin (FIL) پاداش کسب کنند.

ماینرها می‌توانند با فایل کوین‌های خود معامله کنند یا دارایی را با ارزهای دیجیتال دیگر یا حتی فیات مبادله کنند. از زمان نوشتن این مقاله، شبکه Filecoin دارای دو نوع ماینر است.

 • استخراج‌کنندگان ذخیره‌سازی فضای ذخیره‌سازی هارد دیسک یدکی خود را برای میزبانی داده‌های شخص ثالث به شبکه اختصاص می‌دهند. پاداشی که در ازای آن به دست می آورند، متناسب با مقدار فضای دیسکی است که به شبکه اختصاص می دهند (به جای قدرت هش).
 • ماینرهای بازیابی، مسئول استخراج و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها با کاربران خارج از بلاکچین Filecoin هستند.

رابطه بین IPFS و پروتکل‌های Filecoin

هر دو IPFS و Filecoin پروتکل‌های مکمل با اهداف مشابه برای تسهیل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و اشتراک‌گذاری داده‌ها در وب توزیع شده هستند. هر دو این سیستم‌ها منبع باز و رایگان هستند. آنها حتی بسیاری از بلوک‌های ساختمانی مشترک مانند پروتکل‌های ارتباطی شبکه (libp2p) و فرمت‌های نمایش داده‌ها (IPLD) را به اشتراک می‌گذارند.

با این حال، تفاوت اصلی بین این دو این است که در حالی که لزوماً مجبور نیستید از Filecoin برای تعامل با IPFS استفاده کنید، همه گره‌های Filecoin گره‌های IPFS هستند. به عبارت دیگر، در حالی که Filecoin اساساً توسط IPFS پشتیبانی می‌شود، اولی یک لایه انگیزشی در بالای IPFS اضافه می‌کند تا کاربران را به ذخیره و اشتراک‌گذاری فایل‌ها تشویق کند.

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

تعداد زیادی از کاربران معمولی رایانه – احتمالاً اکثریت – معمولاً حجم قابل توجهی از فضای خالی در هارد دیسک خود دارند. تیم Filecoin پروتکلی طراحی کرد که از فضای ذخیره‌سازی موجود در رایانه های فردی برای میزبانی فایل های شخص ثالث استفاده می‌کرد. شبکه Filecoin توسط IPFS تامین می‌شود که سیستم توزیع شده زیربنایی گره‌های همتا به همتا را فراهم می‌کند. هر گره در شبکه فقط کسری از تمام فایل‌های به اشتراک گذاشته شده در سیستم را ذخیره می‌کند.

استخراج کننده‌های فایل کوین مسئول کمک به راه اندازی و راه اندازی شبکه هستند. هرکسی که به ذخیره سازی غیرمتمرکز در شبکه نیاز دارد به استخراج کنندگان با فایل کوین برای ذخیره، بازیابی و توزیع داده‌ها پول می‌پردازد.

اساسا، Filecoin معادل AirBNB ذخیره‌سازی دیجیتال است. با استفاده از این پروتکل، می‌توانید فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد دیسک خود را برای ذخیره فایل‌های شخص دیگری «اجاره» کنید و در ازای آن فایل کوین (FIL) کسب کنید. مشتریان سفارش ذخیره‌سازی را با قیمتی مشخص در بازار ذخیره سازی انجام می‌دهند.

هنگامی که یک ماینر ذخیره‌سازی موافقت می‌کند که فضای ذخیره سازی را با آن قیمت خاص ارائه دهد و در عین حال ضریب تکرار خاص ذکر شده در سفارش را رعایت کند، مشتری داده‌های هش شده را به ماینر مذکور منتقل می کند. سپس ماینر ذخیره‌سازی فایل‌ها را روی دیسک خود قرار می‌دهد که بلاکچین فایل‌کوین به راحتی آن‌ها را ضبط می‌کند. سپس ماینر یک کلید خصوصی برای فایل‌هایش در اختیار مشتری قرار می‌دهد. به طور کلی، فایل‌های یک کلاینت توسط چندین ماینر ذخیره می‌شوند تا از سطح بهینه امنیت داده‌ها اطمینان حاصل شود.

ماینرها همچنین باید در سیستم سپرده‌گذاری کنند که اگر به هر دلیلی نتوانند ذخیره‌سازی داده را تأیید کنند، ممکن است آن را از دست بدهند و هنگامی که مشتری تصمیم به بازیابی داده‌ها می‌گیرد، می‌تواند سفارش جدیدی را در بازار قابل بازیابی ثبت کند. هنگامی که آنها با ماینر دریافت کننده به توافق رسیدند، ماینر داده ها را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می دهد.

مکانیسم اجماع در فایل کوین

بیشتر بلاکچین‌هایی که با آن‌ها آشنا هستیم، براساس یکی از دو مکانیسم متداول اجماع – اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) که از انواع الگوریتم‌های اجماع هستند. با این حال، Filecoin یک انحراف از آن هنجار است زیرا از اثبات تکرار (PoRep) و اثبات فضازمان (PoSt) استفاده می‌کند.

به زبان ساده، PoRep یک مکانیسم توافقی است که ماینرها را ملزم می‌کند تا ثابت کنند که به صورت فیزیکی یک کپی منحصر به فرد از داده‌های مشتری را طبق شرایط قرارداد ذخیره‌سازی ذخیره می‌کنند. با استفاده از PoRep، ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی تأیید می‌کند که داده‌ها را از مشتری دریافت کرده و آن‌ها را در حافظه فیزیکی خود به گونه‌ای رمزگذاری کرده‌اند که هیچ ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی دیگری نتواند آن داده‌ها را تکرار کند. این مدرک در شروع هر معامله جدید ارائه می‌شود.

در همین حال، PoSt برای اثبات اینکه ماینر همچنان به اختصاص فضای ذخیره‌سازی خود به میزبانی همان داده‌ها در طول زمان، همانطور که در معامله مشخص شده است، استفاده می‌شود.

ویژگی‌های فایل کوین

 • شبکه Filecoin موارد زیر را به عنوان برخی از ویژگی های کلیدی خود معرفی می کند: فضای ذخیره سازی وسیع: Filecoin کاملاً غیرمتمرکز و مقرون به صرفه است. از امروز، این شبکه ادعا می کند که دارای قدرت ذخیره سازی شبکه 18.252 EiB (اگزابایت یا 2^60 بایت) و در حال افزایش است.
 • امنیت و دوام داده: مکانیسم توافقی که توسط Filecoin به کار گرفته شده است، در کنار پاداش‌های استخراج نسبتاً بالای آن، تضمین می‌کند که داده‌های کاربر در طول زمان فعال و قابل دسترسی باقی می‌مانند. در مورد امنیت، می‌توانید تمام جزئیات را در گزارش‌های ممیزی امنیتی Filecoin در دسترس عموم بیابید.
 • مقاوم در برابر سانسور: از آنجایی که تمرکززدایی و شفافیت هسته اصلی ساختار زیربنایی Filecoin است، شبکه از هرگونه تلاش برای سانسور مصون است. مجبور کردن شبکه به حذف فایل‌ها یا توقف سرویس‌ها عملاً غیرممکن است.
 • کد منبع باز: شبکه از طریق کد منبع باز خود، همکاری بین ارائه دهندگان ذخیره سازی و مشتریان را تسهیل می کند. این بدان معنی است که فروشندگان ذخیره سازی مجبور نیستند هیچ نوع زیرساختی را در انتهای خود مستقر کنند.
 • ذخیره سازی NFT: به عنوان پلتفرمی که آرزوی تبدیل شدن به گزینه ذخیره سازی دیجیتال پیش فرض در عصر وب 3 را دارد، Filecoin قادر به میزبانی NFT است.

نحوه استیک فایل کوین، از کجا شروع کنیم؟

همانطور که قبلاً گفته شد، Filecoin از کشاورزی بازده یا استیک سنتی پشتیبانی نمی کند. بنابراین اگر واقعاً علاقه مند به استیکینگ فایل کوین هستید، باید از یک پلتفرم DeFi شخص ثالث استفاده کنید که به اشتراک گذاری FIL با یک APY خوب اجازه می دهد.

5 بهترین پلتفرم برای استیکینگ فایل کوین

 • Filet: از زمان نگارش این مقاله، Filet APY های جذابی را برای اشتراک گذاری FIL ارائه می دهد – 23٪ در 180 روز و 30٪ در طول 360 روز.
 • AAX: مخفف Atom Asset Exchange، AAX در حال حاضر 4% APY را در یک دوره 30 روزه ارائه می کند.
 • YouHodler: YouHodler مستقر در سوئیس از 24 آگوست 2022، 3.04 درصد از سهام فایل کوین را ارائه می دهد. مدت زمان انعطاف پذیر است.
 • Binance: بایننس APYهای 7.09% را در 30 روز، 8.49% را در 60 روز و 17.25% را طی 90 روز ارائه می کرد. با این حال، به نظر می رسد صرافی به طور موقت سهام FIL را به حالت تعلیق درآورده است.
 • جمینی: جمینی، صرافی تنظیم شده متعلق به برادران وینکلووس، در حال حاضر 7.04 درصد از سهام FIL را ارائه می دهد. مدت زمان قابل انعطاف است. ممکن است بخواهید به طور دوره‌ای StakingCrypto.info را بررسی کنید تا بهترین APYهای استکینگ فایل کوین را در پلتفرم‌های مختلف بیابید.

مراقب عملکرد FIL در طول زمان باشید

شبکه Filecoin تاکنون رشد جدی را هم از نظر تعداد کاربران و هم از نظر موارد استفاده به ثبت رسانده است. متعاقبا، دارایی بومی شبکه، FIL، نیز شاهد رشد ارزش بازار و حجم معاملات بوده است. در حالی که عمده بازار نزولی در حال انجام تا حدودی سرعت کار را برای FIL کاهش داده است، ما به طور دوره‌ای پروژه را بازبینی می‌کنیم تا به‌روزرسانی‌های مهم و البته بهترین فرصت‌های اشتراک فایل‌کوین را برای شما به ارمغان بیاوریم.

همچنین بخوانید:

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *