0

معرفی ارز دیجیتال فایل کوین Filecoin (FIL)

ارز دیجیتال فایل کوین، شبکه ذخیره‌سازی فایل مبتنی بر ارزهای دیجیتال، (Filecoin: A Cryptocurrency Operated File Storage Network) که توسط وان بنت (Juan Benet) منتشر شد. شبکه فایل کوین به گونه ای طراحی شده است که در آن نودهای شبکه می‌توانند با روندی مبتنی بر اثبات بازیابی (proof-of-retrievability)، داده ذخیره کنند. فایل کوین توسط شرکت پروتکل لبز (Protocol Labs) توسعه یافته است. وایت پیپر شبکه فایل کوین در سال 2014 ارائه شد.

در سپتامبر 2017 عرضه اولیه پیچیده ترین ارز دیجیتال شروع شد، ذخیره امن و بدون واسطه فایل ها ایده ای بود که فایل کوین (Filecoin) آن را دنبال کرد و در سال 2017 توانست 257 میلیون دلار سرمایه جذب کند. فایل کوین از سال 2017 تاکنون فاز آزمایشی خود را دنبال کرد که نامش اسپیس ریس (Space race) نام دارد. نام اختصاری ارز دیجیتال فایل کوین (FIL) نام دارد. سه سال بعد در اکتبر 2020 شبکه اصلی فایل کوین راه اندازی شد.

در طول فاز آزمایشی فایل کوین، از ماینرها دعوت شد تا به‌منظور آمادگی برای فاز اصلی با هاردهای کامپیوتر خود به این شبکه کمک کنند و 1.5 میلیون توکن FIL به شرکت‌کنندگان در این شبکه آزمایشی اختصاص داده شد. البته با توجه به اینکه شرکت سازنده، جزئیات خاصی در مورد قیمت توکن‌های FIL منتشر نکرده است، نمی‌توان ارزش این میزان توکن را ارزیابی کرد. با این حال، این شبکه محبوبیت قابل‌توجهی به دست آورده است. در ادامه، با استفاده از مقاله‌ای که اخیراً در وب‌سایت کوین دسک منتشر شده است، برخی از جزئیات شبکه فایل کوین را بررسی خواهیم کرد.

در طول دوره آزمایشی چیزی در حدود 100 میلیون دلار ارزش ماینرهایی بود که در شبکه فایل کوین به این شبکه کمک می کردند که بیش از 200 پبی بایت (در حدود 225.000 ترابایت) ظرفیت اختصاص یافته به این شبکه بود که چیزی فراتر از حد انتظار بود.

فایل کوین برای جوابدهی به دو تقاضای اصلی بازار ایجاد گردیده است:

  • تقاضا برای ذخیره سازی فایل ها که به زودی حجم آنها بسیار زیاد خواهد شد.
  • تقاضا برای نوع جدیدی از داده که بتواند افزونگی داده و دسترسی آن را فراهم کند. افزونگی داده بدین معنی است که قسمت های مختلف یک فایل بتواند در مکان های مختلف ذخیره شود.

شناسنامه ارز دیجیتال فایل کوین

نامفایل کوین، Filecoin
اختصارFIL
رتبه51
حجم بازار3.3 میلیارد دلار
تعداد توکن1,960,516,761
خرید از صرافی آبان تترخرید
وبسایتfilecoin.io
توییترFilecoin
وایتر پیپرمشاهده
گیت هاب پروژهمشاهده

در ادامه به بررسی چند نکته اصلی شبکه فایل کوین‌ها می‌پردازیم.

وثیقه گذاری فایل کوین از سوی ماینرها (POS)

شبکه فایل کوین به گونه ای طراحی شده است که لزوم استفاده از تجهیزات گرانقیمت مانند دستگاه‌های اسیکس در شبکه بیت کوین و یا کارت های گرافیک پرهزینه در شبکه اتریوم را ندارند. شبکه فایل کوین این قابلیت را دارد که هرکسی میتواند با استفاده از هارد سیستم خود به کار استخراج فایل کوین بپردازد. برای استخراج در شبکه فایل کوین، افراد باید سهام یا همان فایل کوین را در شبکه قفل کنند تا در صورت تخلف و خراکاری، به عنوان جریمه بپردازند.

وثیقه‌ها در سیستم فایل کوین به‌صورت پیش‌پرداخت ارائه می‌شوند، یعنی قبل از شروع فعالیت باید وثیقه پرداخت شود. پاداش بلاک نیز در رهن شبکه باقی می‌ماند که به آن وستینگ (vesting) می‌گویند و در طول زمان به ماینر پرداخت می‌شود تا از تعهد شرکت‌کنندگان به شبکه برای طولانی‌مدت اطمینان حاصل شود.

شبکه فایل کوین به نحوی طراحی شده است که هر سال باید 200 درصد میزان فضای ذخیره سازی افزایش یابد بنابراین جامعه فایل کوین تنها هنگامی می‌تواند سرعت رشد حد مبنا را کاهش دهد که شبکه 1 درصد از فضای ذخیره‌سازی جهانی را در اختیار بگیرد، اقدامی که به وفاداری ماینرها به شبکه و ارائه طولانی‌مدت خدمات به مشتری‌ها کمک می‌کند.

کمک به کسب و کارها، دغدغه اصلی فایل کوین

یکی از ویژگی هایی که شبکه فایل کوین دارد کسب پاداش توسط ماینرها در ازای ذخیره سازی هیچ چیز است! فایل‌ کوین این ویژگی را ظرفیت تعهدشده (committed capacity) می‌نامد، فضایی خالی که در هر حال به‌صورت رمزنگاری‌شده با شبکه فایل کوین ارتباط دارد، روی سیستم ثبت می‌شود و پاداش دریافت می‌کند. در ابتدا ممکن است این ویژگی سوال برانگیز باشد اما هدف شبکه فایل کوین اطمینان از داشتن فضای خالی در شبکه است.

مشتری‌های تایید شده

شبکه فایل کوین مشتری‌های اصلی را ترجیه می‌دهد و به ماینرهایی که مشتری‌های اصلی را خدمات دهند پاداش بسیار بیشتری می‌دهد. در جدیدترین سند این شبکه نوشته شده است:

شبکه‌ای غیرمتمرکز از اعتبارسنج‌ها، مشتری‌ها را بررسی کرده و آنها را تأیید می‌کند.

این گزینه باعث می‌شود شرکت‌های بزرگ، نهادهای دولتی و آکادمیک که نیاز به فضای زیادی برای ذخیره سازی اطلاعات خود دارند، در آینده مشتری شبکه فایل کوین باشند.

پیش پرداخت برای استفاده از سرویس شبکه

شبکه فایل کوین برای استفاده از این شبکه برای مشتریان خود، کل هزینه قرارداد را به صورت پیش پرداخت دریافت میکنند و ماینرها فقط در ازای خدماتی که در شبکه ارائه میدهند پاداش خود را دریافت خواهند کرد. یکی از اصلی ترین ویژگی های شبکه فایل کوین که آن را رقابتی کرده است، پرداخت هزینه مشتری ها فقط در ازای دریافت خدمات می باشد.

تمرکز فایل کوین بر روی محتوا است نه بر روی مکان، به این معنی که محتوای مورد نظر را می‌توان در هر مکانی پیدا کرد. با گذشت عمر شبکه اینترنت، آدرس‌های بیشتری از بین خواهند رفت و این ویژگی فایل کوین این مشکل را برطرف کرده است.

هدف 257 میلیون دلاری فایل کوین این است: ارائه خدمات به مشتری‌هایی که همراه با اهمیت ویژه و روزافزون استفاده از اینترنت، به فضاهای ذخیره‌سازی ظریف‌تر، دقیق‌تر و پیچیده‌تر احتیاج پیدا می‌کنند.

در ادامه می‌توانید سایر مقاله‌های فایل کوین را بخوانید:

ماشین مجازی فایل کوین FVM چیست؟

ماشین مجازی Filecoin (FVM) یک محیط اجرا است که به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند خود را بر روی بلاکچین Filecoin مستقر کنند.

قابلیت‌های ذخیره سازی و بازیابی Filecoin را می‌توان به عنوان لایه پایه بلاکچین Filecoin در نظر گرفت و FVM را می‌توان به عنوان یک لایه در بالای Filecoin در نظر گرفت که قابلیت برنامه ریزی را در شبکه باز می‌کند (مثلاً ذخیره سازی‌های اولیه قابل برنامه ریزی).

در حالی که سایر بلاکچین‌ها دارای قابلیت قرارداد هوشمند هستند، قراردادهای هوشمند FVM می‌توانند از ذخیره‌سازی و بازیابی فایل‌کوین با شرایط منطق محاسباتی استفاده کنند. FVM همچنین قابلیت‌های لایه 2 را فعال می‌کند، مانند “محاسبه روی داده” و شبکه‌های تحویل محتوا.

چند نکته اضافی در مورد مشخصات فنی FVM:

  • مبتنی بر WASM: ماشین مجازی فایل کوین یک محیط اجرای چند زبانه مبتنی بر WASM برای داده‌های IPLD است، به این معنی که FVM به توسعه دهندگان امکان دسترسی به داده‌های اولیه IPFS/IPLD را می‌دهد و می‌تواند قراردادهای هوشمند (بازیگران) نوشته شده در هر زبان برنامه نویسی که در WASM کامپایل می شود را در خود جای دهد.
  • VM Agnostic: ماشین مجازی فایل کوین به گونه‌ای ساخته شده است که VM-agnostic باشد، به این معنی که پشتیبانی از سایر ماشین های مجازی خارجی می تواند در آینده نزدیک اضافه شود. نسخه های آینده FVM می توانند به عنوان یک Hypervisor مفید عمل کنند که فراخوانی زمان اجرا متقابل را ممکن می کند.

FVM قابلیت برنامه‌ریزی کاربر را به Filecoin می‌آورد و پتانسیل عظیم اقتصاد داده باز را از طریق برنامه‌های کاربردی مختلف آزاد می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *