0

فنچ

فنچ

فنچ ها جایگزین مناسبی برای کسانی هستند که می‌خواهند یک حیوان خانگی پردار داشته باشند، اما برای مقابله با چالش‌های مراقبت از طوطی ها آماده نیستند. آن ها حرف نمی‌زنند و پرنده‌ های دست‌ پاچه هستند، اما صاحبان خود را با پرواز و تعاملات اجتماعی خود با یکدیگر خوشحال می‌کنند.

به گزارش خوبو، گونه‌های فنچ که معمولاً به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌ شوند از خانواده فنچ‌های Estrildidae می‌‌آیند، مانند فنچ گورخری، گولدیان، جغدی و اجتماعی. آن‌ها در یک قفس با فنچ‌های دیگر قرار می‌گیرند. یک فنچ به احتمال زیاد یک همدم نوازشگر نخواهد بود (اگرچه برخی از گونه های دست آموز، به ویژه فنچ های گورخری، مانند طوطی ها روی انگشتان دست می‌نشینند).

منطقه بومی و زیستگاه طبیعی

منطقه بومی فنچ

فنچ های استریلیدید مانند گونه گورخری، گولدیان، جغدی و اجتماعی، بومی استرالیا هستند.

مراقبت و تغذیه فنچ

فنچ‌ها به یک قفس جادار نیاز دارند، به خصوص که بیشتر، اگر نه تمام وقت را در محوطه خود می‌گذرانند. این پرندگان باید کاملاً پرواز کنند و نیاز ضروری به این امر دارند. به همین منظور قفس افقی ضروری است (برخلاف قفس عمودی). آن‌ها حیوانات گله‌ای هستند و زمانی که در کنار فنچ‌های دیگر نگهداری می‌شوند، رشد می‌کنند (این پرنده را با طوطی نگهداری نکنید زیرا طوطی می‌تواند به او آسیب برساند). اگر جفت‌هایی از فنچ‌ها را در کنار هم نگهداری می‌کنید، برای فرزندان احتمالی آماده باشید. به‌خصوص اگر برای فنچ‌ها یک لانه و مواد لانه‌سازی در نظر گرفته شود.

نگهداری فنچ ها با یکدیگر

برخی از فنچ ها را می‌توان در جفت‌های همجنس (یک فنچ نر با یک فنچ نر یا یک فنچ ماده با یک فنچ ماده) نگهداری کرد تا از امکان تولید مثل جلوگیری شود اما این بستگی به گونه فنچ و احتمالاً زمان سال دارد. با یک پرورش‌دهنده باتجربه فنچ مشورت کنید تا ببینید کدام جفت فنچ های همجنس بیشتر با هم کنار می آیند. به همین ترتیب، اگر قصد دارید پرندگانی از گونه‌های فنچ مخلوط کنید، ابتدا با یک پرورش‌‌دهنده باتجربه فنچ مشورت کنید، زیرا برخی از گونه‌های فنچ می‌توانند نسبت به سایر گونه‌های فنچ، به ویژه در فصل تولید مثل، تهاجمی باشند.

تغذیه فنچ

فنچ با یک رژیم غذایی پایه پلت شده، مانند رژیم غذایی روزانه غذای خشک که به طور خاص برای آن ها طراحی شده است، رشد می‌کند. همچنین با سبزیجات تازه، دانه ها، تخم مرغ و مقداری دانه تکمیل می‌شود.

شخصیت و رفتار فنچ

آن‌ها به دلیل صداهای دلپذیر و تعاملات اجتماعی با جفت‌های گله خود و در مورد گونه گولدیان، رنگ خیره‌کننده‌شان به عنوان حیوانات خانگی همدم محبوب هستند.

گفتار و صدا در فنچ

این پرندگان نمی‌توانند صدای طوطی ها را منتشر کنند و بنابراین ممکن است برای کسانی که همسایه‌های نزدیک دارند انتخاب خوبی باشد. صداهای آن‌ها عمدتاً صدای “پیپ” و “میپ” است که معمولاً به طور مکرر انجام می‌شود. پس آهنگ‌‌های آن‌‌ها ممکن است گاهی مداوم باشد و فنچ‌ها بخش زیادی از روز خود را صرف برقراری ارتباط صوتی با یکدیگر می‌کنند.

سلامت و بیماری های فنچ

نشانه های یک حیوان سالم

  • فعال، هوشیار و اجتماعی
  • در طول روز می‌خورد و می‌نوشد
  • چشم های روشن و خشک
  • منقار، پاها از نظر ظاهری طبیعی هستند
  • دستگاه تنفسی تمیز و خشک
  • پرهای صاف و مرتب

بیماری ها

فنچ ها می توانند مستعد عفونت کیسه هوا باشند، به خصوص زمانی که استرس بیش از حد داشته باشند. این یک وضعیت پزشکی جدی است که نیاز به مراقبت فوری دامپزشکی دارد. فنچ ها همچنین می توانند مستعد ابتلا به پوسته پوسته شدن صورت باشند (عارضه ای که توسط کنه ای که به صورت نواحی سفید و پوسته پوسته در اطراف منقار یا چشم ها و همچنین پاها ظاهر می شود) ایجاد می شود، که همچنین نیاز به تماس با دامپزشک دارد. فنچ ها همچنین می توانند ناخن ها یا منقارهای بیش از حد رشد کرده داشته باشند که باید توسط یک پرورش دهنده یا دامپزشک با تجربه پرنده رسیدگی شود.

لوازم مورد نیاز نگهداری فنچ

برای نگهداری از این پرنده زیبا وسایلی مورد نیاز است که در زیر ذکر شده است:

غذا

غذای فنچ فورجی مدل 4GF

غذای فنچ فورجی مدل 4GF

کلسیم یکی از مهم‌ترین مکمل‌های مواد غذایی فنچ است. غذای فورجی سرشار از کلسیم می باشد که نیاز پرنده را برآورده کرده و باعث تحریک هورمون‌های جنسی می‌شود. همچنین این ماده غذایی عاری از مخمر است. ترکیبات این غذا شامل ارزن، تخم کتان، کف دریا و پوست تخم مرغ است.

غذای فنچ گرین فیل مدل FF2020

غذای فنچ گرین فیل مدل FF2020

این غذا عاری از مخمر است و به دلیل وجود کلسیم کافی به سلامت استخوان‌های پرنده شما کمک می‌کند.

غذای فنچ پتزو مدل PZfnch

غذای فنچ پتزو مدل PZfnch

برای رسیدن به پرورش و تکثیر خوب و مطلوب فنچ ها نیاز به یک رژیم غذایی کامل دارید. غذای پتزو میانگین ارزش غذایی بالایی دارد و کلسیم موررد نیاز این پرنده را تامین خواهد کرد.

غذای فنچ ردوپت مدل FR12

غذای فنچ ردوپت مدل FR12

این غذا به حفظ سلامت و پاک کردن دستگاه گوارش فنچ کمک می‌کند. ترکیبات این غذا شامل ارزن، تخم کتان، کف دریا و پوست تخم مرغ است.

قفس

قفس پرنده کد601

قفس پرنده کد601

این محصول مناسب و استاندارد برای کوتوله برزیلی، فنچ و … محسوب می‌شود. این محصول با استفاده از مفتول 1/5 با روکش رنگ استاتیک که از کدر شدن و تغییر رنگ و زنگ زدگی مفتول‌ها جلوگیری می‌کند، تهیه گردیده است. جنس کفی این وسیله نیز از پلی پروپیلن است که یک پلاستیک بسیار مقاوم اما در عین حال سبک است. این محصول به همراه یک آبخوری، دانخوری و اسباب بازی پرنده عرضه می‌شود.

قفس پرندگان مدل ۱۰۳۲ چکشی

قفس پرندگان مدل ۱۰۳۲ چکشی

قفس تاشو مسافرتی 1032 برای نگهداری انواع پرندگان و طوطی سانان کوچک جثه مناسب است. به همران این محصول دو عدد ظرف آب و غذا، یک عدد توری فضله گیر و یک عدد چوب نشیمنگاه ساده عرضه می‌شود.

قفس پرندگان مدل 605

قفس پرندگان مدل 605

قفس پرنده فانتزی تاشو کد 605 مناسب پرنده هایی مانند قناری، مرغ عشق و فنچ است. بدنه این قفس پرنده از جنس مفتول فلزی است که مشکل زنگ زدگی را حل می‌کند و از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است. کفی این محصول از جنس پلی پروپیلن مقاوم و قابل شست‌وشو است. فضای داخلی به گونه‌ای طراحی شده است که امکان قرار دادن انواع اسباب بازی پرنده را در داخل آن فراهم کرده است. مزیت دیگر این وسیله قابلیت تا شدن و جمع شدن آن است که حمل و نقل آن را آسان کرده است.

قفس پرندگان مدل 602

قفس پرندگان مدل 602

قفس پرنده کد 602 بسیار سبک است و به راحتی قابل جابه‌جایی و حمل و نقل است. در این قفس فضای مناسب برای نصب انواع اسباب بازی پرنده، دانخوری و آبخوری پرنده در نظر گرفته شده است. سینی زیر قفس پرنده کد 602 از جنس P.P پروپیلن است و به راحتی قابل جدا شدن و شستشو است. رنگ و جنس این قفس در هنگام شستشو ثابت است و به هیچ عنوان دچار آسیب و خردگی نخواهد شد.

لانه

لانه پرنده آبتین طرح کلبه

لانه پرنده آبتین طرح کلبه

این محصول با ظاهری زیبا و طراحی منحصربه‌فرد مناسب برای پرندگان کوچک است. جنس این کلبه از چوب است و مناسب برای پرندگانی چون مرغ عشق، قناری، گنجشک و … است.

لانه پرنده دکو مارکت طرح کلبه مدل D044

لانه پرنده دکو مارکت طرح کلبه مدل D044

این محصول زیبا مناسب برای پرنده‌های کوچک و متوسط از جمله فنچ، قناری، مرغ عشق با ابعاد داخلی 9 در 13 و ارتفاع 13 است.

لانه پرنده مدل L03

لانه پرنده مدل L03

چوب به‌کار رفته در این محصولات، پلای وود است. این چوب دارای مقاومت بسیار و همچنین ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت است. همچنین رنگ مورد استفاده، غیرشیمیایی و بر پایه آب است که برای حیوان ایجاد حساسیت نمی‌کند. پارچه استفاده شده در تشک نیز، از نوع پارچه‌های مبلی مرغوب رایج در بازار و قابل شست‌وشو است.

لانه پرنده مدل vivo

لانه پرنده مدل vivo

این محصول، مخصوص پرندگان با چثه کوچک به خصوص انواع فنچ است. جنس این محصول از پلاستیک است و قابلیت شست‌وشو و نظافت دارد. در قسمت پشت این محصول 2 عدد قلاب وجود دارد که از طریق آن ها به انواع قفس ها متصل می‌شود.

ظرف آب

ظرف آب پرندگان کد 8

ظرف آب پرندگان کد 8

این محصول یک جای آب مخصوص پرندگان خانگی است که دارای درجه بندی نمایش میزان آب روی آن بوده و از پلاستیک مقاوم و شفاف ساخته شده است.

ظرف آب پرندگان مدل N23

ظرف آب پرندگان مدل N23

پلاستیک استفاده شده در این ظرف آب کیفیت بالایی دارد و طراحی ظرف به گونه‌ای است که اگر روی زمین گذاشته شود، آب داخلش به زمین نمی‌ریزد و به راحتی به صورت ایستاده قرار می‌گیرد. هنگام استفاده نیز به جهت شیب مناسبی که دارد آب داخل ظرف تا آخرین قطره استفاده می‌شود. گنجایش این ظرف 130 سی سی (میلی‌لیتر) بوده که 80 سی سی آن مدرج است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *