0

ارزش بازار کاملاً رقیق شده (FDV: Fully Diluted Market Cap)؛ درک ارزش یک توکن

FDV fully diluted value

هنگامی که می‌خواهید موفقیت آینده یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنید، دانستن درباره ارزش بازار کاملاً رقیق شده یا FDV می‌تواند مفید باشد. اگرچه ارزش بازار کاملاً رقیق شده یک معیار رایج نیست، آنها بینش مفیدی را ارائه می‌دهند. این راهنما به شما کمک می‌کند تا نحوه محاسبه و تجزیه و تحلیل ارزش بازار کاملاً رقیق شده را بیاموزید تا بتوانید ارزهای دیجیتال امیدوارکننده را انتخاب کنید.

ارزش بازار کاملاً رقیق شده چیست؟

FDV یک توکن به ارزش بازار توکن پس از آزاد شدن همه توکن‌ها اشاره دارد. این معیار به شما امکان می‌دهد ارزش بازار آینده یک پروژه را محاسبه کنید. ارزش بازار کاملاً رقیق شده – همچنین به عنوان ارزش گذاری کاملاً رقیق شده یا FDV شناخته می‌شود – یک مفهوم ساده است.

این ایده مبتنی‌بر ارزش بازار است، که به معنای ارزش کل همه ارزهای دیجیتال در یک شبکه در هر نقطه مشخص است. با این حال، FDV به جای سکه‌های موجود در حال حاضر به آینده نگاه می‌کند. در مقایسه با معیار سنتی ارزش بازار، FDV یک کریپتو به شما می‌گوید که در صورت انتشار همه سکه‌های ممکن، ارزش بازار سکه چقدر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که ارزش بازار کاملاً رقیق شده قیمت های بعدی را پیش بینی نمی کند. بلکه می بیند که اگر همه توکن ها در دسترس باشند و ارزش قیمت فعلی بازار را داشته باشند، ارزش بازار چقدر خواهد بود. این مفید است زیرا تشخیص اینکه آیا یک رمزارز بیش از ارزش یا کمتر از ارزش‌گذاری شده است را آسان می‌کند. اگر با افزایش عرضه، ارزش بازار به شدت تغییر کند، می‌تواند نشانه نادرست بودن ارزش فعلی سکه باشد.

روش محاسبه ارزش بازار کاملاً رقیق شده چیست؟

محاسبه FDV ابتدایی است. با جمع‌آوری دو داده شروع کنید: حداکثر مقدار توکن‌هایی که یک رمزارز آزاد می‌کند و ارزش فعلی بازار برای یک توکن. این دو عدد را با هم ضرب کنید، ارزش بازار کاملاً رقیق شده خواهید داشت.

برای مثال بیت کوین را در نظر بگیرید. در حال حاضر، تقریباً 18.9 میلیون بیت کوین وجود دارد، اما از نظر تئوری، می‌توان تا 21 میلیون بیت کوین را استخراج کرد. قیمت بیت کوین تا جولای 2022 حدود 21088 دلار است. بنابراین، ارزش‌گذاری کاملاً کاهش یافته تقریباً 442.8 میلیارد خواهد بود. در نهایت، این FDV به شما می‌گوید که اگر تمام ۲۱ میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش باشند، ارزش بازار بیت کوین چگونه خواهد بود.

ارزش بازار در مقابل ارزش بازار کاملاً رقیق شده

به یاد داشته باشید که ارزش بازار کاملاً رقیق شده با ارزش بازار متفاوت است. اصطلاح “بازار سقف” زیاد استفاده می‌شود، اما برای در نظر گرفتن آینده یک سکه مفید نیست. این با ضرب مقدار فعلی سکه‌ها در قیمت هر سکه محاسبه می‌شود که به نشان دادن اندازه و محبوبیت یک ارز دیجیتال کمک می‌کند. با این حال، بزرگترین تفاوت بین ارزش بازار و ارزش بازار کاملاً رقیق شده این است که ارزش بازار نشان نمی‌دهد که رشد کریپتو چگونه بر محبوبیت آن تأثیر می‌گذارد. ارزش بازار کاملاً رقیق شده تخمینی از محبوبیت یک ارز دیجیتال پس از انتشار تمام سکه‌های آن به شما می‌دهد.

صرف زمان برای محاسبه ارزش کاملاً رقیق شده یک کریپتو به شما این امکان را می‌دهد تا در نظر بگیرید که ارزش سکه ممکن است در آینده چگونه باشد. علاوه بر این، استفاده از معیارهای رمزنگاری FDV در کنار ارزش بازار استاندارد، بینش زیادی در مورد ارزش فعلی یک سکه به دست می‌دهد.

در حالت ایده آل، تفاوت بین ارزش بازار و ارزش بازار کاملاً رقیق شده باید نسبتاً کم باشد. یک تفاوت شدید نشان می‌دهد که با انتشار سکه‌های جدید فشار تورمی زیادی وجود خواهد داشت. این می‌تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که ارزش فعلی یک سکه بیش از حد باد شده است.

خطرات بالا بودن ارزش بازار کاملاً رقیق شده

برای درک بهتر اینکه چرا رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال FDV مهم است، به مشکلات مرتبط با ارزش بازار غیرعادی بالا و کاملاً رقیق‌شده نگاهی دقیق بیندازید. ارزش گذاری‌های کاملاً رقیق شده عمدتاً زمانی مهم هستند که نرخ بسیار بالاتر از سقف فعلی بازار باشد. هیچ محدودیت مشخصی برای زمانی که ارزش بازار کاملاً رقیق شده خطرناک می‌شود وجود ندارد. با این حال، قاعده کلی این است که FDV بیش از 10 برابر ارزش بازار فعلی یک توکن یک علامت هشدار است. ارزش بازار بیش از حد بالا و کاملاً رقیق شده با دو مشکل همراه است.

توکنومیک تورمی

نسبت بالای ارزش بازار به ارزش بازار کاملاً رقیق شده یک مشکل است زیرا نشان می‌دهد سکه در معرض تورم خواهد بود. از آنجایی که قیمت کریپتو براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، سکه‌ای که در حال حاضر قیمت بالایی دارد اما به زودی توکن‌های بیشتری در بازار خواهد داشت، یک ریسک است.

سقف بازار کاملاً رقیق شده به این معنی است که فروشندگان فعلی باید برای تعداد محدودی سکه هزینه زیادی بپردازند، اما به زودی بازار با عرضه زیادی پر خواهد شد. این افزایش عرضه باعث کاهش ارزش یک سکه می‌شود مگر اینکه تقاضای بالایی داشته باشد. همانطور که پروژه‌های گذشته مانند TryHards (TRY) نشان داده‌اند، اکثر ارزهای دیجیتال با طرح‌های قیمت‌گذاری تورمی و توکنومیک در نهایت خیلی سریع ارزش خود را از دست می‌دهند.

فشار سمت فروش

بالا حتی اگر قصد ندارید رمزارز را برای سال‌ها نگه دارید، باز هم ارزش بازار کاملاً رقیق شده می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با محبوبیت بیشتر معیار کریپتو FDV، سرمایه‌گذاران بیشتری از آن برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند. اگر یک ارز دیجیتال ارزش کاملاً رقیق شده بالایی داشته باشد، بسیاری از این سرمایه‌گذاران ممکن است تصور کنند که ارزش آن بیش از حد است. این اغلب مالکان را تشویق می‌کند تا توکن‌های خود را بفروشند. فشار بالای سمت فروش، ناشی از رتبه‌بندی بالای کریپتو FDV، می‌تواند بر قیمت‌های فعلی تأثیر بگذارد.

نمونه‌هایی از عرضه کم گردش

همانطور که می‌بینید، مسئله اصلی که توسط یک ارزش بازار کاملاً رقیق شده برجسته می‌شود این است که رتبه بالای کریپتو FDV اغلب به این معنی است که کریپتو دارای عرضه در گردش کم است. آیا یک عرضه کم گردش با عرضه با پتانسیل بالا در آینده به طور خودکار برای یک ارز دیجیتال عذاب می‌آورد؟ لازم نیست. بیایید نگاهی به چند نمونه از رمزارزهای محبوب با ارزش‌های کاملاً رقیق شده بیاندازیم.

Avalanche (AVAX)

با عرضه تقریباً 283 میلیون در گردش و مجموع عرضه بیش از 377 میلیون، Avalanche هنوز هم توکن‌های بالقوه زیادی برای افزودن به بازار دارد. با قیمت 20.95 دلار در ژوئن 2022 به ازای هر توکن، این بدان معناست که Avalanche دارای ارزش کاملاً رقیق شده 15.1 میلیارد دلاری است. این تقریباً سه برابر ارزش بازار فعلی Avalanche است که 5.9 میلیارد دلار است. اگرچه رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال FDV در سطح بالایی قرار دارد، اما به سطوح خطرناکی نرسیده است.

Avalanche یک رمزارز منبع‌باز و مقیاس‌پذیر با کاربردهای فراوان است، بنابراین بعید است که عرضه اضافی از تقاضا پیشی بگیرد. همچنین شایان ذکر است که AVAX در چند ماه گذشته افت جزئی داشته است. تا زمانی که قیمت در افت فعلی باقی بماند، اکثر سرمایه‌گذاران همچنان AVAX را یک گزینه سرمایه‌گذاری قابل اعتماد در نظر می‌گیرند.

(CAKE) PancakeSwap

PancakeSwap نمونه دیگری از سکه با عرضه کم در گردش است. مجموع عرضه آن 312 میلیون توکن است، اما کمتر از نیمی از آن در گردش است. این منجر به ارزش‌گذاری کاملاً رقیق شده بسیار بالا شده است. ارزش بازار CAKE حدود 469 میلیون دلار است، در حالی که ارزش رمزنگاری FDV آن کمی بیش از 1 میلیارد دلار است – یک تفاوت نسبتاً شدید. رکود شدید سکه آن را حتی بیشتر نگران کننده می‌کند. این یک سکه نسبتا جدید است که کمی سر و صدا داشت، اما واقعاً تحویل داده نشده است. با وجود تعداد زیادی سکه برای ایجاد تورم بیشتر، اکثر کارشناسان بر این باورند که کیک دیگر امیدوار کننده نیست.

Curve DAO

(CRV) Curve DAO با عرضه 488 میلیون در گردش و مجموع عرضه 1.7 میلیاردی، هنوز تعداد زیادی توکن باقی مانده است. بنابراین جای تعجب نیست که رتبه ارز دیجیتال FDV آن بسیار بالاتر از ارزش بازار است. ارزش فعلی بازار تا ژوئن 2022 حدود 571 میلیون دلار است، در حالی که ارزش کاملاً کاهش یافته آن کمی بیش از 2 میلیارد دلار است. اگر به این اعداد نگاه کنید، Curve DAO انتخاب ضعیفی به نظر می‌رسد، اما شایان ذکر است که این توکن فقط برای معامله نیست. این یک توکن مبتنی‌بر اتریوم است که بازار معاملات استیبل کوین، Curve، از آن برای مبادله بین توکن‌های مشابه ERC-20 استفاده می‌کند. بنابراین، سکه دارای کاربردهایی است که می‌تواند آن را با وجود ارزش‌گذاری کاملاً رقیق‌شده، مفید کند. با این حال، سکه خوبی برای سرمایه گذاری با تمام پول خود در آن نیست.

آیا ارزش بازار کاملاً رقیق شده یک معیار ارزش گذاری خوب است؟

ارزش بازار کاملاً رقیق شده مطمئناً راهی ارزشمند برای در نظر گرفتن آینده یک سکه است. برخلاف معیارهای جریان مبادله، عرضه آتی سکه را در نظر می‌گیرد. این به شما کمک می‌کند تا از تصمیم گیری‌های نادرست اجتناب کنید زیرا متوجه نبودید که تورم در شرف وقوع است. مقایسه ارزش‌گذاری کاملاً رقیق شده و ارزش بازار فعلی باعث می‌شود به راحتی متوجه شوید که قیمت فعلی یک سکه کمی بیش از حد بالا است. در بیشتر موارد، سکه‌هایی با FDV بالا، سکه‌هایی نیستند که بخواهید تمام پول خود را روی آن بگذارید. در عوض، ممکن است بخواهید قبل از اینکه تورم ارزش سکه‌های فعلی شما را کاهش دهد، فروش را در نظر بگیرید.

همانطور که گفته شد، شما نمی‌توانید فقط به ارزش بازار در مقابل ارزش بازار کاملاً رقیق شده نگاه کنید و تصمیم خود را بگیرید. یک رتبه بالای کریپتو FDV لزوماً حکم اعدام برای یک ارز دیجیتال نیست. تا زمانی که تقاضای سکه بالا باشد، افزایش عرضه همیشه قیمت را کاهش نمی‌دهد. همانطور که از بررسی کریپتوهای با FDV بالا دیدیم، چند سکه کمیاب می‌توانند علیرغم FDV بالا به قدرت خود ادامه دهند. علاوه بر این، اکثر ارزش‌گذاری‌های کاملاً رقیق‌شده، پیش‌بینی‌کننده دقیق قیمت نیستند. هرگز نباید با این فرض که ارزش گذاری کاملاً رقیق شده ارزش واقعی بازار در چند سال آینده است، تصمیم بگیرید.

به همین دلیل است که در نظر گرفتن توکنومیک کامل یک سکه ضروری است. شما باید برای تجزیه و تحلیل داده‌های قیمت‌گذاری وقت بگذارید و یاد بگیرید که یک سکه واقعا چگونه کار می‌کند. برای مثال، نگاه کردن به موارد فعالیت و موارد استفاده تیم توسعه اصلی می‌تواند به شما کمک کند متوجه شوید که آیا یک سکه برنامه‌های مفیدی در آینده دارد که تقاضا را افزایش می‌دهد یا خیر. در دراز مدت، FDV یک ابزار مفید است، اما جایگزینی برای تحقیقات کامل نیست.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *