0

چگونه یک دائو DAO ایجاد کنیم؟

چگونه یک دائو بسازیم
بازدید 1142

DAO نوعی حکمرانی است که معمولاً برای برنامه‌های کاربردی، پروژه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری رمزنگاری استفاده می‌شود. DAOها به دلیل باز بودن و غیرمتمرکز بودن و همچنین توانایی آنها در کار با قراردادهای هوشمند خود اجرا کننده محبوب هستند. ایجاد یک DAO به یک راه حل فنی برای مدیریت پیشنهادات و آرای شما نیاز دارد. بسته به نیاز شما گزینه‌های منبع باز متنوعی وجود دارد.

مقدمه

با ریشه‌های رمزنگاری در تمرکززدایی، DAOها یک مدل حاکمیتی محبوب در فضای بلاکچین هستند. با استفاده از کمی دانش فنی و برخی ابزارها، می‌توانید DAO را به سرعت راه اندازی کنید. اما ابتدا بهتر است یک برنامه خوب و جامعه‌ای برای حمایت از شما داشته باشید. بیایید اصول اولیه مورد نیاز و نحوه تنظیم DAO خود را بررسی کنیم.

DAO چیست؟

DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization است. همانطور که از نام آن پیداست، یک DAO سازمانی است که توسط کد کامپیوتری خودکار می‌شود و برای مشارکت همه فعالان ارزهای دیجیتال (تا زمانی که برخی از الزامات اولیه را برآورده کند) باز است.

مستقل بودن به این معنی است که قراردادهای هوشمند به اجرای اکثر فرآیندها بدون دخالت انسان کمک می‌کند. یک DAO توسط یک جامعه ایجاد و مدیریت می‌شود که به طور جمعی بودجه و پروژه‌های خود را مدیریت می‌کند. DAOها با صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر اتریوم در سال 2016 «The DAO» به خوبی شناخته شدند.

متأسفانه با گذشت سه هفته از فروش توکن، پروژه به دلیل آسیب‌پذیری در کد مورد حمله قرار گرفت. وجوه بعداً به دلیل هارد فورک بازسازی شد. با وجود چالش‌های اولیه، مفهوم DAO در طول سال‌ها بهبود یافته است و اکنون یکی از محبوب‌ترین مدل‌های حکومتی برای پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

هر DAO متفاوت است، اما بیشتر آنها از اصول اولیه یکسانی پیروی می‌کنند. هر کسی که توکن حاکمیتی DAO را داشته باشد، متناسب با تعداد توکن‌هایی که دارد، قدرت رای دارد. دارندگان همچنین می‌توانند پیشنهادهایی برای تغییرات در نحوه عملکرد DAO ارائه دهند.

چرا باید یک DAO ایجاد کنم؟

برای پروژه‌های رمزنگاری، DAO دارای مزایای قابل توجهی است. شاید مهمترین آن اتکای مدل به قراردادهای هوشمند باشد. این کدهای زنجیره‌ای باعث می‌شوند DAO کمتر به ورودی‌های انسانی برای کار کردن وابسته باشند. به عنوان مثال، یک پروپوزال می‌تواند نتایج آن را در زنجیره ارسال کند و به طور خودکار یک تغییر پیشنهادی را ایجاد کند. یک پیشنهاد جدید را نمی‌توان سانسور کرد و رای‌ها را نمی‌توان از نظر فنی تقلب کرد.

DAOها راه های مفیدی برای سازماندهی جوامع هستند، به خصوص اگر اغلب ناشناس باشند. اغلب هیچ مسئولیتی در قبال یک هویت واقعی وجود ندارد و باید به افرادی که نمی‌شناسید اعتماد کنید. یک DAO به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با فناوری‌هایی که یکپارچگی را تضمین می‌کند، خود را به طور مؤثر سازماندهی کنند. همچنین آسان‌تر از ایجاد یک سازمان یا نهاد سنتی است، زیرا بسیاری از پروژه‌ها دارای تیم‌های بین‌المللی هستند. در نهایت، DAO یک گزینه ارزان برای عملکرد آن در سازماندهی افراد است. برای انجام این کار می‌توانید یکی را به صورت رایگان راه اندازی کنید یا هزینه کمی بپردازید.

به دقت درک کنید که یک DAO شما را در قبال تصمیماتش مسئول خواهد دانست. با تمرکززدایی قدرت، دیگر کنترل کاملی بر پروژه خود نخواهید داشت. اگر تصمیم به نادیده گرفتن تصمیم گیری در زمینه حاکمیت داشته باشید، تقریباً همیشه عواقب منفی در پی خواهد داشت.

DAO به چه چیزی نیاز دارد؟

از جمله موارد دیگر، یک DAO موفق باید حداقل پنج نکته زیر را پوشش دهد:

1. یک DAO به یک هدف نیاز دارد. DAO ها به سادگی راهی برای سازماندهی پروژه ها یا سرمایه ها هستند. بدون یک پروژه اساسی و دلیل خوب، DAO شما چیزی برای اجرا نخواهد داشت.

2. یک DAO به مکانیزم رای گیری نیاز دارد. این روش اصلی تعامل افراد با DAO و ایجاد تغییرات است. راه‌های متعددی برای این کار وجود دارد. همانطور که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، می‌توانید مکانیسم رأی گیری خود را ایجاد کنید یا از یک ارائه دهنده شخص ثالث استفاده کنید. حتی ممکن است DAO شما بعداً به تغییر مکانیسم رأی دهد، اما باید با چیزی شروع کنید.

3. یک DAO به یک توکن حکومتی یا سیستم اشتراک نیاز دارد. چگونه مردم حق خود را برای عقیده در DAO اثبات خواهند کرد؟ توکن حاکمیتی بسیار متداول است و توکن اغلب ممکن است یک توکن کاربردی نیز باشد. سیستم سهام بیشتر در صندوق‌هایی رایج است که در آن کاربران ارزهای دیجیتال را نزد DAO برای سرمایه‌گذاری، سپرده‌گذاری می‌کنند.

4. یک DAO به یک جامعه نیاز دارد. با پیوستن و مشارکت افراد بیشتری در اداره DAO شما، تمرکززدایی قوی‌تر می‌شود. به این ترتیب، قدرت بین سهامداران بیشتری پخش می‌شود.

5. یک DAO به راهی برای مدیریت وجوه خود نیاز دارد. اکثر DAOها دارای خزانه یا دسترسی به برخی سرمایه گذاری‌های جمعی هستند. این معمولاً در یک کیف پول چند امضایی نگهداری می‌شود که تنها در صورت موافقت همه شرکت کنندگان کلیدی قابل استفاده است.

چگونه DAO خود را ایجاد کنم؟

از جنبه فنی، شما به مکانیزمی برای رسیدگی به آرا و پیشنهادها نیاز دارید. مجموعه‌ای از راه حل‌های منبع باز برای استفاده وجود دارد. آراگون یکی از گزینه‌های محبوب برای بلاکچین اتریوم است. اسنپ ​​شات مورد دیگری است که روی چندین بلاکچین کار می‌کند. همه آنها تقریباً ساختار یکسانی را ارائه می‌دهند، اما روش‌های انجام آن می‌تواند متفاوت باشد. برخی از سیستم‌های DAO با نظرسنجی روی زنجیره و برخی دیگر خارج از زنجیره کار می‌کنند. انتخاب دقیق به آنچه که DAO شما مهم می داند بستگی دارد. فراموش نکنید که هنگام استقرار DAO خود در یک بلاکچین، رمزنگاری کافی برای پوشش هزینه‌های تراکنش خود داشته باشید.

آراگون

آراگون به شما امکان می‌دهد یک سازمان DAO بر روی اتریوم، چند ضلعی، آندرومدا یا هارمونی ایجاد کنید. این پروژه نرم افزار منبع باز را از طریق مشتری Aragon خود فراهم می‌کند که امکان ایجاد DAOهای سفارشی را فراهم می‌کند. این پروژه همچنین از طریق یک DAO اجرا می‌شود و سازمان غیرانتفاعی خود را برای مدیریت سرمایه های جمع آوری شده آراگون دارد. ایجاد یک DAO مبتنی‌بر آراگون بسیار ساده است. موارد زیر را نیاز دارید:

1. مالک یک دامنه سرویس نام اتریوم ENS باشید.

2. مطمئن شوید که رمزنگاری کافی برای پرداخت هزینه ایجاد DAO (0.2 ETH به اضافه هزینه گاز) دارید.

3. یک سازمان مرتبط با دامنه ENS از طریق Aragon DApp ایجاد کنید. چندین ساختار سازمانی از پیش تعیین شده وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

4. تنظیمات خود را مانند مدت زمان رای و درصد پشتیبانی مورد نیاز پیکربندی کنید و سپس DAO را راه اندازی کنید.

Snapshot

Snapshot یک مکانیزم رای‌گیری خارج از زنجیره قابل تنظیم است. از امضای دیجیتال از طریق کیف پول برای رای دادن بر اساس یک عکس فوری از صاحبان توکن استفاده می‌کند. یک بلوک خاص انتخاب می‌شود و همه دارندگان توکن و/یا سهامداران دارایی خود را یادداشت می‌کنند. این باعث می‌شود تا کاربران نتوانند توکن‌های بیشتری را برای تأثیرگذاری بر رأی آزاد خریداری کنند. حفظ آرا خارج از زنجیره برای پروژه‌های چند زنجیره‌ای که در آن کاربران توکن‌های حاکمیتی در بسیاری از بلاک‌چین‌ها دارند، به خوبی کار می‌کند. برای ایجاد سیستم رای گیری خود در اسنپ شات، باید:

1. مالک یک دامنه ENS باشید. این باید در شبکه اصلی اتریوم باشد، صرف نظر از اینکه پروژه شما روی چه بلاک چینی کار می کند.

2. Snapshot را به دامنه ENS خود پیوند دهید.

3. تنظیمات فضای خود را سفارشی کنید، مانند ادمین ها، استراتژی های قدرت رای دادن، شرایط و غیره.

4. فضای خود را تأیید کنید. این شامل داشتن حداقل 1000 عضو و اثبات مالکیت پروژه مرتبط خواهد بود.

نتیجه‌گیری

ایجاد DAO خود از نظر فنی آسان است، اما اجرای موفقیت آمیز آن دشوار است. همانطور که مشاهده کردید، بسیاری از ابزارهای ساده وجود دارند که شما را به سرعت اجرا می‌کنند. با این حال، کلید ایجاد DAO شما پروژه و جامعه شما خواهد بود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *