0

چگونه محبوب‌ترین الگوهای کندل استیک کریپتو را بخوانیم

معامله در الگوی کنذل چکشی candlestick hammer patterns

کندل استیک نوعی تکنیک نموداری است که برای توصیف حرکت قیمت یک دارایی استفاده می‌شود. برای اولین بار در ژاپن قرن هجدهم توسعه یافتند، آنها برای یافتن الگوهایی استفاده شده‌اند که ممکن است نشان دهند قیمت دارایی‌ها برای قرن‌ها به کجا رسیده است. امروزه، معامله‌گران ارزهای دیجیتال از کندل‌ها برای تجزیه و تحلیل داده‌های قیمتی تاریخی و پیش‌بینی حرکات آتی قیمت استفاده می‌کنند.

کندل‌های منفرد الگوهای شمعدانی را تشکیل می‌دهند که می‌توانند نشان دهند که آیا قیمت‌ها احتمالاً افزایش، کاهش یا بدون تغییر باقی می‌مانند. این بینشی در مورد احساسات بازار و فرصت های تجاری بالقوه ارائه می دهد.

نمودار کندل استیک چیست؟

تصور کنید که قیمت یک دارایی مانند یک سهام یا یک ارز دیجیتال را در یک دوره زمانی مانند یک هفته، یک روز یا یک ساعت دنبال می کنید. نمودار کندل استیک راهی برای نمایش این داده قیمت به صورت بصری است.

شمعدان دارای بدنه و دو خط است که اغلب به آن فتیله یا سایه می گویند. بدنه شمعدان محدوده بین قیمت های باز و بسته شدن در آن دوره را نشان می دهد، در حالی که فتیله ها یا سایه ها نشان دهنده بالاترین و پایین ترین قیمت های بدست آمده در آن دوره هستند.

بدنه سبز نشان دهنده افزایش قیمت در این مدت است. از سوی دیگر، بدنه قرمز نشان دهنده یک کندل نزولی است که نشان می دهد قیمت در آن دوره کاهش یافته است.

چگونه الگوهای کندل استیک را یاد بگیریم؟

الگوهای شمعدانی با چیدمان چند شمع در یک توالی خاص شکل می‌گیرند. الگوهای شمعدانی متعددی وجود دارد که هر کدام تفسیر خود را دارند. در حالی که برخی از الگوهای شمعدانی بینشی را در مورد تعادل بین خریداران و فروشندگان ارائه می دهند، برخی دیگر ممکن است نشان دهنده یک معکوس، ادامه یا عدم تصمیم باشند.

توجه به این نکته مهم است که الگوهای شمعدانی به طور ذاتی سیگنال خرید یا فروش نیستند. در عوض، آنها راهی برای نگاه کردن به روندهای فعلی بازار برای شناسایی بالقوه فرصت های آینده هستند. به این ترتیب، نگاه کردن به الگوها در زمینه همیشه مفید است. 

این می تواند زمینه محیط گسترده تر بازار یا الگوی فنی روی نمودار باشد، از جمله روش Wyckoff ، نظریه موج الیوت و نظریه داو . همچنین می‌تواند شامل شاخص‌های تحلیل تکنیکال (TA) باشد ، مانند خطوط روند ، شاخص قدرت نسبی (RSI)، RSI تصادفی، ابرهای ایچیموکو، یا سهموی SAR.

الگوهای شمعدانی را می توان در ارتباط با سطوح حمایت و مقاومت نیز استفاده کرد. سطوح حمایت سطوح قیمتی هستند که انتظار می رود تقاضا قوی باشد، در حالی که سطوح مقاومت سطوح قیمتی هستند که انتظار می رود عرضه قوی باشد.

الگوهای کندل استیک صعودی

چکش

چکش یک شمعدان با یک فتیله پایینی بلند در پایین روند نزولی است، جایی که فتیله پایینی حداقل دو برابر اندازه بدنه است.

یک چکش نشان می‌دهد که علی‌رغم فشار فروش بالا، گاوها قیمت را نزدیک به فضای باز بالا بردند. چکش می تواند قرمز یا سبز باشد، اما چکش های سبز ممکن است نشان دهنده واکنش صعودی قوی تری باشند.

چکش معکوس

این الگو درست مانند یک چکش است اما با یک فتیله بلند در بالای بدنه به جای زیر است. مانند چکش، فتیله بالایی باید حداقل دو برابر اندازه بدن باشد. 

چکش معکوس در پایین یک روند نزولی رخ می دهد و ممکن است نشان دهنده پتانسیل صعودی باشد. فیتیله بالایی نشان می دهد که قیمت ادامه حرکت نزولی خود را متوقف کرده است، حتی اگر فروشندگان در نهایت توانستند آن را در نزدیکی فضای باز پایین بیاورند. به این ترتیب، چکش معکوس می تواند نشان دهد که خریداران ممکن است به زودی کنترل بازار را در دست بگیرند.

سه سرباز سفید پوست

الگوی سه سرباز سفید متشکل از سه شمعدان سبز متوالی است که همگی در داخل بدنه شمع قبلی باز می شوند و بالاتر از ارتفاع شمع قبلی بسته می شوند. 

این شمعدان ها نباید دارای فتیله های بلند و پایین تر باشند، که نشان می دهد فشار خرید مداوم باعث افزایش قیمت می شود. اندازه کندل ها و طول فتیله ها را می توان به عنوان شانس ادامه یا تغییر احتمالی تفسیر کرد.

حرامی صعودی

حرامی صعودی یک شمعدان بلند قرمز است که به دنبال آن یک شمعدان سبز کوچکتر است که به طور کامل در بدنه شمعدان قبلی قرار دارد.

حرامی صعودی می تواند در طی دو یا چند روز شکل بگیرد و این الگویی است که نشان می دهد شتاب فروش در حال کاهش است و ممکن است به پایان برسد.

الگوهای کندل نزولی

مرد حلق آویز

مرد حلق آویز شده معادل نزولی چکش است. معمولاً در انتهای یک روند صعودی با بدنه کوچک و فتیله پایینی بلند شکل می گیرد. 

فتیله پایین نشان می دهد که فروش زیادی وجود داشته است، اما گاوها موفق شدند کنترل را دوباره به دست بگیرند و قیمت را بالاتر ببرند. با در نظر گرفتن این موضوع، فروش پس از یک روند صعودی طولانی مدت می تواند هشداری باشد مبنی بر اینکه گاوها ممکن است به زودی حرکت خود را در بازار از دست بدهند.

ستاره دنباله دار

ستاره تیرانداز از یک شمعدان با فتیله بالایی بلند، فتیله پایینی کم یا بدون فتیله و بدنه کوچکی که در حالت ایده آل نزدیک به پایین است، تشکیل شده است. ستاره تیرانداز از نظر شکل شبیه به چکش معکوس است اما در انتهای یک روند صعودی شکل می گیرد.

این نشان می دهد که بازار به اوج رسیده است، اما پس از آن فروشندگان کنترل را در دست گرفتند و قیمت را پایین آوردند. برخی از معامله گران ترجیح می دهند برای تایید الگو منتظر بمانند تا چند کندل بعدی باز شوند.

سه کلاغ سیاه

سه کلاغ سیاه متشکل از سه شمعدان قرمز متوالی هستند که در داخل بدنه شمع قبلی باز می شوند و زیر پایین آخرین شمع بسته می شوند.

معادل نزولی سه سرباز سفید پوست. در حالت ایده‌آل، این شمعدان‌ها نباید دارای فتیله‌های بلندتر باشند، که نشان می‌دهد فشار فروش همچنان قیمت را پایین می‌آورد. برای قضاوت در مورد شانس ادامه می توان از اندازه شمعدان ها و طول فتیله ها استفاده کرد.

حرامی خرس

حرامی خرسی یک شمعدان سبز بلند و به دنبال آن یک شمعدان کوچک قرمز با بدنه ای است که کاملاً در بدنه شمعدان قبلی قرار دارد.

حرامی نزولی می تواند طی دو یا چند روز آشکار شود، در پایان یک روند صعودی ظاهر می شود و می تواند نشان دهنده کاهش فشار خرید باشد.

پوشش ابر تاریک

الگوی پوشش ابر تیره شامل یک شمعدان قرمز رنگ است که در بالای بسته شدن شمعدان سبز قبلی باز می شود اما سپس در زیر نقطه میانی آن شمعدان بسته می شود.

حجم بالا اغلب می تواند این الگو را همراهی کند، که نشان می دهد حرکت ممکن است از صعودی به نزولی تغییر کند. معامله گران ممکن است منتظر یک نوار قرمز سوم برای تایید الگو باشند.

سه الگوی ادامه شمعدان

افزایش سه روش

الگوی شمعی سه روش افزایشی در یک روند صعودی رخ می دهد که در آن سه کندل قرمز متوالی با جثه کوچک با ادامه روند صعودی دنبال می شوند. در حالت ایده آل، شمع های قرمز نباید ناحیه شمعدان قبلی را بشکنند. 

ادامه با یک شمع سبز با بدنه بزرگ تأیید می شود که نشان می دهد گاوها دوباره کنترل جهت روند را در دست دارند.

سقوط سه روش

برعکس سه روش افزایشی، سه روش نزولی در عوض نشان دهنده ادامه روند نزولی است.

دوجی

یک دوجی زمانی تشکیل می شود که باز و بسته یکسان (یا خیلی نزدیک) باشند. قیمت ممکن است بالا و پایین باز شود اما در نهایت در باز یا نزدیک به باز بسته می شود. به این ترتیب، یک دوجی می تواند نقطه عدم تصمیم گیری بین نیروهای خرید و فروش را نشان دهد. با این حال، تفسیر یک دوجی بسیار متنی است.

بسته به جایی که خط باز و بسته می‌افتد، یک دوجی را می‌توان به صورت زیر توصیف کرد:

سنگ قبر دوجی

این یک شمعدان معکوس نزولی با فتیله بالایی بلند و باز و بسته شدن آن نزدیک به پایین است. 

دوجی پا دراز

شمعدان بی تصمیم با فتیله های بالا و پایین و باز و بسته شدن در نزدیکی نقطه میانی.

سنجاقک دوجی

شمعدان صعودی یا نزولی، بسته به زمینه، با فتیله پایینی بلند و باز/بستن نزدیک به بالا.

طبق تعریف اولیه دوجی، باز و بسته شدن باید یکسان باشد. اگر باز و بسته یکسان نباشند اما بسیار نزدیک به هم باشند چه؟ به این میگن فرفره. با این حال، از آنجایی که بازارهای ارزهای دیجیتال می توانند بسیار بی ثبات باشند، یک doji دقیق نادر است. به این ترتیب، فرفره نخ ریسی اغلب به جای واژه دوجی استفاده می شود.

الگوهای کندل استیک بر اساس شکاف قیمت

شکاف قیمت زمانی رخ می دهد که یک دارایی مالی بالاتر یا پایین تر از قیمت بسته شدن قبلی خود باز می شود و شکافی بین دو کندل ایجاد می کند.

در حالی که بسیاری از الگوهای کندل استیک شامل شکاف قیمتی هستند، الگوهای مبتنی بر این نوع شکاف در بازار کریپتو رایج نیستند زیرا معاملات شبانه روزی انجام می شود. شکاف‌های قیمتی همچنان می‌توانند در بازارهای غیر نقدشونده رخ دهند، اما به‌عنوان الگوهای عملی مفید نیستند، زیرا عمدتاً نشان‌دهنده نقدینگی پایین و اسپرد پیشنهادی-فروش بالا هستند.

نحوه استفاده از الگوهای کندل استیک در تجارت کریپتو

معامله گران باید نکات زیر را در نظر داشته باشند تا از الگوهای کندل استیک به طور موثر هنگام معامله ارزهای دیجیتال استفاده کنند:

1. اصول اولیه را درک کنید

معامله گران کریپتو باید قبل از استفاده از الگوهای شمعی برای تصمیم گیری معاملات، درک کاملی از اصول اولیه الگوهای شمعی داشته باشند. این شامل درک نحوه خواندن نمودارهای شمعدانی و الگوهای مختلفی است که می توانند شکل بگیرند.

2. ترکیب شاخص های مختلف

در حالی که الگوهای شمعدانی می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را ارائه دهند، اما باید از آن‌ها با سایر شاخص‌های فنی استفاده کرد تا پیش‌بینی‌های دقیق‌تری ایجاد کنند. برخی از نمونه‌هایی از اندیکاتورهایی که می‌توانند در ترکیب با الگوهای کندل استیک استفاده شوند عبارتند از میانگین متحرک، RSI و MACD.

3. از تایم فریم های متعدد استفاده کنید

معامله گران کریپتو باید الگوهای کندل استیک را در بازه های زمانی مختلف تجزیه و تحلیل کنند تا درک گسترده تری از احساسات بازار به دست آورند. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر در حال تجزیه و تحلیل نمودار روزانه است، باید به نمودارهای ساعتی و 15 دقیقه ای نیز نگاه کند تا ببیند الگوها در بازه های زمانی مختلف چگونه عمل می کنند.

4. مدیریت ریسک را تمرین کنید

استفاده از الگوهای کندل استیک مانند هر استراتژی معاملاتی خطراتی را به همراه دارد. معامله‌گران باید همیشه تکنیک‌های مدیریت ریسک، مانند تنظیم دستورات توقف ضرر را برای محافظت از سرمایه‌شان تمرین کنند. همچنین مهم است که از معامله بیش از حد خودداری کنید و فقط وارد معاملات با نسبت ریسک به پاداش مطلوب شوید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *