0

چگونه از سرویس اتراسکن Etherscan استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از سرویس اتراسکن Etherscan

اتریوم محبوب‌ترین شبکه برای برنامه‌های غیرمتمرکز و آلت کوین‌ها است، بنابراین پیگیری معیارهای شبکه می‌تواند چالش برانگیز باشد. سرویس اتراسکن Etherscan یک کاوشگر بلاکچین محبوب و ابزار همه منظوره است که بینش‌های کلیدی متعددی را در مورد شبکه اتریوم ارائه می‌دهد. برای هر سرمایه‌گذاری جدی، این یک ابزار ضروری در ابزار سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

با این حال، در حالی که بسیاری از Etherscan برای دیدن فهرستی از تراکنش‌های اخیر استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در ایم مطلب برخی از ویژگی‌های اتراسکن را مشاهده می‌کنید.

اتراسکن Etherscan چیست؟

هر زمان که یک تراکنش ETH بین فرستنده و گیرنده وجود دارد، بلاکچین اتریوم – به عنوان یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده (DLT) – آن را ثبت می‌کند. در واقع، گره‌های بلاکچین کامل، سوابق تمام تراکنش‌ها را از زمان راه‌اندازی بلاکچین در شبکه اصلی نگهداری می‌کنند. Etherscan ابزار بسیار خوبی است که تمام آن تراکنش‌ها را ردیابی می‌کند. براساس این داده‌های خام، Etherscan می‌تواند تعدادی آمار جمع‌آوری کند که به ما می‌گوید در اکوسیستم اتریوم چه می‌گذرد. به عنوان مثال، در حالی که تراکنش های روزانه Etherscan کل تراکنش‌ها را در هر لحظه از زمان ترسیم می‌کنند، نمودار همچنین آمار کلیدی ترافیک اتریوم را به ما می‌گوید که عبارتند از:

  • میانگین دشواری – معیار حل مشکلات توسط ماینرها برای یافتن یک بلوک
  • برآورد نرخ هش – قدرت محاسباتی که توسط ماینرها برای استخراج یک بلوک اعمال می‌شود.
  • میانگین زمان بلوک – چقدر طول می کشد تا یک بلوک استخراج شود.
  • میانگین اندازه بلوک – بر اساس تقاضای شبکه کاهش یا افزایش می‌یابد. به این ترتیب، از بلوک‌های بزرگ خودسرانه جلوگیری می‌شود زیرا مقیاس پذیری بلاکچین را متوقف می‌کند.
  • تعداد کل بلوک – کل بلوک‌های استخراج شده
  • تعداد کل عموها (Total Uncles Count) – بلوک‌هایی که همزمان استخراج و ارسال شده اند و بلوک های یتیم ایجاد می‌کنند. با این حال، برخلاف یتیمان بیت‌کوین، بلوک‌های عموی اتریوم به عموی خود پاداش می‌دهند.
  • آدرس‌های جدید مشاهده شده – تعداد آدرس‌های کیف پول جدید با استفاده از اتریوم

بر اساس این داده‌های خام، اتراسکن Etherscan می‌تواند نمودارهای مختلفی را جمع‌آوری کند.

اگر بخواهیم از اصطلاحات فنی استفاده کنیم، Etherscan چیزی کمتر و چیزی بیشتر از بلاک اکسپلورر اتریوم نیست. براساس ویژگی‌های بلاک و نحوه تعامل آنها با یکدیگر، Etherscan تصویر واضحی از تمام فعالیت‌های شبکه اتریوم ترسیم می‌کند، بنابراین تبدیل به یک کاوشگر و یک ابزار تحلیلی می‌شود. این شامل آدرس‌های کیف پول، کارمزد تراکنش‌ها، توکن‌ها، قراردادهای هوشمند و حتی ایردراپ‌های شبکه اتریوم می‌شود.

Etherscan چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

در حالی که Etherscan برای استفاده رایگان است، ثبت‌نام ویژگی‌های اضافی شامل دسترسی به ابزارهای توسعه‌دهنده، ایجاد فید داده، هشدار برای تراکنش‌های خاص، و غیره را ارائه می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید با مشاهده نمودار میانگین کارمزد تراکنش متوجه شوید که آیا استفاده از اتریوم در آن زمان ارزش دارد یا خیر!

این را می‌توان با ردیاب گاز Etherscan بیشتر بررسی کرد، این محبوب‌ترین ویژگی اتراسکن است، زیرا کارمزد تراکنش را از کم، متوسط ​​به بالا و در انواع مختلف تراکنش‌ها تخمین می‌زند. به همین ترتیب، اگر تا به حال به این فکر کرده اید که Gwei به عنوان نام ETH چقدر است، می‌توانید از مبدل واحد Etherscan استفاده کنید. نکته، 1 Gwei یک میلیاردم از 1 ETH است، اما راحت‌تر است که هزینه فعلی گاز را وارد کنید.

Etherscan برای تحقیق در مورد آلتکوین‌های ERC-20 مفید است

اگر به دنبال یکی از هزاران آلتکوین/توکن ERC-20 هستید، Etherscan بهترین ابزار برای این کار است. در واقع، با استفاده از این پلتفرم، دقیق‌ترین نمای کلی از اکوسیستم اتریوم را خواهید داشت. با Etherscan می‌توانید میزان محبوبیت یک توکن، تعداد دارندگان آن، ارزش بازار و حجم معاملات را مشاهده کنید.

در حال حاضر، می‌توانیم از Etherscan ببینیم که بلاکچین اتریوم 871 توکن را در 466782 قرارداد توکن میزبانی می‌کند. البته، شما همچنین می‌توانید هر تراکنش انجام شده را از هر آدرس کیف پولی که در حال حاضر 1,357,266,905 تراکنش انجام شده است جستجو کنید. این یک راه خوب برای شناسایی نهنگ‌های کریپتو است، زیرا هر تراکنش نه تنها نام پروتکل مورد استفاده را دارد، بلکه ارزش آن را نیز دارد. همانطور که انتظار می‌رود، برترین نهنگ‌های کریپتو صرافی‌های کریپتو هستند.

به دلیل شفافیت کامل همه تراکنش‌ها، گاهی اوقات می‌توان هویت‌های واقعی را به میلیاردرهای مشهور گره زد، همانطور که در مورد مارک کوبان، مالک دالاس ماوریکس اتفاق افتاد. اخیراً یکی دیگر از ویژگی‌های Etherscan که محبوبیت پیدا کرده است ENS Lookup است. برای کسانی که با سرویس نام اتریوم (ENS) آشنایی ندارند، معادل سرویس نام دامنه (DNS) است اما در عوض روی یک بلاکچین اجرا می‌شود. ENS نشان‌دهنده یک گام بزرگ رو به جلو در برابر سانسور و تلاش‌های پلتفرم‌زدایی است، زیرا دامنه .eth نمی‌تواند مانند وب‌سایت‌های DNS متمرکز گرفته شود.

یافتن قراردادهای هوشمند در Etherscan

لیست توکن‌ها را به عنوان بهترین راه برای بررسی اکوسیستم اتریوم به خاطر دارید؟ این همچنین سریع‌ترین راه برای تأیید اینکه آیا وجوه رمزنگاری شده را به قرارداد هوشمند درستی ارسال می‌کنید، که در واقع توکن‌های ERC-20 هستند، است. به عنوان مثال، اگر روی یک توکن Uniswap کلیک کنید، یک نمای کلی از توکن، از حداکثر عرضه و دارندگان آن تا ارزش بازار، نمایش داده می‌شود. در زیر «خلاصه نمایه» آدرس قرارداد هوشمند Uniswap قرار دارد.

سپس، با کلیک بر روی خود قرارداد، ما را به لیست کامل تمام نقل و انتقالات انجام شده توسط Uniswap، از جمله معاملات DEX هدایت می‌کند. از اینجا، همچنین می‌توانیم به برگه تجزیه و تحلیل برویم تا عکس فوری همه داده‌های مربوطه در قرارداد توکن Uniswap را ببینیم:

حتی اگر به برگه “قرارداد” بروید، می‌توانید به کد قرارداد نگاه کنید. علاوه بر این، اگر یکی از کیف پول‌های مرورگر وب را نصب کرده باشید، قرارداد مستقیماً از «اتصال به Web3» در «قرارداد نوشتن» قابل دسترسی است.

به همین ترتیب، اگر عجله دارید، می‌توانید به «جستجوی قرارداد هوشمند» در دسته «بیشتر» بروید. این به شما امکان می‌دهد تا به سرعت کد منبع قرارداد هوشمند را به لطف کلمات کلیدی، آدرس‌ها، شماره‌های بلوک و سایر دسته‌های ذکر شده پیدا کنید.

پیدا کردن airdrops در Etherscan

در بخش «منابع» Etherscan فهرستی از ایردراپ‌های در حال انجام و آینده را خواهید یافت. این یک راه عالی برای به دست آوردن توکن های رایگان است، که ممکن است در نهایت ارزش آن را داشته باشد. در بخش «بیشتر بخوانید» برای هر فهرست، ارسال‌کننده airdrop شرح مفصلی از همه پیش‌نیازهای انداختن توکن‌ها در کیف پول شما خواهد داشت. معمولاً، این مستلزم درجاتی از فعالیت رسانه‌های اجتماعی است. از این گذشته، ایردراپ‌ها وجود دارند زیرا تیم‌های پروژه امیدوارند با بازاریابی مبتنی‌بر جمعیت، جذابیت بیشتری کسب کنند.

از Etherscan تا BeaconScan

تیم پشت Etherscan، به سرپرستی متیو تان، همیشه مشغول اضافه کردن ویژگی‌های جدید تحت دسته‌های اصلی موجود است: بلاکچین، توکن‌ها، منابع و موارد دیگر. مطابق با توضیحاتش، Etherscan واقعاً به شما احساس می‌کند که یک کاوشگر هستید و با یافتن درونیات اتریوم، احساس می‌کنید. ابزارهای تجزیه و تحلیل آن، صرف نظر از اینکه چه چیزی را جستجو می‌کنید، همیشه در دسترس هستند و این امر باعث می‌شود تا ببینید چه نوع پروتکل‌ها و بازارهای DeFi محبوب هستند. با این وجود، همانطور که اتریوم با تبدیل شدن به یک بلاکچین کاملاً برجسته Proof-of-Stake به ETH 2.0 نزدیک‌تر می‌شود، BeaconScan نیز جایگزین Etherscan خواهد شد. از آن نقطه به بعد، تراکنش‌های اتریوم در آنجا قابل کاوش خواهند بود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *