0

حملات known plaintext در رمزارزها چیست؟

حمله متن ساده known plaintext (KPA) زمانی است که یک هکر از جفت‌های رمزگذاری نشده و رمزگذاری شده برای تعیین الگوریتم یا کلید رمزگذاری استفاده می‌کند.

در یک حمله متن ساده known plaintext شناخته شده، مهاجم هم به فرم رمزگذاری شده داده‌ها (متن رمز) و هم به کپی متن ساده متناظر اصلی داده‌ها (فرم رمزگذاری نشده) دسترسی دارد. مهاجم سعی می‌کند با بررسی رابطه بین متن ساده و متن رمز، کلید یا الگوریتم رمزگذاری را تعیین کند.

به عنوان مثال، اگر “CRYPTO” به عنوان “XUZZA” کدگذاری شود، دانستن این جفت می‌تواند مهاجم را قادر سازد تا سایر بخش‌های پیام را که با همان کلید جایگزین رمزگذاری شده‌اند رمزگشایی کند. این نشان می‌دهد که چگونه با برخی از الگوریتم‌های رمزگذاری، حتی مقدار کمی از دانش می‌تواند منجر به رمزگشایی گسترده‌تر شود.

این نوع حمله از نقصی در تکنیک‌های رمزگذاری استفاده می‌کند که شناسایی الگوها یا اتصالات تولید شده بین متن ساده و متن رمزی را ممکن می‌سازد. اگر به درستی پیشگیری نشود، حملات متن ساده شناخته شده می‌توانند امنیت سیستم‌های رمزگذاری را به خطر بیندازند.

دو روش متداول برای بهره برداری از متن ساده و شکل رمزگذاری شده مربوط به آن برای کشف کلیدهای رمزگذاری شامل تجزیه و تحلیل فرکانس و تطبیق الگو است. روش تحلیل فرکانس از روش‌های رمزگذاری ساده با جایگزینی حرف یا نماد یک به یک استفاده می‌کند. مهاجمان می توانند با مقایسه فراوانی وقوع حروف یا الگوهای خاص در متن ساده شناخته شده و متن رمزی مرتبط، کلید را کشف کنند یا بقیه ارتباطات را باز کنند.

مهاجمان می توانند روندها را زمانی که متن ساده یکسان، متن رمزی مشابهی را در روش تطبیق الگو تولید می کند، تشخیص دهند. آنها می توانند الگوریتم رمزگذاری را تشخیص دهند و با شناسایی الگوهای موجود در متن رمزگذاری شده و مقایسه آنها با الگوهای شناخته شده در متن ساده، کل پیام را رمزگشایی کنند.

حمله با متن ساده known plaintext چگونه کار می‌کند؟

در KPA، مهاجم می‌تواند با تجزیه و تحلیل اینکه چگونه تکه‌های خاصی از متن ساده با استفاده از کلید یا الگوریتم رمزگذاری یکسان به متن رمز تبدیل می‌شوند، جزئیات حیاتی در مورد روش رمزگذاری را بیاموزد .

حمله شامل مراحل زیر است:

جمع آوری جفت‌های شناخته شده

مهاجم جفت‌هایی از متن اصلی اصلی و متن رمزگذاری شده مرتبط را که از طریق تکنیک‌های مختلف به دست می‌آید، مانند ارتباطات رهگیری شده یا نشت داده، جمع‌آوری می‌کند.

تجزیه و تحلیل الگوها

هنگامی که متن ساده برای ایجاد متن رمزگذاری شده رمزگذاری می شود، مهاجم الگوها، تغییرات و دگرگونی هایی را که انجام می شود مقایسه می کند. برای درک عملکرد فرآیند رمزگذاری، آنها روابط منظم بین متن ساده و متن رمزی شناخته شده را جستجو می کنند.

استخراج یک کلید یا الگوریتم

مهاجم سعی می کند عناصر رمزگذاری حیاتی، مانند کلید رمزگذاری، الگوریتم یا سایر پارامترهای فرآیند را بر اساس الگوهایی که متوجه شده است، تعیین کند. آنها می توانند به طور مستقل فرآیند رمزگذاری را به لطف این کسر تکرار کنند.

رمزگشایی سایر داده‌ها

مهاجم می تواند مواد رمزگذاری شده دیگری را که از همان الگوریتم رمزگذاری استفاده می کنند با استفاده از کلید یا الگوریتم استنتاج رمزگشایی کند. این روش ممکن است اطلاعات محرمانه را درز کند یا امنیت سیستم رمزگذاری را به خطر بیندازد.

حملات متن اصلی known plaintext انتخاب شده در مقابل حملات متن ساده شناخته شده

حملات متن ساده انتخابی شامل انتخاب متن ساده و تجزیه و تحلیل متن رمز شده توسط دشمنان است، در حالی که حملات متن ساده زمانی رخ می‌دهند که مهاجمان اطلاعات جزئی از متن ساده داشته باشند. 

درک تفاوت های بین این دو حمله رمزنگاری برای استراتژی های دفاع رمزنگاری موثر حیاتی است.

تجزیه و تحلیل فرکانس بر بررسی وقوع حروف یا نمادها برای تعیین الگوریتم‌های رمزگذاری متمرکز است، برخلاف تحلیل رمزی کلاسیک، که متن رمز را برای الگوها و نقص‌ها بررسی می‌کند.

چگونه در برابر حمله با متن ساده known plaintext محافظت کنیم؟

برای محافظت در برابر حملات متن ساده شناخته شده، الگوریتم های رمزگذاری قوی را اتخاذ کنید، کلیدهای رمزگذاری را به صورت ایمن مدیریت کنید، از کلیدهای منحصر به فرد در هر جلسه استفاده کنید، و تصادفی بودن را به فرآیندهای رمزگذاری اضافه کنید تا محافظت در برابر حملات را افزایش دهید.

الگوریتم‌های رمزگذاری را انتخاب کنید که می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های رمزگذاری قوی در برابر حملات متن ساده مقاوم باشند . با جلوگیری از همبستگی الگوهای موجود در متن ساده با الگوهای موجود در متن رمزنگاری شده، الگوریتم‌های رمزنگاری مدرن مانند استاندارد رمزگذاری پیشرفته (AES) ساخته شده‌اند تا از چنین حملاتی جان سالم به در ببرند. AES یک الگوریتم رمزگذاری متقارن پرکاربرد است که به دلیل امنیت و کارایی آن شناخته شده است.

برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز، کلیدهای رمزگذاری را ایمن مدیریت کنید. از مخازن کلید ایمن استفاده کنید، کلیدهای خود را مرتب بچرخانید و از تکنیک های تولید کلید قوی استفاده کنید. علاوه بر این، از رمزگذاری تکه های گسسته و قابل پیش بینی داده خودداری کنید. برای جلوگیری از استفاده مهاجم از جفت های شناخته شده، کل پیام یا فایل را رمزگذاری کنید.

علاوه بر این، از کلیدهای مختلف برای جلسات و تلاش های مختلف استفاده کنید. تأثیر یک حمله متن ساده شناخته شده کاهش می یابد زیرا هر جلسه از یک کلید رمزگذاری متفاوت استفاده می کند. همچنین، جدیدترین نسخه‌های سیستم‌ها، کتابخانه‌ها و نرم‌افزار رمزگذاری خود را نگهداری کنید. رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی که اغلب در به‌روزرسانی‌ها گنجانده می‌شوند.

قبل از رمزگذاری متن ساده داده ها، یک نمک رمزنگاری – یک مقدار تصادفی – به آن اضافه کنید. این باعث می شود هر رمزگذاری منحصر به فرد باشد، حتی زمانی که یک متن ساده را چندین بار رمزگذاری کنید. علاوه بر این، از روش‌های رمزگذاری که در برابر حملات متن ساده آسیب‌پذیر هستند، اجتناب کنید. با این حال، هنگام انتخاب الگوریتم‌های رمزگذاری، دقت لازم را انجام دهید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *