0

معرفی ارز دیجیتال لیسک Lisk

معرفی ارز دیجیتال لیسک

ارز دیجیتال لیسک Lisk یکی از پروژه های مبتنی بر بلاکچین است که با هدف ایجاد امکان تولید برنامه های غیرمتمرکز ایجاد گردیده است. لیسک در سال 2016 توسط مکس کوردک و الیوربدوز ایجاد گردید و با نماد LSK شناخته میگردد. ارز دیجیتال لیسک Lisk به دنبال امکانی است که به هرکسی این امکان را میدهد تا اپلیکیشن غیرمتمرکز خود را ایجاد کند و به کمک ویژگی های جدیدی که به بلاکچین اضافه میگردد باعث غنای بیشتر شبکه ها گردد. بزرگترین هدف پروژه لیسک رفع مکشل سرعت پایین در بلاکچین ها بود. هدف اصلی این پروژه این است که هر فردی بتواند بلاکچین اختصاصی خود را ایجاد کرده و آن را به بلاکچین اصلی متصب کند.

تاریخچه کوتاهی از لیسک

لیسک به عنوان فورکی از ارز دیجیتال Crypti با کسب سرمایه از طریق یک ICO در سال 2016 بود که توانست 5.8 میلیون دلار سرمایه دریافت کند. در تاریخ 24 می 2016 لیسک در صرافی های بزرگ ارزهای دیجیتال ارائه گردید و شاهد رشدهای چشمگیری بود. جالب است بدانیم 2 نفر از اعضای اصلی تیم این پروژه ایرانی هستند.

لیسک مانند اتریوم یک پلتفرم است و میتوان مانند اتریوم قراردادهای هوشمند را بر روی آن اجرا کرد. این پروژه با زبان جاوا نوشته شده است.

مزایای ارز دیجیتال لیسک

 • همکاری با مایکروسافت : پلتفرم لیسک از نظر جذب سرمایه‌گذاری در سال 2017 جزو 10 ارز دیجیتال برتر قرار داشت و توانست با شرکت مایکروسافت قرارداد ببندد. این قرارداد باعث شد تا آزور (Azure)، فضایی برای ایجاد معماری رایانش ابری، فرایند توسعهٔ هر دو شرکت را بر عهده گیرد.
 • الگوریتم اثبات سهام: الگوریتم اجماع لیسک براساس استیکینگ و اثبات سهام می باشد، میتوانید با خرید لیسک و استیک آن، از سود استیکینگ بهرمند شوید.
 • پشتیبانی فنی عالی و کمک‌های اجتماعی: کاربران می‌توانند به سرعت از پشتیبانی پاسخ دریافت کنند. کارشناسان توانسته‌اند به خوبی تمامی کاستی‌های شبکه را برطرف کنند.

تفاوت پلتفرم لیسک و اتریوم

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، هر دو ارز دیجیتال پلتفرم بوده و توانایی اجرای قردادهای هوشمند را دارند، به همین دلیل تفاوت های این دو پروژه را به اختصار می بینید:

 1. اولین تفاوت در زبان برنامه نویسی آنهاست. در اتریوم از زبان سالیدیتی Solidity و در لیسک از زبان جاوا اسکریپت Javascript استفاده می شود.
 2. اتریوم از الگوریتم PoW برای اجماع استفاده میکند اما در سال 2022 با ارائه اتریوم 2 به الگوریتم اثبات سهام یا PoS انتقال پیدا میکند در صورتی که لیسک از الگوریتم اثبات سهام DPoS یا Delegated Proof of Stake بهره می برد.
 3. در اتریوم اطلاعات در زنجیره اصلی نگهداری می شود، در حالی که در لیسک تمامی اطلاعات در یک زنجیره جانبی (Sidechain) قرار می گیرد.

۴. برنامه های اتریوم روی یک ماشین مجازی (EVM) اجرا می‌شود اما لیسک مجهز به این ماشین مجازی نیست، با این حال تیم لیسک در تلاش است که این بخش را هم بهبود ببخشد.

کیف پول ارز دیجیتال لیسک

 • کیف پول آنلاین کوین پیمنت ( CoinPayments )
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور (TREZOR)
 • لیسک‌‌کور – Lisk Core (کیف‌‌پول نسخه دسکتاپ)
 • لیسک‌‌ هاب – Lisk Hub (کیف‌‌پول شبکه و دسکتاپ)
 • لیسک‌‌ نانو – Lisk Nano (کیف‌‌پول نسخه دسکتاپ)

قیمت ارز دیجیتال لیسک

ارز دیجیتال لیسک با حجم بازاری معادل 1,068,867,506 دلار در رتبه 100 بازار ارزهای دیجیتال است. کل ارز دیجیتالی که در پلتفرم لیسک وجود دارد 143,921,312 می باشد که از این تعداد 127,991,044.40 در گردش است. این ارز دیجیتال در یکسال گذشته از 0.93 دلار تا 11.41 دلار رشد داشته است. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را میتوانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید ارز دیجیتال لیسک

برای خرید لیسک مشکل بزرگی ندارید. میتوانید از بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال به راحتی لیسک را خریداری کنید. لیست صرافی های معتبر خرید لیسک را در ادامه میبینید:

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *