0

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یکی از نژاد های محبوب پرندگان است که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. در طبیعت، این پرندگان در گله‌های کوچک زندگی می‌کنند و میوه، سبزیجات، علف‌ها و همچنین دانه می‌خورند.

به گزارش خوبو، این پرنده کنجکاو است و ظاهراً همیشه در حال حرکت است. طوطی برزیلی پیوند محبت‌آمیزی با جفت خود دارد و به همین دلیل نام اصلی آن‌ها lovebird است.

گونه های طوطی برزیلی

نه گونه از این پرنده زیبا وجود دارد و همه متعلق به جنس Agapornis هستند. هر چند تنها تعداد کمی از آن‌ها معمولاً به عنوان حیوانات خانگی در دسترس هستند. یعنی طوطی برزیلی هلویی، نقابدار و فیشر.

گونه‌های طوطی برزیلی را می‌توان به دسته‌هایی تقسیم کرد که حلقه‌های چشم سفید برجسته دارند. شامل نقابدار یا یقه زرد (A. personatus)، فیشر (A. fischeri)، گونه‌ سیاه (A. nigrigenis) و لیلیان ( A. lilianae) . آن‌هایی که حلقه چشم ندارند شامل صورت هلو، یا صورتی (A. roseicollis)، سیاه بال یا حبشی (A. taranta)، سر قرمز یا قرمز (A. pullarius)، ماداگاسکار یا سر خاکستری (A. canus) و طوطی برزیلی یقه سیاه یا (A. swindernianus). برخی از گونه‌های این نژاد دارای جهش‌‌های رنگی زیادی هستند که با پرورش انتخابی برای نشان دادن برخی ویژگی‌‌های رنگی ایجاد می‌‌شوند.

در این بین حبشی یا بال سیاه دارای رژیم غذایی تخصصی است که شامل انجیر بومی است و به همین دلیل وجودش به عنوان حیوان خانگی بسیار نادر است.

از 9 گونه طوطی برزیلی، شش گونه به عنوان کمترین نگرانی توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی فهرست شده است. با این حال، سه گونه از گونه‌ها نگرانی‌هایی در مورد خطر انقراض دارند. طوطی برزیلی فیشر و طوطی برزیلی نیاسا هر دو در معرض خطر هستند، که یک قدم بیشتر از شش گونه به انقراض نزدیکتر است. طوطی برزیلی گونه سیاه در بین همه گونه‌های طوطی برزیلی در طبیعت در خطر انقراض است. آن‌ها به عنوان گونه آسیب‌پذیر ذکر شده‌اند که تنها یک قدم با خطر فاصله دارند.

ظاهر طوطی برزیلی

ظاهر طوطی برزیلی

اندازه این پرنده از کمی بیش از 13 سانتی‌متر تا کمی بیش از 16 سانتی‌متر متغیر است که آن‌ها را در میان گونه‌های کوچکتر طوطی قرار می‌دهد. طوطی‌های برزیلی‌ برخلاف طوطی‌ ها (“پاراکیت”) دم کوتاه و صافی دارند.

آیا متوجه شدید که کوتوله برزیلی یک طوطی است؟ بله، اگرچه آن‌ها طوطی‌های کوچک هستند. آن‌ها متعلق به راسته Psittaciformes هستند که شامل همه طوطی‌ها می‌شود. همچنین دارای یک منقار قلابدار و پاهای زیگوداکتیل هستند (دو انگشت به جلو و دو انگشت به سمت عقب).

منطقه بومی و زیستگاه طبیعی طوطی برزیلی

منطقه بومی / زیستگاه طبیعی

بیشتر گونه‌های این پرنده بومی قاره آفریقا هستند. استثناء طوطی برزیلی ماداگاسکار (سر خاکستری) است که بومی جزیره ماداگاسکار است.

مراقبت از طوطی برزیلی

مانند بسیاری از پرندگان، کوتوله‌های برزیلی عاشق تحرک هستند و به بزرگترین قفسی نیاز دارند که بودجه و فضای شما می‌تواند تامین کند. کوتوله‌های برزیلی که در یک قفس کوچک جمع شده‌اند و هرگز به آن‌ها آزادی داده نمی‌شود، معمولاً عصبی می‌شوند و می‌توانند عادات خودزنی را ایجاد کنند. اسباب‌بازی برای این طوطی‌های فعال ضروری است. به خاطر داشته باشید که طوطی برزیلی جونده‌های قوی هستند، بنابراین اسباب‌بازی‌هایی را انتخاب کنید که بدون ایجاد خطر در مقابل جویدن مقاومت کنند. با مراقبت مناسب و یک رژیم غذایی متعادل، طوطی برزیلی می‌تواند بین 12 تا 15 سال یا بیشتر عمر کند.

تغذیه طوطی برزیلی

یک رژیم غذایی متعادل طبقات ضروری مواد مغذی را فراهم می‌کند. آب، پروتئین، کربوهیدرات‌ها و فیبر، لیپیدها، مواد معدنی و ویتامین‌ها. بهترین گزینه تغذیه طوطی برزیلی، رژیم‌های غذایی فرموله شده ای است که حاوی مواد مغذی ضروری است. این رژیم به پرنده این امکان را می‌دهد که انتخاب کند و فقط تکه‌هایی را که دوست دارد بخورد. تنوع نیز برای پرندگان مهم است. بنابراین رژیم غذایی فرموله شده را با سبزیجات، میوه ها و حتی غذاهای سالم سفره (منهای هر گونه سس یا چاشنی) تکمیل کنید. یاد بگیرید که از کدام غذاها اجتناب کنید و همیشه قبل از ارائه غذا به طوطی برزیلی خود از دامپزشک خود بپرسید اگر نگرانی دارید.

شخصیت و رفتار

این پرنده ممکن است کوچک باشد، اما جسور، کنجکاو و همیشه در حال حرکت است. بدون شک، طوطی برزیلی اغلب با طوطی برزیلی دیگری پیوند عمیقی برقرار می‌کند. با این حال، صاحبان بالقوه باید بدانند که یک جفت ممکن است تصمیم بگیرند که با مردم تعامل نداشته باشند، زیرا آن‌ها کاملاً روی یکدیگر متمرکز هستند. یک طوطی برزیلی مجرد به تعامل اجتماعی فراوان با افراد زندگی خود و همچنین کارهای پرمشغله فراوان در قالب اسباب بازی و وسایل ایمن برای جویدن و تخریب نیاز دارد. طوطی برزیلی ماده می‌تواند به شدت از قلمرو خود (قفس) دفاع کند.

آموزش

برای داشتن یک همراه رام، یک پرنده جوان را انتخاب کنید. پرندگان جوان توانایی شگفت‌انگیزی در یادگیری ترفندها و محبت کردن دارند، در حالی که رام کردن بزرگسالان بسیار دشوار است و معمولاً ترفندهای زیادی را یاد نمی گیرند یا رفتارها را تقلید نمی‌کنند.

رام کردن مستلزم پذیرش و اعتماد بین شما و پرنده است. این بدان معناست که روزانه زمان زیادی را با پرنده خود بگذرانید. با آرام صحبت کردن و انجام حرکات آهسته شروع کنید. هنگامی که پرنده با شما راحت شد، می‌توانید شروع به رام کردن با دست کنید.

گفتار و صدا

این پرندگان دسته‌ای پرحرف هستند که در تمام طول روز آواز می‌خوانند و سوت می‌زنند. آن‌ها مخصوصاً در سحر و غروب آواز می‌خواند.

با همه این صداها، ممکن است فکر کنید که طوطی برزیلی صحبت می‌کند. خوب، این پرنده معمولاً آن طور که شما انتظار دارید صحبت نمی‌کند. آن ها با یکدیگر صحبت می‌کنند، اما نه چندان با مردم. اگرچه آن‌ها به توانایی صحبت کردن معروف نیستند، اما آهنگ صدایشان بیشتر از بسیاری دیگر از طوطی های همراه دلنشین است. هرچه طوطی برزیلی بیشتری به دست بیاورید سر و صدا بیشتر می‌شود. آن ها در طبیعت پرندگان دسته جمعی هستند و دوست دارند با یکدیگر صحبت کنند. طوطی برزیلی یکی از بهترین سخنگوها محسوب نمی‌شود و فقط برخی از آن ها ممکن است چند کلمه را یاد بگیرد.

سلامت

سلامت

طوطی برزیلی مستعد ابتلا به کلامیدیوز، خودزنی و همچنین کمبودهای تغذیه‌ای مربوط به رژیم غذایی ناکافی است، به خصوص اگر از رژیم غذایی عمدتاً دانه‌ای تغذیه شود.

نشانه های یک حیوان سالم

 • فعال، هوشیار و اجتماعی
 • در طول روز می‌خورد و می‌نوشد
 • چشم های روشن و خشک
 • منقار و پاها از نظر ظاهری طبیعی هستند
 • بینی تمیز و خشک
 • پرهای صاف و مرتب

علائم بیماری

 • تورم یا تجمع منقار
 • پرهای کرکی، کنده شده یا کثیف
 • نشستن در کف زیستگاه
 • خس خس سینه یا سرفه
 • اسهال یا تغییر رنگ مدفوع
 • لنگیدن
 • ترشحات چشم یا بینی
 • چشم های قرمز یا متورم
 • از دست دادن اشتها

لوازم مورد نیاز نگهداری طوطی برزیلی

این پرنده ها علاوه بر لوازم نگهداری رایج پرندگان به غذا، قفس و اسباب بازی مختص به خود احتیاج دارند.

غذا

غذای طوطی برزیلی تاپ فید مدل Daily Pellet

غذای طوطی برزیلی تاپ فید مدل Daily Pellet

تاپ فید خوراک کامل پلت شده، جهت استفاده اختصاصی این پرنده است که با توجه به تحقیقات صورت گرفته برای تامین نیازمندی‌ها و حفظ سلامتی طوطی برزیلی فرموله و تولید شده است. در تولید این محصول، از مواد طبیعی، زیرمغذی‌ها و محصولات گیاهی مرغوب بهره گرفته شده است.

غذای طوطی برزیلی گرین فیل مدل BP2020

غذای طوطی برزیلی گرین فیل مدل BP2020

این محصول غذایی ترکیبی از دانه‌ها و تخمه‌های بسیار خوش‌طعم و مقوی برای پرندگان خانواده‌های طوطی‌های کوچک از جمله طوطی برزیلی است. این دانه‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. هضم بسیار آسانی دارند و به دستگاه گوارش حساس پرنده آسیب وارد نمی‌کنند و ترکیبات آن تخمه قرمز، تخمه آفتاب گردان، تخم کلم، تخم شلغم، تخم گشنیز، سویا، گردو، فندق، بادام زمینی، کف دریا است.

غذای طوطی برزیلی پتزو مدل love.b

غذای طوطی برزیلی پتزو مدل love.b

پتزو با تامین ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و املاح معدنی مواد مورد نیاز این پرنده از این نوع مواد غذایی را برآورده می‌سازد.

غذای طوطی برزیلی ردوپت مدل LB10

غذای طوطی برزیلی ردوپت مدل LB10

این محصول غذایی ترکیبی از دانه‌ها و تخمه‌های بسیار خوش طعم و مقوی برای پرندگان خانواده‌های طوطی‌های کوچک از جمله طوطی برزیلی است. این دانه‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. هضم بسیار آسانی دارند و به دستگاه گوارش حساس پرنده آسیب وارد نمی‌کنند.

غذای خشک طوطی سانان هاگن مدل سرلاک B2259

غذای خشک طوطی سانان هاگن مدل سرلاک B2259

این محصول سرلاک مخصوص طوطی‌سانان هاگن است. این سرلاک یکی از بهترین برندهای سرلاک طوطی‌سانان در جهان است. هضم این سرلاک در چینه دان جوجه بسیار راحت بوده و به رشد بسیار خوب و وزن گرفتن سریع جوجه منجر می‌شود. استفاده از این سرلاک پرهای شفاف و درخشان جوجه های بزرگ شده با آن را سبب می‌شود. قابل استفاده برای انواع طوطی‌سانان از یک روزگی تا دانخور شدن است. همچنین از آن به عنوان لوری فود می‌توان استفاده نمود.

همچنین حاوی مقادیر مطلوب، متعادل و ایمن کلسیم و ویتامین D برای همه گونه های طوطی‌سانان است. حاوی منابع مختلف پروتئین برای تولید پرهای بی‌عیب و نقص و حاوی مقادیر مطلوب پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسید آمینه و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای رشد انواع جوجه طوطی است. این محصول هیچ گونه نگهدارنده ها، طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌های مصنوعی ندارد. حاوی امگا طبیعی و اسیدهای چرب از دانه کتان است. این محصول ساخت کشور کانادا است.

اسباب بازی

اسباب بازی پرنده مدل اوشکایا 1124

اسباب بازی پرنده مدل اوشکایا 1124

این محصول با ابعاد 40x12x40 سانتی‌متر تولید شده است. جنس این اسباب‌بازی از کنف و چوب مرغوب است. همچنین قابل جویدن توسط پرنده است.

اسباب بازی پرندگان کد PL02

اسباب بازی پرندگان کد PL02

این توپ با قطر 4.5 سانتی‌متر مناسب برای بازی پرندگان کوچک و بزرگ جثه است.

اسباب بازی پرندگان کد AL113

اسباب بازی پرندگان کد AL113

این اسباب بازی تولید شده از کنف و چوب مرغوب است. همچنین رنگ آن صد درصد خوراکی است و مشکلی برای سلامت پرنده شما ایجاد نمی‌کند.

قفس

قفس طوطی سانان مدل A70

قفس طوطی سانان مدل A70

بدنه این قفس از جنس گالوانیزه ضد زنگ و مناسب برای پرندگان است. به علت سبک بودن و کم حجم بودن می‌توان از آن به عنوان قفس مسافرتی نیز استفاده کرد. در شست‌وشو، رنگ و جنس آن ثابت است و به هیچ عنوان دچار آسیب و خردگی نخواهد شد. این قفس ریز بافت است و سر پرنده از میله رد نمی‌شود.

قفس طوطی مدل 4

قفس طوطی مدل 4

این قفس با کیفیت است و مناسب پرندگان زینتی، عروس هلندی، شاه طوطی، کاسکو، ملنگو، راهب، گرینچیک، طوطی برزیلی و سایر طوطی‌سانان هم جثه است.

قفس طوطی مدل 1033

قفس طوطی مدل 1033

قفس طوطی‌ سانان مدل 1033 دارای دو درب از بالا و جلوی آن بوده و دو عدد ظرف آب و غذا دارد. همچنین جنس قفس استیل رنگ ثابت به رنگ طلایی است. این قفس دارای کفی پلاستیکی قابل تعویض است و می‌توان آن را در آورد و شست‌وشو داد. این قفس دارای میله‌های ضخیم با فاصله 2.5 سانتی‌متر بوده و برای نگهداری مینا و طوطی و کاسکو و طوطی برزیلی و پرنده‌های مشابه مناسب است.

قفس طوطی مدل خورشید

قفس طوطی مدل خورشید

این قفس جادار، بزرگ، کارآمد و مناسب برای پرندگان زینتی و انواع طوطی‌سانان کوچک، متوسط و بزرگ جثه است. همچنین رنگ محصول از رنگ کوره‌ای استاتیک درجه یک و مقاوم تولید شده است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *