0

مهاجرت کادر درمان به سوئد (قوانین سال 2023)

مهاجرت کادر درمان به سوئد

پیش‌ازاین شما را با قوانین مهاجرتی سوئد آشنا کردیم. همین‌طور چیزهای زیادی در خصوص زبان سوئدی آموزش دادیم. این کشور شمالی و سرد اروپایی، بخصوص طی یکی دو دهه‌ی اخیر برای جوانان ایرانی و به طور مهاجران جهان به گزینه‌ای جالب‌توجه تبدیل شده است. حال قصد داریم در مطلبی دیگر، به مسئله‌ی مهاجرت کادر درمان به سوئد بپردازیم و نقاط ضعف و قوت چنین مهاجرتی را بررسی کنیم.

اینکه چطور پرستارها، پزشکان و دندان‌پزشک‌ها می‌توانند این مهاجرت را در دستور کار قرار دهند. اینکه آیا چنین مهاجرتی، آن‌طور که تبلیغ می‌شود، کارآمد خواهد بود؟ در خوبو، سعی ما بر این است که با صداقت به مسئله‌ی مهاجرت به کشورهای مختلف بپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی کلی با سوئد

سوئد یا به طور کامل‌تر امپراطوری سوئد، کشوری در منطقه‌ی نوردیک، در شمال اروپا است. این کشور با نروژ از غرب و شمال، فنلاند از شرق و با دانمارک از طریق یک پل مرز دارد. مساحت این کشور 447 کیلومترمربع است که باعث می‌شود بزرگ‌ترین کشور نوردیک و سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا باشند. با وجود بزرگی اندازه‌ی سوئد، این کشور، تنها 10.5 میلیون نفر جمعیت دارد که سبب می‌شود بخش بزرگی از آن، بدون سکنه باشد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور، استکهلم است.

بخش زیادی از سوئد را جنگل‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها پوشانده‌اند. رودها عموماً به دریای بالتیک می‌ریزند و حاشیه‌ی ساحلی بزرگی در سوئد وجود دارد. آب‌وهوای سوئد باتوجه‌به طول زیاد این کشور، تنوع دارد. به‌طوری‌که در جنوب، آب‌وهوای آن تحت‌تأثیر حاشیه ساحلی و دریا است و در شمال، فضایی قطبی برقرار است. بسیاری اوقات تا جنوب کشور، از برف سفیدپوش می‌شود؛ اما نیمه‌ی شمالی همیشه سفیدپوش است.

مردم ژرمن، از دوره‌های بسیار دور در این منطقه زندگی می‌کنند؛ به این مردم، مردان شمالی  Norsemen می‌گفتند که معمولاً از راه دریا، برای غارت به مناطق مختلف سفر می‌کردند. حکومت مستقل سوئد، از قرن دوازدهم خود را مطرح کرده است. طاعون در قرن چهارده، یک‌سوم مردم اسکاندیناوی را کشت و همین باعث شد حکومت‌های مستقل، در این قرن تن به یک اتحاد بدهند. قرن شانزده، سوئد، اتحاد را ترک کرد. سوئدی‌ها در جنگ‌های دینی در سمت پروتستان‌ها می‌جنگیدند و تا قرن هجدهم، از قدرت‌های مهم اروپایی بودند. آنها در قرون 18 و 19 بخش‌های زیادی را در جنگ با روسیه از دست دادند. سال 2014، سوئد دویستمین سال صلح در کشور خود را جشن گرفت. اگرچه آنها بی‌طرفی را سیاست خود اعلام می‌کنند، در جنگ سرد به آمریکا متمایل بودند و پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین، به عضویت ناتو درآمده‌اند.

سوئد کشوری بسیار توسعه‌یافته است که در زمینه‌ی شاخص توسعه، در رتبه هفتم کشورهای جهان قرار دارد. سلطنت مشروطه در این کشور، قدرت را به دموکراسی پارلمانی تفویض می‌کند. مثل سایر کشورهای نوردیک، آنها هم سیستم بهداشتی و آموزش دولتی دارند که کارآمد و تا حد بسیاری رایگان است. به لحاظ تولید ناخالص داخلی، سوئد در بین دوازده کشور برتر جهان قرار دارد. نزدیکی سطح درآمدها، برابری جنسیتی و آزادی‌های مدنی از خصوصیات این کشور است. آنها از ژانویه 1995 عضو اتحادیه اروپا بودند؛ اما طی یک رفراندوم، مردم به حضور کشور در منطقه‌ی شنگن رأی منفی دادند.

مسئله‌ی مهاجرت به سوئد به طور کل

کشور سوئد باتوجه‌به جمعیت خود امکانات مناسبی برای زندگی ارائه می‌دهد، همچنین مکان مناسبی برای مهاجرین متقاضی کار و زندگی است، اما یکی دیگر از نکات مهمی که این کشور را به مکان مناسبی برای زندگی افراد خارجی تبدیل کرده است تنوع روش‌های مهاجرت به این کشور است. در اصل کشور سوئد روش‌های متعددی از کار و سرمایه‌گذاری گرفته تا تحصیل و خویشاوندی را برای مهاجرین فراهم کرده است، همچنین روش‌های دیگری ازجمله ازدواج و تولد فرزندان نیز برای شرایط خاص دیده شده است. اصلی‌ترین روش‌های مهاجرت به سوئد به شرح زیر است.

اقتصاد قوی سوئدی به معنی وجود موقعیت‌های شغلی بسیار برای افراد جویای کار است، همین موضوع باعث محبوبیت مهاجرت کاری به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به سوئد شده است. البته کار در سوئد و دریافت مجوز کار در قالب ویزای کاری این کشور شرایطی نیز دارد، به طور مثال یکی از این شرایط داشتن درخواست کار از یک کارفرما در سوئد است. باتوجه‌به آن که پیش از ورود به این کشور باید این درخواست را ارائه دهید، پیدا کرد درخواست کار کمی سخت خواهد بود.

سوئد نیز همچون سایر کشورهای جهان به نیروی کار خاصی نیاز دارد، این نیاز به‌صورت سالانه و در قالب لیستی منتشر می‌شود که مشاغل مورد‌نیاز این کشور در آن شرح داده شده است. در سال‌های گذشته نیز ای لیست به‌روز شده و مشاغلی که در کشور سوئد مورد پذیرش قرار می‌گیرند معرفی شده است. مشاغلی مربوط به حوزه‌های مدیر و مشاوره مالی، بخش فناوری پاک و صنعت خودرو، فناوری اطلاعات، گردشگری، آموزش‌وپرورش و بهداشت و درمان از این جمله هستند.

از سمت دیگر سوئد کشوری است که سیستم آموزشی قدرتمندی دارد. برخی از بهترین دانشگاه‌های معتبر و سطح بالای جهان در این کشور واقع شده‌اند. همین موضوع، تحصیل را به یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به سوئد تبدیل کرده است، اما هزینه‌های تحصیل در این کشور را می‌توان یکی از معضلات آن دانست.

مسئله‌ی مهاجرت کادر درمان

مهاجرت کادر درمان به خارج از کشور، مسئله‌ی تازه‌ای نیست. مانند مشاغل دیگر، پزشکان، پرستاران و دندان‌پزشک‌ها نیز طی یکی دو دهه‌ی اخیر در بین خیل مهاجران متخصص قرار داشته‌اند. بااین‌حال طی دوران کرونا، این مسئله بیشتر به چشم آمد. کشورهای توسعه‌یافته یا در مسیر توسعه، با بحران کمبود کادر درمان روبرو شدند. به همین دلیل افراد با چنین تخصص‌هایی در اولویت مهاجرت تمام کشورها قرار گرفتند. این مسئله با پایان نسبی دوران کرونا به پایان نرسید و همچنان این روند ادامه دارد. آمارهای جسته‌وگریخته خبر از مهاجرت سالیانه چند صد تا چند هزار نفر از کادر درمان ایران دارد.

پزشک مهاجرت خارجی-سیستم درمان سوئد

دو مسئله این بین باید موردتوجه قرار بگیرد

 • معادل‌سازی سیستم آموزشی کشورهای مختلف، یکسان نیست. به همین دلیل، فرد عموماً باید در یک سری دوره‌های آموزش تئوری و عملی و احتمالاً آزمونی دراین‌خصوص شرکت کند. به این صورت اختلاف موجود بین سیستم درمانی دو کشور برطرف می‌شود و فرد مناسب کار در سیستم درمانی کشور جدید خواهد بود.
 • تسلط بر زبان کشور مقصد اگرچه در بسیاری کشورها، دانستن زبان انگلیسی برای پیوستن به کادر درمان کفایت می‌کند، همچنان فرد باید در بعضی کشورها تا حدی و در برخی کشورها به طور کامل با زبان کشور مقصد آشنا شود. به لحاظ مدرک زبان نیز برخی کشورها مدرک B2 یا C1 را در نظر گرفته‌اند.

از سمت دیگر، کشورها معمولاً ویزای مخصوصی برای مهاجرت کادر درمان ندارند. پس عموماً، افراد به بهانه‌ی تحصیل، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و شبیه این به کشور مدنظر خود مهاجرت می‌کنند، یکی دو سال در دوره‌های زبان و معادل‌سازی شرکت می‌کنند و بعد وارد کادر درمان می‌شوند.

آشنایی با بخش سلامت سوئد

نظام بهداشت سوئد از عادلانه‌ترین و کاراترین سیستم‌های بهداشت در جهان است که حتی مهاجرین را نیز شامل می‌شود. هزینه‌ی نظام بهداشت این کشور، توسط دولت تأمین می‌شود. باوجوداینکه تأمین‌کنندگان خصوصی هم در بازار سلامت سوئد فعال هستند، عموم مردم از سیستم دولتی استفاده می‌کنند. در واقع پوشش بیمه درمانی دولتی در سوئد به‌گونه‌ای است که همگان را برابر می‌بیند و همه را واجد شرایط تشخیص می‌دهد. کلینیک‌های خصوصی نیز معمولاً در این کشور شامل یک سری تخفیف دولتی می‌شوند.

سیستم نظام بهداشت سوئد، غیرمتمرکز است. به این معنی که دولت‌های محلی و ناحیه‌ای بخشی از مدیریت این سیستم را در منطقه خود، برعهده دارند. تأمین بودجه هم معمولاً از محل مالیات‌های ناحیه‌ای انجام می‌شود. به این معنی که باتوجه‌به سطح مالیات پرداختی در هر منطقه و شهر، کیفیت خدمات نیز بالا و پایین می‌رود. حتی قیمت خدمات هم توسط مراجع محلی تعیین می‌شود. همین‌طور اولویت‌بندی در بیمارستان‌ها، با بیماران اضطراری است. ازاین‌رو کسانی که مشکلات سرپایی دارند، ممکن است زمانی را به انتظار بنشینند. در واقع این مهم‌ترین تفاوتی است که بیمارستان‌های دولتی و مراکز درمانی خصوصی در سوئد دارند. وگرنه به لحاظ مسائل کیفی، تفاوت چشمگیری وجود ندارد.

به جز مراکز درمانی، در خصوص دندانپزشکی هم وضعیت تا حد بسیاری به همین شکل است. مراقبت‌های دندانپزشکی نیز در سوئد، تا حد بالایی با هزینه‌های دولتی انجام می‌شود.

هزینه‌های دارویی نیز تا حد زیادی با کمک‌هزینه دولتی همراه هستند. به طور کل، داروها در سوئد ارزان و در دسترس هستند.

تمام افراد کادر درمان، قادر به صحبت به زبان انگلیسی نیستند، بااین‌حال اکثر آنها انگلیسی صحبت می‌کنند. همین‌طور بیماران غیر سوئدی، می‌توانند مترجم داشته باشند.

معرفی بیمارستان‌های سوئد

طبق آخرین آمارها، صد بیمارستان با سطح قابل‌قبول در سوئد فعال هستند که این شامل 85 بیمارستان دولتی و 15 بیمارستان خصوصی می‌شوند. در این بیمارستان‌ها در سرتاسر کشور، طیف گسترده‌ای از خدمات تخصصی و عمومی ارائه می‌شود. در ادامه با یک سری از بهترین نمونه‌های این بیمارستان‌ها آشنا خواهید شد. به نسبت بیشتر کشورها، دیدن بیمارستان‌های خصوصی در سوئد بسیار کمتر محتمل است. در کشورهای دیگر، کلینیک‌های روانپزشکی و خانه‌های سالمندان خصوصی هستند؛ اما این قبیل مراکز هم عموماً در سوئد دولتی هستند.

در بین بهترین بیمارستان‌های سوئد، به سه بیمارستان به طور خاص اشاره می‌شود:

 • بیمارستان دانشگاه کارولینسکا: در بخش شمالی استکهلم قرار گرفته و از 1940 فعال است. این بیمارستان 1340 تختخوابی، به‌عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین ساختمان‌های جهان و از بهترین بیمارستان‌های جهان شناخته می‌شود.
 • بیمارستان دانشگاه Sahlgrenska: بیمارستان دو هزار تختی است که سال 1997 در گوتنبرگ افتتاح شد.
 • بیمارستان Danderyd: بیمارستانی صد‌ساله است که در منطقه‌ای به همین اسم در شمال استکهلم قرار گرفته است. شاهزاده‌های سوئدی معمولاً در همین بیمارستان متولد می‌شوند.

باقی بیمارستان‌های مهم این کشور، این بیمارستان‌ها هستند:

 • Polhemsgatan 50 Stockholm
 • St. Gerans Hospital
 • Citykliniken Malmo Malmborgsgatan
 • Malmo University Hospital
 • Citykliniken Halmstad Broigatan
 • Citykliniken Helsingborg Drottinggatan
 • Citykliniken Kristianstad Bjorkhemsvagen
 • Citykliniken Landskrona Kungsgatan
 • Citykliniken Lund Clemenstorget
 • Huddinge University Hospital Halsovagen
 • Rosenborgsgatan 6-10 Sodertalje
 • Strangnas Clinic of Spinal Surgery
 • Uppsala University Hospital

آشنایی با وزارت بهداشت سوئد

وزارت بهداشت سوئدی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متولیان امور سلامت و درمان در سوئد، مسئولیت سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی، نظارت و پیشگیری را در جامعه‌ی این کشور از طریق بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و البته تبلیغات در حوزه‌ی سلامت را با همکاری بخش‌های دیگر دولتی و محلی برعهده دارد. این وزارتخانه، با سیاست‌ها و برنامه‌های خود، سعی دارد سطح سلامت جامعه را بالا ببرد. همین‌طور آنها، خو را در زمینه‌ی کودکان و افراد معلول مسئول می‌بینند.

این وزارتخانه (با نام سوئدی Socialdepartementet) در سوئد، سال 1920 تشکیل شد. از وظایف جاکوب فورسمد که وزیر مسئول در این وزارتخانه است، مسائل مربوط به رفاه اجتماعی و خدمات اجتماعی نیز هستند.

بخش دیگری نیز در سیستم کشورداری سوئد، در زمینه‌ی سلامت عمومی مسئول است. «آژانس سلامت عمومی» نام این اداره است که به سوئدی Folkhälsomyndigheten خوانده می‌شود. سازمان مذکور، به لحاظ سلسله‌مراتب پایین‌تر از وزیر بهداشتش قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی اصلی آن، استفاده از سازوکارها برای افزایش سطح سلامت عمومی است. این سازمان، به طور دائمی سطح سلامت مردم را رصد می‌کند، بیماری‌های واگیردار را کنترل می‌کند، مداخلات متعددی در امر سلامت عمومی دارد و به دولت در تصمیم‌های کلان در این حوزه، با ارائه‌ی اطلاعات کمک می‌کند. همین‌طور این سازمان است که برای کاهشش تأثیرات تغییرات محیط زیستی بر سلامت سوئد، مسئول شناخته می‌شود.  

بیمه‌های درمانی سوئد

همان‌طور که توضیح داده شد، بیمه‌ی اکثر مردم در سوئد دولتی است. بیمه‌ی دولتی، در زمینه‌های متنوع، نیازهای ضروری را پوشش می‌دهد و هزینه‌ی کمی نیز در بر می‌گیرد. به همین دلیل، عموم تازه‌واردها نیز به این بیمه بسنده می‌کنند. برخلاف برخی کشورها، نداشتن بیمه در سوئد غیرقانونی نیست. بااین‌حال، برای اینکه شماره ملی (personnummer) داشته باشید، به داشتن بیمه احتیاج خواهید داشت.

این بین، آیا همین بیمه‌ی دولتی، برای تمام مردم کفایت می‌کند؟ آیا نیازی به بیمه‌های خصوصی وجود دارد. به دلایل، جواب این سؤال مثبت است. این دلایل را مرور می‌کنیم:

 • زمان انتظار: این بزرگ‌ترین تفاوت موجود است. استفاده از بیمه‌های دولتی و بیمارستان‌های دولتی، گاه با صف‌های طولانی و معطلی همراه می‌شود. نیاز به صبوری به شکلی است که گاه لازمم است برای ویزیت توسط یک پزشک متخصص، نیاز می‌شود سه ماه صبر کنید.
 • دکترها و بیمارستان‌ها: سخت بتوان تفاوتی بین پزشکان و بیمارستان‌هایی قائل شد که بخش‌های دولتی و خصوصی در سوئد وجود دارند. بااین‌حال، در خصوص بخش خصوصی، گزینه‌هایی را ارائه می‌کند که در بخش دولتی ارائه نشده‌اند.
 • ·        هزینه‌های اضافی: برای کسانی که می‌دانند هزینه‌ی دوا و درمان آنها زیاد می‌شود، بیمه‌های خصوصی مناسب هستند.

هزینه‌ی بیمه، بنا بر تأمین‌کننده و برنامه‌ی انتخابی، متفاوت خواهد بود. به طور متوسط چهارهزار کرون (معادل 400 دلار) هزینه‌ی سالیانه‌ی بیمه درمانی در این کشور است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بیمه‌های خصوصی نیز در سوئد، تا حد بسیاری تحت قانون‌گذاری دولتی هستند.

نکته آخر نیز این است که هزینه‌های درمانی بدون بیمه در سوئد بسیار بالا است.

مهاجرت کادر درمان به سوئد

سوئد از کشورهایی است که به سیستمم بهداشت و درمان خود می‌بالد. اممید به زندگی در این کشور بالاست و مردم آنها در سطح بالایی از سلامت و دسترسی به درمان هستند. بااین‌حال، جمعیت این کشور به‌سوی سالمندی می‌رود و ازاین‌رو نیاز به افراد بیشتر کادر درمان احساس می‌شود. این جدا از نیاز عمومیم کشورهای جهان اول به افزایش تعداد کادر درمان، با تجربه‌ی بد همه‌گیری کرونا است. ازاین‌رو، مهاجرت به سوئد، به نیت اضافه‌شدن به کادر درمان، یکی از راهکارهای پرطرفدار است.

سوئد، از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. ازاین‌رو، جمعیت کشور آنها طی یک دهه، ده درصد افزایش یافته است. بااین‌حال، اگرچه مهاجران عموماً جوان هستند، جامعه‌ی سوئد رو به‌سوی مُسن شدن پیش می‌رود. از کسری‌هایی که در مشاغل این کشور به چشم می‌آید، کمبود پزشک عمومی است. به‌این‌ترتیب که سران بهداشت این کشور، قصد دارند شمار پزشکان را تا پایان دهه‌ی جاری میلادی، تا چهل درصد افزایش دهند.

در نتیجه باید گفت که مهاجرت به سوئد با وجود تخصص‌های مربوط به کادر درمان، مسئله‌ی محتملی است. پزشکان و پرستاران، در صورت اثبات توانایی، شانس خوبی برای مهاجرت به این کشور اسکاندیناوی دارند.

در ادامه قصد داریم به طور جزئی‌تر دراین‌خصوص صحبت کنیم.

شرایط عمومی

در سوئد، اکثر مردم قادر به صحبت، به زبان انگلیسی هستند. این کشور برنامه‌های متعددی برای جذب مهاجرین دارد که در زمره‌ی آنها، شرایط برای جذب مهاجران پزشک، پرستار یا پیراپزشک به چشم می‌خورد. برای مهاجرت به این صورت، نیاز به تسلط به زبان سوئدی نیست. بااین‌حال، در مدتی که در اختیار فرد گذاشته می‌شود، باید به‌تدریج این زبان را یاد بگیرد. دولت سوئد برای افرادی که به‌قصد کار به این کشور مهاجرت کرده‌اند، این دوره‌های زبان را فراهم کرده است. پس از پایان دوره زبان، شما می‌توانید در مراکز مرتبط با رشته تحصیلی خود کار کنید یا جهت ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط دیگر اقدام کنید.

ویزایی که فرد برای یادگیری زبان سوئدی در این کشور به دست می‌آورد، شش یا چهارده‌ماهه است. این مدت فرد دنبال شغل می‌گردد یا حتی می‌تواند اقدام به کارهایی اقتصادی دیگر کند. البته طبق شرایط مختلف، فرد قادر به تمدید ویزاهای موقت خود است. همین‌طور باید توجه کنید دوره‌های آموزش زبان، دو ترم حدود شش‌ماهه هستند و باعث ارتقای سطح زبان فرد می‌شوند. این نکته هم حائز اهمیت است که شرکت در دوره‌های زبان سوئدی، نیاز به سطح 6.5 آیلتس دارد.  

دوره کارآموزی پس از اتمام دوره‌ی زبان، برای پزشکان شش‌ماهه و برای پرستاران سه‌ماهه خواهد بود. پس از ان فرد قادر است در کادر درمان سوئد استخدام شود.

یک نکته‌ی مهم دیگر این است که تنها درصورتی‌که رزومه‌ی فرد موردتوجه یک کارفرمای سوئدی قرار بگیرد و از او پیشنهاد شغلی دریافت کند، می‌تواند در دوره‌های آموزشی شرکت کند.

مهاجرت پزشکان

پزشکانی که قصد مهاجرت دارند، عموماً مدتی را به دنبال جوابِ این سؤال می‌گردند که کدام کشور مناسب‌ترین گزینه برای مهاجرت است.

نیاز به معادل‌سازی این بین مطرح است که در هر کشور قوانین خاص خود را دارد. پزشکان تنها در شرایطی که بتوانند معادل‌سازی را انجام دهند، جذب سیستم بهداشت سوئد و در واقع در هر کشور دیگری می‌شوند. اگرچه پزشک قادر به دایر کردن مرکزی درمانی (کلینیک) مخصوص خود است، عموماً پزشکان جذب سیستم بهداشت عمومی یا خصوصی این کشور می‌شوند.

امتیازات متعدد چنین مهاجرتی، به‌گونه‌ای هست که به‌سختی زبان سوئدی بچربد. این امتیازات را به جز کار در یک سیستم بهداشت درجه، فرد شانس دریافت کارت اقامت، امکان بردن همسر و فرزند و امکان دریافت حقوق و مزایای عالی را دارد. کیفیت زندگی در این کشور اروپایی بسیار بالاست، به‌گونه‌ای که برخی جنبه‌های آن، برای کسی که سابقه‌ای از زندگی در این کشور ندارد، ممکن است باورپذیر به نظر نرسد.

کشورها عموماً به دو شیوه، اجازه‌ی کار به کادر درمان می‌دهند. برخی کشورها مشکلی با مهاجرت مستقیم، یعنی با دریافت پیشنهاد کاری و اضافه‌شدن به کار ندارند. بااین‌حال سوئد چنین شرایطی ندارد. مدارک پزشکی و تحصیلی فرد باید در این کشور معادل‌سازی شده باشد. فرد باید با ویزای کاری وارد شود، دوره بگذارند و زبان این کشور را یاد بگیرد و حتی دوره‌ای کارآموزی کند. آنگاه می‌تواند رسماً وارد سیستم شود.

تحصیلات پزشکی در سوئد، پنج سال و نیمه است. چیزی که در نهایت منجر به دریافت مدرک MD از سازمان ملی بهداشت و رفاه این کشور خواهد شد. این بین کسانی که در اتحادیه اروپا مدرک پزشکی گرفته‌اند، نیازی به معادل‌سازی ندارند و بقیه افراد خواهند داشت.

مدارک موردنیاز مهاجرت پزشکان

به این مدارک برای شروع روند اخذ شانس مهاجرت به سوئد از سوی کادر درمان نیاز است:

 • اسکن پاسپورت امضا شده و معتبر
 • اصل و ترجمه مدرک تحصیلی
 • اصل و ترجمه ریزنمرات
 • اصل و ترجمه شناسنامه
 • اصل و ترجمه پروانه مطب یا پروانه پزشکی
 • اصل و ترجمه‌ی گواهی اشتغال
 • ارائه‌ی گردش مالی حساب بانکی
 • کپی بلیت پرواز و رزرو هتل

وقتی مدارک ارسال می‌شود، بررسی می‌شوند. در واقع این نخستین قدم برای اپلای است و این‌طور شانس مهاجرت پیدا می‌کند. فرد باید در ادامه تسلط خود را به زبان سوئدی نشان دهد. این کار با گذراندن دوره‌ها یا قبولی در آزمون‌ها زبان سوئدی حادث می‌شود.

معادل‌سازی مدارک پزشکان در سوئد

طبعاً بخش پیچیده‌ی کار، معادل‌سازی مدرک است. معادل‌سازی به اموری اطلاق می‌شود که در آن، فرد کیفیت و تجربه‌ی خود را صرف‌نظر از مدارک تحصیلی خود به اثبات می‌رساند. به بیان دیگر، کشور مقصد اطمینان حاصل می‌کند سواد پزشکی فرد چیزی جز برگه‌های مدرکی است که ارائه می‌کند و حین کار نیز توانایی خود را می‌تواند ثابت کند.

در ابتدا، مدارک ارسال می‌شود. ارزیابی مدارک بین ششش تا هشت مال توسط اداره بهداشت سوئد زمان می‌برد. وقتی تأیید صورت می‌گیرد و فرد توانایی زبان سوئدی خود را نیز به اثبات می‌رساند، وقتِ گذراندن دوره است. فرد یک ترم باید در نظام‌پزشکی سوئد تحصیل کند تا با قوانین مربوطه آشنا شود. این دوره در دانشگاه‌های سوئدی برگزار می‌شود و هدف آن نیز مشخص است.

اما این پایانِ کار نیست. فرد باید دوره‌ی کارآموزی را نیز سپری کند. این دوره حداقل شش‌ماهه خواهد بود و در یکی از مراکز درانی این کشور، صورت می‌گیرد. به این معنی که حتی پزشک باتجربه نیز باید مدتی به‌عنوان پزشک کارآموز در سیستم درمان سوئد کار کند. البته این دوره شامل حقوق نیز می‌شود.

وقتی فرد تمام این مراحل را پشت سر می‌گذارد، باید در یک آزمون از سوی نظام‌پزشکی سوئد شرکت کند. این آزمون به ورت کتبی و عملی به جا می‌آید تا آمادگی فرد برای واردشدن به دایره‌ی پزشکان بخش سلامت سوئد تأیید شود.

با گذراندن تمام این مراحل، فرد مدرکی دریافت می‌کند که او را قادر به کار در نظام بهداشت سوئد و سایر کشورهای اتحادیه اروپا می‌کند. حتی فرد با همین مدرک قادر به باز کردن مطلب شخصی است.

مهاجرت پرستاران

مراحل مهاجرت پرستاران به سوئد نیز، تا حد زیادی شبیه به مسیری است که پزشکان طی می‌کنند. پرستاران نیز باید صلاحیت خود را به این منظور به اثبات برسانند.

قدم اول، ترجمه مدارک تحصیلی و کاری خواهد بود. این مدارک باید به صورت آنلاین، به اداره نظام‌پزشکی سوئد تحویل داده شوند. حدود چهار ماه بررسی این مدارک زمان خواهد برد. وقتی مدارک تأیید شود، اداره نظام‌پزشکی سوئد، مجوزی صادر می‌کند که نشان می‌دهد مدارک او برای مهاجرت تأیید شده است. بعد فرد با این مجوز، سراغ کارها دریافت ویزا می‌رود. ازاین‌رو، فرد سراغ سفارت سوئد می‌رود و مدارک و مستندات خود را ارائه می‌دهد. اگر مشکلی این بین پیش نیاید، ویزایی یک‌ساله جهت اقامت اولیه صادر خواهد شد.

دوره آموزشی پرستاران-سوئد

طی دوره‌ی موقتِ اقامت، در کنار یادگیری زبان سوئدی، فرد باید اقدام به معادل‌سازی مدارک کند. در ابتدا آزمون تئوری معادل‌سازی، چیزی است که فرد در آن شکرت خواهد کرد. در صورت موفقیت، فرد در دوره‌ی انترنی در یکی از مراکز درمانی سوئد شرکت خواهد کرد. قصد این است که فرد توانایی و تخصص خود را نشان دهد. این دوره حدوداً سه‌ماهه است. وقتی دوره‌ی انترنی تمام می‌شود، یک نیم ترم دانشگاهی نیز باید سپری شود. این دوره، شامل گذراندن 15 واحد دانشگاهی می‌شود. البته در این کلاس‌ها، الزام به حضور فیزیکی نیست و می‌توان مکاتبه‌ای در آنها شرکت کرد. دوره‌ی مذکور رایگان اما به زبان سوئدی است.

وقتی این مراحل تمام می‌شود، فرد آماده‌ی ورود مستقل به بازار کار پرستاری در سوئد است.

مدارک و مراحل مهاجرت پرستارها

طبیعتاً، مدارک کامل و راضی‌کننده یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که در مسیر مهاجرت پرستاران به سوئد موردتوجه قرار می‌گیرد. این مدارک برای شروع این نوع مراحل مهاجرت موردنیاز است.

 • اطلاعات هویتی
 • درخواست ورود جهت شرکت در آزمون‌های صدور مجوز
 • کپی مدارک تحصیلی ترجمه‌شده
 • گواهی سوابق کاری
 • گواهی مجوز فعالیت حرفه‌ای در کشور مبدأ
 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس

وقتی مدارک کامل شود، مراحل مهاجرت به این شکل شروع می‌شود:

 • در ابتدا، متقاضی باید درخواست خود را به اداره نظام‌پزشکی سوئد برساند. درخواست شامل کپی از مشخصات و مدارک فرد نیز می‌شود. کپی مدارک تحصیلی و گواهی اثبات تجربه ضمیمه می‌شود. مراحل تأیید مدارک، می‌تواند تا سه ماه به طول بینجامد.

مهاجرت دندانپزشک به سوئد

دندانپزشکی از تخصص‌هایی است که سوئدی‌ها چشم به آن دارند. از همین طریق، افراد زیادی طی سال‌های اخیر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. در این کشور اروپایی، تنها افرادی که دارای مجوز کار هستند، اجازه‌ی کار تخصصی به‌عنوان دندانپزشک را دارند. مجوز مورد اشاره توسط کمیسیون ملی بهداشت و رفاه سوئد اعطا می‌شود. بااین‌حال، اگر مدرک فرد، در کشوری خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای هم‌پیمان سوئد باشد، باید در مراحل معادل‌سازی شرکت نمایید.

مؤسسه کارولینسکا در استکهلم و دانشگاه گوتنبرگ در این کشور، مسئول ارائه‌ی آموزش‌های تکمیلی به دندانپزشکان خارجی جهت به‌دست‌آوردن صلاحیت در این کشور هستند. برنامه‌ی مورد اشاره یک‌ساله و تمام‌وقت خواهد بود. دندانپزشکان، تنها پس از اتمام این دوره و گرفتن تأییدیه، قادر به کار به‌عنوان متخصص در این کشور هستند.

پرواضح است که افراد باید طی این مدت اقدام به دریافت مدرک زبان سوئدی کنند. هدف این است که ارتباط کلامی بین پزشک و مراجع، بدون مشکل انجام شود. مدرک زبان سوئدی باید در حد C1  باشد که سطح پیشرفته است.

عناوین شغلی دندانپزشکی، در سیستم درمان سوئد شامل دندانپزشک، پرستار دندان‌پزشک، متخصصین بهداشت دندان می‌شود. افراد با این جایگاه‌ها، نه به طور انفرادی که در کنار یکدیگر برای خدمات‌دهی به بیمار حاضر هستند.

وقتی فرد، از سدِ تمام مراحل معادل‌سازی عبور کرده، مجوز کار گرفته و جاب آفر دریافت می‌کند، این مسئله با کیفیت‌های متعددی همراه است. برخی از شرایط پیشنهادهای کار در سیستم درمان سوئد، این موارد هستند:

 • قراردادها دائمی هستند
 • به فرد در پیداکردن آپارتمان، مدرسه و مهدکودک کمک می‌شود
 • تور آموزشی برای شناخت محیط کار و منطقه برای فرد برگزار می‌شود
 • در هزینه‌های نقل‌مکان و مهاجرت کمک صورت می‌گیرد
 • برگزاری دوره‌های آموزش فشرده زبانی سوئدی برای فرد و اعضای خانواده‌اش
 • حتی طی دوره آموزشی، ماهانه 800 یورو به فرد پرداخت می‌شود. همین‌طور آپارتمان رایگان در اختیار وی قرار داده می‌شود.

مدارک و مراحل مهاجرت دندانپزشک‌ها

این مدارک برای شروع مراحل مهاجرت به این صورت، باید آماده شود:

 • فرم‌های نشان‌دهنده‌ی موقعیت شغلی فرد (برای مثال در خصوص کار در کلینیک یا بیمارستان)
 • تکمیل فرم‌های مربوط به فرایند ویزا
 • کپی رزومه
 • کپی ترجمه‌شده‌ی مدارک تحصیلی و گواهی سابقه کار
 • کپی پاسپورت
 • دو قطعه عکس

تخصص‌های موردنیاز در سوئد

اگرچه سوئد کشوری پیشرفته در زمینه‌ی تکنولوژی و صنعت است، تخصص‌های مربوط به کادر درمان در اولویت مهاجرت به این کشور قرار دارند. ازاین‌رو، این تخصص‌ها بیشتر از سایرین برای مهاجرت به سوئد شانس دارند:

 • زنان و زایمان
 • پزشک عمومی
 • پرستار
 • داروساز
 • دندانپزشک
 • رادیولوژیست
 • روان‌شناس
 • پرستار سالمند
متخصص زنان در سوئد

مزایای مهاجرت کادر درمان به سوئد

مزایای متنوعی در چنین مسئله‌ای وجود دارد. مسئله‌ای اولیه، طبیعتاً شانس اقامت دائم در کشوری جدید است. بیشتر علاقه‌مندان این بین، کشوری پیشرفته را انتخاب می‌کنند یا حداقل کشوری که درآمد بالایی در آن قابل حصول باشد تا اولاً با پاسپورتی ارزشمند شانس سفرهای خوب را داشته باشند. همین‌طور چنین ویزایی این اجازه را به فرد می‌دهد که تمام اعضای خانواده‌ی درجه یک خود را به کشور جدید منتقل کند. البته چگونگی این قانون در کشورهای مختلف متفاوت است که قصد ما در این مطلب، پرداختن به سوئد است. دلایلی بسیاری وجود دارد که این بین سوئد را برجسته می‌نماید.

 • راحتی مراحل اخذ ویزا: اگرچه به طور کل مهاجرت به سوئد چندان کار ساده‌ای نیست، این کار برای اعضای کادر درمان راحت‌تر از متخصصین حوزه‌های دیگر است.
 • امکان اقامت یک‌ساله پیش از دریافت مدرک زبان
 • هزینه‌های زیادی با کارفرما است: کارفرمای بخش سلامت در سوئد که عموماً بیمارستان‌ها هستند، تا حد زیادی هزینه‌های زندگی متخصص را کم می‌کنند. در خصوص مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا، کارفرمای سوئدی بسیار فعالانه کمک می‌کند.
 • سطح درآمد کار در سوئد بسیار بالا است. حداقل دستمزد پرداختی ماهیانه چهارده هزار یورو است که این عدد برای متخصصان باتجربه با چندین سال کار در این سیستم، از مرز 200 هزار کرون نیز عبور می‌کند.
 • زندگی در یک کشور پیشرفته با طبیعت زیبا و شانس سفر به کشورهای بسیار.

معایب مهاجرت کادر درمان به سوئد

 به دلایل گوناگونی این بین می‌توان اشاره کرد که آنها را با هم مرور می‌کنیم:

 • آب‌وهوای سرد: این مسئله‌ای است که برای افرادی که با هوای سرد مشکل دارند، می‌تواند باعث بروز مشکل شود. بخصوص زمستان‌های سختی در سوئد اتفاق می‌افتد.
 • دشواری زبان سوئدی: به‌هرحال، زبانی متفاوت از انگلیسی است که هرچه سن فرد بالاتر باشد، سخت‌تر می‌تواند آن را یاد بگیرد.

ترجمه مدارک

افرادی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی و هر مؤسسه‌ی دیگری زیر نظر وزارت بهداشت و درمان تحصیل کرده‌اند، ابتدا باید مدرک را به امضای وزارت بهداشت برسانند. برای این کار مدارک عموماً به ساختمان وزارت بهداشت در شهرک غرب برده می‌شود. یک سری مراحل اداری وجود دارد که پس از گذران آنها، مُهر «ترجمه و تأیید آن توسط امور خارجه بلامانع است» روی مدارک (دانشنامه، پشت صفحات ریزنمرات) خورده می‌شود. اگر این مُهر پیش‌تر روی مدارک خورده باشد، فرد دیگر نیازی به مراجعت به وزرت بهداشت برای مثال در خصوص مدرک دیگری چون گواهی پایان کارآموزی نخواهد داشت.

مُهر وزارت بهداشت

در خصوص مدرک دانشگاه آزاد، لازم است فارغ‌التحصیل به صورت حضوری به بخش بهداشت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کند.

پس از تکمیل مدارک، فرد با دردست‌داشتن آنها به یک دارالترجمه‌ی رسمی مراجعه می‌کند.

وقت گرفتن از سفارت سوئد

شما پس از جمع‌آوری مدارک، نیاز دارید که از سفارت وقت دریافت کنید. سفارت سوئد در ایران، در تهران، خیابان پاسداران، بالاتر از فرمانیه، خیابان بوستان قرار گرفته است.

  این کار هم مراحلی دارد. ابتدا باید به وب‌سایت این سفارتخانه مراجعه کنید و وقت بگیرید. فرم درخواست آنلاینی در این سایت وجود دارد که باید پر شود. این فرم در ادامه باید به ایمیلِ سفارت، ارسال شود. در این فرم اطلاعاتی نظیر نام، سن، جنسیت، آدرس و اطلاعات تماس گرفته می‌شود. همین‌طور مسائل تکمیلی‌ای مثل هدف از بازدید، نوع ویزا، اسناد ارائه شده نیز در فرم وجود دارد. باید جزئیات را به‌دقت وارد کنید وگرنه وقت مصاحبه، رد خواهد شد. هزینه‌ی ویزا نیز همین‌جا باید واریز شود. در گذشته، افراد نیاز داشتند به طور حضوری از سفارت وقت بگیرند؛ ولی حالا مسئله غیرحضوری شده است.

باید یک ایمیل تأیید دریافت کنید. این ایمیل شامل شماره پرونده می‌شود و طی یک تا سه روز اطلاعات تکمیلی ارسال می‌شود. به‌این‌ترتیب باید تأییدیه‌ی اسناد موردنیاز پیوست شود.

جمع‌بندی

به جهات بسیار، سوئد کشور جالب‌توجهی برای مهاجرت به طور عام و مهاجرت کادر درمان به طور خاص است. این کشور پیشرفته‌ی اروپایی که درمان در آن دولتی و بسیار پیشرفته است، درهای خود را به روی پزشکان و پرستاران خارجی باز کرده است. شانس که می‌تواند برای متخصصان نخبه‌ی داخلی برای مهاجرت باشد. ما سعی کردیم در این مطلب، شیوه‌ی کار را توضیح دهیم و شما را در این مسیر همراهی نماییم.

سؤالات پرتکرار

بهترین کشورها برای مهاجرت کادر درمان کدام هستند؟

برای مهاجرت کادر درمان، به کشورهای متعددی اشاره می‌شود از جمله عمان، انگلستان و سوئد. این کشورها امکانات و شرایط خوبی برای علاقه‌مندان به وجود می‌آورند. همینطور این بین به آمریکا، کانادا، استرالیا، هلند، بلژیک، ایرلند و دانمارک اشاره می‌شود.

آیا مهاجرت کادر درمان به سوئد، ساده است؟

البته که ساده نیست اما شدنی است. سوئد، شرایط خوبی برای مهاجرت پزشکان و پرستاران خارجی قائل شده است.

برای مهاجرت کادر درمان به سوئد، نیاز به مدرک زبان است؟

در ابتدا، برای ورود به این کشور خیر. با این حال طی یک سال فرصتی که به فرد داده می‌شود، باید زبان را یاد بگیرد.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *