0

10 شاخص MT4 برتر در هنگام معامله ارزهای دیجیتال

قبل از رایج شدن رایانه‌ها، تحلیل تکنیکال در تجارت دارایی‌های مالی استفاده می‌شد. در آن زمان، صندوق‌های تامینی و بانک‌های سرمایه‌گذاری به طور منظم از شاخص‌های فنی برای پیش‌بینی حرکت بازار استفاده می‌کردند. اکنون می‌توانید از همان اندیکاتورها در MetaTrader4 (MT4) نیز استفاده کنید. بیایید در مورد ده بهترین اندیکاتور MT4 و نحوه استفاده از آنها برای معامله ارز دیجیتال مورد علاقه خود بیاموزیم.

اندیکاتورهای MT4 چیست؟

اندیکاتورهای MT4 ابزارهای تحلیل تکنیکال بر روی پلتفرم متاتریدر هستند که به شناسایی روندهای بازار و اقدامات آتی قیمت کمک می‌کنند. پلتفرم متاتریدر محبوب‌ترین شاخص‌های فنی را بدون هزینه در خود جای داده است. بسته به سبک معاملاتی و ترجیحات خود، می‌توانید اندیکاتورهایی را که انتخاب می‌کنید در نمودار وارد کنید تا به شما در ایجاد فرضیات منطقی در مورد عملکرد قیمت آتی کمک کند.

اندیکاتورهای فنی عمدتاً به دو گروه اندیکاتورهای روند و نوسانگرها تقسیم می‌شوند. شاخص‌های روند حول داده‌های موجود بازار ساخته می‌شوند. در مقابل، از نوسانگرها برای کشف یک معکوس بالقوه در بازار استفاده می‌شود. برخلاف اندیکاتورهای روند، نوسانگرها سعی می‌کنند لحظه‌های چرخشی را زودتر از زمان پیدا کنند.

برخی از شاخص‌های MT4، مانند میانگین‌های متحرک، مستقیماً در نمودار قیمت اعمال می‌شوند، در حالی که برخی دیگر در یک پنجره جداگانه رسم می‌شوند. صرف نظر از قرار گرفتن آنها در نمودار، می‌توانید هر نشانگر را تا حد زیادی سفارشی کنید، بسته به اینکه چگونه و کجا می‌خواهید ظاهر شود.

اگر تحلیل تکنیکال را دوست دارید، مطمئناً امکان استقرار بیش از یک نشانگر روی صفحه نمایش MT4 وجود دارد. معمولاً از اندیکاتور دوم یا سوم برای تأیید عمل قیمت استفاده می‌شود. اگر به تازگی شروع به استفاده از پلتفرم MT4 برای تجارت ارزهای دیجیتال کرده‌اید، بخش زیر توضیح می‌دهد که چرا اندیکاتورهای فنی بسیار منطقی هستند.

استفاده از نشانگرهای MT4

اندیکاتورهای MT4 یکی از ویژگی‌های ذاتی پلتفرم متاتریدر 4 هستند. از زمان آغاز به کار MT4، تقریبا تمام شاخص‌های فنی محبوب به صورت رایگان به جامعه تجاری ارائه می‌شود. آنها همچنین برای تجارت خودکار و ایجاد ربات‌های تجاری استفاده می‌شوند. اندیکاتورهای MT4 جدا از کاربرد آنها به عنوان یک ابزار معاملاتی قوی، برای معامله‌گران کریپتو ضروری شده‌اند، زیرا می‌توانند به آنها کمک کنند تا از تصمیمات اشتباه در یک محیط بسیار فرار و غیرقابل پیش بینی جلوگیری کنند.

برخلاف بازارهای سهام، فارکس و سایر بازارهای مالی، اغلب اطلاعات کمتری در دسترس معامله‌گران ارزهای دیجیتال وجود دارد. تاکید بر حفظ حریم خصوصی و ماهیت بلاکچین دلیل مهمی برای استفاده از اندیکاتورهای MT4 است، زیرا آنها می‌توانند کمبود اطلاعات بازار موجود را جبران کنند. حتی اگر به فرضیه بازار کارآمد اعتقاد دارید، استفاده از اندیکاتورهای MT4 می‌تواند با شناسایی یک نقطه ورود و خروج کامل به شما برتری دهد. برای بسیاری از معامله‌گران، اندیکاتورهای MT4 برای موفقیت آنها اساسی است زیرا انجام تحلیل تکنیکال می‌تواند نسبت سود به ضرر هر استراتژی معاملاتی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بهترین شاخص‌های MT4 برای تجارت رمزنگاری MT4

به طور پیش فرض، تعداد زیادی اندیکاتور MT4 در پلتفرم متاتریدر وجود دارد. همچنین می‌توانید صدها مورد دیگر را از وب سایت رسمی MetaQuotes دانلود کنید. در حال حاضر، اجازه دهید برخی از بهترین‌ها را مورد بحث قرار دهیم. در حالی که ممکن است قبلاً در مورد این نشانگرهای ساده MT4 شنیده باشید، آنها با توانایی خود در ایستادن به تنهایی به عنوان تنها ابزاری که ممکن است به آن نیاز داشته باشید متمایز می‌شوند.

Accumulation/Distribution Indicator

A/D یک نشانگر MT4 مبتنی‌بر حجم بسیار محبوب است. این جریان انباشته پول در داخل و خارج از دارایی را اندازه‌گیری می‌کند. این مفهوم مبتنی‌بر روانشناسی بازار است که همیشه برای یک روند موجود پایانی وجود دارد. بر این اساس، ابزار تجمع/توزیع می‌تواند با اندازه‌گیری تغییرات حجم، پایان را نشان دهد. بیایید A/D را از منظر یک بازار صعودی مورد بحث قرار دهیم.

از لحاظ نظری، روند صعودی نتیجه حجم بالای جریان پول در یک دارایی است. هنگامی که سرمایه‌گذاران صعودی هستند، حجم در یک روند صعودی افزایش می‌یابد (یا ثابت می‌ماند). با رسیدن به یک آستانه خاص، معامله‌گران سود خواهند برد – که در نهایت بر افزایش قیمت فشار وارد می‌کند و حجم را مجبور به کاهش می‌کند. این واگرایی بین افزایش قیمت و کاهش حجم دقیقاً همان چیزی است که A/D سعی در تفسیر آن دارد. واگرایی نشانه بازگشت بالقوه است.

Average Directional Moving Index

میانگین شاخص متحرک جهت‌دار (ADX) قدرت یک روند موجود را اندازه‌گیری می‌کند. مقدار ADX بین 0 تا 100 است که دامنه‌ای از احساسات ضعیف تا قوی را نشان می‌دهد. به گفته J. Welles Wilder Jr، هر مقدار بالاتر از 25 به عنوان یک روند قوی در جهت خط ADX واجد شرایط است. به همین ترتیب، هر مقدار بالاتر از 50 و 75 به ترتیب نشان دهنده یک روند بسیار قوی و یک روند بسیار قوی است.

هر زمان که ADX کمتر از 25 باشد، بازار معمولاً در محدوده‌ای قرار می‌گیرد، به این معنی که روند خاصی در هر دو جهت وجود ندارد. اگر شما علاقه‌مند به استفاده از ADX به عنوان یک نشانگر هستید، MT4 به طور خودکار ADX را در همان پنجره با دو خط نشانگر جهت (DI) ترسیم می‌کند که ADX از آن مشتق شده است. از خطوط DI برای تشخیص اینکه چه زمانی باید بخرید (+DI بالاتر از -DI است) و چه زمانی باید بفروشید (+DI کمتر از -DI است) استفاده کنید.

Bulls and Bears Power

همانطور که از نام آن پیداست، Bulls Power و Bears Power دو نشانگر متفاوت MT4 هستند. هر یک از این شاخص‌ها سعی در پیش‌بینی روند آینده بازار دارند. براساس ترجیح خود، می‌توانید آنها را به طور جداگانه استفاده کنید یا آنها را در همان نمودار رسم کنید.

این اندیکاتور مفهوم نسبتا جدیدی است که توسط تاجر حرفه ای روسی-آمریکایی، دکتر الکساندر الدر، روانپزشک و نویسنده کتاب پرفروش تجارت برای یک زندگی (1993) توسعه یافته است. از منظر عملی، استفاده از این شاخص بسیار ساده است.

هنگام استفاده از نشانگر Bulls Power، هر نوار سبز رنگ بالای خط “صفر” شروع یک روند صعودی بالقوه را نشان می‌دهد. از طرف دیگر، اگر از نشانگر Bears Power استفاده می‌کنید، یک نوار قرمز زیر خط “صفر” روند نزولی آینده را نشان می‌دهد. برای ورود دقیق، معامله‌گران از یک نشانگر 13 روزه EMA (میانگین متحرک نمایی) استفاده می‌کنند. دکتر الدر 13-EMA را برای ورودی‌های دقیق توصیه می‌کند. به عنوان مثال، اگر میانگین متحرک 13 روزه EMA در یک روند صعودی باشد و نوار سبز یا بالای خط “صفر” باشد یا منفی باشد اما در حال افزایش باشد، احتمالاً Bulls Power غالب خواهد شد. برای Bears Power، برعکس است. اگر میانگین متحرک 13 روزه متحرک متحرک متحرک 13 روزه رو به پایین است، زمانی که میانگین متحرک 13 روزه EMA در روند نزولی قرار دارد، و نوار قرمز یا زیر خط “صفر” است، یا مثبت است اما در عین حال کاهش می یابد، ارز دیجیتال را کوتاه کنید.

Force Index

Force Index یکی دیگر از اسیلاتورهای مفیدی است که توسط دکتر الکساندر الدر معرفی شده است. میزان قدرت پشت یک رالی خاص بازار را اندازه گیری می کند. به طور کلی، جهت تغییر قیمت، میزان تغییر و حجم معاملات را محاسبه می کند. برای خواندن عملی، بهتر است از دوره پیش فرض 13 روزه در پلتفرم متاتریدر 4 استفاده کنید. با این حال، معامله‌گران روزانه و سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت می‌توانند این دوره را با توجه به سبک معاملاتی خود تنظیم کنند. از منظر بصری، نیرو اغلب در یک جهش ناگهانی در جهت قیمت بازار منعکس می شود. اگر به دنبال یک معکوس هستید، Force Index احتمالا یکی از بهترین اندیکاتورهای MT4 است. در نکته مشابه، این اندیکاتور نیز برای سنجش روند کلی در بازار استفاده می شود. اگر بالای خط «صفر» باشد، بازار در یک روند صعودی قرار دارد و بالعکس.

On-Balance Volume

حجم در تعادل (OBV) یک نشانگر ساده است که هنگام ایجاد واگرایی به زیبایی نمایش می دهد. فشار خرید و فروش را با جمع کردن حجم در روزهای بالا و کم کردن حجم در روزهای کاهش اندازه‌گیری می‌کند. هر زمان که امنیت بالاتر از روز قبل بسته شود، نشانگر حجم روز قبل را جمع می‌کند. اگر قیمت پایانی کمتر از بسته قبلی باشد، تمام حجم روز کاهش حجم در نظر گرفته می شود. از آنجایی که حجم موجود در ترازنامه از یک فرمول ساده استفاده می‌کند، شباهت‌هایی را بین نمودار قیمت واقعی دارایی و نمودار OBV مشاهده خواهید کرد. صرف نظر از یک مسیر تا حدودی مشابه، معامله‌گران همیشه به دنبال واگرایی هستند. به عنوان مثال، اگر بازار در حال افزایش است، به دنبال پایین‌ترین سطح در OBV باشید. زمانی که بازار روند نزولی دارد، به دنبال سطوح پایین‌تر باشید.

Oscillator of a Moving Average

اگر به روندها علاقه دارید، OsMA یا نوسانگر میانگین متحرک را امتحان کنید. اساساً بر اساس شاخص واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) است. برخلاف میانگین‌های متحرک، OsMA می‌تواند به شما سیگنال‌های اولیه برای ورود و خروج از معامله بدهد. افزایش OsMA نشان دهنده یک روند صعودی است. به همین ترتیب، وقتی OsMA از منفی به مثبت تبدیل می شود، به این معنی است که قیمت در شرف تغییر است.

سرمایه گذاران کوتاه مدت کریپتو می توانند از مزایای OsMA برای تایید روند صعودی یا نزولی استفاده کنند. اگر یک روند صعودی قابل مشاهده است، می توانید از نوار مثبت OsMA برای ورود به بازار استفاده کنید و بالعکس. بر اساس OsMA، زمانی که نوار OsMA بعدی قدرت خود را از دست داد، از معامله خارج شوید. این از نظر یک بازار پر نوسان ریسک کمتری دارد، زیرا معامله‌گران را قادر می‌سازد تا در شرایط نامشخص سودهای کمی کسب کنند.

Heikin Ashi

Heikin Ashi، شاید یکی از کم ارزش ترین اندیکاتورهای MT4 باشد. اگر به درستی استفاده شود، می تواند به کسب سود قابل توجهی برای سرمایه گذاران کمک کند. شمع‌های Heikin Ashi که توسط یک معامله‌گر ژاپنی معرفی شده‌اند، به ایجاد یک نمودار شمعی صاف کمک می‌کنند و به معامله‌گران کمک می‌کنند تا تصمیمات معاملاتی بهتری بر اساس تصاویر تمیز داشته باشند.

در پلتفرم MT4، می‌توانید شمع‌های Heikin Ashi را روی کندل موجود قرار دهید یا نشانگر را در یک پنجره جداگانه باز کنید. هنگامی که اجرا شد، بلافاصله متوجه نمودار صاف تری خواهید شد، زیرا Heikin Ashi میانگین حرکت قیمت را محاسبه می کند.

شمع Heikin Ashi بدون سایه نشان دهنده روند قوی در هر دو جهت است. یک شمع همراه با بدنه کوچکی که با سایه های بالا و پایین احاطه شده است، نشان دهنده یک معکوس بالقوه است.

راه های زیادی برای استفاده از شمع وجود دارد. هنگام استفاده طولانی مدت، می توانید توقف هایی را در انتهای پایین شمع Heikin Ashi قرار دهید. معامله‌گران سوئینگ همچنین می‌توانند هر زمان که استاپ‌هایشان انجام شد، معامله را در جهت مخالف باز کنند. در این مرحله، اگر سیگنال محقق نشود، ممکن است دوباره وارد بازار شوند.

از آنجایی که Heikin Ashi میانگین را نشان می دهد، به خاطر داشته باشید که قیمت Heikin Ashi ممکن است قیمت واقعی امنیت نباشد. بنابراین، بهتر است نمودار Heikin Ashi را در یک پنجره جداگانه قرار دهید.

Zig Zag

زیگ زاگ یک شاخص ساده و در عین حال قدرتمند برای معامله گران نوسان است. برای تعیین سریع مناطق حمایت و مقاومت در نمودار استفاده می شود. تنظیم پیش فرض برای نشانگر 5٪ است، اما شما می توانید در حالت ایده آل از تنظیم بیشتر از 10٪ استفاده کنید. هر تنظیم کمتر از 10٪ کمی شبیه به ترسیم یک نمودار میله ای است.

زیگ زاگ توسط معامله گرانی که عمدتاً به سطوح حمایت و مقاومت متکی هستند نیز استفاده می شود. در حالی که یکی از ساده ترین نشانگرهای MT4 است، با این وجود برای ورود به بازار بسیار مفید است. در شرایط عادی، می‌توانید الگوهای معاملاتی از جمله دو ته، سر و شانه‌ها و توقف‌های سه‌گانه را نیز کشف کنید.

Gator Oscillator

Gator Oscillator که توسط بیل ویلیامز توسعه یافته است برای تجسم یک روند استفاده می شود. دو نوار سبز و قرمز در دو طرف خط صفر وجود دارد. به گفته بنیانگذار آن، بازار مانند تمساح است که چهار مرحله از فعالیت را به نمایش می گذارد. تمساح در هر لحظه یا در حال خواب، بیدار، خوردن یا سیر است.

اگر دو خط قرمز بالای علامت صفر وجود داشته باشد، نشان دهنده فعالیت کم یا عدم فعالیت است. همچنین به این معنی است که بازار در حال حاضر در حال نوسان است. به همین ترتیب، دو خط سبز در دو طرف نشان دهنده یک بازار پرطرفدار است. این یک تاییدیه برای ورود به بازار است.

یک خط سبز و قرمز روی نوسانگر نشان دهنده یک معکوس است. می توانید از سیگنال برای کسب سود یا خروج از بازار استفاده کنید. در حالی که نوسان ساز gator ابزار مفیدی است، بیل ویلیامز اصرار داشت که باید در ارتباط با یکی از شاخص های محبوب دیگر که او برای اهداف تأیید تجارت ابداع کرده است، استفاده شود.

در پلتفرم MT4، همه شاخص‌های اصلی بیل ویلیامز با هم ترکیب می‌شوند. اینها اغلب شامل نوسان ساز شتاب دهنده، تمساح، نوسان ساز عالی، فراکتال ها، و شاخص تسهیل بازار هستند.

Relative Vigor Index

شاخص قدرت نسبی (RVI) یک شاخص حرکتی مبتنی بر این تئوری است که قیمت اوراق بهادار در طول یک روند صعودی بیشتر بسته می شود و در طول یک روند نزولی کمتر می شود. بر این اساس، معامله گران انتظار دارند که ارزش RVI با افزایش شتاب روند صعودی افزایش یابد و زمانی که احساسات نزولی حاکم شود، کاهش یابد.

این نشانگر MT4 می‌تواند سیگنال‌های بسیار مؤثری را برای معاملات ارزهای دیجیتال محدود به محدوده تولید کند. این نه تنها یک راه بصری برای ورود به یک بازار پرطرفدار ارائه می دهد، بلکه به شما امکان می دهد قبل از بازگشت احتمالی از معامله خارج شوید. در یک روند صعودی، زمانی که خط سبز از خط قرمز عبور می کند، می توانید وارد بازار شوید. به طور مشابه، در یک روند نزولی برعکس است.

این تنها کاربرد نشانگر RVI نیست. به عنوان مثال، واگرایی بین اندیکاتور RVI و قیمت نشان دهنده یک تغییر کوتاه مدت در روند است. این با بالاترین قیمت بازار همراه با اوج های پایین تر RVI در یک بازار صعودی نشان داده می شود. و با پایین تر بودن قیمت بازار همراه با پایین ترین سطح در بازار نزولی.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *