0

اندیکاتور مکدی (MACD Indicator) چیست؟

اندیکاتور مکدی

میانگین متحرک همگرا واگرا (Moving Average Convergence Divergence) یک شاخص از نوع نوسان ساز است که به طور گسترده‌ای توسط تجار برای تجزیه و تحلیل فنی (TA) استفاده می‌شود. MACD ابزاری برای دنبال کردن روند است که از میانگین متحرک برای تعیین حرکت سهام، ارز رمزنگاری شده یا دارایی قابل تجارت دیگر استفاده می‌کند.

MACD توسط جرالد اپل (فیزیکدان و محقق آمریکایی) در اواخر دهه ۱۹۷۰، با هدف تشخیص تغییرات در قدرت، جهت، مقدار حرکت و مدت زمان یک روند در بازار سهام طراحی شده است. MACD ممکن است برای اندازه گیری حرکت بازار و روند احتمالی قیمت مفید باشد و توسط بسیاری از معامله گران برای شناسایی نقاط احتمالی ورود و خروج استفاده می‌شود.

قبل از پرداختن به مکانیسم‌های MACD، درک مفهوم میانگین متحرک مهم است. میانگین متحرک (MA) خطی است که میانگین مقدار داده‌های قبلی را در یک دوره از پیش تعریف شده نشان می‌دهد. در زمینه بازارهای مالی، میانگین متحرک از محبوب ترین شاخص‌ها برای تجزیه و تحلیل فنی (TA) است و می‌توان آن‌ها را به دو نوع مختلف تقسیم کرد: میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک نمایی (EMA). در حالی که SMA ها تمام ورودی‌های داده را به طور مساوی وزن می‌کنند، EMA ها به جدیدترین مقادیر داده (امتیاز جدیدتر قیمت) اهمیت بیشتری می‌دهند.

MACD چگونه کار می‌کند؟

اندیکاتور مکدی (MACD Indicator) با کسر دو میانگین متحرک نمایی (EMA) برای ایجاد خط اصلی (خط MACD) تولید می‌شود، که سپس برای محاسبه EMA دیگری که خط سیگنال را نشان می‌دهد، استفاده می‌شود.

علاوه بر این، هیستوگرام MACD وجود دارد که براساس اختلاف بین این دو خط محاسبه می‌شود. هیستوگرام به همراه دو خط دیگر در بالا و پایین یک خط مرکزی در نوسان است که به خط صفر نیز معروف است.

بنابراین، اندیکاتور مکدی شامل سه عنصر است که در اطراف خط صفر حرکت می‎کنند:

  • خط MACD (1): به تعیین حرکت صعودی یا نزولی (روند بازار) کمک می‌کند. با کسر دو میانگین متحرک نمایی (EMA) محاسبه می‌شود.
  • خط سیگنال (2): یک EMA از خط MACD (معمولاً EMA 9 دوره‌ای). تجزیه و تحلیل ترکیبی خط سیگنال با خط MACD ممکن است در ردیابی معکوس‌های احتمالی یا نقاط ورود و خروج مفید باشد.
  • هیستوگرام (3): نمایش گرافیکی واگرایی و همگرایی خط MACD و خط سیگنال. به عبارت دیگر، هیستوگرام براساس اختلاف بین دو خط محاسبه می‌شود.

خط MACD

به طور کلی، میانگین متحرک نمایی با توجه به قیمت بسته شدن یک دارایی اندازه گیری می‌شود و دوره‌های مورد استفاده برای محاسبه دو EMA معمولاً 12 دوره (سریعتر) و 26 دوره (کندتر) تنظیم می‌شوند. این دوره ممکن است به روش‌های مختلف (دقیقه، ساعت، روز، هفته، ماه) پیکربندی شود، اما این مقاله به تنظیمات روزانه می‌پردازد.

اندیکاتور مکدی ممکن است متناسب با استراتژی‌های مختلف تجاری تنظیم شود.

با فرض بازه‌های زمانی استاندارد، خود خط MACD با کسر EMA 26 روزه از EMA 12 روزه محاسبه می‌شود.

MACD line = 12d EMA – 26d EMA

همانطور که گفته شد، خط MACD در بالا و پایین خط صفر نوسان می‌کند و این همان چیزی است که خط متقاطع مرکزی را نشان می‌دهد. معامله گران هنگامی که EMA 12 روزه و 26 روزه در حال تغییر موقعیت نسبی هستند، به استفاده از این خط آگاه می‌شوند.

خط سیگنال

به طور پیش فرض، خط سیگنال از EMA 9 روزه از خط اصلی محاسبه می‌شود و به همین ترتیب، اطلاعات بیشتری در مورد حرکات قبلی آن ارائه می‌دهد.

Signal line = 9d EMA of MACD line

اگرچه همیشه دقیق نیستند، اما وقتی خط MACD و خط سیگنال از هم عبور می‌کنند، این رویدادها معمولاً به عنوان سیگنال‌های معکوس روند تلقی می‌شوند، مخصوصاً وقتی در انتهای نمودار MACD (بسیار بالاتر یا خیلی پایین تر از خط صفر) اتفاق می‌افتد.

هیستوگرام MACD

هیستوگرام چیزی بیشتر از ثبت تصویری حرکات نسبی خط MACD و خط سیگنال نیست و به سادگی با کسر یکی از دیگری محاسبه می‌شود:

MACD histogram = MACD line – signal line

با این حال، به جای افزودن خط متحرک سوم، هیستوگرام از یک نمودار میله‌ای ساخته شده است، که خواندن و تفسیر آن را از نظر بصری آسان می‌کند. توجه داشته باشید که میله‌های هیستوگرام هیچ ارتباطی با حجم معاملات دارایی ندارند.

تنظیمات MACD

همانطور که بحث شد، تنظیمات پیش فرض MACD براساس EMA های دوره‌ای 9، 12 و 26 است – از این رو MACD (12 ، 26 ، 9). با این حال، برخی تحلیل گران فنی و نمودارشناسان دوره‌ها را به عنوان راهی برای ایجاد شاخص حساس تر تغییر می‌دهند. به عنوان مثال، MACD (5 ، 35 ، 5) یکی از مواردی است که اغلب در بازارهای مالی سنتی همراه با بازه‌های زمانی طولانی تر مانند نمودارهای هفتگی یا ماهانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است که به دلیل نوسان زیاد بازار ارزهای رمزنگاری، افزایش حساسیت اندیکاتور مکدی ممکن است خطرناک باشد، زیرا احتمالاً منجر به سیگنال‌های کاذب و اطلاعات گمراه کننده بیشتری خواهد شد.

نحوه خواندن نمودارهای MACD

همانطور که از نام آن مشخص است، اندیکاتور مکدی روابط بین میانگین‌های متحرک را ردیابی می‌کند. همبستگی بین دو خط را می‌توان همگرا یا واگرا توصیف کرد؛ همگرا وقتی خطوط به سمت یکدیگر گرایش پیدا می‌کنند و واگرا وقتی از هم دور می‌شوند.

سیگنال‌های مربوط به اندیکاتور مکدی مربوط به اصطلاح متقاطع است، که هنگام عبور خط MACD از بالا یا پایین خط مرکزی (تقاطع‌های خط مرکزی)، یا بالا یا زیر خط سیگنال (تقاطع‌های خط سیگنال) اتفاق می‌افتد.

به خاطر داشته باشید که هم خط متقاطع و هم خط سیگنال ممکن است چندین بار اتفاق بیفتد و سیگنال‌های دروغین زیادی تولید کند – به خصوص در مورد دارایی‌های ناپایدار، مانند ارزهای رمزپایه. بنابراین، نباید فقط به شاخص MACD اعتماد کرد.

تقاطع‌های خط مرکزی

تقاطع‌های خط مرکزی زمانی اتفاق می‌افتد که خط MACD یا روی ناحیه مثبت یا منفی حرکت کند. وقتی از بالای خط مرکزی عبور می‌کند، مقدار مثبت MACD نشان می‌دهد که میانگین متحرک نمایی 12 روزه بیشتر از 26 روزه است. در مقابل، وقتی MACD از زیر خط مرکزی عبور می‌کند، یک MACD منفی نشان داده می‌شود، به این معنی که میانگین 26 روزه بیشتر از 12 روزه است. به عبارت دیگر، یک خط مثبت MACD یک حرکت صعودی قوی تر را نشان می‌دهد، در حالی که یک خط منفی MACD ممکن است نشان دهنده حرکت قوی تر به سمت نزولی باشد.

تقاطع‌های خط سیگنال

هنگامی که خط MACD از بالای خط سیگنال عبور می‌کند، معامله گران اغلب آن را به عنوان یک فرصت خرید بالقوه (نقطه ورود) تفسیر می‌کنند. از طرف دیگر، وقتی خط MACD از زیر خط سیگنال عبور می‌کند، معامله گران تمایل دارند که آن را یک فرصت فروش (نقطه خروج) بدانند. اگرچه تقاطع‌های خط سیگنال می‌توانند مفید باشند، اما همیشه قابل اعتماد نیستند. همچنین ارزش دارد که به عنوان راهی برای به حداقل رساندن خطرات، در نمودار مکان قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر کراس اوور درخواست خرید کند، اما نشانگر خط MACD زیر خط مرکزی باشد (منفی)، شرایط بازار همچنان ممکن است نزولی محسوب شود. برعکس، اگر تقاطع خط سیگنال نشان دهنده یک نقطه بالقوه فروش باشد، اما نشانگر خط MACD مثبت است (بالاتر از خط صفر)، شرایط بازار همچنان صعودی است. در چنین سناریویی، پیروی از سیگنال فروش ممکن است خطر بیشتری داشته باشد (با توجه به روند بزرگتر).

واگرایی MACD و قیمت

نمودارهای MACD همچنین ممکن است همراه با تقاطع‌های خط مرکزی و خط سیگنال، از طریق واگرایی بین نمودار MACD و عملکرد قیمت دارایی، بینشی فراهم کنند.

به عنوان مثال، اگر عملکرد قیمت ارز رمزنگاری شده بالاتر باشد، در حالی که MACD پایین ترین سطح را ایجاد کند، ما یک واگرایی نزولی خواهیم داشت. این نشان می‌دهد که علی رغم افزایش قیمت، حرکت صعودی (فشار خرید) به اندازه قبل نیست. واگرایی‌های نزولی معمولاً به عنوان فرصت‌های فروش تعبیر می‌شوند، زیرا تمایل دارند که مقدم بر تغییر قیمت باشند.

برعکس، اگر خط MACD دو روند صعودی رو به پایین ایجاد کند که با دو سطح نزولی روی قیمت دارایی همسو شود، این یک واگرایی صعودی در نظر گرفته می‌شود، که نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت، فشار خرید قوی تر است. واگرایی‌های صعودی تمایل دارند که معکوس قیمت‌ها باشند، به طور بالقوه نشان دهنده پایین بودن کوتاه مدت (از روند نزولی به روند صعودی) است.

سخن پایانی

وقتی نوبت به تجزیه و تحلیل فنی می‌رسد، نوسان ساز MACD یکی از کاربردی ترین ابزارهای موجود است. نه تنها به این دلیل که استفاده از آن نسبتاً آسان است، بلکه در شناسایی روند بازار و حرکت بازار کاملاً موثر است.

با این حال، به عنوان بیشتر شاخص‌های TA، مکدی همیشه دقیق نیست و ممکن است سیگنال‌های غلط و گمراه کننده بی شماری را ارائه دهد – به ویژه در رابطه با دارایی‌های ناپایدار. در نتیجه، بسیاری از معامله گران برای کاهش خطرات و تأیید بیشتر سیگنال‌ها از MACD در کنار سایر شاخص‌ها – مانند شاخص RSI – استفاده می‌کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *