0

نئو NEO چیست؟ با اتریوم چینی بیشتر آشنا شوید

اقتصاد هوشمند با کمک نئو

ارز دیجیتال نئو که قبلا با نام اتریوم چینی معروف بود و قبلا با نام انت شیرز Antshares ارائه شده بود. نئو توسط یک موسسه غیرانتفاعی ارائه شده است، این پروژه از فناوری بلاک چین و هویت دیجیتال برای دیجیتالی سازی دارایی‌ها، مدیریت خودکار دارایی‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و تحقق «اقتصاد هوشمند» با توزیع جمعی بهره برده است. نئو توسط شرکت OnChain واقع در شانگهای چین توسعه داده شد. تحقیقات در مورد نئو از سال 2014 آغاز شد.

پروژه Neo که ابتدا با نام انت شبرز شناخته شده بود، که در دو مرحله در سال 2015 جذب سرمایه کرد. در اکتبر 2015 به مدت 10 روز توانست 17.5 میلیون توکن نئو به ارزش 550000 دلار فروخته شد. در مرحله دوم، 22.5 میلیون توکن به قیمت 4.5 میلیون دلار به فروش رفت.

هدف نئو ایجاد یک اقتصاد هوشمند را در سراسر جهان است که تمام مسائل اقتصادی روزمره را پوشش دهد و بر اساس سه رکن ایجاد شده است:

ویژگی‌های شبکه‌ی نئو

شبکه‌ی نئو دارای ویژگی‌های جالبی است که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

نئو ایکس 

شاید بتوان از این قابلیت به‌عنوان راهی برای رهایی از بلاک‌چین نام برد. با کمک این ویژگی، بلاک‌ها و زنجیره‌های جایگزین برای تامین مالی به کار می‌رود و می‌توان کسری بودجه را با این روش برطرف نمود.

نئو اف‌اس

با کمک نئو می‌توانید اطلاعات عظیم را تقسیم کنید و سپس در شبکه توزیع نمایید. این ویژگی باعث می‌شود تا هزینه‌ها تا حد قابل توجهی کاهش یابند و هم‌چنین نیاز نیست در مورد امنیت پلتفرم نگران باشید. با انجام این کار مطمئن هستید که دیتاهای خصوصی‌تان به‌دست شخص ثالث نمی‌رسند و محرمانه خواهند ماند.

نئوکیو

با استفاده از کامپیوترهای قوی و از نوع کوانتومی می‌توان بعضی از فایل‌های رمزنگاری شده را هک کرد و اصل آن‌ها را مشاهده نمود. این دسته از تکنولوژی در حال رشد است و کمپانی‌ها از این وسایل برای پردازش اطلاعات عظیم استفاده می‌نمایند. خوش‌بختانه نئو برای چنین تهدیدهایی برنامه دارد و با استفاده از پروتکل کوانتومی خود نمی‌گذارند دستگاه‌های مجهز به کوبیت رمزنگاری‌ها را هک کنند و به دیتاهای شخصی افراد و شرکت‌ها دسترسی داشته باشند.

دارایی‌های دیجیتالی چیست؟

یک دارایی دیجیتال چیزی است که در فرمت باینری و با حق استفاده وجود دارد. مالکیت حقیقی در دارایی‌های دیجیتال بسیار حائز اهمیت است. با ظهور بلاک چین، مالکیت دیجیتال حقیقی تحقق یافت. با فناوری بلاک چین می‌توان دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز، امن و بدون دخالت هر نهادی ایجاد کرد.

دو نوع دارایی‌های دیجیتال در نئو وجود دارد:

دارایی‌های فراگیر یا جهانی

دارایی‌های جهانی توسط کل یک سیستم به رسمیت شناخته شده و می‌توانند توسط تمام قراردادهای هوشمند و مشتریان شناسایی شوند.

دارایی‌های قراردادی

دارایی‌های قراردادی، دارایی‌هایی هستند که فقط در قراردادهای خاص خود به رسمیت شناخته می‌شوند و نمی‌توانند در سایر قراردادها استفاده شوند.

واحد ارز نئو

برخلاف اتریوم که فعلاً مبتنی بر الگوریتم اثبات کار و استخراج بوسیبله ماینرها است، نئو روی الگوریتمی پیشرفته از اثبات سهام فعالیت می‌کند و تمام توکن های آن از قبل تولید شده و به طور خودکار بین اعضای جامعه نئو بر اساس قواعدی توزیع می‌شود. توکن های شبکه نئو دو نوع هستند.

  • توکن نئو – سابقاً با عنوان آنت شیرز شناخته می‌شد (ANS)
  • توکن GAS – سابقاً با عنوان آنت کوین شناخته می‌شد (ANC)

تعداد تمام توکن های NEO و همچنین GAS هر کدام فقط 100 میلیون واحد است. 50 میلیون NEO از طریق پیش فروش‌های اولیه به فروش رفت و 50 میلیون بقیه به مرور زمان در شبکه توزیع خواهند شد. حداقل میزان توکن NEO، واحد 1 است و در کیف پول های رسمی (نه صرافی‌ها) امکان ذخیره زیر 1 NEO وجود ندارد.

مکانیزم کامل توزیع نئو بنا بر گفته‌های وب‌سایت نئو به شرح زیر است:

  • ده میلیون توکن (ده درصد از کل توکن ها) به منظور ترغیب توسعه دهندگان و اعضای شورای نئو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • ده میلیون توکن به‌منظور ترغیب توسعه‌دهندگان در اکوسیستم نئو مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • پانزده میلیون توکن (پانزده درصد از کل توکن ها) به‌منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک چین‌های دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. این توکن ها مختص اعضای شورای نئو هستند و سرمایه‌ها نیز تنها برای پروژه‌های نئو صرف خواهد شد.
  • پانزده درصد از توکن ها نیز برای شرایط اضطراری ذخیره می‌شوند.
  • استفاده سالانه از نئو نمی‌تواند بیش از پانزده میلیون نئو باشد.

توکن‌های GAS

دارندگان NEO نسبت به دارایی‌هایشان در کیف پول‌های معتبر نئو از توکن های GAS تولید شده سود خواهند برد. برای هر نئو که در کیف پول خود ذخیره کنید، روزانه 0.0003 GAS به شما تعلق می‌گیرد که در آینده می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

میزان اولیه توکن های GAS صفر بوده است و با ایجاد هر بلاک جدید، GAS نیز ایجاد خواهد شد. بنا بر گفته‌های وب‌سایت نئو، طی بیست و دو سال تمام GAS ها توزیع می‌شوند. محدوده‌های زمانی بین هر بلاک نیز پانزده الی بیست ثانیه خواهد بود. دو میلیون بلاک نیز طی یک سال ایجاد شده‌اند.

بنا بر گفته‌های وب‌سایت نئو:

هرسال چیزی در حدود دو میلیون بلاک ایجاد خواهند شد و میزان اولیه GAS در بلاک نیز هشت عدد خواهد بود. هر سال نیز یک GAS از بلاک کسر خواهد شد تا به این وسیله بتوان با گذر از هر دو میلیون بلاک منطبق شد. این کاهش به مدت بیست و دو سال ادامه خواهد داشت. پس از چهل و چهار میلیون بلاک، تمام بلاک‌های ایجاد شده GAS به محدودیت خود رسیده‌اند و پس از آن هیچ GAS جدید ایجاد نمی‌شود.

از Gas در شبکه نئو برای پرداخت هزینه‌های ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

سرعت تراکنش ها در شبکه نئو

در بلاک چین نئو در حال حاضر در هر ثانیه 1000 تراکنش انجام می‌شود. این در حالی است که سرعت تراکنش‌های اتریوم فقط حدود 14 تراکنش بر ثانیه 2 برابر شبکه بیت کوین است. البته فراموش‌ نکنیم که اتریوم در پی افزایش سرعت و کاهش تراکنش‌های شبکه است و به گفته ویتالیک بوترین به زودی اتریوم جدیدی را خواهید دید.

توکن GAS ارز دیجیتالی است که برای پرداخت‌ هزینه‌های بلاک چین کاربرد دارد. هرکس که مایل به ثبت قرارداد هوشمند و ایجاد برنامه اش روی شبکه باشد، باید هزینه‌های آن را با توکن های GAS پرداخت کند. با توجه به اینکه شبکه نئو مبتنی بر اثبات سهام است،‌ به داراندگان نئو در کیف پول‌های معتبر نئو (نه صرافی‌ها) نسبت به دارایی‌شان هر روز مقداری توکن Gas تعلق می‌گیرد. بنابراین برای ارسال تراکنش نیاز به پرداخت کارمزد نیست و کارمزد ناچیزی به طور خودکار از GAS های تعلق گرفته به نئوها کم می‌شود.

کیف پول های دسکتاپ نئو

قیمت نئو

نئو که در پیش فروش اولیه با نام انت شیرز با قیمت هر واحد 0.14 دلار به فروش رفت، رشدی فراتر از انتظار داشت. قیمت این ارز دیجیتال در اواسط ژانویه سال 2018 میلادی به بالاترین قیمت تاریخش یعنی 188دلار رسید. در زمستان ارزهای دیجیتال قیمت نئو به 5.5 دلار نیز رسید و در سال 2021 همزمان با رشد بازار ارزهای دیجیتال قیمت نئو به 55.28 دلار رسید. این درحالی است که نوسان قیمت این ارز دیجیتال از 6.17 دلار در کمترین به 55.28 در بیشترین مقدار خود در یکسال گذشته رسیده است و تا تارگت 188 دلاری سال 2018 فاصله زیادی دارد. از این ارز دیجیتال 100 میلیون واحد وجود دارد که تاکنون تعداد 70.5 میلیون از آن معادل حدود 71 درصد آن ارائه شده است. حجم بازار این ارز دیجیتال با 2.92 میلیارد دلار این ارز را در رتبه 39 بازار ارزهای دیجیتال قرارداده است. اطلاعات کامل این ارز را میتوانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

خرید ارز دیجیتال نئو – NEO

هر دو توکن اصلی شبکه نئو یعنی NEO و GAS را می‌توان از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند:

خریداری کرد. همچنین در صورتی که قصد ساخت یک قرارداد هوشمند بر بستر نئو را داشته باشید، باید مقداری ارز NEO تهیه کنید. جدا از این، لازم به ذکر است بسیاری از صرافی‌ها از جمله بایننس، به کاربرانی که در حساب خود توکن NEO نگهداری کنند، توکن GAS پرداخت می‌کند. همچنین کاربران ایرانی می‌توانند از لیست صرافی های ایرانی اقدام به خرید این ارز دیجیتال نمایند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *