0

معرفی ارز دیجیتال نروس نتورک Nervos Network (CKB)

نروس نتورک nervos-network

با افزایش پذیرش و آگاهی از فناوری بلاکچین، تعداد برنامه هایی که در شبکه‌های مختلف بلاکچین در حال ظهور راه اندازی می‌شوند نیز افزایش می‌یابد. بسیاری از بلاکچین‌ها به وجود آمده‌اند که هر کدام با پارامترها و مدل‌های اجماع متفاوتی ساخته شده‌اند، به غیر از طرح‌های مختلف تراکنش و عملکردهای قرارداد هوشمند برای خدمت به اهداف مختلف.

در حالی که افزایش پذیرش نشانه خوبی است که به توسعه‌دهندگانی که خارج از چارچوب فکر می‌کنند اشاره می‌کند، چالش‌های مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری را نیز به همراه دارد. به زبان ساده، زنجیره‌هایی که به صورت مجزا کار می‌کنند، امکان پذیرش انبوه و همچنین ظرفیت افراد را برای بهره‌مندی از مزایای کامل فناوری دفتر کل غیرمتمرکز محدود می‌کنند.

در پاسخ به این چالش‌ها، شبکه Nervos در سال 2018 برای ایجاد یک شبکه واقعاً همتا به همتا با اقتصاد رمزنگاری تاسیس شد. یک اکوسیستم بلاکچین ذخیره ارزش چند دارایی، از یک معماری دو لایه منحصر به فرد برای بهبود مقیاس پذیری و قابلیت همکاری استفاده می‌کند.

شبکه عصبی یا Nervos Network چیست؟

شبکه عصبی با توکن بومی خود CKB راه حلی برای عدم مقیاس پذیری و قابلیت همکاری است که اکثر شبکه‌های بلاکچین لایه 1 را آزار می‌دهد. این نام از سیستم عصبی بدن گرفته شده است – شبکه آن ساختار لایه‌ای مشابهی دارد، با یک لایه جداگانه که به عنوان یک لایه ایجاد اجماع و نگهبان هوشمند عمل می‌کند و همچنین لایه دیگری که برای تراکنش‌های با کارایی بالا و حفاظت از حریم خصوصی طراحی شده است.

شبکه Nervos به گونه‌ای طراحی شده است که لایه 1 آن یک لایه مبتنی‌بر دانش مشترک (CKB) است که نگهبانی دانش مشترک را برای شبکه فراهم می‌کند. این لایه پایه پلتفرم است که یک بلاکچین اثبات کار (PoW) همه منظوره را ارائه می‌دهد که به عنوان موتور اجماع برای برنامه‌هایی که در اکوسیستم Nervos راه اندازی می‌شوند، عمل می‌کند. علاوه بر این، این لایه دارای یک توکن ابزار بومی به نام CKB است.

توکن CKB چیست؟

همانطور که گفته شد، CKB Nervos لایه پایه شبکه Nervos و بلاکچین بدون مجوز عمومی است. در دنیای بلاکچین، اصطلاح “دانش مشترک” به وضعیت‌های بلاکچین که با اجماع جهانی تأیید شده‌اند، اشاره دارد. به عنوان ذخیره ارزش در سراسر شبکه Nervos، لایه CKB دارای یک مدل سلولی تعمیم یافته است که در آن هر سلول می‌تواند یک کد اجرایی، یک قرارداد هوشمند یا سایر قطعات محتوا را در زنجیره بلوکی ذخیره کند. هر به روز رسانی محتوای سلول از طریق ایجاد یا تخریب سلول انجام می‌شود، که کل شبکه را انعطاف پذیر/در حال تکامل می‌کند.

مدل سلولی شبکه Nervos از مدل UTXO بیت‌کوین تقلید می‌کند که در آن سکه‌های مصرف‌شده به جای حذف کامل از زنجیره بلوکی، به‌عنوان «صرف‌شده» علامت‌گذاری می‌شوند. برای تسهیل این اقتصاد، شبکه Nervos CKB دارای یک توکن ابزار بومی به نام CKB است که واحدهای ذخیره سازی حالت را نشان می‌دهد.

CKB برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

CKB نشانه اصلی شبکه عصبی است. با CKB یک دارنده توکن حق دارد بخشی از کل ذخیره سازی وضعیت شبکه را دریافت کند. به عنوان مثال، دارنده‌ای با 1000 توکن CKB می‌تواند یک سلول 1000 بایتی ایجاد کند – یا سلول‌های متعددی داشته باشد که همگی تا 1000 بایت در بلاکچین Nervos اضافه می‌کنند. با توجه به اینکه CKB روی یک بلاکچین PoW اجرا می‌شود، با استفاده از یک تابع PoW خنثی ASIC استخراج می‌شود که برای توزیع یکنواخت توکن‌ها برای تضمین امنیت شبکه طراحی شده است. توکن CKB علاوه‌بر استفاده برای خرید فضای ذخیره‌سازی سلول‌ها در لایه پایه Nervos CKB، انعطاف‌پذیری را برای کل اکوسیستم به ارمغان می‌آورد. این واقعیت که توکن‌های CKB با سلول‌ها مبادله می‌شوند (و بالعکس) یک مدل اقتصادی ایجاد می‌کند که در آن هزینه‌های ذخیره‌سازی دولتی هم بر فضا و هم بر زمان اشغال تحمیل می‌شود.

شبکه عصبی Nervos Network: چگونه کار می‌کند؟

اولین لایه و شبکه اصلی Nervos دارای یک بلاکچین PoW است که امنیت را فراهم می‌کند و فعالیت برنامه‌های کاربردی شبکه و مانده حساب‌ها را در سلول‌ها ذخیره می‌کند. از طرف دیگر، پروتکل لایه 2 مسئول پردازش تراکنش‌ها و ایجاد حالت‌های جدید (یعنی فعالیت‌های برنامه و سایر درخواست‌های ذخیره‌سازی داده‌های اضافی) است.

لایه پایه شبکه، یعنی شبکه اصلی Nervos CBK، همچنین یک ماشین مجازی با حالت “Turing Complete” ارائه می‌کند که از الزامات پردازش برنامه‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. این سیستم ماشین مجازی براساس مدل حسابداری UTXO بیت کوین برای ذخیره و ردیابی تغییرات وضعیت در بلاکچین است. به لطف مدل سلولی Nervos CBK، پردازش موازی تراکنش‌ها و فعالیت‌های کاربردی به دست می‌آید، که امکان دستیابی به مقیاس‌پذیری را بدون به خطر انداختن امنیت شبکه فراهم می‌کند. همچنین، استفاده از مدل پایه دانش مشترک Nervous CKB با هدف عمومی، قابلیت همکاری را فراهم می‌کند، زیرا بلاکچین‌های لایه 2 مختلف می‌توانند قابلیت‌های ذخیره سازی و پردازش شبکه اصلی را راه اندازی کرده و از آن استفاده کنند.

ویژگی‌های کلیدی Nervos Network

مدل اقتصادی پایدار

شبکه Nervos دارای یک مدل اقتصادی است که به همه شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا در موفقیت پلتفرم سهیم باشند و در عین حال کاربرد فناوری بلاک‌چین را به حداکثر برسانند. به موجب توکن CKB، کاربران پلتفرم، توسعه‌دهندگان و اپراتورهای گره می‌توانند از طریق ایجاد و ذخیره وضعیت‌ها در شبکه اصلی CKB به سمت یک هدف مشترک کار کنند.

در مقایسه با بلاکچین‌های موجود، که در آن ذخیره‌سازی حالت یک تراکنش یک‌باره است که در آن حالت به‌طور نامحدود اشغال می‌شود، مدل شبکه Nervos کاربران را تشویق می‌کند تا برای منابع شبکه بر اساس ظرفیت و زمان اشغال پرداخت کنند. این مدل به پلتفرم اجازه می‌دهد تا مقیاس و رشد ارگانیک داشته باشد.

طراحی لایه‌ای انعطاف‌پذیر طراحی لایه‌ای

شبکه Nervos به آن انعطاف‌پذیری زیادی می‌دهد. چارچوب غیرمتمرکز و بدون مجوز این شبکه به پلتفرم اجازه می‌دهد تا به عنوان یک شبکه جهانی با ذخیره ارزش عمل کند که برای انواع خدمات بلاکچین قابل دسترسی است. Nervos سطح کاملا جدیدی از انعطاف پذیری را به فضای بلاکچین و کریپتو ارائه می‌دهد که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های جهانی بسازند که می‌توانند در هر شبکه بلاکچین اجرا شوند.

سطوح بالای امنیت

حتی اگر مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری برای افزایش پذیرش فناوری بلاکچین الزامی است، اما امنیت دلیلی است که چرا شبکه‌های بلاکچین مانند بیت‌کوین جایگاه برتر خود را حفظ کرده‌اند.

شبکه Nervos بر اساس یک پروتکل توافقی PoW آزمایش شده و آزمایش شده ساخته شده است که برنامه‌ها و توکن‌های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی پلتفرم خود را ایمن و ایمن نگه می‌دارد. علاوه بر این، Nervos Network توسط ممیزی شخص ثالث بررسی شده است و ثابت کرده است که ایمن است – حتی تا میزبانی رویدادهای هکاتون با جوایز نقدی برای شرکت‌کنندگانی که نقاط ضعفی در پروتکل اصلی پروژه پیدا می‌کنند.

توکنومیک CKB

از ابتدا، بلوک پیدایش پلتفرم حاوی 33.6 میلیارد توکن CKB بود. از این تعداد 8.4 میلیارد (یا 25 درصد) سوزانده شد و هرگز وارد چرخه نشد. در اینجا یک تفکیک از تخصیص باقی مانده است:

 • 21.5 درصد از کل عرضه به سرمایه گذاران فروش عمومی اختصاص یافت
 • 15 درصد به تیمی رفتند که یک برنامه
 • 4 ساله اختصاص داده بود
 • 17 درصد برای تامین مالی اکوسیستم اختصاص یافت
 • 14 درصد به سرمایه گذاران فروش خصوصی با برنامه دو ساله واگذاری تعلق گرفت
 • 5 درصد برای شرکای بودجه استراتژیک این پلتفرم محفوظ بود
 • 2 درصد به بنیاد اختصاص یافت
 • 0.5 درصد به مشوق های شبکه آزمایشی پلتفرم تعلق گرفت

نروس نتورک Nervos Network با ارائه مجموعه‌ای از راه حل‌های یکپارچه که به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد برنامه‌های جهانی بسازد، این مشکل را حل می‌کند. ویژگی‌های اصلی شبکه نروس نتورک:

 • دسترسی به هر دارایی و هر بلاکچین
 • با استفاده از نروس نتورک برنامه‌های غیرمتمرکز dApps را از هر کیف پول اجراء کنید
 • کد با انعطاف پذیری، برنامه‌های غیرمتمرکز dApps را از هر کجا اجرا کنید
 • راه حل‌های لایه 2 برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری

شناسنامه توکن CKB

نامنروس نتورک، Nervos Network
اختصارCKB
آدرس وبسایتnervos.org
تعداد کل توکن ها33,493,881,888
حجم بازار$408,549,907
رتبه147
وایت پیپرمشاهده
توییترNervosNetwork
تلگرامNervosNetwork

قیمت توکن CKB

توکن CKB را می‌توانید در کیف پول‌های مطرح ارزهای دیجیتال به شرح زیر نگهداری کنید:

نحوه خرید توکن CKB

توکن CKB را می‌توانید از بهترین صرافی ارزهای دیجیتال به شرح زیر خریداری کنید:

جمع‌بندی

Nervos Network انعطاف‌پذیری، قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری را برای بلاکچین و فضای رمزنگاری به ارمغان می‌آورد. برخلاف بسیاری از پروژه‌های مرتبط با بلاکچین که تلاش می‌کنند با پلتفرم‌های موجود رقابت کنند، Nervos رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کند و بهترین ویژگی‌های هر شبکه را برای ایجاد سهم ارزشمندی در پذیرش انبوه فناوری بلاکچین در نظر می‌گیرد.

به لطف استفاده شبکه از یک رویکرد مبتنی‌بر دانش مشترک، Nervos می‌تواند مشوق مشارکت هر کاربر، استخراج کننده و اپراتور گره برای تسهیل رشد مداوم پلتفرم باشد. با CKB به عنوان ریشه اعتماد غیرمتمرکز اقتصاد رمزنگاری شبکه Nervos، امنیت لایه‌های بالایی بدون به خطر انداختن مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری و قابلیت همکاری تضمین می‌شود. علاوه بر این، با پیشرفت شبکه Nervos به سمت DAO، کاربران و توسعه‌دهندگان استقلال کامل در تعریف پروتکل شبکه و ایجاد هویت دیجیتال برای اقتصاد کریپتو در حال ظهور خواهند داشت. در آینده، تخیل تنها محدودیت برای استفاده از شبکه عصبی خواهد بود.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *