0

ابزار نقاشی پاستلی

شناخت ابزار نقاشی پاستلی از اولین مراحل شروع این تکنیک نقاشی به حساب می‌آید. پاستل دارای انواع مختلفی است که هر کدام برای بخشی از یک طرح یا نوع نقاشی به کار می‌رود.

به گزارش خوبو، پاستل از زمان رنسانس توسط هنرمندان استفاده می‌شد و در قرن ۱۸ محبوبیت قابل توجهی بدست آورد. در این زمان هنرمندان مشهور از پاستل به عنوان پایه کار خود استفاده کردند. پاستل به دلیل تأثیری که از خود بر کاغذ باقی می‌گذارد، به تکنیکی خاص و متفاوت‌تر نیاز دارد و همچنین یکی از مزیت های خوب این ابزار این است که به آسانی می‌توان رنگ‌های آن را با هم ترکیب کرد.

انواع ابزار نقاشی پاستلی

ابزار نقاشی پاستلی

کاغذ

اولین نکته در انتخاب کاغذ مناسب برای کار با پاستل، بافت‌دار بودن آن است. اگر کاغذ بیش از اندازه صاف و صیقلی باشد، رنگ بر روی آن نخواهد ماند. مارک های مختلف کاغذ پاستل، بافت یا سطوح متفاوتی دارند.

رنگ های پاستلی

انواع پاستل‌های روغنی به شکل قلمی و استوانه‌ای هستند و از رنگدانه به اضافه روغن‌های گیاهی، که به آن‌ها خاصیت چسبندگی می‌بخشد، تشکیل شده‌اند. بعضی از لوله‌های استوانه‌ای نرم‌تر از بقیه هستند که این به دلیل تفاوت‌های کمی است که در ترکیبات آن‌ها وجود دارد؛ از این جهت کیفیت رنگ پاستل نیز رابطهٔ مستقیمی با استفاده از رنگ‌دانه‌های طبیعی دارد.

پاستل‌ها در چهار نوع وجود دارند: سخت، نرم، مدادی و روغنی. نرمی و سختی این ماده به میزان چسب مورد استفاده بستگی دارد.

ابزار نقاشی پاستلی

محو کن

یکی از وسایل مورد نیاز برای نقاشی با پاستل که کمک می‌کند رنگ‌ها به خوبی ترکیب شوند، محو کن است. شما می‌توانید از ابزارهای محو کن و هم چنین از انگشت خود برای ترکیب پاستل ها استفاده کنید.

ابزار نقاشی پاستلی

نوار چسب

از یک نوار چسب برای حاشیه مقوای پاستل به تخته نقاشی استفاده کنید.

اصلاح کننده

از آنجایی که پاستل ها همیشه در معرض خطر لکه دار شدن و کثیف شدن هستند، برخی از هنرمندان با استفاده از یک اسپری برای اصلاح ذرات پاستل در کار استفاده می‌کنند، گرچه بسیاری از هنرمندان از استفاده از اصلاح‌کننده‌ها صرف‌نظر می‌کنند.

مداد رنگی

مدادهای رنگی برای طراحی مدل نقاشی با پاستل عالی هستند. قبل از اینکه شروع به نقاشی با پاستل خود کنید برای طراحی از مدادرنگی‌ها استفاده کنید. هنگام ایجاد لایه زیرین، مدادرنگی‌هایی را انتخاب کنید که با رنگ آنچه که بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد مطابقت داشته باشد.

اسپری فیکساتیو

برخلاف سایر رنگ‌های مایع، سرعت و احتمال تخریب و از بین رفتن رنگ‌های پاستل در صورت تماس با سطح نقاشی، بسیار زیاد است. در این حالت می‌توان پس از اتمام نقاشی از اسپری فیکساتیو استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *