0

با پلتفرم Polygon و توکن ماتیک Matic آشنا شوید

با پلتفرم polygon و توکن matic آشنا شوید

پلتفرم غیر متمرکز پالیگان Polygon سعی دارد مشکلات مربوط به مقیاس پذیری شبکه اتریوم را حل کند. این پلتفرم با نسخه بهبود یافته ای از الگوریتم پلاسما با استفاده از الگوریتم اثبات سهام PoS که از انواع الگوریتم های اجماع است، سعی به ایجاد تراکنش هایی سریعتر و با کارمزد پایین تر در شبکه اتریوم است. همانطور که میدانید اتریوم با مشکل مقیاس پذیری روبرو است و این پلتفرم سعی دارد با انتشار نسخه اتریوم 2 در سال 2022 مشکلات مربوط به مقیاس پذیری و کارمزد بالای تراکنش های اتریوم را برطرف کند.

Polygon یک پروتکل و چارچوب برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم است. این پروتکل سعی دارد برخی از محدودیت‌های عمده اتریوم از جمله توان عملیاتی آن، تجربه ضعیف کاربری و عدم حاکمیت جامعه، را با استفاده از یک راه حل جدید زنجیره‌ای حل کند.

توکن بومی این پلتفرم Matic نام دارد و به منظور کاهش کارمزد تراکنش های اتریوم و مقیاس پذیری آن ایجاد شده است. البته در سال 2021 با تغییر در استراتژی این پلتفرم باعث ایجاد ریبرند در پلتفرم Polygon شد.

تغییر استراتژی پلتفرم Polygon

در فوریه 2021 شبکه Polygon اعلام کرد در استراتژی های خود تغییرات عمده ای داده است و نام خود را از پلتفرم پلیگان به شبکه ماتیک تغییر داده است. این شبکه بر توسعه دولایه شبکه اتریوم مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام PoS تمرکز دارد. این پروژه قصد دارد پلتفرم اتریوم را به یک پروژه چند زنجیره ای به منظور بالا بردن مقیاس پذیری و کارایی شبکه تبدیل کند و میتوان از این حیث آن را با پلتفرم هایی مانند پولکادات و کازماس مقایسه کرد.

درصورت اجرای درست این تغییرات بر روی پلتفرم اتریوم و رفع مشکلات فعلی این پروژه میتوان آینده روشنی را برای پلتفرم پلیگان درنظر داشت.

نحوه کار پلتفرم Polygon

معماری پلیگان به صورت یک سیستم چهارلایه تشکیل شده از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه های پلیگان و لایه اجرایی دانست. در لایه اتریوم قراردادهای هوشمند اجرا میشوند. قراردادهای هوشمند مواردی مانند نهایی کردن تراکنش ها، ارتباط بین اتریوم و زنجیره پلیگان و موارد مربوط به استیکینگ در الگوریتم اثبات سهام PoS را مدیریت میکند. در لایه امنیت که کنار پلتفرم اتریوم اجرا میشود و نقش اعتبارسنج ها به عنوان یک سرویس را فراهم میکند. این دو لایه اتریوم و امنیت اختیاری هستند. اما دولایه به صورت اجباری در سیستم وجود دارند که در ادامه شرح میدهیم:

 • اولین لایه شبکه های Polygon است که اکوسیستم شبکه‌های بلاک چین ساخته شده بر روی پلیگان را تشکیل می‌دهد. که هر یک از آنها انجمن خود را دارند و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک را دارند.
 • لایه دوم، لایه اجرایی است که پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر روی Polygon است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. زنجیره‌های راه اندازی شده در Polygon به لطف قابلیت های دلخواه ارسال پیام آن، قادر به برقراری ارتباط هم با یکدیگر و هم با زنجیره اصلی اتریوم هستند. این امکان استفاده از موارد جدید جدید مانند ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز و مبادله ساده ارزش بین سیستم عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

فناوری های استفاده شده در پلیگان را میتوان به اختصار به شرح زیر بیان کرد:

 • گواه اثبات سهام: زنجیره اصلی Polygon یک زنجیره جانبی اتریوم است که به عنوان زنجیره Matic POS  شناخته می‌شود، که یک لایه امنیتی گواه اثبات سهام را به بلاک چینی راه اندازی شده در Polygon اضافه می‌کند.
 • زنجیره پلاسما: پلیگان از یک فناوری مقیاس گذاری معروف به پلاسما برای جابجایی دارایی‌ها بین زنجیره اصلی و زنجیره‌های دیگر از طریق پل‌های پلاسما استفاده می‌کند.
 • ZK-rollups: یک راه حل مقیاس بندی جایگزین برای جمع‌بندی تعداد زیادی از تراکنش‌ها به خارج از زنجیره است که در یک معامله واحد استفاده می‌شود و با استفاده از روش اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) برای ثبت نهایی عمومی در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌شود.
 • Optimistic rollups: راه حلی که بر روی اتریوم برای تسهیل تراکنش‌های فوری از طریق استفاده از اثبات تقلب (fraud proofs) اجرا می‌شود.

ویژگی های پروژه Polygon

 • پروژه پلیگان به منظور مقیاس پذیری بلاکچین ها ایجاد شده است و از آن برای رفع مشکل تعامل پذیری و مقیاس پذیری اتریوم، پولکادات و کازماس استفاده شده است.
 • از ویژگی های اصلی این شبکه سازگاری با ماشین مجازی اتریوم و زبان برنامه نویسی سالیدیتی است و توانایی سازگاری با تمامی پروژه هایی که روی اتریوم ساخته شده اند.
 • مدل امنیتی پالی گان کاملا اختیاری است. یعنی نیازی نیست پلتفرم‌های حاکمیتی استقلال و انعطاف‌پذیری خود را برای داشتن امنیت بیشتر به خطر بیاندازند.
 • پالیگان به صورت کامل منعطف است یعنی علاوه بر مدل های Zk-rollups و optimistic rollups توانایی استفاده از سایر روش های مقیاس پذیری را دارد.

توکن ماتیک Matic چیست؟

توکن بومی شبکه پلیگان ماتیک نام دارد. این توکن بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم ایجاد شده است. از قابلیت های این توکن میتوان به پرداخت کارمزد شبکه پلیگان با توکن ماتیک اشاره کرد. همچنین در فرآیند استیکینگ در این شبکه توکن ماتیک به شرکت کنندگان داده میشود و همچنین با استفاده از این توکن امنیت شبکه پلیگان حفظ میگردد. از موارد دیگر استفاده میتوان به شرکت در حاکمیت شبکه با رأی دادن به پیشنهادهای بهبود پلیگان (PIP) و کمک به امنیت شبکه از طریق استیکینگ آن نام برد.

قیمت توکن ماتیک

از توکن ماتیک کلا 10,000,000,000 موجود است که از این تعداد 5,188,388,130 MATIC معادل 52 درصد از کل توکن ها درحال چرخش هستند. حجم بازار این توکن 1.8 میلیارد دلار است و آن را در رتبه 58 ارزهای دیجیتال قرار داده است. حجم بازار روزانه این توکن در زمان نگارش این مقاله 271 میلیون دلار است و قیمت آن در یکسال گذشته در محدوده 0.01176 تا 0.5089 نوسان داشته است که نشان دهنده رشد بالای قیمت این توکن است. اطلاعات کامل توکن ماتیک را میتوانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

کیف پول های توکن ماتیک

این توکن براساس استاندارد ERC20 اتریوم است بنابراین تمام کیف پول هایی که اتریوم را میتوانند ذخیره کنند، توانایی ذخیره ماتیک را نیز دارند. در ادامه 5 تا از بهترین این کیف پول ها را لیست میکنیم:

نحوه خرید توکن ماتیک

برای خرید این توکن میتوانید از سایت بیت 24 اقدام کنید. همچنین میتوانید از سایت های بین المللی برای خرید این توکن اقدام کنید که در زیر لیست برترین صرافی های ارائه دهنده ماتیک را میتوانید ببینید:

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *