0

معرفی پروتکل اثبات حضور Proof of Attendance Protocol (POAP)

Proof of Attendance Protocol (POAP)

پروتکل اثبات حضور Proof of Attendance Protocol (POAP) پروتکلی است که با استفاده از فناوری بلاکچین، نشان‌های دیجیتال یا کلکسیونی ایجاد می‌کند. در حالی که نام اختصاری از نام پروتکل گرفته شده است، POAP همچنین برای توصیف خود کلکسیون ها استفاده می‌شود. POAP ها از طریق قراردادهای هوشمند به عنوان توکن های غیرقابل تعویض (NFT) در بلاکچین اتریوم منعقد می‌شوند. آنها توکن‌های با استاندارد ERC-721 هستند که برای جشن گرفتن و ثبت حضور در یک رویداد ایجاد شده‌اند.

به طور معمول، NFT‌های منحصر به فرد به صورت رایگان به شرکت کنندگان در رویداد داده می‌شود، که به عنوان مدرک قابل تاییدی برای حضور دارندگان در آن رویداد خاص عمل می‌کند. می‌توانید POAPها را با مجموعه‌ای از بلیت‌های کنسرت مقایسه کنید، با این تفاوت که دیجیتالی هستند و با فناوری بلاکچین ایمن هستند. POAP ها ابتدا در شبکه اصلی اتریوم تولید و توزیع شدند. برای اولین بار در کنوانسیون ETHDenver در سال 2019 برای پاداش دادن به هکرهایی که در رویداد هکاتون شرکت کرده و در آن شرکت کردند، ایجاد شد.

در اکتبر 2020، POAP به دلیل سرعت بالاتر و هزینه تراکنش کمتر، به زنجیره جانبی اتریوم xDai مهاجرت کرد. این به صادرکنندگان اجازه می دهد تا با هزینه بسیار کمی POAP را ضرب کنند. POAP NFT ها را می توان از طریق پلت فرم رسمی POAP ضرب کرد. آنها باید حاوی تصویر و اطلاعات مربوط به رویداد، با زمان یا تاریخ خاص باشند. هر نشان POAP یک شماره سریال منحصر به فرد دارد. آنها غیرقابل تغییر هستند و می توانند از طریق برنامه POAP به عنوان نمایش دیجیتالی از تجربیات زندگی دارندگان جمع آوری شوند.

از آنجایی که POAP ها NFT هستند، می‌توان آنها را در بازارهای مختلف NFT نیز معامله کرد. با این حال، POAP ها اساساً گواهی حضور شخصی دارندگان در یک رویداد هستند. به گفته این تیم، POAP برای نشان دادن آنچه اتریوم می‌تواند به دست آورد و برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال طراحی شده است تا تعهد خود را به اتریوم «قبل از اینکه خوب باشد» ثابت کنند. بنابراین، آنها در نظر گرفته نشده اند که ارزش پولی بسیار بالایی داشته باشند، زیرا تجارت POAP ها مغایر با مورد استفاده اصلی است.

POAP راه جدیدی را برای سازمان دهندگان رویداد ارائه می‌دهد تا با جامعه خود تعامل داشته باشند. معمولاً، شرکت‌کنندگان رویداد می‌توانند این نشان‌های منحصربه‌فرد NFT را از طریق کدهای QR در رویداد جمع‌آوری کنند و به فعالیت‌های اضافی در پلتفرم POAP، مانند نظرسنجی‌های اجتماعی، قرعه‌کشی‌ها و تابلوی امتیازات POAP بپیوندند. به عنوان مثال، SushiSwap POAP ها را برای شرکت کنندگان در AMA و کسانی که به پیشنهادات حاکمیتی آن رای داده بودند، پخش کرد. Decentraland همچنین POAPهایی را برای شرکت کنندگان در رویداد مجازی در داخل متاورس خود ارائه کرد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *