0

متاورس Metaverse یا جهان دیجیتال چیست؟

متاورس یا جهان دیجیتال چیست؟

متاورس metaverse مفهومی از یک جهان دائمی و آنلاین سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می‌کند. می‌توانید آن را به عنوان تکرار آینده اینترنت در نظر بگیرید. متاورس metaverse به کاربران امکان می‌دهد در این فضاهای سه‌بعدی با هم کار کنند، ملاقات کنند، بازی کنند و معاشرت کنند.

متاورس metaverse به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از سیستم عامل‌ها حاوی عناصر مشابه metaverse هستند. بازی‌های ویدئویی در حال حاضر نزدیکترین تجربه متاورس metaverse را ارائه می‌دهند. توسعه‌دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصاد مجازی، مرزهای یک بازی را از بین برده‌اند. اگرچه مورد نیاز نیست، ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آنها اجازه ایجاد یک اقتصاد دیجیتالی با انواع مختلف توکن‌های کاربردی و مجموعه‌های مجازی (NFT) را می‌دهند. متاورس metaverse همچنین از استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری مانند تراست والت Trust Wallet و متامسک MetaMask سود خواهد برد.

همچنین، فناوری بلاکچین می‌تواند سیستم‌های حکومتی شفاف و قابل اطمینان را ارائه دهد. بلاکچین، برنامه‌های کاربردی مشابه متاورس metaverse در حال حاضر وجود دارد و درآمد خوبی را برای افراد فراهم می‌کند. بازی اکسی اینفینیتی Axie Infinity یک بازی با درآمد ارزهای دیجیتالی است که بسیاری از کاربران برای تأمین درآمد خود بازی می‌کنند. SecondLive و دیسنترالند Decentraland نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز برنامه‌های دنیای بلاکچین و واقعیت مجازی هستند. وقتی به آینده نگاه می‌کنیم، غول‌های بزرگ فناوری سعی می‌کنند راه را پیش ببرند. با این حال، جنبه‌های غیرمتمرکز صنعت بلاکچین به بازیکنان کوچکتر اجازه می‌دهد تا در توسعه متاورس metaverse نیز شرکت کنند.

مقدمه

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور فزآینده‌ای پیوند خورده است. دستگاه‌هایی که برای مدیریت زندگی خود استفاده می‌کنیم تقریباً با لمس یک دکمه به ما دسترسی می‌دهند. اکوسیستم رمزنگاری نیز از این امر در امان نمانده است. NFT ها، بازی‌های بلاکچین و پرداخت‌های رمزنگاری فقط دیگر محدود به گیک‌های رمزنگاری نیستند. اکنون همه آنها به راحتی به عنوان بخشی از یک متاورس metaverse در حال توسعه در دسترس هستند.

تعریف متاورس چیست؟

متاورس metaverse مفهومی از فضای آنلاین، سه بعدی و مجازی است که کاربران را در همه جنبه‌های زندگی خود متصل می‌کند. این سیستم عامل چندین پلتفرم را متصل می‌کند، مشابه اینترنت شامل وب سایت‌های مختلف که از طریق یک مرورگر قابل دسترسی هستند. این مفهوم در رمان علمی – تخیلی تصادف برفی توسط نیل استفنسون توسعه یافته است. با این حال، در حالی که ایده متاورس metaverse زمانی تخیلی بود، اکنون به نظر می‌رسد که می‌تواند در آینده به واقعیت تبدیل شود. متاورس توسط واقعیت افزوده هدایت می‌‎شود و هر کاربر یک شخصیت یا نماد را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، شما ممکن است در دفتر مجازی خود با یک هدست واقعیت مجازی با یک Oculus VR شرکت کنید، کار خود را به پایان برسانید و در یک بازی مبتنی بر بلاکچین استراحت کنید و سپس مجموعه دارایی‌های رمزنگاری شده و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید.

شما می‌توانید برخی از جنبه‌های metaverse را در دنیای بازی‌های ویدیویی مجازی موجود مشاهده کنید. بازی‌هایی مانند Second Life و Fortnite یا ابزارهای اجتماعی شدن مانند Gather.town عناصر متعددی از زندگی ما را در دنیای آنلاین جمع می‌کند. در حالی که این برنامه‌ها متاورس نیستند، اما تا حدودی مشابه هستند. متاورس هنوز وجود ندارد متاورس علاوه بر پشتیبانی از بازی یا رسانه‌های اجتماعی، اقتصاد، هویت دیجیتالی، حکمرانی غیرمتمرکز و سایر برنامه‌ها را ترکیب خواهد کرد. حتی امروزه، ایجاد کاربر و مالکیت اقلام و ارزهای ارزشمند به توسعه یک متاورس واحد و متحد کمک می‌کند. همه این ویژگی‌ها بلاکچین را قادر می‌سازد تا این فناوری آینده را تقویت کند.

چرا بازی‌های ویدئویی به متاورس مرتبط هستند؟

به دلیل تاکید بر واقعیت مجازی سه بعدی، بازی‌های ویدئویی نزدیکترین تجربه متاورس را در حال حاضر ارائه می‌دهند. این نکته فقط به دلیل سه بعدی بودن آنها نیست. بازی های ویدئویی در حال حاضر خدمات و ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهند که به جنبه های دیگر زندگی ما می‌رسد. بازی ویدئویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت و ملاقات است. بازیکنان دیگر فقط بازی نمی‌کنند. آنها همچنین از آن برای سایر فعالیت‌ها و بخش‌هایی از زندگی خود در “فضای مجازی” استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، در بازی چند نفره Fortnite ،12.3 میلیون بازیکن در تور موسیقی مجازی تراویس اسکات در بازی شرکت کردند.

رمزنگاری چگونه در متاورس جا می‌گیرد؟

بازی جنبه سه‌بعدی متاورس metaverse را ارائه می‌دهد اما همه چیز مورد نیاز در یک دنیای مجازی را که می‌تواند همه جنبه‌های زندگی را پوشش دهد پوشش نمی‌دهد. رمزنگاری می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز مانند اثبات دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حکمرانی و دسترسی را ارائه دهد. اما منظور اینها دقیقاً چیست؟ اگر در آینده، کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی اقلام مجازی را در metaverse خریداری کنیم، به راهی مطمئن برای نشان دادن مالکیت نیاز داریم. ما همچنین باید از انتقال این اقلام و پول در اطراف متاورس احساس امنیت کنیم.

در نهایت، ما همچنین می‌خواهیم در تصمیم‌گیری‌هایی که در متاورس اتفاق می‌افتد نقشی ایفا کنیم، اگر این بخش بزرگی از زندگی ما باشد. برخی از بازی‌های ویدئویی در حال حاضر شامل برخی از راه حل‌های اساسی هستند، اما بسیاری از توسعه دهندگان از رمزنگاری و بلاکچین به عنوان گزینه‌ای بهتر استفاده می‌کنند. بلاکچین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می‌دهد، در حالی که توسعه بازی‌های ویدیویی متمرکزتر است. توسعه دهندگان بلاکچین از دنیای بازی‌های ویدیویی نیز تأثیر می‌پذیرند. بازی سازی در امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و GameFi رایج است. به نظر می‌رسد در آینده شباهت‌های کافی وجود داشته باشد تا این دو جهان حتی بیشتر ادغام شوند. جنبه های کلیدی بلاکچین متناسب با metaverse عبارتند از:

1. اثبات دیجیتالی مالکیت: با داشتن کیف پول با دسترسی به کلیدهای خصوصی خود، می‌توانید فوراً مالکیت فعالیت یا دارایی در بلاک چین را اثبات کنید. به عنوان مثال، برای نشان دادن مسئولیت پذیری، می‌توانید رونویسی دقیق از تراکنش‌های خود را در حین کار در بلاکچین نشان دهید. کیف پول یکی از مطمئن ترین و قوی ترین روش‌ها برای ایجاد هویت دیجیتالی و اثبات مالکیت است.

2. جمع آوری دیجیتال: همانطور که می‌توانیم تعیین کنیم که صاحب چیزی است، همچنین می‌توانیم نشان دهیم که یک مورد اصلی و منحصر به فرد است. برای یک متاورس که به دنبال فعالیت‌های بیشتر در زندگی واقعی است، این مهم است. از طریق NFT، می‌توانیم اشیایی را ایجاد کنیم که 100٪ منحصر به فرد هستند و هرگز نمی‌توان آنها را دقیقاً کپی یا جعل کرد. یک بلاکچین همچنین می‌تواند نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی باشد.

3. انتقال ارزش: یک متاورس به روشی برای انتقال امن ارزش مورد اعتماد کاربران نیاز دارد. ارزهای درون بازی در بازی‌های چندنفره از امنیت کمتری نسبت به رمزنگاری در بلاک چین برخوردارند. اگر کاربران زمان زیادی را در metaverse بگذرانند و حتی در آنجا درآمد کسب کنند، به ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

4. حکمرانی: توانایی کنترل قوانین تعامل شما با متاورس metaverse نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی، ما می توانیم از حق رای در شرکت‌ها و رهبران و دولت‌های منتخب برخوردار باشیم. متاورس metaverse همچنین به راه‌هایی برای اجرای حکمرانی عادلانه نیاز خواهد داشت و بلاکچین در حال حاضر یک روش اثبات شده برای این کار است.

5. دسترسی: ایجاد کیف پول برای همه افراد در سراسر جهان در بلاکچین عمومی آزاد است. برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت هیچگونه پولی یا ارائه جزئیات ندارید. این امر یکی از در دسترس‌ترین راه‌های مدیریت امور مالی و هویت دیجیتالی آنلاین است.

6. قابلیت همکاری: فناوری بلاکچین به طور مداوم سازگاری بین سیستم عامل‌های مختلف را بهبود می‌بخشد. پروژه‌هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) اجازه ایجاد بلاکچین‌های سفارشی را می‌دهند که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس واحد باید چندین پروژه را به هم متصل کند و فناوری بلاکچین در حال حاضر راه حل‌هایی برای این کار دارد.

شغل متاورس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم metaverse همه جنبه‌های زندگی را در یک مکان ترکیب می‌کند. در حالی که بسیاری از افراد در حال حاضر در خانه کار می‌کنند، در metaverse شما می‌توانید وارد یک دفتر سه بعدی شده و با آواتارهای همکاران خود ارتباط برقرار کنید. شغل شما همچنین ممکن است مربوط به متاورس باشد و درآمدی را برای شما فراهم کند که مستقیماً در metaverse قابل استفاده است. در واقع، این نوع مشاغل قبلاً به شکل مشابهی وجود داشته‌اند. مدل‌های GameFi و بازی برای کسب درآمد در حال حاضر جریان‌های ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کند. این مشاغل آنلاین کاندیدهای خوبی برای پیاده‌سازی متاورس در آینده هستند، زیرا نشان می‌دهند که مردم مایلند زمان خود را در زندگی و درآمد در دنیای مجازی صرف کنند. بازی‌هایی که برای کسب درآمد مانند Axie Infinity و Gods Unchained انجام می‌شوند حتی جهان سه بعدی یا آواتار ندارند. با این حال، این اصل است که آنها می‌توانند بخشی از metaverse به عنوان راهی برای درآمدزایی کامل در دنیای آنلاین باشند.

نمونه‌های متاورس

SecondLive

SecondLive یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می‌کنند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای تعویض کلکسیون‌ها است. در سپتامبر 2020، SecondLive میزبان جشنواره برداشت زنجیره‌ای هوشمند بایننس به عنوان اولین سالگرد خود بود. نمایشگاه مجازی پروژه‌های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آنها کاوش و تعامل داشته باشند.

بازی اکسی اینفینیتی

Axie Infinity یک بازی با درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت ارائه می‌دهد. با خرید یا هدیه دادن به سه موجود معروف به Axies، یک بازیکن می‌تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. هنگامی که در بازار آزاد فروخته می‌شود، بسته به میزان بازی و قیمت بازار، کسی می‌تواند تقریباً 200 تا 1000 دلار (USD) بدست آورد. در حالی که Axie Infinity یک شخصیت سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد ارائه نمی‌دهد به کاربران این فرصت را می‌دهد تا شغلی شبیه metaverse داشته باشند. شاید قبلاً داستان معروف فیلیپینی‌ها را شنیده باشید که از آن به عنوان جایگزینی برای اشتغال تمام وقت یا رفاه استفاده می‌کند.

آینده متاورس چیست؟

فیسبوک یکی از بزرگترین پروژه های متاورس است. این امر به ویژه به دلیل پروژه استیبل‌کوین فیس‌بوک برای یک متاورس دارای رمزنگاری جالب است. مارک زاکربرگ به صراحت از برنامه‌های خود برای استفاده از پروژه metaverse برای حمایت از کار از راه دور و بهبود فرصت‌های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه نام برده است. مالکیت فیسبوک بر رسانه های اجتماعی ، ارتباطات و پلتفرم‌های رمزنگاری، شروع خوبی برای ترکیب همه این جهان‌ها در یک جهان است. سایر شرکت‌های بزرگ فناوری نیز ایجاد متاورس را هدف قرار داده‌اند، از جمله مایکروسافت، اپل و گوگل.

وقتی صحبت از یک متاورس با رمزنگاری می‌شود، ادغام بیشتر بین بازارهای NFT و جهان‌های مجازی سه بعدی گام بعدی به نظر می‌رسد. دارندگان NFT می‌توانند کالاهای خود را از منابع متعدد در بازارهایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند، اما هنوز یک پلتفرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد. در مقیاس بزرگتر، توسعه‌دهندگان بلاکچین ممکن است برنامه‌های کاربردی متداول متداول را با کاربران ارگانیک بیشتری نسبت به یک غول بزرگ فناوری توسعه دهند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *