0

موسیقی ریتم اَند بلوز یا آر اند بی

یکی دیگر از زیرشاخه های موسیقی پاپ، سبک “ریتم اند بلوز” یا “آر اند بی” یا آر اند بی است که از اول کلمات عبارت Rhythm & Blues گرفته شده است.

پیشینه موسیقی آر اند بی

این سبک که پیشینه آن به اواخر دهه 1930 باز می گردد، توسط سیاهپوستان آمریکایی رواج یافته است. دانستن علت نامگذاری این سبک از موسیقی نیز خالی از لطف نیست. کلمه Rhythm یا همان ریتم، به 4 ضرب یا بیت مورد استفاده در این سبک اشاره دارد در تمام طول آهنگ شنیده می شود. کلمه Blues، با ملودی و ترانه های این سبک مرتبط است که اغلب لحنی غم انگیز دارد. این حالت غم انگیز در اشعار و ملودی این سبک در دوران اولیه ظهور خود که با جنگ جهانی دوم مصادف بود، نمود بیشتری داشته است.

کروه موسیقی The Swallows
کروه موسیقی The Swallows

ستارگان موسیقی آر اند بی

از جمله معروف ترین گروه ها و هنرمندان سبک R&B در دوران ظهور آن می توان به The Cardinals، The Swallows و The Clovers اشاره کرد. با بررسی لیست خونندگان معاصر سبک رپ و R&B به اسامی مشترکی برمی خوریم، زیرا بسیاری از خونندگان این سبک، آثار رپ نیز اجرا می کنند. آشر (Usher)، آلیشا کیز (Alicia Keys)، بیانسه (Beyonce)، مری جِی بلایج (Mary J. Blige)، جَنِت جکسون (Janet Jackson)، ویتنی هیوستن (Whitney Houston)، جیمز براون (James Brown) و مایکل جکسون فقید (Michael Jackson) نیز از جمله خوانندگان مطرح سبک R&B در طی چند سال اخیر بوده اند.

دریک و آشر
دریک و آشر

سازهای سبک آر اند بی

متداول ترین سازها و آلات موسیقی که در سبک R&B مورد استفاده قرار می گیرد، درامز، بِیس، گیتار، کیبورد و گیتار الکتریک است. بیشتر آهنگ های این سبک دارای یک ملودی ثابت با بیت هایی تقریبا قابل پیش بینی است که صدای آن بر صداهای دیگر سازهای استفاده شده در آهنگ غالب است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *