0

معرفی شبکه ترا 2.0 Terra و ارز دیجیتال لونا (LUNA )

استیک ارز دیجیتال ترا (LUNA)
بازدید 1366

در تاریخ ۷ خرداد ۱۴۰۱ بعد از از بین رفتن شبکه ترا، نام ارز لونا به لونا کلاسیک با علامت اختصاری LUNAC تغییر پیدا کرد و لونا با نام جدید LUNA 2 آغاز به کار کرد. در ساعت ۱۰:۳۰ روز ۷ خرداد ۱۴۰۱، شبکه جدید ترا با ساخت اولین بلاک خود متولد شد. اولین بلاک روی آیدی زنجیره Phoenix-1 ساخته شده است.

توجه: در حال حاضر صرافی رمزینکس از هر دو شبکه لونا کلاسیک و لونا ۲ پشتیبانی می‌کند. با ثبت نام در این صرافی می‌توانید لونا ۲ را خریداری کنید.

شبکه جدید تحت عنوان ترا دو Terra 2.0 نام‌گذاری شده است و رمزارز بومی آن LUNA 2.0 نام دارد. این شبکه بر خلاف شبکه قبلی فاقد استیبل کوین خواهد بود. شبکه قبلی نیز تحت عنوان Terra Classic با رمزارز LUNA Classic به کار خود ادامه خواهد داد.

پیش درآمدی بر شبکه ترا و اتفاقات گذشته آن

اگر اخبار سه هفته اخیر دنیای ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، حتما نام ترا (Terra)، لونا (LUNA) و UST را زیاد شنیده‌اید. شبکه ترا که با استیبل کوین الگوریتمی خود، TerraUSD (UST)، شناخته می‌شد از ۱۷ اردیبهشت با مشکلاتی مواجه شد و نرخ برابری خود (معادل با یک دلار آمریکا) را از دست داد. این ماجرا – که بنیاد حافظ لونا (LFG) نام آن را حمله می‌گذارد – طی هفت روز آتی سبب شد تا این شبکه در مرز فروپاشی قرار گیرد.

به دلیل مکانیزم Mint/Burn به کار رفته و منطق الگوریتمی دوگانه آن با ارز لونا، عرضه کوین LUNA به شکل ابرتورمی افزایش یافت؛ به نحوی که طی تنها چند روز از چند صد میلیون توکن به ۶.۵ تریلیون عدد رسید. به تبع آن، ارزش آن به سمت صفر میل کرد. این امر بزرگترین ورشکستگی تاریخ کریپتو را رقم زد. چند ده میلیارد دلار سرمایه از بین رفت و بیش از ۱۱ میلیارد توکن UST بی‌پشتوانه به جا ماند.

وسعت خرابی‌ها به حدی بود که امنیت شبکه (که مبتنی‌بر الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام و مستعد حمله ۶۶ درصد بود) به خطر افتاد. پس از یک توقف کوتاه، شبکه برای چند روز متوقف شد. در پی این ورشکستگی، تنها راه پیش رو، شروعی مجدد بود. دو کوان (Do Kwon) مدیر ارشد اجرایی شبکه ترا و ترافرم لبز (Terraform Labs)،‌ پیشنهادی مبنی بر احیای شبکه ترا در فروم تحقیق و توسعه ترا (که به نام آگورا – Agora – شناخته می‌شود) ارائه کرد. با توجه به کثرت ذی‌نفعان، راه‌حل ساده‌ای برای برون‌رفت از این باتلاق ممکن نبود. طرح اولیه دو کوان، بارها مورد مخالفت قرار گرفت و جرح و تعدیل شد.

در نهایت بنا بر این شد که شبکه‌ای جدید (و نه فورک شبکه پیشین) تشکیل شود و به کوین بومی آن به دارندگان توکن‌های شبکه ترا اهدا شود. این پروپوزال که با شماره ۱۶۲۳ و با عنوان «طرح احیای اکوسیستم ترا – شماره ۲» شناخته می‌شد، در نهایت در تاریخ ۲۵ ماه می ۲۰۲۲ (۴ خرداد ۱۴۰۱) این طرح با آرای اکثریت شرکت‌کنندگان (۶۵.۵ درصد از آرا) به تصویب رسید.

آغاز معاملات رمزارز جدید ترا Terra 2.0 در صرافی‌ها

معاملات جفت رمزارز LUNA/USDT در صرافی بای‌بیت آغاز شده است. جالب توجه است که قیمت آغازین معامله در این صرافی ۰.۵ دلار بوده است که در عرض ۳۰ دقیقه تا ۳۰ دلار نیز افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت لونا در صرافی بای‌بیت برابر ۳.۹۷ دلار است.

چه چیزی Terra 2.0 را منحصر به فرد می‌کند؟

Terra بدون استیبل کوین الگوریتمی UST ادامه خواهد داد و هدف آن حفظ اکوسیستم Terra با صدها توسعه‌دهنده است که بر روی برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف کار می‌کنند. توکن LUNA در بین استیک کنندگان لونا کلاسیک Luna Classic، دارندگان باقیمانده UST و توسعه دهندگان برنامه Terra Classic پخش خواهد شد. Terra کیف پول Terra Foundation Labs را برای رویداد airdrop حذف کرد و Terra را به یک زنجیره کاملاً متعلق به جامعه تبدیل کرد.

در جنسیس، 30 درصد از ایردراپ LUNA بلافاصله در دسترس کاربران قبل از حمله با کیف پول‌هایی که کمتر از 10 هزار LUNA (شامل مشتقات استیکینگ) دارند یا UST سپرده شده در Anchor دارند و کاربران پس از حمله با هر مقدار LUNA (از جمله لونا استیک شده) در دسترس خواهد بود. علاوه بر این، LUNA اختصاص یافته که در طول ایردراپ توزیع می‌شود، به‌طور خودکار در اعتبارسنجی Terra قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند نماینده خود را تغییر دهند و در LUNA اختصاصی خود جوایزی دریافت خواهند کرد. شما می‌توانید جزئیات کامل ایردراپ Terra (LUNA) را در این مقاله توضیحی Terra بخوانید.

شبکه Terra چگونه ایمن است؟

بلاکچین Terra با استفاده از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی‌بر Tendermint ایمن می‌شود، که در آن دارندگان توکن LUNA توکن‌های خود را به عنوان وثیقه برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها قرار می‌دهند و متناسب با مقدار LUNA سهام دریافت می‌کنند. Terra امنیت شبکه را با ارائه پاداش‌های 7 درصدی تورم سالانه تشویق می‌کند. این برای همسو کردن علاقه اعتبارسنجی‌ها با موفقیت بلندمدت اکوسیستم Terra است.

علت ریزش لونا چیست؟

در پی سقوط قیمت استیبل کوین UST و نوسانات آن در چند روز گذشته، قیمت ارز لونا درصد زیادی از ارزش خود را از دست داده است و تمامی سرمایه‌گذاران را شوکه کرده. از سوی دیگر، کل ارزش قفل شده (TVL) در DeFi در بلاکچین Terra در 24 ساعت گذشته بیش از ۱۰۰ درصد کاهش یافته است.

همانطور که می‌دانیم UST یک استیبل‌کوین الگوریتمی است. بنابراین، دلیل ریزش قیمت لونا این است که UST به تجارت زیر 1.0 دلار ادامه می‌دهد، توکن LUNA بیشتر و بیشتر در اکوسیستم وارد می‌شود که منجر به عرضه مازاد بر تقاضا می‌شود. به همین دلیل، قیمت لونا بیش از ۱۰۰ درصد در نمودارهای هفتگی کاهش یافته است که اکثر اصلاحات در چهار روز گذشته اتفاق افتاده است. قیمت لونا در ۵ روز از محدوده ۹۰ دلار تا ۰.۷ دلار نوسان داشته است و بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و بین‌المللی معاملات این ارز را غیرفعال کرده‌اند.

پس شروع حادثه از زمان برهم خوردن تعادل UST با دلار آمریکا بوده است. آغاز این ماجرا از زمان فروش سنگین یک نهنگ ترا یو اس دی بود؛ روز ۱۷ اردیبهشت) این نهنگ ۲۸۵ میلیون توکن از این استیبل کوین را فروخت و سبب شد قیمتش در برخی بازارها به ۰.۹۸ دلار برسد. اگرچه بهم خوردن جزئی تعادل استیبل کوین‌ها با دلار آمریکا امری است که گهگاه حتی برای تتر رخ می‌دهد، اما وضعیت همیشه زود به حالت عادی برمی‌گردد. اما این اتفاق برای UST رخ نداد و زنجیره‌ای از حوادث را منجر شد. این ریزش برای استیبل کوین UST همچنان ادامه داشت و به محدوده ۰.۷۵ دلار سقوط کرد.

برخی از کارشناسان به دلیل قدرت شبکه لونا معتقداند قیمت لونا بعد از تثبیت بازار رشد خواهد کرد. این به هیچ وجه توصیه اقتصادی مبنی‌بر خرید نیست.

بنیانگذاران ارز دیجیتال لونا Terra (LUNA)

Terra در ژانویه 2018 توسط Daniel Shin و Do Kwon تاسیس شد. این دو نفر، این پروژه را راهی برای هدایت سریع پذیرش فناوری بلاکچین و ارز رمزنگاری شده از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده دانستند. Kwon سمت مدیر عاملی آزمایشگاه Terraform، شرکت پشت سر Terra را به عهده گرفت.

قبل از توسعه این پروژه، Shin بنیانگذار و ریاست Ticket Monster را بر عهده داشت که با نام TMON نیز شناخته می‌شود – یک سیستم عامل عمده تجارت الکترونیکی در کره جنوبی. وی بعداً یکی از بنیانگذاران Fast Track Asia، یک موسسه جوان استارتاپی شد که با کارآفرینان برای ایجاد شرکت‌های کاملاً کاربردی کار می‌کرد.

Kwon به عنوان مهندس نرم افزار در مایکروسافت و اپل کار کرده است. او همچنین موسس Anyfi و مدیر عامل آن می‌باشد – یک استارتاپ ارائه دهنده راه حل‌های غیرمتمرکز شبکه بی سیم.

کیف پول‌های مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال لونا Terra (LUNA)

  • کیف پول کوینومی (Coinomi)
  • کیف پول تراست (Trust Wallet)
  • کیف پول لجر (Ledger)
  • کیف پول ترزور (Trezor)
  • کیف پول کیپ کی (KeepKey)
  • کیف پول ترا استیشن (Terra Station): موجودی ایردراپ کاربران در این کیف پول قابل نمایش است. کاربران می‌توانند با مراجعه به این لینک و وصل کردن کیف پول خود به آن موجودی خود را ملاحظه نمایند. توجه داشته باشید که با انتخاب mainnet-phoenix-1 از قسمت network موجودی نسخه جدید لونا خود را مشاهده می‌کنید و با انتخاب گزینه classic-columbus-5 به لونا قدیمی (لونا کلاسیک) خود دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید از قسمت Stake در سمت چپ صفحه و انتخاب ولیدیتور مورد نظر خود، موجودی جدید خود را سپرده‌گذاری نمایید.

قیمت ارز دیجیتال لونا Terra (LUNA)

قیمت ارز دیجیتال Terra در زمان نگارش این مقاله 15.60 دلار و حجم معاملات 24 ساعت آن 310،757،521  دلار است. Terra در 24 ساعت گذشته 6.04% افت قیمت داشته است و در حال حاضر در رتبه 23 در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

صرافی‌های مناسب برای خرید ارز دیجیتال لونا Terra (LUNA)

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *