0

بازی The Callisto Protocol

بازی The Callisto Protocol

بازی The Callisto Protocol یک بازی ویدئویی اکشن ترسناک بقا است که توسط استودیو Striking Distance توسعه یافت و توسط Krafton منتشر شد.

به گزارش خوبو، کارگردانی این بازی را گلن اسکافیلد برعهده دارد که پیش از این در ساخت Dead Space مشارکت داشت. این بازی برای پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ویندوز، ایکس باکس وان و ایکس باکس سری X/S در 2 دسامبر 2022 منتشر شد.

داستان بازی The Callisto Protocol

داستان بازی The Callisto Protocol

پروتکل کالیستو حول محور شخصیت اصلی داستان جیکوب لی است که توسط بازیگر جاش دوهامل اجرا می شود. او به عنوان خلبان حمل و نقل محموله آزاد برای شرکت یونایتد ژوپیتر کار می کند. مجموعه ای از حوادث ناگوار باعث می‌شود که جاکوب در قمر کالیستو فرود بیاید و در زندان Black Iron زندانی شود.
این زندانی شدن ناگهانی به اندازه کافی بد است، اما وقتی یک عفونت مرموز در زندان گسترش می یابد و نگهبانان و زندانیان را به موجوداتی هیولا مانند تبدیل می کند، اوضاع بدتر می شود. علاوه بر همه این ها، جیکوب مورد هدف زنی مرموز به نام دنی ناکامورا قرار می گیرد که متهم به رهبری یک هسته تروریستی است و کارن فوکوهارا نقش آن را بازی می کند.
داستان دارای پیچش‌ ها و چرخش‌ هایی است، اما هیچ‌ کدام از آن‌ها برای کسی که به خوبی با داستان‌ های علمی تخیلی آشنا باشد، خیلی تکان‌ دهنده نخواهد بود. بازی پاسخ‌ هایی را در مورد آنچه در سراسر ایستگاه می‌ گذرد، ارائه می‌ کند.
در نهایت باید گفت کیفیت اجراها کمک می کند تا همه را درگیر داستان نگه دارد.

گیم پلی بازی The Callisto Protocol

گیم پلی بازی The Callisto Protocol

به عنوان یک بازی سوم شخص بقا-ترسناک، می توانید این بازی را با عناوین دیگری مانند برخی از بازسازی های Resident Evil یا Dead Space مقایسه کنید و مطمئناً شباهت هایی وجود خواهد داشت، به خصوص با دومی. پروتکل Callisto از یک HUD استفاده می کند که اطلاعات بازیکن مانند سلامتی و تعداد مهمات را به صورت هولوگرافیک در امتداد گردن و تفنگ جیکوب نمایش می دهد.

یکی از بزرگترین تفاوت هایی که در اینجا یافت می شود، در سیستم مبارزه است. برخلاف اینکه در بسیاری از بازی‌ های ترسناک، حملات صرفاً به منظور ایجاد فضای تنفسی است، در اینجا، این راه اصلی زنده ماندن جیکوب است. هر زمان که بازیکنان از فاصله نزدیک توسط یکی از جهش‌ یافته‌هایی که در کمین Callisto هستند مورد حمله قرار می‌ گیرند، به طور خودکار وارد یک سیستم حرکتی جدید می‌شوند. این سیستم حول جاخالی متمرکز است و کمی زمان می برد تا به آن عادت کنید.

همچنین شما باید نقاط ضعف موجودات را پیدا کنید که می توان برای آسیب اضافی به آنجا شلیک کرد. این یک سیستم نوآورانه است، سیستمی که بهتر از آنچه روی کاغذ به نظر می رسد کار می کند.

دستگاهی به نام GRP

دستگاهی به نام GRP

شما همچنین یک دستگاه به نام GRP دریافت خواهید کرد. با استفاده از GRP می توانید اشیا و دشمنان را در اطراف اتاق پرتاب کنید. باتری دوام زیادی ندارد، اما گرفتن یک دشمن و قرار دادن آن ها بین خود و اسید یک بیوفاژ دیگر می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. این دستگاه برای تکمیل استراتژی های مبارزه به عنوان یک ابزار اضافی در زرادخانه شما کار می کند.

این مهم است، زیرا انواع مختلفی از هیولاها در سراسر زندان و زباله های یخ زده اطراف آن در کمین هستند. حتی باز کردن یک قفسه یا صندوق لوازم امن نیست. موجودات کوچکتر در لحظه ای که فکر می کنید مهمات خود را دوباره ذخیره می کنید، در کمین شما هستند. این یک اتفاق مکرر نیست که باعث ناامیدی شود، اما آنقدر اتفاق می افتد که همیشه مراقبت شما را طلب کند.

کاوش

کاوش

Callisto Protocol یک بازی نسبتاً خطی است که دائماً شما را در شرایط سخت به جلو هدایت می‌کند . اغلب، می‌ توانید گذرگاه‌ های جانبی را برای کاوش پیدا کنید. گزارش‌ های صوتی اطلاعات بیشتری را در مورد فاجعه می‌ گویند. شما می توانید تجهیزات اضافی و حتی قفل‌ های قبلی برای سلاح‌ های خاص را باز کنید. هر چند این مورد با تهدید مواجهه با هیولاهای اضافی یا یافتن چیزهای بیش از حد برای حمل در کوله شما همراه است.  همانطور که کاوش می کنید، Callisto Credits را خواهید یافت که برای خرید ارتقاء سلاح ها و GRP شما استفاده می شود. شما همچنین چیزهای مختلفی را کشف خواهید کرد که می توانند با اعتبار خرج شوند.

یک مسئله کوچک که قابل ذکر است این است که چگونه بازی Callisto Protocol ذخیره بازی شما را مدیریت می کند. اگر تصمیم بگیرید که به کنار بروید و کاوش کنید، گاهی اوقات پس از بازگشت به مسیر اصلی، یک stop دریافت می کنید. این به این معنی است که در صورت مرگ، در خطر از دست رفتن فقط بیش از چند دقیقه پیشرفت هستید. از دست رفتن پیشرفت بخشی از بسیاری از بازی‌ های ترسناک بقا است. اما مسئله‌ای که پیش می‌ آید این است که نمی‌ توانید سیوهای دستی ایجاد کنید. در عوض، بازی داده‌ ها را بر اساس آخرین محل سیو شما ذخیره می‌ کند، که می‌ تواند در صورت وجود چندین مبارزه دشوار متوالی، وضعیت را خسته‌کننده کند.

گرافیک بازی The Callisto Protocol

گرافیک بازی The Callisto Protocol

The Callisto Protocol  یک بازی زیبا است. تم تاریک علمی-تخیلی به این معنی است که تعداد زیادی راهروهای تنگ، سلول‌ های زندان و اتاق‌ های تاریک را خواهید دید، اما همه آن‌ها با جزئیات عالی ارائه شده‌اند. مدل‌ های کاراکتر با Jacob که دائماً در عرق، کثیفی و خون بیوفاژهای مرده پر می شود خوب به نظر می‌ رسند.

بدیهی است که به دلیل فضای بازی تنوع زیادی در مناظر به دست نمی آورید، اما زیبایی شناسی آنچه در اینجا وجود دارد بسیار عالی است. یکی از بخش‌ های بعدی شما را به کاوش در بیرون از دیوارهای زندان، با یخ و برف زیاد در زیر آسمانی تاریک و طوفانی می‌ رساند.

این جزئیات بصری به نبرد نیز گسترش می یابد. سلاح با هر ضربه تکه‌ های گوشت و پوست را پاره می‌ کند، در حالی که شلیک تفنگ‌ های دستی، تفنگ‌ های ساچمه‌ای و … نیمی از سر هیولا را منفجر می‌ کند یا اعضای بدن را به طور کامل از بین می‌برد. این در مورد جیکوب نیز صدق می کند، که می تواند به طرز وحشتناکی بمیرد و به روش های مختلفی خرد شود.

پروتکل Callisto یک visuals-focused و یک حالت 60 FPS را ارائه می دهد.

صدا در بازی The Callisto Protocol

صدا در بازی The Callisto Protocol

طراحی صوتی نیز نسبتاً قوی است، با صدای زوزه‌ باد، ماشین‌ هایی با صدای جیرجیر و غرش هیولاها که دائماً به نظر می‌ رسد که تهدیدی در داخل وجود دارد. از آنجایی که برخی از بیوفاژها در حفره های تهویه پنهان می شوند تا تلاش کنند با کمین به شما حمله کنند، می توان ایستاد و با گوش دادن دقیق این موجودات را ردیابی کرد. اگرچه این به معنای ایستادن در یک محیط خطرناک است. در نبرد، استخوان‌ ها می‌ شکنند و گوشت با صدایی منزجرکننده پاره می‌ شود.

موسیقی متن ساخته شده توسط برایان تریفون و برایان لی وایت، به طور قابل توجهی پرانرژی تر از آهنگ های موجود در بسیاری از بازی های ترسناک است و بر اکشن سریع بازی می افزاید. این موسیقی می تواند لذت بازی را برای شما بیشتر کند.

سخن پایانی

سخن پایانی

بازی The Callisto Protocol یک تجربه جدید عالی است. زیبایی شناسی تاریک، تصاویری دقیق و گیم پلی خشن به راحتی این بازی را به عنوان یکی از بهترین بازی های ترسناک موجود در حال حاضر تثبیت می کند. شباهت‌ های این بازی به Dead Space در سطح، بسیار زیاد است. اما تفاوت‌های زیادی نیز در اینجا وجود دارد که به متمایز کردن این امر به عنوان شروع یک فرنچایز جدید جذاب کمک می‌کند.

داستان ممکن است هیچ کس را غافلگیر نکند. اما چسبیدن به ترفندهای آزموده شده و واقعی همیشه چیز بدی نیست. به خصوص زمانی که آن ها به طور کامل اجرا شوند، و این مورد در اینجاست. اگر معمولاً بازی های ترسناک بازی نمی کنید، هیچ چیز در اینجا نظر شما را تغییر نمی دهد.

با نگاهی به آینده، The Callisto Protocol با DLC شامل محتوای داستانی جدید، انیمیشن‌های مرگ و حالت Horde-type زمان نشان خواهد داد که آیا محتوای اضافی ارزش پول شما را دارد یا خیر، اما بازی پایه کاملاً ارزش دارد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *