0

معرفی سوغات شهرهای ایران

معرفی سوغات شهرهای ایران شامل انواع خوراکی ها و صنایع دستی می‌شود که مردم در سفر به شهرهای مختلف تهیه می‌کنند.

به گزارش خوبو، ازجمله آداب سفر می توان به خرید سوغاتی اشاره نمود. خرید سوغاتی، یکی از زیباترین قسمت‌های سفر است. این کار باعث آشنایی با رسوم و فرهنگ ملل می‌شود. از طرفی راهی برای یاد کردن از عزیزانی است که در لحظات خوب سفر حضور ندارند.

هر یک از استان های ایران دارای جاذبه های توریستی و سوغات مخصوص به خود است. کشور ایران با داشتن طبیعت زیبا و چهارفصل و همچنین تاریخ غنی، محل جاذبه های گردشگری بسیاری به شمار می آید.

در این مطلب قصد داریم با سوغات مختلف شهرهای ایران آشنا شویم. پس با ما در ادامه مطلب همراه شوید.

سوغات اصفهان

معرفی سوغات شهرهای ایران

اصفهان همیشه میزبان گردشگرانی است که دل‌شان می‌خواهد از تاریخ، هنر و فرهنگ این خطه لذت ببرند. برای این میهمانان، سوغات‌های فراوانی هم در دسترس است. از مشهورترین سوغاتی های اصفهان ، گز است. پولکی، شیرینی کرکی، سوهان عسلی و گلاب کاشان نیز از انواع سوغات استان اصفهان به شمار می‌آیند.

میناکاری یکی از زیباترین و جذاب‌ترین آثار هنری و سوغات استان اصفهان است. آثار منبت‌کاری، خاتم‌کاری و پارچه‌های قلم‌کار هم از دیگر سوغات‌ اصفهان هستند. علاوه بر این ظروف مسی، آثار ملیله‌گری و کاشی‌سازی را هم می‌توانید از اصفهان سوغات بیاورید.

سوغات تبریز

آجیل آذربایجان با نام آجیل تبریز نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای دیگر نیز شهرت دارد. آجیل تبریز به دلیل مرغوبیت و کیفیت جزو بهترین محصولات ایران به شمار می‌رود.

از طرف دیگر مردم تبریز در زمینه آشپزی و شیرینی پزی نیز بسیار زبردست و توانا هستند. از جمله سوغاتی‌های خوشمزه‌ این استان میتوان به نوقا، قرابیه، ریس، لوز، قندپنیری، راحت الحلقوم، باقلوا و.. اشاره نمود.

علاوه بر این، آثار معرق، کفش چرم و منبت نیز از دیگر سوغات تبریز به شمار می رود.

سوغات شیراز

از حاصلخیزترین و زیباترین شهرهای کشورمان می توان به شیراز اشاره کرد که انواع گیاهان و محصولات کشاورزی را در خود جای داده است.

عرقیات گیاهی و آبلیمو از مهم ترین سوغاتی های شیراز می باشند البته به لیمو شیرازی ، کلوچه شیرازی ، حلوای شیرازی ، نان یوخه و مسقطی خوشمزه نیز در گروه سوغاتی ها قرار دارند.

شیرازی های هنرمند و با استعداد صنایع دستی بسیار زیبا یی از قبیل معرق کاری ، خاتم کاری ، ظروف نقره ی بسیار شیک و گیوه های دست دوز را در کارنامه ی سوغاتی های خود دارند.

سوغات کرمان

معرفی سوغات شهرهای ایران

در معرفی سوغات شهرهای ایران، به سراغ یکی از شهرهای جنوبی یعنی کرمان می رویم. با شنیدن نام کرمان، یاد پسته می افتیم که مهم ترین سوغات این شهر است.

اگرچه بسیاری از ما پسته را به عنوان سوغات کرمان می‌شناسیم، اما سوغات استان کرمان تنها به این محصول محدود نمی‌شود. کلمپه، زیره، قاووت (یا قووتو)، کماج، قطاب مخصوص کرمان، خرما و مرکبات از دیگر سوغات های کرمان به شمار می‌آیند.

از سوغات های استان کرمان در بخش صنایع دستی نیز می‌توان به هنر زیبای پته‌ دوزی، گبردوزی و آجیده‌ دوزی اشاره کرد.

سوغات اردبیل

استان زیبای اردبیل همچون دیگر استان‌های کشور ایران، از شیرینی‌های سنتی خوشمزه و آثار دستی زیبایی برخوردار است. یکی از محصولات باارزش اردیبل عسل این منطقه می باشد.

علاوه بر عسل، در اردبیل نیز مانند بسیاری از استان‌های کشور، شیرینی‌های فراوانی همچون حلوای زنجبیلی، قچکورگی و حلوای سفید و سیاه، نان برنجی خلخال، یارتما،پیشی، چنگولی، شیرینی کشمشی، قطاب عسلی، نان فطیر و… اشاره کرد.

استان اردبیل همچنین در زمینه صنایع دستی نیز محصولاتی همانند لباس‌ و بافتنی های سنتی، ظروف مسی، سازه های سنتی و نقاشی روی چرم را میتوان به عنوان سوغاتی از این شهر به ارمغان برد.

سوغات ارومیه

در میان تمام سوغات ‌های آذربایجان غربی، نقل‌های خوشمزه ارومیه از همه معروف‌ترند. نقل ارومیه انواع مختلفی دارد از جمله نقل گل‌محمدی، نقل زعفرانی، نقل بیدمشکی و… . علاوه بر نقل، حلواهای ارومیه هم شناخته شده است.

انواع عرقیات گیاهی، شیرینی‌های خوشمزه مانند سوجوق و نان‌های سنتی هم در بین انواع سوغات آذربایجان غربی به شمار می‌آیند.

صنایع دستی چوبی و فرش را نیز می‌توانید از ارومیه سوغات بیاورید.

سوغات یزد

معرفی سوغات شهرهای ایران

یزد مرکز انواع شیرینی های لذیذ است. شیرینی‌های معروفی نظیر قطاب، باقلوا، پشمک، زولبیا، لوز بیدمشک، حاج بادام، سوهان، پسته، عرقیجات، نان برنجی، نان پنجره‌ای، حلوا ارده، انواع لوز و کیک یزدی از سوغات های یزد هستند.

سوغات استان یزدفرش بافی یزد و ترمه، بسیار معروف بوده و جزو عمده‌ترین صنعت دستی و ارزشمندترین سوغات های استان یزد است. گیوه بافی، زیلوبافی، سوزن دوزی و سفال‌گری، سرامیک، زیلو، چادرشب و شمد نیز از دیگر صنایع مهم این استان هستند.

سوغات اهواز

استان خوزستان با قرار گرفتن در منطقه‌ای جلگه‌ای و آب و هوایی گرم، بستر مناسبی برای رشد محصولات گرمسیری است. از جمله سوغات استان خوزستان می‌توان به انواع خرما اشاره کرد.

کلیچه هم سوغات استان خوزستان است؛ البته این نوع کلوچه محلی بیشتر در شهرهایی مانند دزفول و شوشتر طبخ می‌شود.

کپوبافی، احرامی‌بافی و گلیم افشار نیز از دیگر سوغات های اهواز و استان خوزستان هستند.

سوغات زنجان

صنایع دستی زنجان عبارتند از:انواع چاقو ( قلم تراش جیبی دسته ملیله ، کارد آشپزخونه) ملیله (انواع پایه های استکان ، سینی ، قاشق و چنگال غذا خوری و چایخوری کاسه گلدان قاب عکس) چارق (نوعی کفش رو فرشی زنانه) و فرش و گلیم دست بافت.

فرش و گلیم زنجان نیز از شهرت زیادی برخوردار است. چارق دوزی هم یکی دیگر از هنرهای دستی زنجانی ها است که مهارت خاص و در عین حال دست های هنرمندی را می طلبد.

سوغات مشهد

معرفی سوغات شهرهای ایران

سوغات های استان خراسان رضوی شباهت زیادی با سوغات های خراسان جنوبی دارد. از جمله سوغات های خراسان رضوی می‌توان به زعفران، زرشک و نقل و نبات، ادویه و خشکبار، اشاره کرد.

کالاهایی مانند جانماز، عطر، تسبیح، مهر و … را نیز می‌توان از سوغات های مشهد برشمرد. یکی دیگر از سوغات مشهد، انواع انگشترهای تزئینی است.

فیروزه اصل نیشابور نیز را می‌توان از ارزشمندترین سوغات های استان خراسان رضوی دانست.

سوغات سمنان

یکی از سوغات های مهم استان سمنان، پسته لذیذ و معروف است. گردو، انگور و نان‌های سنتی هم از دیگر سوغاتی های سمنان به شمار می‌آیند.

در سمنان نیز مانند بسیاری دیگر از استان‌های کشور، صنایع دستی رونق چشمگیری دارد. گلیم و آثار منبت هم سوغات سمنان هستند.

سوغات بوشهر

گبه و گلیم صادراتی، شاخص‌ترین محصول صنایع دستی استان بوشهر است. و بافتشان به دست هنرمندان این استان انجام می‌شود.

عبای شتری بوشهر نیز از صنایع منحصر به فرد این استان بوده که تولید آن بسیار محدود است. همچنین از جمله صنایع دستی بوشهر میتوان به گرگوربافی (گرگور نوعی تور ماهیگیری است و بوشهر یکی از مهم‌ترین مراکز گرگور بافی است)، حصیربافی، سرامیک و سفالگری اشاره نمود.

از سوغاتی های خوشمزه‌ بوشهر همچون ارده، شیره خرما، خارک (خرمای نارس)، حلوای راشی، حلوای پسکی، مسقطی، انواع نان و محصولات دریایی شامل ماهی، ماهی تن، انواع میگو خوراکی و شاه میگو نیز نباید غافل شد.

سوغات سنندج

شهر کوهستانی سنندج هم سوغات های خاص خود را دارد. شیرینی کنجدی، سقز و بادام سوخته از جمله سوغات های سنندج هستند که در گروه خوراکی‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. دیگر سوغات استان کردستان در میان خوراکی‌ها، نان برساق است که عمدتا در شهر بیجار یافت می‌شود.

گلیم و قالی، گیوه‌بافی و صنایع چوبی از این جمله‌اند. جعبه‌های چوبی شطرنج و تخته‌نرد نیز سوغات استان کردستان هستند.

سوغات رشت (گیلان)

معرفی سوغات شهرهای ایران

صنایع دستی استان گیلان باتوجه به هر منطقه از این استان متفاوت است: شال بافی در تالش و گالش، سفال‌گری در روستای جیرده شفت و املش، چارق دوزی یا چوموش دوزی در ماسوله و قلاب دوزی، گلیم و قالی بافی، حصیربافی و بامبوبافی در مناطق مختلف گیلان توسط دستان هنرمند مردمان این خطه ساخته می شود.

یکی دیگر از سوغاتی های این استان، محصولات چوبی، علل الخصوص صندوق‌های چوبی به نام “بولاکی” است. کلوچه لاهیجان و فومن، برنج آستانه اشرفیه، زیتون رودبار و چای لاهیجان، باقلوای یاس، رشته خشکار و بادام زمینی از مخصوص‌ترین و مهم‌ترین سوغاتی‌های گیلان هستند که بدون شک در سفر به این استان آن ها را خریداری می کنید.

سوغات استان گیلانیکی دیگر از محبوب ترین سوغات های رشت، انواع کلوچه است. که البته معروف‌ترین کلوچه گیلان، کلوچه فومن است. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی این استان، ماهی سفید و قزل‌آلا یکی از سوغاتی‌های اصلی این استان به حساب می‌آید.

سوغات ساری (مازندران)

استان‌های شمال کشور به واسطه آب و هوای مطلوب و طبیعت سرسبز خود، در بسیاری از ایام سال، میزبان گردشگران بسیاری از سراسر کشور هستند.

مهم‌ترین صنایع دستی مازندران ظروف و مجسمه‌های سفالی، نمدبافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و محصولات چوبی است که عمدتا در نواحى کوهستانى استان تولید و در سراسر منطقه عرضه میشوند.

همچنین برنج، انواع ترشیجات، مرکبات و مربا، انواع ماهی، کلوچه، رشته به رشته، لواشک، ترشی، کماج و… از سوغاتی‌های پرطرفدار این استان سرسبز است. ماهی سفید نیز از جمله محصولات دریایی محبوب این استان است.

سوغات گرگان

استان گلستان استانی حاصلخیز و پربرکت است لذا محصولات فراوانی نیز دارد. یکی از محصولات صنایع دستی این استان قالی ترکمنی است. این قالی با طرح و نقش های زیبای خود متأثر از طبیعت منطقه این استان است.

استان گلستان از مهم‌ترین مراکز تولید قالیچه، پشتی، فرش ترکمنی، گلیم، قارچین، گلدوزی، نمدبافی، سوزن دوزی، ابریشم دوزی، سبدبافی، بافندگی، ریسندگی، پارچه بافی، ساخت آلات موسیقی و زیورآلات و روسری‌های ترکمنی است. شال و روسری‌های ترکمنی و خاویار این استان بسیار خوش رنگ هستند. از جمله مراکزی که می‌توانید سوغاتی مخصوص گلستان را تهیه کنید، بازار قدیمی و دائمی گرگان است.

نان پادرازی و حلوای آوماج از جمله سوغات‌های استان گلستان به شمار می‌آیند. علاوه بر این، انواع صیفی‌جات تازه و میوه‌های خوشمزه را هم می‌توان جزء سوغاتی های این استان شمرد.

سوغات زاهدان

حصیربافی، گلیم‌بافی، سفالگری، سوزن‌دوزی، خامه‌دوزی و سیاه دوزی از مهم‌ترین صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان هستند که هر کدام از آن‌ها جذابیت خاص خود را دارند و جزو هنرهای با ارزش مردم این شهر به شمار می‌روند.

همچنین با توجه به این‌ که آب‌ و هوای استان سیستان بلوچستان نسبتاً گرم است، محصولات گرمسیری همچون خرما، بالنگ، انبه، نارگیل و موز به عنوان سوغاتی‌های لذیذ این شهر شناخته شده‌اند.

سوغات خرم آباد

معرفی سوغات شهرهای ایران

استان لرستان هم به صنایع دستی بسیار زیبا و سوغاتی‌های خوشمزه شهرت دارد. سیاه‌ چادر، جاجیم‌‌بافی، قالی‌‌بافی، رنگرزی، گلیم‌بافی، چیت بافی، خراطی، نمدبافی و وشوسازی جزو صنایع دستی مهم در این شهر به شمار می‌روند.

عسل طبیعی، کاک، حلواهای مختلف، روغن حیوانی، کلوچه‌های خوشمزه و بژی نیز سوغاتی‌های لذیذ استان لرستان هستند که هر کدام از آن‌ها طعم فوق العاده عالی دارند.

سوغات ایلام

در استان ایلام زنان و دختران هنرمند و باسلیقه، هنر خود را با بافت ابریشم، گلیم و کرک به نمایش در می آورند. تهیه و بافت این محصولات در مناطقی مانند شیروان چرداول، ایروان و دره شهر مرسوم است. این محصولات، سوغاتی های معروف ایران در شهر ایلام هستند که در کنار آن ها شما می توانید گیوه بافی، جاجیم بافی، نمد مالی، فرنجی مالی و قتره بافی را نیز ببینید.

در ایلام صنایع چوبی نیز از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و در تهیه لوازم خانگی و ورزشی از چوب بسیار استفاده می شود.

ایلام مرکز سوغاتی های بسیار خوشمزه ایران نیز محسوب می‌شود که در آنجا می توانید روغن حیوانی ایلامی دان و روغن کرمانشاهی، کشک، کره محلی، گردو، ترخینه، کنجد، عسل کوهی و حلوای بگل را پیدا کنید که در کنار صمغ درخت بنه یا همان سقز، شیرینی بژی برساق، برنج عنبربو و شیرینی کله کنجی، از جمله خوراکی های بسیار خوشمزه و خوش طعم این دیار هستند.

نان های ایلام نیز سوغاتی های معروف ایران هستند که از انواع آنها می‌توان به نان ساج و نان گرده اشاره کرد. نان پیگ هم در کنار سایر نان ها ارائه می‌شود که در میان انواع نان های ایلام بسیار لذیذ، خوش طعم و مقوی است.

سوغات قم

سوهان مهمترین سوغات قم است ، نان خوشمزه کسمه نیز از دیگر سوغاتی های قم می باشد.

مردم قم در زمینه فرش و قالی بافی نیز حرفی برای گفتن دارند. در سفر قم علاوه بر خرید سوهان، سوغاتی فرش و قالی هم یادتان نرود.

سوغات قزوین

معرفی سوغات شهرهای ایران

از جمله مهم‌ترین سوغات قزوین می‌توان باقلوا، شیرینی بهشتی، زغال اخته، کشمش، انار سنگان، فندق، زردآلو، انگور، شیرینی نان چای، شیرینی نان قندی، شیرینی پادرازی و نان چرخی قزوین را نام برد.

این استان دارای صنایع دستی ارزشمندی همچون سوزن‌دوزی، گلابتون‌دوزی، قلم‌زنی، جعبه‌های آینه‌ای، فرش، موج بافی، سفال، حکاکی، گلیم و خوش‌نویسی نیز است.

سوغات تهران

خریدن سوغاتی از استان تهران چندان کار راحتی نیست زیرا تنوع صنایع دستی و سوغات در این شهر بسیار بالا است و همین امر نیز انتخاب گزینه‌ای مطلوب را برای اکثر افراد مشکل کرده است.

از جمله خوردنی‌های خوشمزه و محبوب در استان تهران می‌توان دوغ آبعلی، نان کلاج فیروزکوه، عسل دماوند، سیب، آلوچه، کشمش، لواشک دربند، شیرینی‌های خوشمزه، باقلوا، سوهان و… را نام برد.

از جمله آثار و صنایع دستی نیز می‌توان به جاجیم، قالی، کیف و کفش چرم، فرش ابریشم، ظروف شیشه‌ای و چینی تزئینی، نقاشی روی چرم و تابلوهای هنری اشاره کرد.

سوغات همدان

بیشتر سوغات های همدان متناسب با آب و هوای سرد این شهر است مانند شیره که می‌تواند انرژی بالایی برای مقابله با سرما به افراد بدهد. از دیگر سوغات های همدان می‌توان به انگشت‌پیچ، کماج و آب‌نبات قیچی اشاره کرد.

دیگر سوغات های استان همدان ظروف سفالی، آثار چرمی، گلیم و آبگینه هستند.

سوغات بندرعباس

اصلی‌ترین سوغات بندرعباس انواع ماهی و میگو و محصولات دریایی است. در منطقه بشاگرد و میناب هرمزگان صنعت حصیربافی و سبدبافی رایج است و در اطراف بندرعباس، بندرلنگه و میناب دوزندگی جزو صنایع دستی مهمی است که جنبه تزئینی دارند.

صنایع دستی دریایی، محصولات دریایی، خرما، مرکبات از سوغاتی‌های معروف هرمزگان هستند. دست‌سازه‌ها دریایی که توسط مردم این منطقه تهیه میشوند یکی دیگر از زیبایی هایی است که میتوان از آن به عنوان سوغاتی یاد کرد.

دست‌سازه‌ها دریایی اشیائی هستند که با استفاده از انواع صدف، حلزون و… ساخته می‌شوند.

سوغات اراک

سوغات استان مرکزی بسیار متنوع است. انواع صنایع دستی مثل گیوه و فرش دستباف گرفته تا نان‌های محلی و مواد خوراکی که از محصولات کشاورزی متنوع استان مرکزی به دست می‌آیند را میتوان به عنوان سوغات این شهر یاد کرد.

سوغات استان مرکزی، متنوع و رنگارنگ است. مهمترین صنایع دستی استان اراک شامل انواع قالیچه، فرش، گیوه و معرق است. از جمله سوغات های استان مرکزی که در گروه خوراکی‌ها قرار دارند لبنیات، انگور هزاوه، شیره انگور، نان فطیر اراک، کشمش، گردو، بادام، عسل خمین، شیرینی جوزغند نراق و انار ساوه هستند.

فرش ساروق، گیوه سنجان و همچنین گل و گیاهان زینتی محلات نیز از جمله سوغاتی های زیبای استان مرکزی به شمار می آید.

سوغات شهرکرد

گلیم، گبه و جاجیم در استان چهار محال و بختیاری در روستاها و مراکز اتراق عشایر بافته می‌شوند. غالبا شهرستان چالشتر و مراکز عشایری مرکز تولید این صنایع مهم هستند. صنایع دستی ارزشمندی که زیبایی‌های آن ها پایان ندارد. بیشتر طرح‌هایی از قبیل لچک ترنج، خشتی، کاج، سرو، بی بی باف، گل مینا، بته‌ای، کف ساده‌ و … در بافت فرش چالشتر به کار می‌روند.

چهارمحال و بختیاری همچنین دارای آثار دستی نمدمالی و قالی بافی است. این استان قطب تولید نمد در کشور است. نمدمالی در این استان سابقه‌ای دیرینه دارد. و جزو قدیمی‌ترین صنایع دستی استان است.

سوغات استان چهار محال و بختیاریاز جمله سوغاتی های خوراکی این استان میتوان به بادام درختی، عسل و قره قوروت (قارا) اشاره کرد. گز نیز خوراکی دیگری است که در میان سوغاتی های این استان به چشم می آید.

سوغات یاسوج

یاسوج نیز با تعداد بالای جاذبه گردشگری جزو استان های خوش آب و هوای توریستی محسوب می شود.

کار دست ایل های لر و بختیاری در این منطقه یکی از مهم ترین سوغاتی های کشور محسوب می شود. گردو نیز مهمترین و اصلی ترین سوغات استان کهگیلویه و بویر احمد می باشد.

عسل ، انگور و انواع گلیم هم برای سوغاتی بهترین ایده هستند.

سوغات بجنورد

اگر به بجنورد سفر کردید، انتخاب‌های متفاوتی برای خرید سوغات دارید. انواع آب نبات سوغات بجنورد است. شکرپنیر هم یکی از اصلی‌ترین آب‌نبات‌هایی است که در این شهر می‌یابید.

از دیگر سوغات های استان خراسان شمالی می‌توان به انگور اشاره کرد. فرش دورو و گلیم نیز از سوغات های استان خراسان شمالی به شمار می‌آیند.

سوغات بیرجند

سوغات بیرجند و به‌طورکلی سوغات استان خراسان جنوبی از محصولات کشاورزی، محصولات دامی نظیر کشک و قره‌قروت و صنایع‌دستی به خصوص انواع قلاب‌بافی و محصولات حصیری تشکیل شده است.

شرایط اقلیمی این استان سبب شده تا اکثر ساکنینش به باغداری و کشاورزی مشغول شوند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *