0

هارد فورک واسیل کاردانو Vasil Hard Fork چیست؟

هارد فورک واسیل کاردانو vasil Hard Fork

بلاکچین کاردانو (ADA) برای ارتقای Vasil Hard Fork در 22 سپتامبر یا ۳۱ شهریور تنظیم شده است. به افتخار عضو انجمن کاردانو، Vasil St. Dabov، که در سال 2021 از دنیا رفت، این هاردفورک نامگذاری شده است، انتظار می‌رود ارتقاء مورد انتظار تغییرات گسترده‌ای را در آن ایجاد کند. این هارد فورک بر شبکه، هزینه‌های تراکنش، سرعت و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز تأثیر می‌گذارد.

کاردانو Cardano که توسط چارلز هاسکینسون در سال 2015 تأسیس شد، یک بلاکچین همتا به همتا است که هدف آن غلبه بر مشکلات رایج ارزهای دیجیتال در حوزه‌های مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و سایر معضلات نظارتی است. تراکنش‌ها از طریق توکن بومی ADA شبکه، که در حال حاضر هشتمین دارایی بزرگ رمزنگاری با ارزش بازار است، به ارزش 15.39 میلیارد دلار انجام می‌شود و از آنجایی که هاسکینسون یکی از بنیانگذاران اتریوم است که هفته گذشته ارتقای خود (The Merge) را داشت، فرار از مقایسه مکرر و اغلب غیرخیرخواهانه با یکی از بزرگترین بلاکچین‌های رقیب برای کاردانو سخت بوده است.

ارتقاء هارد فورک واسیل چیست؟

هارد فورک نشان دهنده یک تغییر کامل در پروتکل شبکه است و یک واگرایی دائمی با نسخه قبلی بلاکچین ایجاد می‌کند. اخیراً، برخی از ماینرهای اتریوم تصمیم گرفتند با نسخه قدیمی شبکه که در 15 سپتامبر ادغام شد، باقی بمانند. آنها بلاکچین اتریوم را تقسیم کردند.

ارتقاء واسیل Vasil که در ابتدا برای ژوئن یا جولای برنامه ریزی شده بود، بخشی از سومین چرخه توسعه Cardano است که برای بهبود ظرفیت شبکه، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها طراحی شده است. مجموعه‌ای از تغییرات عمده را در بلاکچین به ارمغان می‌آورد و آن را برای قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز dApps مناسب‌تر برای کاربر/توسعه‌دهنده می‌کند.

واسیل Vasil توسط توسعه دهندگان Input Output Global (IOG) به عنوان “گسترده‌ترین ارتقای تلاش شده” به Cardano تا به امروز در نظر گرفته می‌شود، “با لمس هر لایه پشته شبکه” و رفع بسیاری از باگ‌های شبکه کاردانو کمک می‌کند.

هزینه‌های تراکنش

بنیاد کاردانو، که بر توسعه بلاکچین نظارت دارد، می‌گوید نتیجه نهایی به‌روزرسانی نشان‌دهنده افزایش اندازه بلوک خواهد بود و فضای بیشتری را به داده‌ها می‌دهد تا در هر بلوک اضافه شده به دفتر کل ذخیره شوند. تیم هریسون، معاون جامعه و اکوسیستم در IOG، توضیح داد که اهمیت پیشرفت‌ها در بلوک‌ها کوچک‌تر کردن اندازه‌های تراکنش است که در عین حال کارمزد تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. به گفته مساری، در حال حاضر هزینه متوسط ​​​​0.16 دلار برای ارسال تراکنش از طریق بلاکچین ADA، یکی از پایین‌ترین کارمزدها در صنعت است. انتظار می‌رود Vasil آن را حتی ارزان‌تر کند.

مقیاس‌پذیری شبکه

انتظار می‌رود واسیل Vasil ارتقاهای زیادی را در ظرفیت شبکه و زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند Cardano یعنی Plutus انجام دهد که امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps را در بلاکچین فراهم می‌کند. کاردانو Cardano با مشکلاتی مواجه شده است که مانع از ظرفیت dApps در مقیاس شده است.

به گفته وب سایت بنیاد، در حال حاضر، بیش از 1000 dApp در کاردانو در حال اجراست. بیش از 40 درصد از برنامه‌های غیرمتمرکز روی توکن‌های غیر قابل تعویض متمرکز هستند. قابل ذکر است، dAppهای ساخته شده بر روی Cardano با استفاده از زبانی به نام Haskell برنامه ریزی می‌شوند، کدی که سپس به Plutus تبدیل می‌شود. داده‌های Plutus در بلاکچین ذخیره نمی‌شوند. این بدان معنی است که “هر بار که یک تراکنش انجام می‌شود، باید تمام منطق برنامه را به همراه خود داشته باشد.” اما داده‌های بیشتر باعث کاهش عملکرد و افزایش هزینه‌ها می‌شود.

سرعت معاملات

به گفته هریسون، Vasil به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اطلاعات را بدون نیاز به استفاده از خروجی ذخیره و ارجاع دهند. انتظار می‌رود این به بهینه‌سازی توان عملیاتی تراکنش و افزایش همزمانی بلاکچین کاردانو کمک کند. در نتیجه، پیش‌بینی می‌شود که سرعت تراکنش در زمان فعلی حدود 20 ثانیه بهبود یابد.

ارتقا واسیل چه زمانی انجام می‌شود؟

ارتقاء Vasil Cardano که قبلا برای جولای برنامه‌ریزی شده بود، اکنون تایید شده است که در 22 سپتامبر یا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ انجام می‌شود. بنیانگذار چارلز هاسکینسون اوایل هفته گذشته فاش کرد که اجرای هارد فورک Vasil اکنون در مرحله نهایی خود است. Input Output همچنین اعلام کرد که “اعداد برای 22 سپتامبر خوب به نظر می‌رسند، بنابراین تاریخ ارتقاء شبکه اصلی توافق شده است.” در حال حاضر، ده‌ها صرافی، از جمله بایننس، از ارتقا Vasil حمایت کرده‌اند.

آیا ارتقاء Vasil بر قیمت ADA تأثیر می‌گذارد؟

بلی. اما تعیین این که چگونه Vasil منحصر به فرد است، دشوار است، زیرا تنها هارد فورک در تاریخ کاردانو است که در بازار نزولی رخ می‌دهد. پیشینیان آن – شلی، مری و آلونزو – به ناچار بر حرکت قیمت ADA تأثیر گذاشتند. قیمت‌ها افزایش یافت که منجر به ارتقاء شد، اما بعداً از دست رفت.

همین امر در مورد فورک Vasil نیز صدق می‌کند، با افزایش قیمت‌ها در چند روز گذشته پس از اینکه چارلز هاسکینسون تاریخ شروع به کار واسیل را فاش کرد. قیمت‌ها از 0.45 دلار در 2 سپتامبر به 0.49 دلار تنها چهار روز بعد افزایش یافت. ADA تا زمان نگارش با حدود 1% افزایش به 0.45 دلار رسیده است. براساس گزارش CoinGecko، این دارایی از زمان رسیدن به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 3.09 دلار در 2 سپتامبر 2021، بیش از 85 درصد سقوط کرده است.

هارد فورک واسیل چگونه کاردانو را بهبود می‌بخشد؟

قبل از ارتقاء، چندین پیشنهاد برای بهبود کاردانو (CIP) در انجمن ارسال شده بود که چگونه می‌توان وضعیت کلی بلاکچین را بهبود بخشید. هارد فورک Vasil بسیاری از این CIPها را اجرا می‌کند و روی رفع هرگونه باگ یا حفره امنیتی کار می‌کند. سه پیشنهاد بهبود حیاتی در راستای یکدیگر ارائه شد: CIP 31 ،CIP 32 و CIP 33.

CIP 31 ورودی مرجع جدیدی را برای تسهیل دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین کاردانو معرفی می‌کند و به هر کسی اجازه می‌دهد تا خروجی‌ها را بدون پردازش آنها جستجو کند. این بدان معناست که DApps اکنون می‌تواند به خروجی تراکنش‌ها بدون نیاز به ایجاد مجدد آن مانند قبل دسترسی داشته باشد.

CIP 32 ساده است و هدف آن ارائه یک ویژگی ذخیره‌سازی داده در زنجیره برای جامعه و توسعه‌دهندگان است. انتظار می‌رود که این امر تمرکززدایی ساختار کاردانو را بهبود بخشد.

CIP 33 تراکنش‌های سبک‌تر، پردازش سریع‌تر و کارمزد کمتر را امکان‌پذیر می‌کند. ماشین مجازی Cardano را به جای اینکه کل اسکریپت را با تراکنش در بر بگیرد به یک اسکریپت مرجع اشاره می‌کند. از آنجایی که برنامه‌های ساخته شده بر روی بلاکچین به زبان برنامه‌نویسی معروف به Haskell نوشته شده‌اند، برای سازگاری با قراردادهای هوشمند باید به زبان دیگری تبدیل شوند. این منجر به عملکرد کندتر و افزایش هزینه هنگام انجام تراکنش‌ها به دلیل انتقال اضافی منطق برنامه همراه با تراکنش می‌شود.

سایر پیشرفت‌های کوچک شامل CIP 40 و diffusion pipelining است. CIP 40 نوع جدیدی از تراکنش خروجی را معرفی می‌کند و گفته می‌شود خط لوله انتشار (diffusion pipelining)، انتقال بلوک را بدون تأیید کامل بهبود می‌بخشد. همه این تغییرات به زبان ساده، باعث افزایش توان کاردانو و بهبود توسعه قراردادهای هوشمند و DAppها می‌شود.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *