0

BUSD چیست؟

BUSD

BUSD استیبل کوینی است که توسط صرافی بایننس (Binance) در 5 سپتامبر 2019 راه‌اندازی و توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک قانون‌گذاری و تایید شد. این استیبل کوین توسط دلار پشتیبانی می‌شود و هر یک توکن استیبل کوین BUSD معادل یک دلار  است. BUSD به سرمایه گذاران و معامله گران این امکان را می‌دهد که دارایی با نوسانات کم و بدون نیاز به خروج از فضای رمزنگاری را در بلاکچین نگهداری کنند.

مقدمه

اگر یک ارز دیجیتال را در صرافی بایننس خریداری یا معامله کرده اید، به احتمال زیاد با BUSD روبرو شده اید. این توکن یکی از توکن‌های پرکاربرد بین جفت ارزهای معاملاتی در صرافی بایننس است. به طور خلاصه می‌توان گفت که BUSD مثل یک نسخه دیجیتال از دلار آمریکا عمل می‌کند و ارزش آن به دلار آمریکا گره خورده است.

برای تازه واردان، همیشه مشخص نیست که چرا معامله گران و سرمایه گذاران BUSD را نگه می‌دارند. نقش BUSD و سایر استیبل کوین‌ها بخشی اساسی از اکوسیستم رمزنگاری است.

دقیقاً BUSD چیست؟

BUSD استیبل کوینی است که توسط Paxos و Binance تاسیس شده است. Paxos از فناوری بلاکچین برای ارائه محصولاتی موسوم به “ارائه کوین باثبات به صورت سرویس” برای چند شرکت دیگر استفاده می‌کند. در گذشته، این شرکت همچنین یک استیبل کوین با پشتوانه طلا به نام PAX Gold (PAXG) ایجاد کرده است. اداره خدمات مالی ایالت نیویورک کار نظارت بر PAXG و BUSD را انجام می‌دهد.

از نظر فنی، BUSD یک کوین باثبات با پشتوانه ارز فیات است که ارزش آن به ارزش دلار آمریکا گره خورده است. مقداری دلار معادل با ارزش کل BUSD تحت حضانت و کنترل پاکسوس قرار دارد که نقش اندوخته در حساب‌های بانکی تحت بیمه شرکت بیمه سپرده گذاری فدرال (FDIC) را دارد. وقتی قیمت دلار آمریکا افزایش یا کاهش پیدا کند، قیمت BUSD هم متناسب با آن زیاد یا کم می‌شود. این رایج ترین و سنتی ترین مدل استیبل کوین است.

BUSD سه ویژگی کلیدی، یعنی دسترس پذیری، انعطاف پذیری و سرعت را برای معاملات ارائه می‌دهد. این توکن به راحتی از طریق Paxos و Binance قابل خرید است و می‌توانید آن را از سرویس‌های درگاه فیات یا صرافی بایننس بخرید یا مبلغی به دلار آمریکا برای Paxos ارسال کنید تا توکن‌های جدید BUSD را برای شما تولید کند.

BUSD همچنین این انعطاف پذیری را برای کاربران ارزهای دیجیتال فراهم کرده تا دارایی خود را به سرعت به یک کوین باثبات تبدیل کنند، بدون اینکه نیاز به خارج کردن آن از بلاکچین داشته باشند. در نهایت، با استفاده از BUSD می‌توانید به سرعت و با کارمزد کم به سراسر جهان پول ارسال کنید.

این توکن روی سه بلاکچین مختلف کار می‌کند یعنی اتریوم، بایننس اسمارت چین و بایننس چین. دارندگان این توکن می‌توانند بسته به نیازشان توکن‌های خودشان را بین بلاکچین‌های مختلف جابجا کنند. این کار در صرافی بایننس یا از طریق Binance Bridge قابل انجام است.

BUSD چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم نگهداری موجودی BUSD نسبت به سایر استیبل کوین‌ها نسبتاً ساده است. هر BUSD با یک دلار آمریکا از اندوخته پشتیبان آن قابل تعویض است. با ارسال BUSD به Paxos، توکن‌های شما سوزانده شده و ارز فیات در اختیارتان قرار می‌گیرد. این مکانیزم باعث می‌شود که نسبت موجودی BUSD با ارز پشتیبان آن به صورت یک به یک حفظ شود.

هر زمان که قیمت BUSD به کمتر از 1 دلار برسد، معامله گران دنبال کننده استراتژی آربیتراژ حجم انبوهی BUSD خریداری می‌کنند. حتی قیمت 0.98 دلاری هم می‌تواند فرصت کسب سود را برای آن‌ها ایجاد کند. پس از خرید حجم انبوهی BUSD، معامله گر آربیتراژ می‌تواند توکن‌های BUSD را از طریق پلتفرم Paxos به ارز فیات تبدیل کند. بطور طبیعی افزایش حجم تقاضای BUSD منجر به برگشتن قیمت آن به 1 دلار شده و نسبت یک به یک بین ارزش این توکن و دلار آمریکا حفظ می‌شود.

BUSD چگونه قانون گذاری می‌شود؟

قانونگذاران ایالت نیویورک آمریکا قوانین خاصی برای پکسوس، بایننس و طرز کار این استیبل کوین اعمال کرده اند. علاوه بر تضمین وجود وثیقه کامل برای پشتیبانی از این کوین، Paxos باید با دقت تولید و سوزاندن توکن‌های BUSD را تحت نظر داشته باشد. همچنین Paxos حق بلوکه کردن حساب‌ها و حذف موجودی آن‌ها در صورت انجام فعالیت‌های غیرقانونی را دارد. این اصول همگی مطابق با قوانین خاص بانکداری در نیویورک هستند که به استیبل کوین‌ها اعمال می‌شوند.

در قراردادهای هوشمند این توکن یک عملکرد جدید به اسم SetLawEnforcementRole پیاده سازی شده که منعکس کننده قوانین موجود برای قانونمندسازی استیبل کوین‌ها است. این کد کوچک به Paxos این امکان را می‌دهد تا از اختیاراتی که قبلاً در حمایت از مقررات NYDFS ذکر شد، استفاده کند.

کاربردهای BUSD

بر اساس ویژگی‌هایی که قبلاً در مورد آن‌ها صحبت کردیم، BUSD برای سرمایه گذاران و بازرگانان بازار ارزهای دیجیتال چندین کاربرد خاص دارد.

فرار از نوسان قیمت بازار ارزهای دیجیتال

اکوسیستم رمزنگاری می‌تواند بسیار بی ثبات باشد. مانند بازارهای مالی ، تقاضا برای‌های پایدار در رمزنگاری نیز وجود دارد، به ویژه هنگامی که بازار بیش از حد بی ثبات می‌شود. با تبدیل دارایی به فیات یا اوراق بهادار، سرمایه گذاران سنتی می‌توانند دوره بی ثباتی را پشت سر بگذارند. BUSD همین فرصت را برای سرمایه گذاران و بازرگانان بازار کریپتو فراهم می‌کند.

تثبیت سود بدون نیاز به تبدیل دارایی به ارز فیات

وقتی شخصی قصد خروج از سرمایه گذاری و تثبیت سود را دارد، می‌تواند از BUSD به عنوان یک ابزار بسیار نقدشونده استفاده کند. به این ترتیب نیازی نیست که منتظر انتقال ارز فیات به حساب بانکی خود از صرافی بمانید. اگر تصمیم به ورود به یک پوزیشن جدید یا خرید دارایی دیگری داشته باشید، نیازی به انتظار برای پر کردن حسابتان با ارز فیات ندارید.

آربیتراژ

BUSD یک کوین بسیار محبوب در بایننس اسمارت چین و خیلی از بازارگردان‌های خودکار (AMM) است. این استخرهای نقدینگی می‌توانند هنگام بروز اختلاف قیمت در بازارگردان‌های خودکار مختلف منجر به ایجاد فرصت آربیتراژ شوند. معامله گران آربیتراژ می‌توانند با نگه داشتن BUSD به سرعت بین صرافی‌های مختلف جابجا شده و از پذیرش گسترده BUSD در پلتفرم‌های مختلف به نفع خود استفاده کنند. همانطور که قبلاً اشاره شد، ممکن است فرصت‌های آربیتراژی هم از طریق خرید BUSD و تبدیل آن به پول نقد وجود داشته باشد.

تفاوت BUSD با سایر استیبل کوین‌ها چیست؟

BUSD به دلایل مختلف با سایر استیبل کوین‌ها تفاوت دارد. اول از همه، BUSD جز گروه‌ی از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه ارز فیات است. بعضی از استیبل کوین‌ها پشتوانه کریپتو دارند و مثل DAI موجودی اندوخته آن‌ها ارز دیجیتال است.

کوین‌های باثبات الگوریتمی هم وجود دارند که هیچ وثیقه‌ای ندارند. این پروژه‌ها سعی دارند عرضه را با کمک الگوریتم و از طریق ایجاد و سوزاندن توکن‌ها متعادل کنند.

اما تفاوت BUSD با سایر استیبل کوین‌هایی که پشتوانه ارز فیات دارند چیست؟ یکی از تفاوت‌های مهم بین آن‌ها این است که Paxos به طور منظم نتایج بازرسی‌های قانونی را منتشر کرده و نشان می‌دهد که اندوخته دلاری آن با موجودی BUSD همخوانی داشته و نسبت یک به یک آن‌ها حفظ می‌شود.

شرکت حسابداری Withum این بازرسی‌ها را انجام می‌دهد. چنین بازرسی‌هایی روی هر پروژه‌ای انجام نمی‌شود و بعضی از آن‌ها اندوخته‌ای که ادعا می‌کنند را ندارند.

مثلاً پرونده‌ای که توسط دادستان کل نیویورک بر علیه تتر باز شد، نشان می‌داد که تتر اندوخته فیات کاملی ندارد. این اظهارات با آنچه که قبلاً توسط تتر بیان شده بود در تناقض است.

معیارهای درون زنجیره‌ای BUSD

در ژوئن 2021، BUSD دومین کوین باثبات بزرگ جهان از نظر ارزش بازار است که ارزش بازار آن حدودا 9600000000 دلار برآورد می‌شود. این رقم شامل نسخه‌های BEP-2 و BEP-20 این کوین و توکن‌های ERC-20 هم می‌شود. گرچه این کوین محبوبیت زیادی به دست آورده، اما هنوز هم بین ارزش بازار آن و مهم ترین رقیبش یعنی تتر اختلاف زیادی وجود دارد.

در حال حاضر، BUSD نسبت حجم معاملات به ارزش بازار بالایی در حد 0.4286 دارد. این نسبت، حجم معاملات 24 ساعته یک کوین را در مقایسه با ارزش بازار آن ارزیابی می‌کند. مثلاً برای بیت کوین این رقم 0.06059 است. در واقع این عدد نشان می‌دهد که BUSD به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت در والت‌های سرمایه گذاران نگه داشته نمی‌شود. این اصل با کاربردهای BUSD که پیش از این به آن اشاره شد، همخوانی دارد.

روش‌های خرید BUSD

برای خرید BUSD روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید در صفحه لندینگ BUSD چند گزینه را پیدا کنید. یکی از این گزینه‌ها خرید BUSD در یک بازار ثانویه است. بایننس برای BUSD جفت ارزهای زیادی دارد همچنین یکسری درگاه فیات ساده. می‌توانید این کوین را با سایر ارزهای دیجیتال یا فیات در این صرافی معامله کنید یا برای خرید BUSD از کارت بدهی یا اعتباری استفاده کنید.

روش بعدی استفاده از سرویس بازارگردان خودکار و مبادله BUSD با یک کوین یا توکن دیگر در یک استخر نقدینگی است. یا اینکه می‌توانید به سایت Paxos بروید و مستقیماً با دلار آمریکا، BUSD بخرید. Paxos ارز فیات شما را دریافت کرده، به موجودی پشتیبان خودش اضافه کرده و بعد کوین‌های جدید را برای شما تولید می‌کند.

سخن پایانی

BUSD نقش یک سرمایه گذاری باثبات و همچنین یک ابزار مفید برای اجرای معامله و سرمایه گذاری را دارد. وضعیت قانونمند این کوین و موجودی اندوخته آن که در مؤسسات مالی قابل اطمینان حفظ می‌شود، درجه اطمینان بالایی برای آن ایجاد کرده است. برای اشخاصی که به طور منظم از بایننس اسمارت چین یا بایننس چین استفاده می‌کنند، BUSD بهترین گزینه برای استفاده در کنار سایر پروژه‌ها است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *