0

کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست و چگونه کار می‌کند؟

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ (Copy Trading) نوعی سرمایه‌گذاری است که شامل کپی کردن معاملات سایر معامله‌گران است. همه چیز در سال 2005 شروع شد، زمانی که سرویس معاملاتی Tradency برای اولین بار معاملات خودکار را ارائه کرد، اما محبوبیت آن با eToro و سرویس CopyTrader آن افزایش یافت. امروزه بسیاری از کارگزاران معاملات کپی را با ویژگی‌های مختلف ارائه می‌دهند. در تجارت کپی، تنها تحقیقی که باید انجام دهید این است که یک معامله‌گر سودآور در یک پلتفرم معاملاتی کپی پیدا کنید. اکثر پلتفرم‌ها راه ساده‌ای برای فیلتر کردن نتایج معاملات معامله‌گران با تجربه ارائه می‌دهند و پیدا کردن آن‌چه که به بهترین وجه متناسب با سبک معاملاتی و تحمل ریسک شما است را آسان می‌کند.

در بین صرافی‌های ایرانی، صرافی والکس امکان ایجاد بات معامله‌گر را به کاربران داده است. با استفاده از این امکان صرافی والکس می‌توانید بات گرید نقطه‌ای و بات بی‌نهایت را ایجاد کنید و همچنین می‌توانید استراتژی بهترین معامله‌گران در هر قسمت را کپی کنید تا طبق ترید آنها، بات معامله‌گر شما نیز ساخته شود.

هنگامی که معامله‌گری که دنبال می‌کنید معامله‌ای را باز می‌کند، پلتفرم معاملاتی کپی همان معامله را به صورت خودکار در حساب شما باز می‌کند. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که چه مقدار از سرمایه خود را می‌خواهید به یک معامله‌گر تخصیص دهید، و همچنین کل ریسک‌های خود را در هر معامله. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر با 5 درصد از اندازه حساب معاملاتی خود، موقعیت خرید طلا را باز کند، همان معامله در حساب معاملاتی شما ظاهر می شود. در صورتی که ریسک گریزتر از معامله‌گر هستید، می‌توانید ریسک هر معامله را به هر سطحی که می‌خواهید محدود کنید. انواع مختلفی از تجارت کپی وجود دارد، مانند تجارت آینه‌ای Mirror trading و تجارت اجتماعی.

معاملات آینه‌ای در مقابل تجارت کپی

معاملات آینه‌ای را می‌توان زیرمجموعه‌ای از معاملات کپی در نظر گرفت. برخلاف تجارت کپی، معاملات آینه‌ای شامل کپی کردن یک استراتژی معاملاتی خاص است که اغلب به شکل الگوریتم‌های معاملاتی خودکار ارائه می‌شود. ممکن است گروه بزرگی از معامله‌گران پشت یک استراتژی معاملاتی خودکار وجود داشته باشند. در برخی موارد، صدها معامله‌گر حرفه‌ای ممکن است در ایجاد استراتژی خودکاری که شما دنبال می‌کنید، شرکت کرده باشند. به جای کپی کردن معاملات فردی، استراتژی الگوریتمی پشت معاملات را کپی می‌کنید.

 • اتوماسیون: درست مانند تجارت کپی، معاملات آینه ای کاملاً خودکار است.
 • تنوع: از آنجایی که استراتژی‌های معاملاتی الگوریتمی اغلب برای دنبال کردن تعداد بی شماری از ورودی های بازار، پردازش آنها در میلی ثانیه و ایجاد یک سیگنال معاملاتی طراحی شده‌اند، همچنین می‌توانند منجر به تنوع بیشتر در سبد سهام شما شوند. علاوه بر این، بسیاری از استراتژی‌های الگوریتمی بیش از یک بازار معامله می‌کنند.

تجارت اجتماعی یا سوشال در مقابل تجارت کپی

یکی دیگر از انواع رایج تجارت کپی، تجارت اجتماعی است. در تجارت اجتماعی، شما به طور خودکار معاملات سایر معامله‌گران را کپی نمی‌کنید، بلکه ایده‌ها و تحقیقات بازار را با همفکران همفکر خود مبادله می‌کنید که می‌تواند به عملکرد تجاری شخصی شما کمک کند.

پلتفرم‌های معاملات اجتماعی راه بسیار خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجارت از معامله گران با تجربه است. شما متوجه می شوید که چرا آنها معاملات خاصی را انجام می دهند، چگونه بازار را تجزیه و تحلیل می کنند و چگونه معاملات را مدیریت می کنند. با این حال، این مزایا با یک اشکال بزرگ همراه است: تجارت اجتماعی خودکار نیست. بلکه بستری برای تبادل دانش، تحقیق و ایده است، اما باید به صورت دستی معاملات را باز کنید.

 • وقت گیر: تجارت اجتماعی بیشتر از معاملات کپی و معاملات آینه‌ای وقت گیر است.
 • آموزش: با تجارت اجتماعی، می‌توانید درک کنید که چرا یک معامله‌گر حرفه‌ای یک معامله را انجام می‌دهد و دلایل دقیق پشت معامله چیست.

تجارت کپی در ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

تجارت کپی یک مفهوم جهانی است که در همه بازارهای مالی کار می‌کند. چه بخواهید در فارکس، ارزهای دیجیتال، فلزات، کالاها یا سهام معامله کنید، می‌توانید این کار را با معاملات کپی انجام دهید.

اکثر معامله‌گرانی که می‌خواهند معاملات معامله‌گران دیگر را کپی کنند، عمدتاً به عملکرد معاملاتی که می‌توانند به آن دست یابند علاقه دارند – نه در بازارهایی که معامله می‌شوند. با این حال، اگر می‌خواهید تجارت کپی خود را صرفاً بر روی ارزهای دیجیتال متمرکز کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید.

ارزهای دیجیتال در دنیای مالی نسبتاً جدید هستند و معامله‌گران حرفه‌ای که از اکوسیستم کریپتو پیروی می‌کنند معمولاً دانش فنی عمیقی از محصولات دارند. کپی کردن معاملات معامله‌گران ارزهای دیجیتال کاملا منطقی است، به خصوص اگر تجربه لازم برای معامله آنها را به تنهایی ندارید.

مزایا و معایب تجارت کپی چیست؟

تجارت کپی فوق العاده به نظر می‌رسد – شما به طور خودکار معاملات معامله‌گران حرفه‌ای را بدون کار زیاد تکرار می‌کنید و از نتایج معاملات لذت می‌برید. در ادامه مزایا و معایب این نوع از معاملات را بررسی می‌کنیم.

مزایا

 • معاملات خودکار: مزیت اصلی تجارت کپی توانایی خودکار کردن معاملات خود با پیروی از سایر معامله گران سودآور است. تنها تلاشی که باید انجام دهید این است که یک معامله گر سودآور با نتایج معاملاتی خوب پیدا کنید و به طور دوره ای عملکرد معامله گر را بررسی کنید.
 • یافتن معامله گران: این ما را به مزیت بعدی تجارت کپی می رساند – سادگی یافتن یک معامله گر سودآور. اکثر پلتفرم‌های تجارت کپی به شما امکان می‌دهند معیارهای مختلفی را در وب‌سایت خود فیلتر کنید، از جمله نتایج معاملات، سود و زیان، میانگین اندازه معاملات برنده و بازنده، میانگین ریسک در هر معامله، نسبت پاداش به ریسک و موارد دیگر.
 • بدون احساسات: تجارت بهتر: اگر در تجارت تازه کار هستید، ممکن است تجربه کرده باشید که احساسات می توانند تأثیر زیادی بر نتایج معاملات شما داشته باشند. با تجارت کپی، تجارت احساسی به گذشته تبدیل می شود. از آنجایی که مجبور نیستید به تنهایی بازار را تحلیل کنید و معامله کنید، هیچ احساسی در کار نیست.

معایب

توانایی (نا) کنترل ریسک – همانطور که ممکن است حدس بزنید، اشکال اصلی معاملات کپی این است که عملکرد معاملاتی شما کاملاً به نتایج معاملات معامله گرانی که دنبال می کنید وابسته است. اگر آنها یک معامله بد انجام دهند، آن معامله بد نیز در حساب معاملاتی شما ظاهر می شود. برای دور زدن این عیب بزرگ، پلتفرم‌های معاملاتی کپی به شما این امکان را می‌دهند که مقداری را که می‌خواهید به هر معامله‌گری اختصاص دهید، تعیین کنید و از قبل تعیین کنید که می‌خواهید در هر معامله چقدر ضرر کنید. همچنین اگر احساس می‌کنید که معامله کپی شده به خوبی نمی تواند معامله را مداخله کنید و به صورت دستی آن را ببندید.

آیا تجارت کپی سودآور است؟

در معاملات کپی، نتایج معاملات شما کاملاً به عملکرد معاملاتی معامله گران دنبال شده شما بستگی دارد. یعنی اگر معامله‌گری را دنبال می‌کنید که سابقه طولانی‌مدت معاملات خوب دارد، احتمالاً خوب عمل خواهید کرد. در اینجا چند خطر وجود دارد که هنگام تجارت کپی در معرض آنها هستید.

ریسک بازار

قابل توجه ترین ریسک معاملات کپی ریسک بازار است. هر تجارت زنده به طور اجتناب ناپذیری تحت تأثیر نیروهای مختلف بازار قرار می گیرد که در نهایت نتیجه آن را تعیین می کنند. در معاملات کپی، ریسک بازار ریسک تغییر قیمت در فارکس، سهام، نرخ بهره و سایر دارایی ها است که می تواند بر معاملات کپی شده شما تأثیر منفی بگذارد.

ریسک بازار را با معاملات ضعیف اشتباه نگیرید. هر معامله گر حرفه ای باید با ریسک بازار دست و پنجه نرم کند که می تواند منجر به ضرر معاملات شود. با این حال، معامله‌گران حرفه‌ای معمولاً نیروهای اصلی بازار را درک می‌کنند و سعی می‌کنند ریسک‌های بازار را تا حد امکان کاهش دهند. به عنوان مثال، یک معامله گر حرفه ای ممکن است تصمیم بگیرد در طول انتشار اخبار پر تاثیر یا در ساعات غیر نقدی بازار فارکس معامله نکند. بازارها اغلب در طول انتشار اخبار مهم، مانند تصمیمات سیاست پولی در مورد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، بسیار بی‌ثبات هستند.

ریسک نقدینگی

ریسک نقدینگی اغلب در معاملات کپی نادیده گرفته می شود. از آنجایی که شما تأثیر مستقیمی بر معاملاتی که معامله گر دنبال شده شما باز می کند ندارید، باید با ریسک نقدینگی مقابله کنید. ریسک نقدینگی خطری است که شما (یا معامله‌گرانی که دنبال می‌کنید) نتوانند معامله را با قیمت معینی در مدت زمان معقول ببندند. اگر فروشنده ای در بازار نباشد، نمی‌توانید خرید کنید. برعکس، اگر هیچ خریداری در بازار وجود نداشته باشد که مایل به خرید از شما باشد، نمی‌توانید بفروشید.

نحوه عملکرد کپی تریدینگ

در روش کپی ترید یک معامله‌گر پیرو نیاز به دانستن استراتژی و مقدار دانش معامله‌گر اصلی ندارد. به عنوان مثال، در پلتفرم‌های کپی تریدینگ هنگامی که یک معامله‌گر اصلی را انتخاب می‌کنید، پرتفولیوهای شما به یکدیگر متصل خواهند شد و با ثبت هر پوزیشن معاملاتی از طرف معامله‌گر اصلی در حساب کاربری نیز ثبت و انجام می‌شود.

استفاده از پلتفرم‌های کپی تریدینگ آسان است و کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • ایجاد حساب کاربری کپی ترید
  • ابدا باید یک پلتفرم کپی ترید انتخاب کنید و در آن حساب کاربری بسازید (در ادامه برخی از پلتفرم‌ها را معرفی کرده‌ایم).
 • واریز مبلغ مورد نظر خود
  • اکنون مبلغی که می‌خواهید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید را به حساب کاربری خود واریز کنید.
 • انتخاب معامله‌گر اصلی
  • اکنون باید معامله گر اصلی که می‌خواهید معاملات آن را کپی کنید انتخاب کرده و آن را فالو کنید.
 • اتمام کار شما
  • حال با توجه به اینکه حساب شما به معامله‌گر اصلی متصل شده است، هر پوزیشنی که او باز کند برای شما نیز انجام می‌شود.
آیا تجارت کپی ایده خوبی است؟

تجارت کپی برای معامله گرانی ایده آل است که زمان انجام معامله به تنهایی را ندارند، تجربه لازم برای تجارت سودآور را ندارند، یا کسانی که صرفاً می خواهند در حین کپی کردن برخی از موفق‌ترین معامله‌گران در بازار، یاد بگیرند و تجربه کسب کنند.

آیا تجارت کپی قانونی است؟

بله در بسیاری کشورها از جمله ایران قانونی است. صرافی والکس این امکان را ایجاد کرده است.

آیا تجارت کپی برای تازه کارها خوب است؟

بله، درصورتیکه یکی از تازه کارهای بازارهای مالی هستید، معاملات کپی می‌تواند به شما در کسب سود کمک کند.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *