0

تجارت مشتقات رمزنگاری (Derivatives Trading) چیست و چگونه کار می‌کند؟

معاملات مشتق رمزنگاری چیست؟

بازارهای مالی جهانی از جمله پرسودترین صنایع روی کره زمین هستند. در حالی که برخی مخالف هستند، نادیده گرفتن چگونگی رشد بازارهای مالی با ابزارهایی برای افزایش سرمایه، تامین منابع با قیمت‌های پایین و ایجاد اعتبار دشوار است. معاملات مشتقه Derivatives Trading از جمله این مفاهیم جذاب است. برخلاف معاملات نقدی، معاملات مشتقات انعطاف‌پذیرتر و قابل مدیریت‌تر است، زیرا ارزش خود را از یک دارایی پایه اولیه به دست می‌آورد و بازارهای مشتقات کریپتو اغلب از اهرم استفاده می‌کنند.

به طور کلی، معاملات مشتقه به مکانیزمی اطلاق می‌شود که براساس آن معامله‌گران قراردادی را برای معامله یک دارایی پایه در یک تاریخ و قیمت مشخص امضا می‌کنند. هدف اصلی در پشت معاملات مشتقات، حدس و گمان بر روی قیمت آتی دارایی پایه است و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا براساس تفاوت قیمت، سود خود را ثبت کنند و در دارایی‌های مختلف، از جمله کالاها، ارزها و ارزهای دیجیتال قابل اجرا است. در حالی که رایج‌ترین شکل مشتقات ارزهای دیجیتال شامل معاملات آتی بیت کوین است.

از آنجایی که تمرکز اصلی این پست معرفی نحوه استفاده معامله‌گران از معاملات مشتقه در ارزهای دیجیتال است، در اینجا چیزی است که ما قصد داریم در مورد آن بحث کنیم.

تجارت مشتقه چیست؟

معاملات مشتقه یک بازار مالی گسترده است. در ساده‌ترین شکل، معاملات مشتقه، مبادله قراردادهایی است که دو طرف (خریداران و فروشندگان) را به فروش یا خرید یک دارایی در تاریخ مشخصی در آینده متعهد می‌سازد. انواع مختلف مشتقات شامل معاملات آتی، فوروارد، گزینه‌ها و مبادلات دائمی (futures ،forwards ،options و perpetual swaps) هستند و در زمینه ارزهای دیجیتال قابل اجرا هستند.

برای درک بهتر معاملات مشتقات، ضروری است که ابتدا ابزارهای مشتقه را تعریف کنیم. مشتقه قراردادی بین فروشنده و خریدار برای معامله یک دارایی پایه با قیمتی خاص است. به عنوان مثال، یک قرارداد آتی بیت‌کوین به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با امضای قراردادی که براساس قیمت حراجی یک بیت‌کوین تسویه می‌شود، موقعیت‌های خود را برای کاهش نوسان قیمت کاهش دهند.

تجارت مشتقه چه تفاوتی با معاملات نقطه‌ای دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، معاملات نقدی مکانیزمی است که شامل معامله دارایی‌ها با قیمت‌های فعلی در محل است. تسویه معاملات معمولاً ظرف دو روز کاری پس از تاریخ معامله تسویه می‌شود.

هنگام مقایسه معاملات مشتقات و معاملات لحظه‌ای در کنار یکدیگر، در اینجا تفاوت‌ها وجود دارد:

  • دارایی‌های مشهود: با مقایسه نقطه بیت کوین با بازار مشتقات، سرمایه‌گذاران بیت کوین واقعی را مالک، خرید و فروش می‌کنند. در حالی که، بازار مشتقات بیت کوین به مفهومی مباهات می‌کند که سرمایه‌گذاران بدون در اختیار داشتن BTC، قراردادی را وارد می‌کنند. این توافق می‌تواند قراردادها، قراردادهای آتی، مبادلات دائمی، گزینه‌هایی باشد که ارزش‌ها را از بیت کوین به دست می‌آورند.
  • قیمت دارایی: در معاملات نقدی، یک معامله‌گر یک دارایی را به قیمت بازار جاری خریداری یا مبادله می‌کند. در حالی که در معاملات مشتقه، خریدار قرارداد آتی موظف است هر زمان که قرارداد آتی منقضی شود، دارایی پایه را از فروشنده تحویل دهنده دارایی خریداری و دریافت کند. در چنین شرایطی، خریدار و فروشنده باید توافق کنند که دارایی را با قیمت از پیش تعیین شده در آینده معامله کنند. اما بسته به بازارها، قیمت دارایی پایه ممکن است نوسان داشته باشد و هر یک از دو طرف متعهد به قرارداد (مشتقات) منتفع شوند.
  • دوره تسویه: اکثر معاملات نقدی در مدت دو روز پس از انجام معامله با در نظر گرفتن فرآیند تسویه می‌شوند. برعکس، معاملات مشتقه شامل تسویه حساب یا معامله در زمان خاصی در آینده است. بیشتر مشتقات ارز دیجیتال در تاریخ انقضا از ارز دیجیتال یا تسویه نقدی استفاده می‌کنند تا نقدینگی را به بازار مشتقات وارد کنند. با این حال، قراردادهای آتی معمولاً تا پایان دوره معینی تسویه می‌شوند که در آن قیمت در زمان ورود از قبل تعیین شده است.

به عبارت ساده تر، معاملات نقطه‌ای شامل تحقق اهداف کوتاه مدت است، در حالی که معاملات مشتقه بر چشم انداز بلندمدت متمرکز است.

انواع معاملات مشتقه

FUTURE

قراردادهای آتی یکی از محبوب‌ترین انواع مشتقه است. به خریداران این حق را می‌دهد که یک دارایی را بخرند و به فروشندگان این حق را می‌دهد که دارایی را به قیمت ثابت در آینده بفروشند (در تاریخ توافق شده). اکثر معامله‌گران قرارداد آتی خود را قبل از انقضای قرارداد می‌بندند و سود یا زیان خود را در این فرآیند ثبت می‌کنند. به طور معمول، معامله‌گران از قرارداد آتی برای محافظت از سایر سرمایه‌گذاری‌ها هنگام معامله در یک بازار بی ثبات مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال بیت کوین را در نظر بگیرید. اگر یک معامله‌گر معتقد باشد که قیمت 1 بیت کوین ممکن است پس از عبور از 18000 دلار کاهش یابد (در پایان نوامبر 2020)، معامله‌گر از یک قرارداد آتی به عنوان پوششی برای محافظت از حاشیه فعلی خود استفاده می‌کند. با فرض اینکه معامله‌گر یک قرارداد آتی با سررسید یک ماهه بخرد، اگر قیمت‌ها به زیر 18000 دلار برود، معامله‌گر می‌تواند از سود خود محافظت کند. با این حال، در سناریوی معکوس، معامله‌گر بابت هرگونه سود بیت کوین در ماه آینده ضرر خواهد کرد.

Forwards

فوروارد انواع مشابه قراردادهای آتی هستند. با این حال، یک قرارداد آتی خود را با مبادلات تجاری خارج از بورس به جای یک صرافی متمرکز متمایز می‌کند. این بدان معناست که خریداران و فروشندگان می‌توانند قرارداد خرید و فروش بین دو طرف را سفارشی کنند. با وجود انعطاف‌پذیری‌ها، معامله‌گران باید بدانند که عدم تمرکز به این معنی است که هنگام معامله در فوروارد ریسک بیشتری دارد.

مبادلات دائمی

معاوضه دائمی نوعی از مشتقه است که شبیه قراردادهای آتی است به جز اینکه تاریخ انقضا یا تسویه ندارد. معامله‌گران برای سوآپ‌های دائمی که قیمت سوآپ را با دارایی زیربنایی هماهنگ می‌کند، قیمت تامین مالی می‌پردازند. به طور معمول، قراردادهای دائمی تمایل به تقلید از مفهوم بازار نقدی مبتنی‌بر حاشیه دارند. بنابراین، معامله به مرجع اصلی شاخص قیمت نزدیک است. با این حال، بسته به مشخصات قرارداد، توافق می‌تواند با نرخ تامین مالی، اهرم و موارد دیگر متفاوت باشد. برخلاف قراردادهای آتی، سوآپ‌های دائمی شاهد حرکت قیمت پایین‌تری هستند که آنها را به ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال موقعیت‌های خرید هستند تبدیل می‌کند.

استفاده از مشتقات در تجارت رمزنگاری

پوشش موقعیت Hedging

معامله‌گران کریپتو از مشتقات برای مدیریت ریسک استفاده می‌کنند که به آن Hedging نیز می‌گویند. از آنجایی که معمولاً از مشتقات برای حدس و گمان قیمت‌های آتی در بازارهای پرنوسان استفاده می‌شود، معامله‌گران معمولاً از آنها برای محافظت از پرتفوی خود در برابر هرگونه نوسان قیمت استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر کریپتو با مبادلات دائمی که شامل شرط بندی در جهت مخالف برای کاهش خطرات احتمالی زیان شدید، به ویژه ناشی از تخلیه بازار است، محافظت می‌کند.

فرض کنید 1 بیت کوین را در یک بازار نقدی به قیمت 15000 دلار خریداری کرده اید و فکر می کنید ممکن است قیمت کاهش یابد. به‌جای فروش، می‌توانید با اهرم در بازار سوآپ دائمی، یک موقعیت فروش باز کنید، بنابراین زمانی که قیمت بیت‌کوین بالا رفت، از معاملات نقدی سود خواهید برد. و هنگامی که قیمت لحظه‌ای بیت کوین کاهش می‌یابد، ضرر را از موقعیت اولیه از طریق سودهای موقعیت کوتاه به حداقل می‌رسانید.

حدس و گمان حرکت قیمت آینده

یکی دیگر از موارد استفاده رایج برای مشتقات در معاملات کریپتو، برای سفته بازی قیمت دارایی ها بدون خرید دارایی پایه است. معامله‌گران می توانند به جای خرید یک بیت کوین یا آلت کوین واقعی، یک قرارداد آتی خریداری کنند. این بدان معناست که یک معامله گر فقط باید حداقل مبلغی را خرج کند تا در بازار قرار بگیرد. بنابراین، با نوسانات قیمت دارایی پایه، معامله‌گر می‌تواند موقعیت خود را متناسب با آن تنظیم کند. اکثر معامله‌گران از گزینه های قرار دادن برای مدیریت ریسک‌های خود استفاده می‌کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *