0

فاینالیتی finality در بلاکچین چیست؟ نحوه نهایی شدن تراکنش در شبکه چگونه است؟

نهایی شدن finality در شبکه بلاکچین چیست؟
بازدید 18

وقتی که در بلاکچین تراکنشی انجام می‌دهید، باید زمانی را برای نهایی شدن آن منتظر بمانید. این زمان بسته به مکانیزم اجماع و به طور کلی سازوکار شبکه، می‌تواند از چند ثانیه تا چند روز متغیر باشد. از این مدت‌زمان با نام فاینالیتی (Finality) یاد می‌شود. البته فاینالیتی در امور مالی سنتی هم کاربرد دارد و مفهومی نیست که صرفا با بلاکچین در ارتباط باشد.

بنابراین، فاینالیتی برای اندازه‌گیری مدت زمانی استفاده می‌شود که باید منتظر یک تضمین معقول بود مبنی‌بر اینکه تراکنش‌های کریپتو اجرا شده در بلاکچین معکوس یا تغییر نخواهند کرد. به عبارت دیگر گم نمی‌شوند.

فاینالیتی یک ویژگی ضروری برای سرمایه‌گذاری‌هایی است که ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند، زیرا انتظار بی‌پایان در یک شبکه بلاکچین می‌تواند اثرات نامطلوب زیادی برای کسب‌وکارها یا شرکت‌هایی داشته باشد که رمزارز را به عنوان وسیله پرداخت می‌پذیرند. هنگام ایجاد یک سیستم پرداخت، برای موثر بودن، داشتن تاخیر کم بسیار مهم است.

برای در نظر گرفتن این موضوع، اگر هر بار که می‌خواهید چیزی بخرید مجبور باشید 10 دقیقه منتظر بمانید، خرید کردن به سرعت بسیار ناخوشایند می‌شود. همچنین، در بخش مالی، شرکت‌ها باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدانند که آیا مالک دارایی‌های خاصی هستند یا خیر.

بنابراین، وقتی صحبت از فناوری بلاکچین به میان می‌آید، تراکنش‌ها به دلیل ماهیت نهایی آن غیرقابل تغییر نامیده می‌شوند. با این حال، بیشتر پروتکل‌های بلاکچین فقط یک تراکنش نهایی احتمالی را نشان می‌دهند – به این معنی که تراکنش‌ها به‌طور خودکار یا فوری نهایی نمی‌شوند، اما در طول زمان «بیشتر نهایی‌تر» می‌شوند (با تأیید بلوک‌های بیشتر).

بنابراین، مدت زمانی که شبکه بلاکچین برای تایید یک تراکنش (تأخیر) نیاز دارد، ماهیت نرخ نهایی یا فاینالیتی زنجیره را تعیین می‌کند. در زیر جدولی وجود دارد که شبکه‌های مختلف بلاکچین و میانگین مدت زمان لازم برای نهایی شدن هر یک از آنها را نشان می‌دهد. 

بلاکچیناجماع، وفاقمیانگین زمان در هر بلوکمیانگین زمان تا نهایی شدن
بیت کوین BTCPoW10 دقیقه60 دقیقه (6 تایید )
بایننس کوین BNBBFT / DPoS1 ثانیه1 ثانیه (1 تایید)
آیاس EOSDPoS0.5 – 1 ثانیه2-3 ثانیه (2-3 تعهد)

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *