0

بلاکچین انسانی یا Humanode چیست؟

بلاکچین انسانی یا Humanode

بلاکچین انسانی Humanode اولین شبکه رمزنگاری بیومتریک با نیروی انسانی است که در آن (1 انسان = 1 گره = 1 رأی) است. Humanode یک شبکه رمزنگاری بیومتریک غیرمتمرکز عصر جدید است که رمزنگاری پیشگام را با بیومتریک خصوصی و فناوری بلاکچین ادغام می‌کند. هدف این پروژه ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز قوی و پایدار است که مبتنی‌بر وجود انسان‌های منحصر به فرد است.

پروژه Humanode توسط مؤسسان مؤسسه تحقیقاتی پارادایم در سال 2017 طراحی شد. آنها یکی از بسیاری از افرادی بودند که به پتانسیل وب 3 خوشبین بودند. برای تسلط بر بازار کریپتو بنیانگذاران Humanode با استفاده از بیومتریک انسانی به عنوان سهام، امکان ایجاد یک شبکه واقعا غیرمتمرکز را دیدند. Humanode طیف وسیعی از موارد استفاده جدید را در حالی که مشکلات موجود را حل می‌کند، فعال می‌کند.

با فعال کردن Humanode که DIDهای بیومتریک مستعار مرتبط با خدمات آنلاین مختلف را فعال می‌کند، بسیاری از حوزه‌ها از مزایایی مانند بیمه، خدمات مالی که شامل امتیاز اعتباری، تجارت، بازارها، کشاورزی بازده و بسیاری موارد دیگر از جمله airdrops، مراقبت‌های بهداشتی، احراز هویت متاورس و توکن غیرقابل تعویض است، بهره‌مند خواهند شد.

Humanode چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

Humanode با استفاده از فناوری بیومتریک، عدم تمرکز، مقاومت Sybil و مدل‌های حاکمیتی نوآورانه را به صنعت بلاکچین می‌آورد. هدف پروژه Humanode در اصل خود، ایجاد دسترسی، فراگیری و نوآوری در فضاهای فناوری و رمزارز و اقتصاد به عنوان یک کل است.

این پروژه جایگزینی برای اکثر شبکه‌های بلاکچین است که براساس الگوریتم‌های اجماع مانند اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) که در حال حاضر بر این حوزه مسلط هستند، ساخته شده‌اند. مشخص است که PoW و PoS از نظر فن‌آوری غیرمتمرکز هستند، اما نه از نظر قدرت، به نسبت سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی کاربران در یک فعالیت یا منبع، سهام یا قدرت محاسباتی، حق رای و پاداش اعطا می‌کنند، که منجر به انحصارات سرمایه‌ای و استخرهای استخراج می‌شود.

برخلاف PoW و PoS ، بلاکچین انسانی یا Humanode از بیومتریک تشخیص چهره با ترکیبی از اثبات منحصر به فرد بودن و اثبات وجود استفاده می‌کند – ابزارهای کارآمدی که قادر به ایجاد یک پروتکل غیرمتمرکز برای مقابله با حملات مخرب در سیستم عامل‌های آنلاین هستند. گسترده‌ترین حملات در شبکه‌های همتا به همتا، حملات Sybil با استفاده از چندین هویت مجازی جعلی یا در مورد ارزهای دیجیتال، گره‌ها هستند.

سیستم Humanode برای بررسی و اطمینان از اینکه هر فرد در شبکه منحصر به فرد است و دارای یک هویت منحصر به فرد است طراحی شده است. گره‌های انسانی از طریق احراز هویت رمزنگاری بیومتریک ایجاد می‌شوند که ترکیبی از مکانیسم‌های تطبیق امن رمزنگاری و تشخیص زنده بودن است که منحصر به فرد بودن و وجود انسان‌های واقعی را تأیید می‌کند.

طراحی Humanode با آوردن برابری و مقاومت Sybil به سیستم، به هر فردی میزان قدرت رای و پاداش یکسانی را تضمین می‌کند و ساختاری دموکراتیک و منصفانه همتا به همتا را ایجاد می‌کند.

Humanode چگونه کار می‌کند؟

Humanode پروژه‌ای است که پشته‌های مختلف فناوری از جمله بلاکچین و بیومتریک را به زیبایی ترکیب می‌کند. فناوری Humanode شامل دسته‌ای از لایه‌ها مانند یک لایه بلاکچین است که توسط یک ماژول Substrate نشان داده می‌شود: یک ماژول مجوز بیومتریک مبتنی‌بر شبکه‌های عصبی امن رمزنگاری برای طبقه‌بندی خصوصی قالب‌های سه بعدی (۳ بعدی) چهره‌های کاربران، یک مکانیسم تشخیص زنده بودن خصوصی. برای شناسایی انسان‌های واقعی، یک سازمان مستقل غیرمتمرکز گرداب (DAO) و یک الگوریتم پولی به نام فتح، که در آن عرضه پولی به رشد ارزش واقعی واکنش نشان می‌دهد و انتشار متناسب است.

چارچوب بستر

Humanode یک بلاکچین لایه 1 است که معماری آن بر روی چارچوب منبع باز Substrate قرار دارد که امکان توسعه سریع بلاکچین‌های بسیار سفارشی را فراهم می‌کند. Substrate، زاییده فکر تیم Parity، قابلیت همکاری در اکوسیستم‌های Polkadot و Kusama و همچنین محیطی را برای ایجاد و استقرار شبکه‌های بلاکچین همه منظوره یا تخصصی با پارامترها و قابلیت‌های صوتی بسیار متنوع فراهم می‌کند. Humanode به عنوان یک زنجیره مبتنی‌بر بستر، از آن و از توان عملیاتی بالا و مقیاس‌پذیری ذاتی اکوسیستم Polkadot بهره می‌برد.

پروتکل اگنوستیک اجماع

یکی از ویژگی‌های جالب Humanode، اجماع آگنوستیک است، که توانایی تغییر مکانیسم اجماع شبکه در صورت تایید Humanode DAO است. این از ضرورت تحقیق مداوم در مورد مناسب ترین توافق برای یک سیستم بدون رهبر با قدرت اعتبارسنجی برابر گره‌ها ناشی می‌شود. مکانیسم‌های اجماع مختلف دارای مزایا و معایب متعددی هستند که دائماً تغییر می‌کنند. یک مکانیسم اجماع قابل تعویض به سیستم اجازه می‌دهد تا تکامل یابد و توسط یک چارچوب غیرقابل تغییر محدود نشود.

لایه قرارداد هوشمند سازگار با EVM

علاوه بر این، Humanode با اتریوم سازگار است. با توجه به پالت ماشین مجازی اتریوم (EVM)، Humanode می‌تواند از ابزارهای توسعه اتریوم موجود استفاده کند و از مزایای توسعه قراردادهای هوشمند، که توسط چندین زبان محبوب از جمله Solidity و WebAssembly پشتیبانی می‌شود، استفاده کند. از سوی دیگر، Humanode می‌تواند پردازش بیومتریک خصوصی و مقاومت در برابر Sybil را برای برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر اتریوم (DApps) از جمله پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و بازی برای کسب درآمد (GameFi)، راه‌حل‌های NFT ،DAOs ،metaverses و موارد دیگر ارائه دهد.

crypto-biometric چیست و چگونه کار می‌کند؟

Crypto-biometric ترکیبی از فناوری‌های پیشرفته نوآورانه است که شامل بلاکچین، رمزگذاری، امنیت سایبری، اثبات دانش صفر، بیومتریک و تشخیص زنده بودن است. برای برآورده کردن الزامات امنیتی و حریم خصوصی حفاظت از داده‌های بیومتریک شخصی حساس در یک سیستم توزیع شده جهانی که بر روی گره‌های متصل به هزاران انسان اجرا می‌شود، صرفاً رمزگذاری اطلاعات بیومتریک کافی نیست.

Humanode از مکانیسم‌های شناسایی رمزنگاری بیومتریک استفاده می‌کند که مبتنی بر ترکیبی از فناوری‌های مختلف است و در تقاطع رشته‌هایی مانند ریاضیات، امنیت اطلاعات، امنیت سایبری، بیومتریک، تشخیص زنده بودن، اثبات zk، رمزگذاری همومورفیک و البته بلاک چین وجود دارد.

برای تبدیل شدن به یک گره انسانی، کاربران باید ثابت کنند که انسان زنده واقعی هستند و نه جعلی، عکس، ماسک یا چیز دیگری. برای انجام این کار، کاربران اسکن صورت سه بعدی مبتنی‌بر ویدیوی زنده و تشخیص زنده بودن را انجام می‌دهند. در طی این فرآیند، بردار نگاشت چهره سه بعدی شبکه عصبی به مقادیر عددی تبدیل و رمزگذاری می‌شود. پس از آن، کلیدهای عمومی و خصوصی ایجاد می شوند و در آن مرحله، کاربران می توانند گره های خود را راه اندازی کنند.

برای کاربران ثبت نام شده Humanode، پس از تایید هویت بیومتریک، عملیات جستجو و تطبیق 1 تا n در یک فضای رمزگذاری شده انجام می‌شود و به دلیل اینکه مبتنی بر zk است، تنها اطلاعاتی که جستجو می‌شود و ارائه می‌شود این است که آیا کاربر ثبت نام کرده است یا خیر.

آینده بلاکچین و بیومتریک ادغام می‌شوند

ادغام بلاکچین و بیومتریک پتانسیل قابل قبولی دارد. یک اکوسیستم نوظهور جدید براساس آن در اینجا برای بهبود زندگی انسان به عنوان چنین است. پارادایم فعلی رمزارز تحت تسلط طرح‌های مبتنی بر قدرت و سرمایه است. پروتکل‌های مبتنی بر انسان مقاوم در برابر Sybil که به‌عنوان یک جایگزین ظاهر می‌شوند، اجازه می‌دهند سیستم‌ها را از چنین روایت‌های تکنوکراتیک و انحصارگرایانه دور کرده و تمرکززدایی و دموکراسی واقعی را ارائه دهند.

زیرساخت‌های مبتنی‌بر بیومتریک انسانی همراه با بلاکچین قادر به ایجاد لایه‌های تأیید دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر انسان و شبکه‌های مالی پایدار هستند که بر وجود خود زندگی انسان تکیه می‌کنند.

پروژه‌های بلاکچین مبتنی بر بیومتریک، چارچوب جدیدی را برای جهانی شکوفا و احیاکننده رسمیت می‌دهند که هر کدام به روش منحصر به فرد خود هستند. برخی از آنها در تأیید هویت برای خدمات بلاک چین تخصص دارند، برخی از آنها راه حل‌هایی برای احراز هویت متاورس ارائه می‌دهند و برخی به بهبود مواردی مانند درآمد پایه جهانی (UBI) علاقه‌مند هستند. به هر حال، آنها به یک آینده ممکن جدید انسانی سرعت می‌بخشند که در آن منحصر به فرد بودن و برابری اجتناب ناپذیر قدرت اصلی است.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *