0

MiCA (مقررات بازارهای دارایی‌های رمزنگاری شده) چیست؟

MiCA
  • MiCA اولین چارچوب قانونی ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا است که با ایجاد استانداردهای واضح برای فعالان بازار، بر حمایت از مصرف کننده، ثبات مالی و نوآوری تمرکز دارد.
  • مقررات MiCA اتحادیه اروپا صدور مجوز را ساده می کند، بر استیبل کوین ها نظارت می کند و اقدامات ضد پولشویی را بهبود می بخشد.
  • در حالی که MiCA در قوانین کریپتو بسیار جلوتر از سایر مناطق قرار می گیرد، MiCA دارای برخی اشکالات بالقوه از جمله افزایش هزینه های انطباق، کاهش ناشناس بودن برای کاربران و نگرانی در مورد مقررات بیش از حد است.

MiCA (مقررات بازارهای دارایی های رمزنگاری شده) چیست؟  

مقررات بازارهای دارایی‌های رمزنگاری شده (MiCA) یک چارچوب نظارتی حیاتی است که توسط اتحادیه اروپا ابداع شده است که در اکتبر 2022 به توافق رسید. MiCA در 20 آوریل 2023 توسط پارلمان اروپا تصویب شد، MiCA اولین چارچوب در نوع خود در جهان است و ارائه می کند. دستورالعمل ها و استانداردهای روشن برای فعالان بازار کریپتو با هدف اطمینان از حمایت از مصرف کننده و حفظ یکپارچگی بازار.

اجرای MiCA بین اواسط سال 2024 تا اوایل سال 2025 برنامه ریزی شده است که می تواند اروپا را به عنوان اولین کشوری قرار دهد که یک چارچوب نظارتی از این نوع را اجرا می کند. با ایجاد یک رویکرد استاندارد، MiCA به دنبال حمایت از نوآوری و رشد در بازار کریپتو و در عین حال پرداختن به خطرات و چالش‌های بالقوه است.

اجزای کلیدی MiCA چیست؟

MiCA شامل چندین مؤلفه کلیدی است که هدف آنها ایجاد شفافیت، ثبات و حمایت از مصرف کننده در بازار ارزهای دیجیتال اروپا است.

1. الزامات مجوز

یکی از اجزای اصلی MiCA، الزامات مجوز برای صادرکنندگان دارایی‌های رمزنگاری (به استثنای برخی موارد) و ارائه‌دهندگان خدمات مرتبط با رمزنگاری مانند صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول است. این قوانین به ساده‌سازی فرآیندهای عرضه اولیه سکه (ICO) و ارائه توکن امنیتی (STO) کمک می‌کند و تضمین می‌کند که صادرکنندگان به الزامات افشا و شفافیت پایبند هستند.

2. استیبل کوین ها و توکن های دارای پشتوانه دارایی

MiCA شامل الزامات خاصی برای توکن های دارای مرجع (ART) و رمزهای پول الکترونیکی (EMT) است که به طور بالقوه می تواند خطراتی برای ثبات مالی ایجاد کند. ART به توکن‌های رمزنگاری قابل مبادله با چندین فیات، دارایی‌های فیزیکی یا ارزهای دیجیتال اشاره دارد، در حالی که EMT به توکن‌هایی اشاره دارد که به یک ارز فیات متصل شده‌اند. این چارچوب فرآیندهای مجوز، الزامات سرمایه و ساختارهای حاکمیتی را برای صادرکنندگان استیبل کوین ترسیم می‌کند و به حفظ ثبات آنها کمک می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که حداقل الزامات ذخیره دارایی را برآورده می‌کنند.

3. قوانین مبارزه با پولشویی (AML) و مقابله با تامین مالی تروریسم (CTF)

MiCA قوانین مبارزه با پولشویی (AML) و مقابله با تامین مالی تروریسم (CTF) را برای ارائه دهندگان خدمات دارایی های رمزنگاری شده تقویت می کند. این امر مستلزم آن است که این ارائه دهندگان رویه های قوی AML/CTF را مطابق با مقررات موجود مانند دستورالعمل ضد پول شویی (AMLD) اتحادیه اروپا اجرا کنند. در نتیجه، مقابله با خطرات مرتبط با فعالیت های غیرقانونی در اکوسیستم کریپتو را قابل کنترل تر می کند.

4. حمایت از مصرف کننده

اقدامات حمایت از مصرف کننده MiCA برای محافظت از سرمایه گذاران و معامله گران با تحمیل چندین تعهد بر شرکت کنندگان در بازار طراحی شده است. این شامل افشای قبل از قرارداد، قوانین مربوط به تبلیغات هدفمند، و شفافیت اجباری در ارائه خدمات است. اجرای الزامات شفافیت و افشای دقیق به MiCA اجازه می دهد تا فعالان بازار را مسئول نگه دارد، که به کاهش احتمال تقلب و سایر فعالیت های غیرمجاز کمک می کند.

5. نظارت و اجرا

MiCA چارچوبی برای نظارت و اجرا از طریق ایجاد مقامات نظارتی در سطوح ملی و فراملی فراهم می کند. مقامات ملی بر ارائه‌دهندگان خدمات نظارت خواهند داشت، در حالی که سازمان بازارهای اوراق بهادار و اروپا (ESMA) بر جنبه‌های خاصی مانند استیبل کوین‌ها و خدمات فرامرزی نظارت خواهد داشت. همکاری بین مقامات ملی و فراملی می تواند به اجرای روان مقررات MiCA در سراسر اتحادیه اروپا کمک کند.

تاثیر MiCA بر بازار کریپتو چیست؟

اجرای MiCA اثرات بی شماری بر سهامداران مختلف در بازار ارز دیجیتال اروپا خواهد داشت. برای کسب‌وکارها، اتخاذ دستورالعمل‌های استاندارد می‌تواند عملیات را ساده‌تر کند و اطمینان نظارتی را فراهم کند. صرافی ها و کیف پول ها ممکن است نیاز به اصلاح پلتفرم خود داشته باشند تا نیازهای جدید را برآورده کنند. 

از سوی دیگر، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاران فردی از حمایت بیشتر از مصرف‌کننده و افزایش شفافیت بهره ببرند، اگرچه برخی ممکن است نگران نگرانی‌های بالقوه حفظ حریم خصوصی ناشی از مقررات سختگیرانه مبارزه با پولشویی (AML) و مشتری خود (KYC) باشند.

مزایای MiCA چیست؟ 

مقررات بازارهای دارایی های رمزنگاری شده (MiCA) مزایای بالقوه متعددی را برای بازار ارز دیجیتال اروپا و شرکت کنندگان آن ارائه می دهد.

1. حمایت از مصرف کننده 

MiCA قوانین شفاف و الزامات افشای استاندارد شده را ایجاد می کند، که برای محافظت از سرمایه گذاران در برابر فعالیت های کلاهبرداری و عوامل مخرب در بازار ارزهای دیجیتال طراحی شده است. افزایش حمایت از مصرف کننده می تواند اعتماد سرمایه گذاران را تقویت کرده و مشارکت در بازار را ارتقا دهد.

2. یکپارچگی بازار 

MiCA با تنظیم و نظارت بر فعالان بازار، مانند صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان کیف پول، شفافیت و یکپارچگی بازار را افزایش می‌دهد و یک محیط منصفانه و رقابتی را تقویت می‌کند.

3. افزایش سرمایه گذاری نهادی

اطمینان حقوقی و چارچوب نظارتی قوی ارائه شده توسط MiCA می تواند سرمایه گذاری های نهادی بیشتری را جذب کند. مشارکت بیشتر سرمایه گذاران نهادی می تواند سرمایه بیشتری را به بازار تزریق کند و رشد و بلوغ بازار کریپتو را تسهیل کند.

4. مشروعیت و نوآوری

با وجود مقررات استاندارد شده، بازار کریپتو می تواند سطح بیشتری از مشروعیت را به دست آورد و به احتمال زیاد از دولت ها حمایت دریافت می کند. یک محیط نظارتی منسجم و شفاف همچنین می تواند نوآوری و سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا را تشویق کند.

محدودیت های MiCA چیست؟ 

در حالی که هدف MiCA ایجاد یک محیط نظارتی جامع برای رونق بازار کریپتو در اتحادیه اروپا است، اجرای آن چندین چالش را به همراه دارد.

1. افزایش هزینه‌های انطباق 

MiCA رویه‌های انطباق بیشتری را برای فعالان بازار الزامی می‌کند، که می‌تواند هزینه‌های عملیاتی را افزایش دهد، به‌ویژه برای شرکت‌های کوچک‌تر و شرکت‌های نوپا که ممکن است در تخصیص منابع برای انطباق با مشکل مواجه شوند.

2. کاهش نام مستعار

مقررات سختگیرانه MiCA ضد پول شویی (AML) و مشتری خود را بشناسید (KYC) ممکن است منجر به از بین رفتن نام مستعار برخی از فعالان بازار شود. این جنبه می تواند افراد و شرکت های متمرکز بر حریم خصوصی را از مشارکت در بازار ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا منصرف کند.

3. نگرانی‌های بیش از حد مقررات 

برخی از شرکت‌کنندگان در صنعت استدلال می‌کنند که نظارت بیش از حد می‌تواند نوآوری و رقابت را خفه کند، زیرا ممکن است بازیگران بازار برای پیمایش مجموعه وسیعی از الزامات قانونی مشکل داشته باشند. اجرای MiCA بدون مانع از نوآوری یک چالش مهم برای نهادهای نظارتی است.

4. موانع بازار برای مشاغل کوچک 

منابع مورد نیاز برای انطباق با MiCA ممکن است موانعی را برای ورود کسب‌وکارهای کوچک‌تر و استارت‌آپ‌ها ایجاد کند و به طور بالقوه به بازیکنان بزرگ‌تر با منابع بیشتر منتفع شود. چنین موانعی ممکن است تنوع را در بازار کریپتو کاهش داده و تحولات در حال ظهور را خفه کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *