0

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر اقتصادی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بسیار فراتر از یک نوآوری مالی است، این یک شکل اجتماعی، فرهنگی و تکنولوژیکی از پیشرفت است. ارزهای رمزنگاری شده از طریق ویژگی قابل دسترس خود، این پتانسیل را دارند که اقتصاد را به شدت تحریک کنند. رمزارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که با الگوریتم‌های رمزنگاری مدیریت می‌شوند.

انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. بیت کوین (BTC) احتمالاً شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال است، اما هزاران ارز دیجیتال دیگر در طول زمان ظهور کرده‌اند. به طور طبیعی، اینها همچنین شامل استیبل کوین‌ها، ارزهای رمزنگاری شده که ارزش آنها به عنوان مثال، یک ارز فیات، اوراق بدهی یا کالاهایی مانند طلا مرتبط است، می‌شود.

هنگامی که قیمت ارزهای دیجیتال در حال اصلاح است و شاخص ترس و طمع بالا می رود، مهم است که نفس بکشید و درک کنید که تأثیر گسترده‌تر ارزهای دیجیتال فراتر از نوسانات روزانه قیمت است. موارد استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری‌های بلاکچین زیربنایی آنها با سرعتی تصاعدی در حال توسعه هستند. تأثیر اقتصادی فوق‌العاده ارزهای دیجیتال بر اقتصاد جهانی، بخش‌هایی را در سراسر مرزهای ملی کاهش می‌دهد و از چیزی فراتر می‌رود که چندی پیش غیرممکن بود.

رمزارزها مانند هر ابزار یا فناوری، مزایا و معایبی دارند. تاثیرات مثبت ارزهای دیجیتال عمیق است. یکی از بزرگترین مزیت‌ها، مسلماً دسترسی است. با ارزهای رمزنگاری شده، می‌توان بدون دخالت اشخاص ثالث مانند بانک‌ها، پرداخت یا پرداخت کرد. وضعیت موجود سیستم مالی فعلی مسلماً بسیاری از افراد را در سطح جهان شکست داده است. در واقع، بیش از 1.7 میلیارد نفر حساب بانکی ندارند.

به دلیل در دسترس بودن آنها، ارزهای رمزپایه ممکن است شمول مالی در سطح جهانی را تشویق کنند. برای جمعیت‌های محروم و بدون بانک که حدود یک میلیارد نفر از آنها تلفن همراه دارند، استفاده از ارزهای رمزپایه فرصتی برای شمول مالی ارائه می‌دهد. بنابراین می‌توان استدلال کرد که ارزهای دیجیتال ذاتاً برای اقتصاد خوب هستند.

آیا برای ارزهای دیجیتال مشکلی وجود دارد؟

روایاتی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد که استفاده از آنها برای فعالیت‌های مجرمانه، تأثیر ظاهراً مضر آن‌ها بر محیط‌زیست (و تأثیرات اقتصادی مرتبط با آن) و ارزهای دیجیتال را برجسته می‌کند’ طبیعت فرار بسیار شبیه پول نقد، تعجبی ندارد که برخی مجرمان (سایبری) از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

به اندازه کافی جالب توجه است، با توجه به اینکه رشد استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از رشد استفاده مجرمانه است، سهم فعالیت‌های غیرقانونی از حجم تراکنش ارزهای دیجیتال بسیار کم است، زیرا تراکنش‌های مربوط به آدرس‌های غیرقانونی تنها 0.15 درصد از حجم تراکنش های ارز دیجیتال را در سال 2021 تشکیل می‌دادند.

بعد، گفته می‌شود که ارزهای دیجیتال برای محیط زیست مضر هستند. به طور خاص، مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) بیت کوین گفته می‌شود که اثرات منفی (زیست محیطی و اقتصادی) ایجاد می‌کند. با این حال، برآورد مطالعات نشان می‌دهد که بیت کوین 0.08٪ تن در انتشار CO2 جهانی نقش دارد. در ازای آن، بیت کوین کل بخش و شمول مالی میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان اجرا می‌کند.

یکی دیگر از معایب نوسان بسیار زیاد ارزهای دیجیتال است. در نتیجه، برخی از ارزها ممکن است به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. اقتصاددانانی که تمایل دارند به “پول” از طریق یک مکانیسم سنتی برای پرداخت‌ها استفاده کنند، ممکن است استدلال کند که ارزهای رمزنگاری شده به عنوان وسیله پرداخت نامناسب هستند و کاربران در معرض خطرات بیشتری هستند. 

اقتصاددانان همچنین ممکن است استدلال کنند که ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل عدم مشارکت تجاری یا بانک مرکزی تضمین نشده است. یک اقتصاددان ممکن است معتقد باشد که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می‌تواند راه حل خوبی باشد زیرا حکمرانی در دست بانک مرکزی باقی می‌ماند.

نیازی به گفتن نیست که بازارهای ارزهای دیجیتال می‌توانند در واقع بسیار بی‌ثبات و بی‌نظم باشند، اما به نظر می‌رسد که بزرگ‌نمایی در آنجا یک منطق اساسی در کار است. به عنوان مثال، نگاهی به نمودار لگاریتمی بیت کوین به جای نمودار خطی آن، نشان می‌دهد که نوسانات و کاهش ارزش‌ها در طول زمان نسبتاً ثابت مانده‌اند.

آیا ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهند برد؟

قیمت ارزهای رمزنگاری شده، پیشرفت‌های صنعت و نوآوری به‌رغم زمستان موقت کریپتو، احتمالاً یکدیگر را از طریق یک حلقه بازخورد مثبت تقویت می‌کنند. فشار نزولی در بازارهای ارزهای دیجیتال ممکن است با لغزش بازارهای سنتی و عوامل ژئوپلیتیکی مرتبط باشد. سرمایه‌گذاران رمزارز روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. جو مالی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. برای مثال، تورم بالا باعث می‌شود بانک‌های مرکزی سیاست‌های خود را تعدیل کنند: آنها نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند و بنابراین بازار مالی منقبض تر می‌شوند.

افزایش نرخ بهره سرمایه‌گذاری، اوراق قرضه را جالب‌تر می‌کند. هنگامی که بازارهای سهام دچار اصلاح می‌شوند، استراتژی‌های ریسک گریزی نیز سرمایه گذاری‌های ارزهای دیجیتال را کاهش می‌دهند. اغلب گفته می‌شود که زمستان کریپتو نزدیک است، چیزی شبیه به چرخه نزولی بازار در بازار سهام است، اما بعداً در مورد قیمت دارایی‌های دیجیتال در بازارهای رمزنگاری شده است.

زمستان با برخی اثرات دردناک (انفرادی) همراه است. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌های مرتبط با رمزارز هزینه‌های خود را از طریق تعدیل نیروها کاهش داده‌اند. همبستگی ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سنتی نشان دهنده نهادینه شدن است، اما این لزوما بد نیست. این نشان‌دهنده پذیرش به عنوان اولین گام در جهت پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال و شالوده تکنولوژیکی آنهاست.

در واقع، رهبران فکری برجسته استدلال می‌کنند که بازار ارزهای دیجیتال به صورت چرخه‌ای توسعه می‌یابد و این چرخه‌ها می‌توانند از نقطه‌نظر بیرونی آشفته به نظر برسند. اما، در واقعیت، یک منطق اساسی وجود دارد که در آن قیمت‌ها، پیشرفت‌های صنعت و نوآوری در یک حلقه بازخورد مثبت به یکدیگر متصل می‌شوند.

چگونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد رمزنگاری گسترده‌تر تأثیر می‌گذارد؟

اگرچه به نظر می‌رسد بازار ارزهای دیجیتال در یک حلقه بازخورد مثبت رشد می‌کند، اما این بدان معنا نیست که رویدادهای غیرمنتظره ممکن است بر مسیر اکوسیستم به طور کلی تأثیر نگذارند. اگرچه بلاکچین و ارزهای دیجیتال اساساً به عنوان ‘بی اعتماد’ فناوری‌ها، در جایی که انسان‌ها با یکدیگر تعامل دارند، اعتماد کلیدی باقی می‌ماند.

بازار ارزهای دیجیتال نه تنها تحت تأثیر اقتصاد گسترده‌تر است، بلکه ممکن است به خودی خود تأثیرات عمیقی نیز ایجاد کند. در واقع، مورد Terra نشان می‌دهد که می‌تواند به طور بالقوه به حرکت یا به “رونق” یا “رکود” از بازارهای ارزهای دیجیتال درآید.  تأثیر چنین رویدادهای کریپتو بومی با تأثیر سیستمی منعکس کننده اثرات دومینوی مالی سنتی نشان می‌دهد که اقتصاد رمزنگاری از شکست مصون نیست.

در واقع، در حالی که امور مالی سنتی دارای موسساتی است که آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانند شکست بخورند، بخش کریپتو اینطور نیست. نگاه به گذشته همیشه آسان است، اما پروژه Terra اساساً ناقص بود و در طول زمان ناپایدار بود. با این وجود، سقوط آن تأثیری سیستماتیک داشت زیرا بسیاری از پروژه‌ها، سرمایه‌های مخاطره‌آمیز و شرکت‌های ثابت در معرض دید قرار گرفتند و به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند.

این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری شده فقط به فکر ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه است.  سقوط و اثر دومینو در کل نشان‌دهنده عدم بلوغ خود بخش است. از آنجایی که نوآوری و قیمت‌ها ذاتاً به هم مرتبط هستند و توسعه در مراحل اولیه اقتصاد رمزنگاری پتانسیل های بکر فراوانی را ارائه می‌دهد، اقتصاد مذکور ممکن است همچنان شاهد رویدادهایی باشد که به طور موقت رشد را تضعیف می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *