0

دلیل استفاده اتریوم برای nftها چیست؟

دلیل استفاده اتریوم برای ان اف تی ها

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با هر پروژه مبتنی‌بر اتریوم سازگار هستند. برای مثال می‌توانید یک قطعه پرتره را با بلیط عوض کنید! اکثر NFTها بخشی از بلاکچین اتریوم در سطح بالایی هستند. اتر (ETH)، مانند دوج کوین (DOGE)، یک ارز دیجیتال است، اما بلاکچین اتریوم همچنین این NFTها را فعال می‌کند، که اطلاعات اضافی را ذخیره می‌کند که به آنها اجازه می‌دهد عملکرد متفاوتی با ارزهای دیجیتال داشته باشند.

NFTها پتانسیل باورنکردنی دارند و استاندارد ERC-721 در بلاکچین اتریوم برای رفع نیاز به توکن‌های منحصر به فرد ایجاد شده است. علاوه بر این، استاندارد ERC-721 به دلیل نادر بودن یا قدیمی بودن آن متمایز است و می‌تواند ارزش متفاوتی نسبت به توکن دیگری از همان قرارداد هوشمند داشته باشد.

ردیاب Etherscan NFT توکن های nft برتر در اتریوم را بر اساس حجم نقل و انتقالات رتبه‌بندی می‌کند. اما آیا برای ساخت NFT به اتریوم نیاز دارید؟ پاسخ منفی است.

اتریوم پیش نیازی برای ایجاد NFT نیست. بلاکچین‌های دیگری مانند سولانا (SOL)، کاردانو (ADA)، تزوس (XTZ)، بایننس کوین(BNB) و ترون (TRX) پلتفرم‌های جایگزینی برای استخراج یا ایجاد NFT هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید به این سوال پاسخ دهید: «آیا ETH تنها راه برای خرید NFT است؟» پاسخ، باز هم منفی است.

هر پلتفرم مستلزم پرداخت هزینه تراکنش در توکن اصلی خود است. به عنوان مثال، 2 ADA (توکن بومی بلاکچین کاردانو) هزینه پلتفرم NFT-MAKER PRO است که همراه با NFT ضرب شده (الزامات کاردانو) به کیف پول مشتریان پرداخت می‌شود.

چرا بیشتر NFTها روی اتریوم هستند؟

اتریوم در بین سایر شبکه‌های بلاکچین پیشتاز است و NFTها در بلاکچین اتریوم متولد شدند. در نتیجه، NFTها به طور متوسط ​​با قیمت بسیار بالاتری به فروش می‌رسند، بنابراین سازندگان آنها را به سایر پلتفرم‌ها ترجیح می‌دهند. به دلیل شبکه و معماری داده بسیار ایمن، بلاکچین اتریوم در بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) پیشتاز است و بخش عمده‌ای از پروژه‌های NFT به صورت سکه‌های ERC-721 بر روی آن اجرا می‌شوند.

علاوه بر این، بلاکچین، NFTها را در معرض دید گسترده‌ای از یک بازار بزرگ و رو به رشد قرار می‌دهد. همچنین، سیستم‌های NFT باید همچنان با ماشین مجازی اتریوم سازگار باشند تا کیف پول‌های اتریوم مانند Metamask بتوانند از آن‌ها پشتیبانی کنند.

با این حال، حجم بالای ترافیک شبکه باعث عقب ماندگی قابل توجه تراکنش‌ها می‌شود که منجر به افزایش قابل توجهی در کارمزد تراکنش‌ها می‌شود.

Rarible ،OpenSea و Nifty Gateway سه بازار محبوب NFT مبتنی‌بر اتریوم هستند. با این وجود، به دلیل محدودیت‌های بلاکچین اتریوم، سازندگان NFT برای غلبه بر این مشکلات به راه حل‌های دیگری مانند بلاکچین سولانا روی آورده‌اند.

NFT‌های اتریوم در مقابل NFT‌های سولانا

فرآیند اجماع مورد استفاده سولانا و اتریوم متفاوت است. اثبات کار توسط اتریوم استفاده می‌شود که منجر به شبکه غیرمتمرکزتر با مقیاس پذیری کمتر می‌شود. ETH 2.0 برای رفع مشکل مقیاس پذیری که سهم بازار NFT و DeFi آن را تهدید کرده است، طراحی شده است. در نتیجه، رهبر بلاکچین ممکن است وضعیت خود را از دست بدهد، مگر اینکه ارتقاء 2.0 به سرعت اجرا شود.

در مقابل، سولانا از ترکیبی از اثبات سهام و اثبات تاریخ استفاده می‌کند، روشی کمتر امن اما کارآمدتر که امکان انجام تراکنش‌های سریع و کم هزینه را با استفاده از ارز اصلی خود به نام SOL فراهم می‌کند. با این حال، اتریوم یک پروژه بالغ با موقعیت قابل توجهی در بازار است که باعث افزایش اعتماد سازندگان به استخراج NFT در بلاکچین اتریوم می‌شود. SolSea بازار NFT باز سولانا است. هنگام ضرب کردن NFT، به سازندگان اجازه می‌دهد مجوزها را انتخاب کرده و در آن گنجانده شوند.

گفته می شود، مجموعه‌داران می‌دانند چه چیزی می‌خرند و سازندگان می‌دانند چه چیزی می فروشند. Solanart، یک بازار NFT برجسته که قبل از SolSea راه اندازی شد، یکی دیگر از بازارهای NFT محبوب در Solana است.

بیشتر بخوانید: سولانا در مقابل اتریوم؛ مقایسه شبکه دو بلاکچین مطرح

چرا NFTها از اتریوم استفاده می‌کنند نه بیت کوین؟

هدف اساسی اتر این است که قرارداد هوشمند اتریوم و عملیات پلتفرم برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را برای استفاده و کسب درآمد آسان‌تر کند تا اینکه خود را به عنوان یک سیستم پولی جدید معرفی کند. با این حال، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا نامید. قراردادهای هوشمندی که مالکیت را اختصاص می‌دهند و بر قابلیت انتقال NFTها نظارت می‌کنند، برای ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض استفاده می‌شوند که بلاکچین بیت‌کوین از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

NFTها قابل تعویض نیستند در حالی که هر بیت کوین دارای ارزش یکسانی خواهد بود، هر NFT می‌تواند دارایی زیربنایی متفاوتی را نشان دهد و از این رو دارای ارزش متمایز باشد. به عنوان مثال، هنگامی که شخصی یک NFT را تولید یا ضرب می‌کند، کدی را اجرا می‌کند که در قراردادهای هوشمند ذخیره می‌شود که از استانداردهای مختلفی مانند ERC-721 پیروی می‌کند. این داده‌ها در بلاکچین ذخیره می‌شوند، جایی که NFT مدیریت می‌شود. علاوه بر موارد فوق، هر توکن دارای هویت مجزایی است که به یک آدرس اتریوم گره خورده است. با این حال، هر توکن دارای یک مالک منحصر به فرد است که به راحتی قابل شناسایی است زیرا مبتنی‌بر اتریوم است و می‌توان آن را در هر صرافی یا بازار NFT مبتنی‌بر اتریوم خریداری و معامله کرد.

کدام بلاکچین برای NFTها بهتر است؟

هنگام انتخاب هر بلاکچین برای استخراج NFT، مانند اتریوم برای توسعه NFT، از استحکام قراردادهای هوشمند آن اطمینان حاصل کنید، ساختار کارمزد بلاکچین، اقدامات امنیتی و سرعت تراکنش را بررسی کنید و احتمال فورک را ارزیابی کنید. در بازار ارزهای دیجیتال، NFTها جایگاه مهمی هستند. آنها برای افرادی که در غیر این صورت ممکن است با این دارایی‌ها تماس نداشته باشند، بیشتر در معرض ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، آنها به طور فعال در پذیرش انبوه فناوری بلاکچین مشارکت می‌کنند، زیرا ارتباط نزدیکی با هنر دیجیتال و بازی دارند. با این حال، انعطاف پذیری قراردادهای هوشمند یک بلاکچین جزء اصلی امنیت کلی فناوری دفتر کل توزیع شده است. قراردادهای هوشمند باید آزمایش‌های گسترده‌ای را پشت سر بگذارند تا بالاترین سطح قابلیت اطمینان و کارایی را ارائه دهند و حداقل خطر خرابی، نقض و هک را تضمین کنند.

علاوه بر این، راه حل‌های مقرون به صرفه برای تراکنش‌های مبتنی‌بر NFT مورد نیاز است، که برای استفاده و پذیرش دارایی‌های غیرقابل تعویض بسیار مهم است. در نتیجه، ساختار هزینه برای NFTها در بلاکچین عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود، که گزینه ایده آل است.

هارد فورک‌ها می‌توانند ویژگی‌های غیرقابل تعویض را به خطر بیندازند، زیرا کپی کردن NFTها یکپارچگی آنها را زیر سوال می‌برد. بنابراین، طراحی NFTها و بازارهای آنها بر روی بلاکچین‌های مقاوم در برابر فورک بسیار مهم است. به طور مشابه، از آنجایی که بلاکچین‌ها از نظر طراحی تغییر ناپذیر هستند، نهایی شدن سریعتر به این معنی است که مهاجمان چارچوب‌های زمانی کمتری برای به خطر انداختن دفتر کل دیجیتال دارند. بنابراین، هر پلتفرمی که با حفظ تمرکززدایی به نهایی شدن تراکنش سریع‌تر می‌رسد، برای ایجاد بازارهای NFT ایده‌آل است.

به غیر از این ملاحظات، انتخاب نهایی بلاکچین برای توسعه NFT به اهداف شما بستگی دارد، مانند اینکه چرا می‌خواهید NFTs داشته باشید، بودجه و اهداف سرمایه گذاری در این بازار چیست!

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *