0

ارز دیجیتال سولانا SOLANA چیست؟

ارز دیجیتال سولانا چیست؟

ارز دیجیتال سولانا Solana (SOL) یک پروتکل مبتنی‌بر بلاکچین است که در سال 2017 توسط گروهی از مهندسان Qualcomm ،Intel و Dropbox ایجاد گردید و ارز این پروتکل با نماد SOL معرفی گردید. تمرکز این پروژه بر روی مقیاس‌پذیری بدون آسیب رساندن به تمرکززدایی یا امنیت است و توانایی پردازش 50 تا 65 هزار تراکنش در ثانیه را داراست. سولانا با بهره‌گیری از الگوریتم اثبات سهام یا POS که از الگوریتم های اجماع است، کار می‌کند و می‌توانید دارایی خود را بر روی شبکه آن قفل کنید و به تراکنش‌های موجود در این شبکه کمک کنید و پاداش دریافت کنید.

شرکت ایجاد کننده سولانا در ژنو سوییس قرار دارد، این پروژه براساس بلاکچین و متن باز Open Source است. هدف نهایی سولانا پشتیبانی از نرم‌افزارهای بلاکچینی با سرعت بالا برای سیستم‌های مالی در سطح بین‌المللی است.

سولانا با تمرکز بر مقیاس پذیری بر روی بلاکچین ایجاد گردید. بزرگترین مشکلی که در شبکه بلاکچین در جهت عدم پذیرش این فناوری در عموم مردم است، مشکل مقیاس پذیری است به نحوی که بیت کوین تنها 7 تراکنش در ثانیه و اتریوم تنها 20 تراکنش و اتریوم 2 تنها 2000 تراکنش در ثانیه را قادر به انجام هستند، درصورتی که سیستم های پرداختی همچون پی پل و … توانایی انجام میلیون ها تراکنش در تمام دنیا را در یک ثانیه دارند ولی پروژه های بلاکچینی بسیار محدود هستند و سولانا به عنوان یکی از بهترین پروژه ها در این راستا تنها قادر به انجام نهایتا 65 هزار تراکنش در ثانیه را دارد.

تاریخچه سولانا

سولانا در سال 2017 تأسیس شد، زمانی که آناتولی یاکوونکو مقاله سفیدی را در توصیف اثبات تاریخ (PoH) منتشر کرد، تکنیکی برای حفظ زمان بین رایانه‌هایی که به یکدیگر اعتماد ندارند. 

او سپس با گرگ فیتزجرالد، همکار سابق کوالکام که اکنون به عنوان مدیر ارشد فناوری Solana مشغول به کار است، برای ایجاد شبکه آزمایشی بلاک چین PoH همکاری کرد. همراه با گرگ و چند نفر دیگر، تیم اصلی در آزمایشگاه سولانا – شرکت پشت سر سولانا – تشکیل شد.

در سه ماهه دوم سال 2018، آزمایشگاه سولانا تلاش‌های جمع‌آوری سرمایه را به رهبری Multicoin Capital آغاز کرد که تقریباً 20 میلیون دلار از فروش توکن خصوصی تا جولای 2019 جمع‌آوری کرد. 1.76 میلیون دلار اضافی از طریق حراج افتتاحیه آن در CoinList جمع‌آوری شد.

با پیشرفت جمع آوری کمک های مالی، پروتکل سولانا توسعه یافت و به مراحل مختلف شبکه آزمایشی بدون مجوز رسید. شبکه اصلی بتا Solana توسط Solana Labs در مارس 2020 راه اندازی شد و اولین بلوک آن در 16 مارس 2020 ایجاد شد.

آزمایشگاه‌های سولانا مشارکت‌کننده اصلی این شبکه باقی می‌ماند، در حالی که بنیاد سولانا – یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در زوگ، سوئیس – از فعالیت‌های توسعه مداوم و ایجاد جامعه از طریق کمک‌های مالی حمایت می‌کند.

ارز دیجیتال، Solana DApps، توکنومیکس، اکوسیستم مالی غیرمتمرکز سولانا (DeFi)، مکانیسم سهامداری و اجماع. همچنین بحثی در مورد بازار توکن غیرقابل تعویض سولانا (NFT)، توسعه دهندگان و پروژه‌های اکوسیستمی در حال رشد است.

الگوریتم اثبات زمان در سولانا POH چیست؟

الگوریتم اثبات زمان PoH یا Proof Of history که از الگوریتم های اجماع است، راه حل مقیاس پذیری سولانا به شمار می‌رود. این الگوریتم قادر خواهد بود تا مشکل زمان در شبکه های توزیع شده را حل کند. در این الگوریتم شما مجموعه‌ای از دستورالعمل ها را دنبال می کنید و باید این دستورالعمل ها به ترتیب خاصی اجرا شوند و مساله ای را حل کنند.

سه ویژگی شبکه سولانا

سولانا سه ویژگی اصلی دارد که عبارت اند از:

  1. بهبود مقیاس پذیری: سولانا با استفاده از الگوریتم اثبات زمان POH یا Proof Of History توانسته است تا حدی این مشکل را حل کند و به تعداد 50 الی 65 هزار تراکنش در ثانیه دست یابد.
  2. زمان بسیار کوتاه انجام تراکنش‌ها: سولانا در فضای رمز ارزها به دلیل زمان پردازش فوق العاده کوتاه بلاکچین شناخته شده است. پروتکل ترکیبی سولانا زمان اعتبار سنجی را برای معامله و و اجرای قرارداد هوشمند به طور قابل توجهی کاهش می دهد. با زمان پردازش سریع، سولانا مورد توجه بسیاری از نهادها نیز قرارگرفته است.
  3. کارمزد پایین انتقال: برخلاف برخی از بلاکچین‌ها مانند اتریم و یونی سوئپ که کارمزد انتقال بالایی را برای تراکنش خود دریافت می‌کنند، سولانا در عین حال که سرعت بالایی در انجام تراکنش‌های خود دارد، کارمزد پایینی را دریافت می‌کند.

موارد استفاده از توکن سولانا

  • استخراج سولانا: با نگهداری و استیکینگ این سولانا می‌توان ضمن کمک به شبکه، به صورت دوره‌ای ارز SOL دریافت نمود.
  • کارمزد تراکنش: برای استفاده از این شبکه و ایجاد قرارداد هوشمند و انجام تراکنش، کاربر باید کارمزد را از طریق ارز SOL پرداخت نماید.
  • اجماع: می‌توان با نگهداری توکن های سولانا امکان رای دهی در شبکه را داشت. بدین ترتیب که هرچه مقدار بیشتری از این توکن را داشته باشید، رای شما تاثیر بیشتری در آینده شبکه سولانا خواهد داشت.

بنابراین استخراج سولانا با روش استیکینگ انجام پذیر است، باید مقداری ارز سولانا خریداری کرده و آن را بر روی شبکه سولانا ذخیره کنید تا از سود استیک بهرمند شوید. می‌توانید در صرافی بایننس و صرافی‌های معتبر دیگر سولانا را استیک کنید.

قیمت ارز سولانا

بعد از ریزش قیمت بین کوین تا ۱۵.۵۰۰ دلار و با خبر ورشکستگی صرافی اف تی ایکس، قیمت سولانا کاهش چشمگیری داشت و تا محدوده ۷ دلار پایین آمد. شبکه سولانا در کنار اتریوم یکی از بهترین شبکه های موجود در آلت کوین هاست و همواره در بازار صعودی رشد خوبی می‌کند. در زمان نگارش این مطلب قیمت سولانا در محدوده ۱۰۰ دلار می‌باشد. در زمان نگارش این مقاله سولانا با حجم بازاری معادل ۳۹ میلیارد دلار در رتبه ۵ ارزهای دیجیتال قرار دارد. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده نمایید.

توکنومیکس سولانا 

توکنومیک سولانا برای حمایت از رشد و پایداری پلتفرم طراحی شده است. زمانی که SOL راه اندازی شد، مجموع عرضه اولیه آن 489 میلیون توکن بود، اما حداکثر عرضه محدودی وجود نداشت. در عوض، سولانا از یک مدل تورم منحصربفرد برای پاداش دادن به اعتبارسنجی‌های شبکه و دارندگان نشانه استفاده می‌کند. 

توکن های SOL جدید از طریق پروتکل با نرخی که توسط توکنومیک شبکه تعیین می شود ایجاد می شوند. این تورم به اعتبار دهندگان برای ایمن سازی شبکه پاداش می دهد و دارندگان توکن را برای مشارکت در سهام تشویق می کند. در حال حاضر، نرخ تورم اولیه برای سولانا 8 درصد است که تا سال 2031 هر سال 15 درصد کاهش می یابد، با هدف رسیدن به نرخ تورم بلندمدت پایدار 1.5 درصد.  

اما تیم Solana همچنین بخش کوچکی از کارمزد تراکنش های خود را در SOL می سوزاند تا عرضه خود را تحت کنترل نگه دارد. وقتی کاربران کارمزد تراکنش را در SOL پرداخت می‌کنند، درصدی از آن توکن‌ها به‌طور دائم از گردش خارج می‌شوند و به کمبود کلی توکن کمک می‌کنند.

برنامه های تشویقی و کمک های مالی مختلفی به توسعه دهندگان ارائه می شود تا توسعه و پذیرش DApps در بلاک چین سولانا را تشویق کنند. این مشوق‌ها اغلب در توکن‌های SOL تعریف می‌شوند و باعث رشد اکوسیستم می‌شوند.

اکوسیستم و بازار NFT

سولانا کارمزدهای تراکنش بسیار پایینی را ارائه می دهد و آن را به انتخابی جذاب برای هنرمندان و مجموعه داران NFT تبدیل می کند که به دنبال اجتناب از بار هزینه های بالای گاز هستند. NFTها در Solana مجموعه‌ای متنوع از کلکسیون‌ها، آثار هنری، موسیقی، بازی، املاک مجازی و موارد دیگر را نشان می‌دهند. 

Magic Eden محبوب ترین بازار NFT در Solana است، در حالی که سایر بازارهای رایج عبارتند از SolSea، Rarible، Solanart و Hyperspace.

گذشته جنجالی سولانا با FTX

زمانی که مورد علاقه سام بنکمن-فرید بود، حمایت آوازی برجسته سولانا توسط بنیانگذار FTX با سقوط FTX تغییری بحث برانگیز پیدا کرد. SOL به شدت سقوط کرد که منجر به کاهش قابل توجه قیمت و گمانه زنی در مورد بقای Solana شد.

معاملات مالی در هم تنیده بین شرکت های بانکمن-فرید، مانند آلامدا ریسرچ و FTX، و بنیاد سولانا و آزمایشگاه سولانا، تحت نظارت عمومی قرار گرفت. خرید مقادیر زیادی از توکن‌های SOL و مشارکت این نهادها در روند ورشکستگی لایه‌ای از پیچیدگی را به روایت سولانا اضافه کرد و سؤالاتی را در مورد تأثیر آن بر ثبات پلت فرم و مدیریت دارایی‌ها در میان چالش‌های قانونی FTX و شرکت‌های آن ایجاد کرد.

یاکوونکو، بنیانگذار سولانا و مدیر عامل آزمایشگاه سولانا، در نوامبر 2023، به طور انحصاری با کوین تلگراف صحبت می‌کرد و سپس نگرانی‌های خود را در مورد تحت تاثیر قرار گرفتن پروژه‌های سولانا از این بحث به یاد آورد. با این حال، او پیشنهاد ارزش سولانا را بیان کرد، و این امید را ایجاد کرد که سولانا دوباره روی پای خود بازگردد، زیرا حتی سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری خطرپذیر اتریوم مانند کریس برنیسک نیز اعتماد نشان دادند.

تلاش‌های ساختاریافته آزمایشگاه‌های Solana و تیم آن در سال 2023، با تمرکز بر ایجاد انعطاف‌پذیری، رشد پروژه‌ها و ادامه نوآوری‌های تکنولوژیکی، منجر به بازگشت تدریجی اعتماد به Solana در سراسر صنعت شده است. 

کیف پول‌های مناسب سولانا

در زیر بهترین کیف پول‌های سولانا را مشاهده می‌کنید:

نحوه خرید ارز دیجیتال سولانا

به دو روش می‌توانید ارز سولانا را خریدارید کنید. استفاده از صرافی‌های داخلی که می‌توانید لیست صرافی های ارز دیجیتال معتبر ایرانی را در این پست مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از صرافی‌های بین‌المللی مانند بایننس اقدام به خرید کنید. بدین منظور ابتدا باید بوسیله صرافی‌های داخلی تتر یا ارزهای دیگر خریداری کرده سپس آن را به بایننس انتقال داده و در آنجا سولانا خریداری کنید. دیگر صرافی‌هایی که سولانا را می‌توانید به راحتی خریداری کنید عبارت اند از:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *