0

رابطه بین بلاکچین و وب 3 چیست؟

What’s the Relationship Between Blockchain and Web3

اینترنت از وب 1.0 “فقط خواندنی” به وضعیت فعلی وب 2.0 تکامل یافته است که اغلب به عنوان مشارکتی و اجتماعی توصیف می‌شود. اکنون، ما به تدریج به سمت فاز بعدی اینترنت، Web 3.0، که اغلب به سبک Web3 در فضای دارایی دیجیتالی می‌گویند، حرکت می‌کنیم. Web3 این وعده را دارد که به مردم اجازه می‌دهد به صورت دیجیتالی مالکیت داشته باشند، به راحتی معاملات آنلاین انجام دهند و کنترل بیشتری بر داده‌های شخصی خود داشته باشند. اکوسیستم‌های بلاکچین و کریپتو در حال حاضر محصولات فعالی برای Web3 دارند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند پرداخت‌های همتا به همتا (P2P) انجام دهند و اقلام دیجیتالی را با کیف پول‌های رمزنگاری جمع آوری کنند. بسیاری از پروژه‌های مبتنی‌بر بلاکچین براساس طراحی غیرمتمرکز هستند و به هر کسی اجازه استفاده از آنها را می‌دهند.

دارایی‌های دیجیتال می‌توانند به بخش ذاتی Web3 تبدیل شوند – اینترنت جدیدی که انتظار می‌رود آسیب‌های وب فعلی مانند تمرکز قدرت در دست چند پلتفرم متمرکز رسانه‌های اجتماعی و بهره‌برداری از داده‌های شخصی کاربران را برطرف کند. ماهیت غیرمتمرکز و بدون مجوز بلاک چین ها در توزیع قدرت ارتباطی به جای اعطای آن به مقامات مرکزی موثر است.

در حالی که دارایی‌های دیجیتال پرداخت‌های دیجیتال بومی را به Web3 می‌آورند، می‌توانند به عنوان توکن‌های برنامه‌ریزی شده برای ایفای طیف گسترده‌ای از نقش‌ها در سیستم‌های اقتصادی دیجیتال عمل کنند. بلاکچین و کریپتو همچنین می‌توانند وب 3 را از طریق سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) جامعه محورتر کنند.

Web3 چه تفاوتی با Web2 دارد؟

مراحل اصلی تکامل اینترنت اغلب به صورت فازهای کیفی متفاوت با نام‌های Web1، Web2 و Web3 نشان داده می‌شوند. در عصر Web1، کاربران نمی‌توانستند داده‌های آنلاین را تغییر دهند یا محتوای خود را در وب‌سایت‌هایی که با آنها در تعامل بودند آپلود کنند. اینترنت در آن زمان شامل صفحات HTML ایستا بود که تجربیات ساده و یک طرفه مانند خواندن انجمن‌های اطلاعاتی را امکان‌پذیر می‌کرد.

Web2 اجازه مصرف محتوا و تعامل ساده را می‌داد. سپس، Web2 به تدریج به عنوان یک اینترنت تعاملی‌تر ظاهر شد که در آن کاربران بیشتر درگیر تولید محتوای خود بودند. از آنجایی که این شیوه‌های تعاملات آنلاین عمدتاً توسط پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی تسهیل می‌شد، Web2 شاهد ظهور انواع جدیدی از غول‌های فناوری متمرکز بود.

اکوسیستم فعلی Web2 دوباره در حال تغییر است، زیرا بسیاری از نارسایی‌های آن آشکار می‌شود. به عنوان مثال، کاربران اینترنت بیشتر نگران ردیابی و مالکیت داده‌ها و همچنین مسائل سانسور شده‌اند.

قدرت شرکت های متمرکز به ویژه زمانی قابل توجه است که آنها شروع به استفاده از آن برای ممنوع کردن کاربران و سازمان‌های خاص از پلتفرم‌های خود کردند. شرکت‌های Web2 همچنین از داده‌ها برای نگه داشتن کاربران در وب‌سایت‌های خود و ایجاد تبلیغات هدفمند برای منافع اشخاص ثالث استفاده می‌کنند. چنین انگیزه‌های اقتصادی می‌تواند چنین شرکت‌هایی را به سمتی سوق دهد که به نفع کاربران نباشد.

چشم انداز Web3 گام بعدی به سوی اینترنت بهتر است. وعده‌های اصلی آن شامل ساختن پلتفرم‌های آنلاین غیرمتمرکز، غیرقابل اعتماد و بدون مجوز است. همچنین می‌تواند مالکیت دیجیتال، پرداخت‌های بومی دیجیتال و مقاومت در برابر سانسور را به عنوان استاندارد جدیدی از محصولات و خدمات وب ایجاد کند.

بلاکچین و کریپتو کاملاً برای تبدیل شدن به فناوری‌های ضروری Web3 قرار دارند، زیرا ذاتاً غیرمتمرکز هستند و به هر کسی اجازه می‌دهند اطلاعات را در زنجیره ثبت کنند، دارایی‌ها را توکن کنند و هویت‌های دیجیتالی ایجاد کنند.

چگونه بلاکچین و رمزارز در اخلاق وب 3 قرار می‌گیرند؟

عدم تمرکز همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از مشکلات اصلی Web2 تمرکز قدرت و داده در دست چند بازیگر اصلی است. بلاک چین و کریپتو می توانند وب 3 را با تسهیل توزیع گسترده تر اطلاعات و قدرت غیرمتمرکز کنند. Web3 می تواند از دفتر کل توزیع شده عمومی مبتنی بر بلاک چین استفاده کند تا شفافیت و تمرکززدایی بیشتر را فراهم کند.

  • عدم مجوز: پروژه‌های مبتنی‌بر بلاکچین سیستم‌های اختصاصی شرکت‌های سنتی را با کدهای در دسترس جایگزین می‌کنند. ماهیت بدون مجوز برنامه‌های ساخته شده بر روی بلاکچین به هر کسی در سراسر جهان اجازه می‌دهد بدون محدودیت به آنها دسترسی داشته باشد و با آنها تعامل داشته باشد.
  • بی‌اعتمادی: بلاکچین و کریپتو نیاز به اعتماد به هر شخص ثالثی مانند یک بانک یا یک واسطه را از بین می‌برند. کاربران Web3 می‌توانند بدون نیاز به اعتماد به هیچ نهادی غیر از خود شبکه تراکنش کنند.
  • ریل‌های پرداخت: ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان زیرساخت پرداخت دیجیتالی بومی Web3 عمل کنند. دارایی‌های دیجیتال به طور بالقوه می‌توانند زیرساخت پرداخت گران و حجیم Web2 را بهبود بخشند، زیرا آنها واقعاً بدون مرز هستند و نیازی به واسطه ندارند.
  • مالکیت: Crypto در حال حاضر ابزارهایی مانند کیف پول های رمزنگاری خودسرانه ارائه می دهد که به کاربران اجازه می‌دهد وجوه خود را بدون واسطه ذخیره کنند. کاربران همچنین می‌توانند کیف پول‌ها را به برنامه‌های غیرمتمرکز متصل کنند تا از وجوه خود به طرق مختلف استفاده کنند یا اقلام دیجیتال خود را به نمایش بگذارند. هر کسی می‌تواند با استفاده از یک دفتر کل عمومی شفاف مالکیت این وجوه و اقلام را تأیید کند.
  • مقاومت در برابر سانسور: بلاکچین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر سانسور مقاوم باشند، به این معنی که هیچ طرفی نمی‌تواند رکورد تراکنش‌ها را به طور یکجانبه تغییر دهد. هنگامی که رکورد به بلاکچین اضافه شد، حذف آن تقریبا غیرممکن است. این ویژگی می‌تواند به حفظ همه نوع گفتار از سانسور دولتی و شرکت‌ها کمک کند.

آیا بلاکچین و کریپتو برای Web3 ضروری هستند؟

Web3 ممکن است به فناوری‌هایی متکی باشد که به بلاکچین یا ارزهای دیجیتال مرتبط نیستند. به عنوان مثال، فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، اینترنت اشیا (IoT) و متاورس ممکن است برای عصر جدید اینترنت نیز ضروری باشند. در حالی که بلاک چین می‌تواند بیشتر در بخش زیرساخت Web3 عمل کند، این فناوری‌ها و راه‌حل‌ها می‌توانند به همه‌جانبه‌تر کردن اینترنت و اتصال به دنیای واقعی کمک کنند.

اینترنت اشیاء می‌تواند دستگاه‌های مختلف را از طریق اینترنت به هم متصل کند، در حالی که واقعیت افزوده می‌تواند عناصر بصری دیجیتال را در دنیای واقعی جاسازی کند، و VR می‌تواند محیط‌های تولید شده توسط رایانه را ایجاد کند که با مواردی که به عنوان دارایی‌های دیجیتال نشان داده می‌شوند، پر شود. در نهایت، مقیاس‌بندی و گردآوری این فناوری‌ها می‌تواند یک متاورس یکپارچه را به واقعیت Web3 تبدیل کند.

کریپتو می‌تواند ریل‌های پرداخت بومی دیجیتال و موارد دیگر را فراهم کند. توکن های Utility می توانند طیف وسیعی از موارد استفاده ضروری برای Web3 را باز کنند. همچنین، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) می‌توانند به تأیید هویت و مالکیت در قلمرو دیجیتالی کمک کنند، به گونه‌ای که کنترل کاربران بر داده‌های شخصی‌شان به خطر نیفتد.

Web3 با رمزارز و بلاکچین چگونه خواهد بود؟

فناوری بلاکچین می‌تواند به یکی از پایه‌های Web3 تبدیل شود، اما کاربران ممکن است حتی متوجه آن نشوند. اگر برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی بلاکچین کاربرپسند و شهودی باشند، مردم به زیرساخت‌های زیربنایی فکر دیگری نمی‌کنند – درست مانند اینکه ما به ندرت سرورهای داده و پروتکل‌های اینترنتی را که برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که روزانه استفاده می‌کنیم، در نظر می‌گیریم.

NFTها می‌توانند کاربران را قادر سازند تا اقلام دیجیتالی کلکسیونی را به سایر کاربران نمایش دهند و به ایجاد و حفظ هویت دیجیتال منحصر به فرد خود کمک کنند. آنها همچنین می‌توانند اهداف عملکردی دیگری مانند پشتیبانی از بسیاری از فرآیندهای کلیدی در بازی های آنلاین را انجام دهند.

بلاکچین و کریپتو می‌توانند روشی را که کاربران Web3 برای هماهنگی و اجرای اقدامات جمعی از طریق سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) انجام می‌دهند، تغییر دهند. DAO به افراد قدرت می‌دهد تا حول یک منافع مشترک بدون یک مرجع تصمیم‌گیری مرکزی سازماندهی کنند. در عوض، دارندگان توکن رای می‌دهند تا بهترین مسیر عمل را با هم تعیین کنند. علاوه بر این، تمام فعالیت ها و آرا در یک بلاک چین قابل مشاهده است. بنابراین، DAO ها می توانند Web3 را غیرمتمرکزتر، شفاف تر و جامعه محورتر کنند.

جمع‌بندی

Web3 ممکن است مشکلات بزرگ اینترنت امروزی را حل کند و قدرت غول های فناوری را به حداقل برساند. با این حال، هنوز هم تا حد زیادی یک چشم انداز آرمانی است تا واقعیت ملموس. با این حال، فناوری‌هایی که احتمالاً زیربنای تکرار بعدی وب خواهند بود، واقعاً در حال توسعه هستند.

بلاک‌چین و کریپتو اغلب جزو فناوری‌هایی هستند که به احتمال زیاد آغازگر انقلاب Web3 هستند، زیرا برای تسهیل تعاملات غیرمتمرکز، بدون مجوز و بدون اعتماد طراحی شده‌اند. علاوه بر این، فناوری بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال با سایر مؤلفه‌های کلیدی وب – مانند AR، VR، و اینترنت اشیا – رقابت نمی‌کنند، زیرا احتمالاً در صورت ترکیب با یکدیگر، امیدوارکننده‌ترین راه‌حل‌ها را به همراه خواهند داشت.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *